W systemie Windows pamięć wirtualna jest jednym z najważniejszych aspektów. Jej głównym zadaniem jest odciążenie pamięci RAM. Gdy zostanie ona całkowicie zużyta, Twój sprzęt może zwolnić jej część, przenosząc pliki na dysk twardy.

A kiedy pamięć RAM zostanie zwolniona, pliki z dysku znów do niej trafią. Im większa jest pamięć wirtualna, tym większe są zasoby dysku. Dlatego też odpowiednia ilość miejsca na dysku jest bardzo ważna, dla prawidłowego funkcjonowania pamięci RAM i podręcznej.

Zmień rozmiar pamięci komputera – krok po kroku

Jeśli chcesz zwiększyć zasoby pamięci wirtualnej, postępuj według poniższych kroków:

  • Wybierz „Start” i „Ustawienia”, a następnie „Panel sterowania”.
  • Kliknij opcję „Wydajność i konserwacja” i „System”.
  • Gdy pojawi się okno – właściwości systemu, wybierz „Zaawansowane”, następnie „Wydajność i „Ustawienia”.
  • Na tym etapie pojawi się okno „Opcje wydajności”, w której trzeba wybrać opcję „Zaawansowane” i „Pamięć wirtualna” i kafel „Zmień”.
  • Następnie w opcji „Dysk (Etykieta woluminu), wybierz ten, który posiada plik stronicowania i który ma być poddany zmianie.
  • W polu „Rozmiar pliku stronicowania” dla konkretnego dysku, wybierz opcję „Rozmiar niestandardowy” i wprowadź liczbę, która będzie określać ilość pamięci wirtualnej, którą chcesz mieć.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój komputer nie będzie wciąż zmieniał pliku stronicowania, wpisz tę samą wartość w rozmiarze początkowym i maksymalnym. Dodatkowo warto pamiętać o wyborze odpowiedniego dysku do zwiększenia pamięci wirtualnej. Najlepiej, jeśli będzie to partycja C.

Czy należy zmieniać wielkość pamięci wirtualnej?

Z pewnością zwiększenie rozmiaru pamięci wirtualnej przełoży się na płynniejsze działanie Twojego sprzętu. Jeśli korzystasz z aplikacji posiadających dużą pamięć RAM, większa pamięć wirtualna powinna być pomocna. Natomiast zmniejszenie jej wielkości spowoduje złą wydajność systemu.

Mimo iż wiele osób korzysta z takiego rozwiązania, to jednak warto wziąć pod uwagę, że pamięć wirtualna nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej pamięci RAM. Firma Microsoft zaleca ustawienie przynajmniej 1,5-krotności i maksymalnie 3-krotności pamięci RAM. Aby zadbać o większą ilość miejsca w swoim komputerze, warto co jakich czas, przeprowadzać aktualizacje pamięci RAM. Dzięki temu zwiększysz ogólną ilość pamięci systemu operacyjnego.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nintendo direct Kolejne Nintendo Direct już dziś!
Jeśli jest coś, czego gracze nie lubią, to jest to czekanie. Nikt nie lubi czekać, aż wczyta się kolejny level, na ściągnięcie nowej gry, a
Talos Principle 2 DLC Talos Principle 2 niespodziewanie otrzymał DLC!
Kurz nie zdążył jeszcze porządnie opaść po premierze drugiej części tej gry logicznej, a Croteam już ponownie zaskoczył! Już od piątku możemy rozwiązywać nowe zagadki.
Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *