Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po niepokój o zachowanie miejsc pracy. W dłuższej perspektywie AI z pewnością zrewolucjonizuje rynek zawodowy – redukując część stanowisk, ale też tworząc nowe, podobnie jak wcześniejsze przełomy technologiczne. Jak zacząć wprowadzać AI do swojej pracy, podnosząc kompetencje zawodowe i produktywność? Już dziś możesz korzystać z usprawnień, które oferuje w takich obszarach jak codzienne, rutynowe zadania biurowe, analiza danych czy grafika komputerowa.

Czym jest sztuczna inteligencja w kontekście pracy?

AI to pojęcie odnoszące się do systemów i aplikacji, które – imitując działania człowieka – wykonują skomplikowane zadania i procesy, ucząc się na podstawie gromadzonych doświadczeń oraz wprowadzonych danych.

Co było przed nią? Wynalezienie maszyny parowej, pojawienie się żarówki, jeszcze później – skonstruowanie komputera i robotyzacja produkcji. Jeśli postaramy się spojrzeć na temat sztucznej inteligencji w tym kontekście, zobaczymy, że trwająca właśnie rewolucja AI to kolejny rozdział w historii rozwoju technologicznego i sposobów świadczenia pracy.

Możemy wyróżnić dwa zasadnicze cele rozwoju sztucznej inteligencji, które są ze sobą zresztą ściśle powiązane:

  1. Automatyzacja prostych i powtarzalnych zadań, by zrobić miejsce na bardziej złożone, kreatywne i strategiczne myślenie.
  2. Zwiększenie efektywności specjalistów w większości miejscu pracy.

Wpływ popularyzacji AI na wykonywanie pracy – korzyści i wyzwania

Od premiery ChataGPT w listopadzie 2022 roku, czyli wydarzenia, które stało się katalizatorem masowej popularyzacji narzędzi AI, sztuczna inteligencja nie jest już domeną dużych firm technologicznych czy podmiotów naukowych. Jeśli w ramach wykonywania codziennych obowiązków korzystasz z komputera, według raportu Talent Alpha sztuczna inteligencja może zwiększyć Twoją produktywność o 30%, a ilość zaoszczędzonego czasu nawet o 40%.

Jak poprzednie rewolucje, także ta stawia przed nami jednak wyzwanie adaptacji do nowej rzeczywistości. Współczesny rynek pracy podlega dynamicznym zmianom, które nakładają na pracowników presję ciągłego rozwoju. Coraz wyraźniej widać, że znaczenie doskonalenia własnych umiejętności w zakresie wykorzystywania sztucznej inteligencji będzie w przyszłości tylko rosnąć, stając się kluczowym składnikiem sukcesu zawodowego w takich branżach jak tworzenie treści tekstowych i graficznych, analityka danych, obsługa klienta, programowanie i wiele innych.

Przykład? Jeśli chcemy zacząć wykorzystywać chatboty jako asystentów pomagających nam w pracy, rozmowa z nimi wymaga umiejętnego pisania promptów, czyli krótkich instrukcji lub pytań, które pozwalają uzyskać wysokiej jakości odpowiedzi. Jeśli jako użytkownicy nie zapewnimy modelowi językowemu precyzyjnych wytycznych, nie wykorzystamy pełnego potencjału kryjącego się za tego typu narzędziem. Ważnym aspektem związanym z korzystaniem z nowoczesnych technologii jest ponadto bezpieczeństwo, szczególnie w kontekście poufności danych, którymi karmimy ogólnodostępne narzędzia AI.

Sprawnego i odpowiedzialnego poruszania się po mapie technologicznej nowej ery cyfrowej można się jednak nauczyć – startując zarówno od zera, jak i z pewnego poziomu wiedzy, którą chcemy sukcesywnie rozszerzać.

Skąd czerpać wiedzę i umiejętności w obszarze sztucznej inteligencji?

  • Profesjonalne szkolenia oraz platformy edukacyjne – na rynku dostępnych jest wiele opcji kursowych koncentrujących się na AI. Wybierając najlepsze szkolenie, w pierwszej kolejności warto zweryfikować, kto jest jego organizatorem. Jednostki działające przy dużych firmach informatycznych i producentach oprogramowania, które tak jak Centrum Szkoleniowe Comarch organizują kursy na temat AI, to sprawdzone miejsca wspierające pogłębianie wiedzy. Ze względu na charakter swojej działalności same zajmują się bowiem rozwojem narzędzi wykorzystujących AI.
  • Specjalistyczne publikacje branżowe oraz raporty instytucji naukowych – artykuły naukowe i podsumowania prowadzonych współcześnie badań pozwalają na eksplorację zagadnienia z obiektywnej, niekomercyjnej perspektywy. Za symboliczny początek rozwoju AI uważa się przecież konferencję zorganizowaną w 1956 roku na amerykańskiej uczelni Dartmouth College, która zgromadziła specjalistów w dziedzinie informatyki i matematyki, by zaczęli badać możliwości stworzenia „myślących” maszyn. W sieci znajdziesz wiele zestawień książek, których autorzy patrzą na sztuczną inteligencję przez naukową soczewkę.
  • Konferencje branżowe oraz wewnętrzna wymiana wiedzy w organizacji – organizatorzy konferencji, webinarów i spotkań eksperckich obowiązkowo umieszczają dziś w swoich agendach temat sztucznej inteligencji, dlatego warto śledzić nadchodzące wydarzenia branżowe. Wiedzy na temat AI możesz poszukać również we własnej firmie. Jakaś część załogi z pewnością korzysta już z powszechnie dostępnych narzędzi i chętnie podzieli się doświadczeniami. Inna być może sama pracuje nad implementacją algorytmów sztucznej inteligencji w produktach Twojej organizacji tworzonych dla klientów rynkowych. Jeśli pracujesz w firmie technologicznej, możesz dzielić biuro z ekspertami w tym obszarze.

Jak AI może pomóc w automatyzacji rutynowych zadań w pracy biurowej?

Odpowiednio wykorzystana sztuczna inteligencja może usprawnić codzienną pracę biurową, pełniąc rolę Twojego osobistego asystenta. Wykona za Ciebie dwa rodzaje zadań – zarówno te najbardziej powtarzalne i żmudne (na przykład pisanie oraz wysyłkę generatywnych wiadomości mailowych), które konsumują czas potrzebny na kreatywne i strategiczne myślenie, jak i te wymagające dostępu do specjalistycznych programów (na przykład graficznych do projektowania slajdów prezentacji) oraz umiejętności ich obsługi.

W pracy biurowej często stajemy przed wyzwaniem stworzenia konkretnej koncepcji (np. kampanii marketingowej, wprowadzenia produktu na rynek, usprawnienia mechanizmów produkcyjnych lub innych), a następnie jej wizualizacji i opisu, często w języku angielskim. Nie w każdej organizacji istnieje możliwość współpracy z projektantami graficznymi, copywriterami lub tłumaczami. W takich sytuacjach narzędzia typu ChatGPT i/lub Midjourney mogą zaoferować Ci wymierne wsparcie w tych i wielu innych procesach. Zaproponują optymalny opis produktu na podstawie wprowadzonych danych, przetłumaczą go na język obcy, a także zaprezentują produkt z pomocą atrakcyjnych wizualnie mock-upów.

Nie wiesz, jak zacząć? A może znasz wymienione narzędzia, ale chcesz nauczyć się wykorzystywać ich pełny potencjał? Skorzystaj z kursu zdalnego „Sztuczna inteligencja w codziennej pracy” i poznaj AI od praktycznej strony. >>>

W jaki sposób sztuczna inteligencja wspiera analizę i wizualizację danych?

Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości również w obszarze analizy danych, szczególnie przed osobami pracującymi z takim programem jak Power BI oraz posługującymi się językiem programowania Python. Wykorzystanie wbudowanych w Power BI algorytmów AI może tu posłużyć do takich operacji jak wykrywanie anomalii, ocena zależności pomiędzy zmiennymi oraz prognozowanie przyszłych wartości szeregów czasowych w zaawansowanej analizie ekstrapolacyjnej.

Analityka to dziedzina, która od dawna z powodzeniem wykorzystuje sztuczną inteligencję, eliminując najważniejsze wady manualnego gromadzenia i przetwarzania ogromnych ilości danych – ryzyko popełnienia błędu oraz wzrost czasu i kosztów. Jeśli nieodłącznym elementem Twojej pracy jest analiza informacji, dzięki AI możesz zacząć identyfikować kluczowe zmienne i odstępstwa od obserwowanych norm, uzupełniać brakujące wartości, automatyzować transformację danych i ich wizualizacje, a także integrować gotowe modele analityczne z własnymi analizami. Innymi słowy – przenieść analizę danych na wyższy poziom.

Znasz Power BI, ale nie język Python? A może posługujesz się Pythonem, ale nie masz doświadczeń z Power BI? W obu przypadkach zdalne szkolenie „Power BI: zaawansowana analiza danych z wykorzystaniem narzędzi AI” jest dla Ciebie. Zobacz, co możesz dzięki niemu zyskać. >>>

Co umożliwia AI w zakresie przetwarzania obrazów i grafiki komputerowej?

Rewolucja AI nie ominęła dziedziny kreatywnej, w tym obszaru graphic designu, w którym pomaga zarówno koncepcyjnie (generując kreatywne pomysły), jak i realizacyjnie (dostarczając gotowe wizualizacje). Choć praca kreatywna nie poddaje się łatwej systematyzacji, także procesy projektowe można w sporym stopniu automatyzować – szukanie świeżych pomysłów i opanowywanie nowatorskich technik wizualizacji zabierają wystarczająco dużo czasu, by tracić go na przysłowiowe „szparowanie pietruszki”.

Współczesne programy graficzne, takie jak Adobe Photoshop, pozwalają już na szerokie, praktyczne zastosowanie sztucznej inteligencji, na przykład w zakresie retuszu zdjęć, generowania obiektów czy dodawania artystycznych efektów w ramach transferu stylu. Tworzenie unikalnych logotypów, plakatów czy interfejsów aplikacji to także pola, na których pomoc AI może usprawnić Twoją codzienną pracę designera. Jeśli Twoja wizja kampanii marketingowej opiera się na motywach, których nikt wcześniej nie łączył, nie musisz marnować czasu na przygotowywanie różnych kierunków rozwoju danej koncepcji. Daj się wykazać sztucznej inteligencji – testuj jej realizacje i czerp inspiracje do dalszej pracy. Szczególnie wtedy, gdy nie możesz liczyć na wsparcie zespołu specjalistów w postaci ilustratorów, motion designerów, projektantów UX/UI czy copywriterów.

Chcesz poznać pełen zakres zastosowań sztucznej inteligencji w grafice komputerowej i opanować najnowsze, zasilane algorytmami funkcje Photoshopa? Sprawdź zdalne szkolenie „Sztuczna inteligencja w grafice komputerowej”. >>>

Podsumowanie – w kierunku synergii AI z potencjałem ludzkich możliwości

Nawet jeśli nie planujesz kariery związanej bezpośrednio z rozwojem sztucznej inteligencji, znajomość narzędzi AI i umiejętność ich wykorzystywania są dziś zawodowo na wagę złota. Dzięki nim, bez względu na branżę, możesz pracować mądrzej tam, gdzie dotąd trzeba było pracować ciężej. Większa produktywność przy niższym nakładzie pracy to najważniejsza korzyść płynąca z wdrożenia sztucznej inteligencji w zestaw codziennych narzędzi pracy.

Pamiętaj, że głównym zadaniem AI jest jednak wsparcie – nie zastąpi bowiem intuicji biznesowej, znajomości niuansów rynkowych, szerokiej wiedzy specjalistycznej, pielęgnowanych przez lata relacji międzyludzkich, wyczucia stylu, wrażliwości kulturowej czy czysto ludzkiej kreatywności. To dopiero w synergii z nimi może dawać najbardziej spektakularne efekty, odgrywając istotną rolę w historiach sukcesów indywidualnych specjalistów, jak i całych organizacji.

Jeśli dbasz o to, aby nieustannie poszerzać swoje kompetencje, wydłużać listę cennych kontaktów zawodowych, szlifować umiejętności miękkie, zgłębiać tajniki wybranej dyscypliny i szukać nowych inspiracji, sztuczna inteligencja – zamiast zagrożeniem – będzie dla Ciebie kolejnym środkiem budowania osobistej marki specjalisty, menadżera, lidera lub mentora.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak podłączyć głośniki do laptopa? Wszystko, co musisz wiedzieć
Laptopy to bardzo przydatne urządzenie ze względu na łatwą przenośność. Niestety ich minusy biorą się z tego samego: w lekkim kompaktowym komputerze trudno umieścić odpowiednio
jak podlaczyc drukarke do laptopa Jak podłączyć drukarkę do laptopa? Poradnik krok po kroku
W dzisiejszym świecie prawie wszystko jest przenośne. Komputery stacjonarne zostały w dużej mierze zastąpione przez laptopy, a w jeszcze większej przez smartfony, które też mogą
Jak przełączyć ekran z laptopa na monitor?
Jeśli wiecie już, jak podłączyć monitor do laptopa, to pewnie korzystacie na całego z tej możliwości. Dodatkowy ekran podczas korzystania z laptopa to super sprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *