Co to AirTag – wpisuje wielu użytkowników smartfonów od Apple w wyszukiwarkę internetową. Choć lokalizator ten jest już od dawna na rynku, sporo osób nie ma pojęcia o jego istnieniu lub nie do końca rozumie zasadę jego działania. Co to jest Apple AirTag i czy warto zakupić to urządzenie? Oto wszystko, co warto wiedzieć o lokalizatorze z logo nadgryzionego jabłka. 

Co to jest AirTag – niepozorne urządzenie o dużych możliwościach

Apple AirTag – co to dokładnie jest? To niewielki lokalizator o dużych możliwościach, dzięki któremu można np. w łatwy sposób namierzyć klucze do samochodu czy mieszkania. Wystarczy bowiem przyczepić go do breloka, by już nigdy nie musieć szukać zguby po całym mieszkaniu.

Wszystko dzięki aplikacji Znajdź, w której zobaczymy aktualną lokalizację sparowanego AirTaga. W dowolnym momencie możemy aktywować jego sygnał dźwiękowy, by łatwiej odnaleźć np. brelok z kluczami. W przypadku nowszych smartfonów Apple dostępne są również wizualne podpowiedzi. iPhone wyświetli na ekranie strzałkę wskazującą kierunek, w którym powinniśmy się udać, aby odnaleźć AirTaga. Pokazywana jest również szacowana odległość od celu.

Wiemy już więc, co to AirTag, ale na tym jego możliwości się nie kończą. Lokalizator można bowiem wsadzić np. do plecaka lub samochodu, by zawsze wiedzieć, gdzie się znajduje. Aktualną lokalizację na mapie podejrzymy w aplikacji Znajdź, która wyświetla również położenie innych urządzeń przypisanych do naszego Apple ID.

Jak to możliwe, skoro AirTag nie jest wyposażony we wbudowany moduł łączności z internetem? Do lokalizacji wykorzystuje sieć Bluetooth, którą nadają wszystkie urządzenia Apple, należące do użytkowników na całym świecie. Dzięki temu wystarczy, że ktoś z iPhonem przejdzie obok samochodu, w którym umieściliśmy AirTaga, a jego położenie zostanie zaznaczone na naszej mapie.

Telefon Apple Iphone
Źródło: Apple

Apple AirTag – co to i jak wygląda?

AirTag zaprojektowany przez Apple jest niewielkich rozmiarów i ma kształt okrągłego dysku. Jego średnica nie przekracza 32 mm, a waga to zaledwie 11 gramów. Lokalizator wykonany jest ze stali nierdzewnej oraz plastiku.

Obudowa urządzenia charakteryzuje się certyfikatem IP67, a więc jest wodo- i pyłoszczelna. AirTag może przebywać przez 30 minut pod wodą na głębokości do 1 metra. Nie straszny mu zatem żaden deszcz czy przypadkowe zalanie.

Lokalizator zasilany jest przez baterię CR2032, która wystarcza na około rok ciągłego działania. Po tym czasie należy ją wymienić – można to bezproblemowo zrobić w domu.

Do AirTaga można też dokupić specjalne gumowe breloki, dzięki którym przyczepimy go np. do pęku kluczy. Zakup tych akcesoriów w oficjalnym sklepie Apple wiąże się jednak z wysokim kosztem. Alternatywą może być jednak dobrej jakości zamiennik, oferowany w popularnych serwisach aukcyjnych.

Kilka Airtagów na tle logo Apple
Źródło: Apple

Apple AirTag a prywatność

Wiemy już, co to jest Apple AirTag, ale czy zapewnia on odpowiednią prywatność dla użytkownika? Każdy lokalizator tego typu należy przypisać do swojego konta Apple. Jest on więc widoczny w aplikacji tylko dla jego właściciela.

Co w przypadku lokalizacji oddalonego położenia AirTaga? W takiej sytuacji lokalizator wysyła do znajdujących się w pobliżu urządzeń Apple należących do innych osób zaszyfrowany i anonimowy sygnał poprzez sieć Bluetooth. Jego położenie jest następnie transmitowane do chmury iCloud, skąd trafia na nasze konto. Cały proces jest w pełni zaszyfrowany. Inne osoby, które „pomagają” w lokalizacji urządzenia, nie mają wglądu w żadne dane.

Co więcej, dane o historii lokalizacji nie są przechowywane bezpośrednio na AirTagu, a wyłącznie w chmurze danych. Nikt, poza właścicielem, nie ma więc w nie wglądu.

AirTag utrudnia też niepożądane śledzenie. Jeśli ktoś podrzuci nam lokalizator do plecaka, nasze urządzenie Apple wykryje go i poinformuje, że podróżuje z nami obcy AirTag. Działa to jednak tylko w przypadku korzystania z ekosystemu urządzeń od Apple. Telefony z Androidem nie wykrywają niepożądanych AirTagów. 

Dla kogo AirTag będzie przydatny?

AirTag Apple – co to jest, doskonale już wiemy. Dla kogo jednak ten lokalizator będzie przydatny? Nie ulega wątpliwości, że jest on przeznaczony wyłącznie dla osób, które korzystają ze smartfona lub tabletu od Apple. Przyda się natomiast każdemu, kto często gubi drobne rzeczy i ma później problem z ich odnalezieniem. AirTag świetnie sprawdzi się również w sytuacjach, gdy chcemy wiedzieć, gdzie znajdują się oddalone przedmioty. Z jego pomocą można np. lokalizować samochód, plecak i wiele innych rzeczy.

WARTO PRZECZYTAĆ:

konferencja Apple Zbliża się majowy event od Apple. Co obejmie konferencja?
Firma Apple ogłosiła, że już za tydzień, czyli po weekendzie majowym, odbędzie się nowy event. Ma to być specjalne wydarzenie, transmitowane w Internecie, podczas którego
apple vision pro 2 Apple Vision Pro 2 dopiero w 2027 roku?
Gogle VR Vision Pro trafiło do pierwszych użytkowników w lutym 2024 roku — i praktycznie od razu pojawiły się pytania o plany co do kolejnych
whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *