Szukając monitora gamingowego w niewygórowanej cenie z odświeżaniem 144 Hz wiele osób mogło natknąć się właśnie na ten model, który będziemy w tym artykule recenzować, a mianowicie monitor AOC 24G2U.

Kiedy pojawiła się opcja jego przetestowania, natychmiast na nią przystaliśmy, ponieważ byliśmy ciekawi czy liczne pozytywne opinie i recenzje dostępne w Internecie pokrywają się z rzeczywistością. Już na wstępie możemy potwierdzić, że nie byliśmy zawiedzeni.

Poniżej znajdziecie specyfikację monitora, a także informację na temat jego designu, jakości wykonania, menu ekranowego, a także oczywiście tego, jak sprawdza się on w grach i jak radzi sobie on między innymi w testach na pokrycie przestrzeni barw. Zapraszamy!

Monitor AOC 24G2U – specyfikacja

aoc 24g2u specyfikacja

Zanim przejdziemy do naszej recenzji tego sprzętu, warto wskazać jego najważniejsze cechy i parametry. Podstawowa specyfikacja monitora AOC 24G2U prezentuje się następująco:

  • Przekątna ekranu: 23,8 cala
  • Rozdzielczość: 1920×1080, proporcje 16:9
  • Częstotliwość odświeżania: 144 Hz
  • Czas reakcji: 1 ms
  • Rodzaj matrycy: IPS
  • Podświetlenie: WLED
  • Pokrycie przestrzeni barw: sRGB 126%, Adobe RGB 108%
  • Powierzchnia ekranu: 527,04 x 296,46 mm
  • Kąt widzenia: 178°/178°
  • Wymiary: 539 x 322 x 47,2 mm
  • Waga: 4,35 kg
  • Pobór mocy: 25 W.aoc 24g2u przód

Inne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, to obecność dwóch portów HDMI, portu DisplayPort, a także VGA oraz aż czterech portów USB 3.0, co wielu graczy z pewnością doceni. Do monitora można więc wygodnie podpiąć myszkę, klawiaturę, pendrive, kabel USB-C do ładowania smartfona, smartwatcha czy słuchawek bezprzewodowych i nie tylko.

aoc porty

Monitor jest wyposażony także w dwa głośniki 2W, które grają głośno i czysto, więc w razie potrzeby, gdybyśmy chcieli, aby nasze uszy odpoczęły od słuchawek, możemy spokojnie puścić z nich filmik na YouTube czy dźwięki z gier. Do słuchania muzyki nadają się one nieco mniej z powodu mało potężnego basu, ale nie można za wiele wymagać od głośników wbudowanych w monitor, więc nie jest to szczególnie problematyczne.

AOC 24G2U – cena

Monitor AOC 24G2U można kupić już za około 850-900 złotych w wielu polskich sklepach z elektroniką. Nie jest to więc opcja całkowicie budżetowa, ale w porównaniu wielu monitorów gamingowych nie jest to cena wygórowana.

Może to być ciekawa propozycja dla graczy, którzy szukają nowoczesnego, estetycznego monitora z odświeżaniem 144 Hz, ale nie tylko – wydaje nam się, że ten produkt mógłby zainteresować także osoby, które w ostatnim czasie przeszły na pracę zdalną i potrzebują solidnego sprzętu zarówno do pracy, jak i rozrywki.

Montaż AOC 24G2U jest bardzo prosty

W montażu monitora AOC 24G2U nie ma dużej filozofii. Cały zestaw składa się z trzech elementów: dwóch części podstawki i samego monitora. Ich złączenie to kwestia kilkudziesięciu sekund, ewentualnie kilku minut. Nie wymaga to żadnych narzędzi, tak więc żadne nie są do zestawu dołączone.

Wystarczy złączyć ze sobą ramię i trójramienną podstawę za pomocą wbudowanej śruby, a następnie na ramię nasunąć sam monitor. W pierwszej chwili mieliśmy obawę, że będzie to konstrukcja mało stabilna i monitor po prostu z tej „kieszeni” na ramieniu wypadnie, ponieważ nie został do niej nijak przykręcony, ale nasze obawy okazały się nieuzasadnione.

24g2u podstawka

Całość trzyma się bardzo stabilnie, nawet przy przekręcaniu monitora na boki czy zmianie wysokości ekranu, żadnych problemów nie ma także przy przenoszeniu już złożonego zestawu z miejsca na miejsce, na przykład na inne biurko. Nie należy on do bardzo ciężkich (jego waga to zaledwie nieco ponad 4 kilogramy), nie jest też monitorem zajmującym dużo przestrzeni.

Duże możliwości dostosowania pozycji ekranu

Monitor AOC 24G2U wspiera funkcje PIVOT, co oznacza, że ekran można obrócić aż o 90 stopni. Dodatkowo jest także opcja obrotu na boki (o 3 stopnie), a także w przód (o 4 stopnie) i w tył (o 21 stopni). Wszystko to sprawia, że każdy powinien być w stanie dopasować położenie monitora do swoich preferencji, tak, aby grało mu się, pracowało czy przeglądało Internet jak najwygodniej.

Kolejny istotny aspekt to możliwość dopasowania wysokości, na której znajdzie się ekran. Zakres regulacji to 13 centymetrów, a nam najwygodniej korzystało się z ekranu ustawionego mniej więcej pośrodku dostępnej szyny. Inne osoby mogą oczywiście preferować inne ustawienie.

Monitor zdał testy niemal śpiewająco

Charakterystyczne cechy monitora AOC 24G2U, które sprawiają, że gracze mogą być nim zainteresowani, to oczywiście częstotliwość odświeżania 144 Hz, a także niski czas reakcji 1 ms. Jest też funkcja FreeSync.

monitor aoc grafika

Trzeba wskazać, że monitor wyświetla naprawdę żywe, piękne kolory i świetnie radzi sobie nawet przy bardzo dynamicznych i miejscami mocno kolorowych grach (choćby w Assassin’s Creed: Valhalla, które niedawno recenzowaliśmy). Jest to sprzęt, na którym gra się, ale też pracuje czy po prostu przegląda Internet z dużą przyjemnością.

aoc 24g2u ac valhalla

Trzeba wskazać, że kolory wyświetlane przez monitor są nieco intensywniejsze niż w rzeczywistości, co oznacza, że może to być monitor dla graczy czy większości pracowników zdalnych, ale niekoniecznie dla profesjonalnych grafików. Trudno ten sprzęt z tego względu krytykować, biorąc pod uwagę, że jest on reklamowany konkretnie jako sprzęt gamingowy.

Design może się podobać (i to nie tylko graczom)

Nasza recenzja AOC 24G2U była przeprowadzana głównie pod kątem zastosowania tego monitora jako sprzętu dla graczy, jako że właśnie jako monitor gamingowy jest on opisywany przez producenta. Jednocześnie chociaż design sprzętu ma gamingowe rysy, to w naszym odczuciu są to rysy na tyle delikatne, że nie tylko spodoba się on wielu graczom, ale mógłby też z powodzeniem zostać wykorzystany w biurze.

Czerwone (aczkolwiek mało intensywne) akcenty to klasyka w sprzęcie gamingowym, ale w tym przypadku są na tyle dyskretne i nieagresywne, że nie rzucają się nadmiernie w oczy. Występują na dole podstawki na monitor, na jego tyle i na dole ekranu. Nie ma podświetlenia LED, co niektórych może rozczaruje, ale nam nie przeszkadza, a przeciwnie – nie jesteśmy fanami tego typu gadżetów, które w naszym odczuciu nie są szczególnie potrzebne, a mogą delikatnie podnieść cenę urządzenia.

monitor aoc tył

Warto zwrócić uwagę na „trójnóg”, na którym opiera się monitor – ma „zaostrzone” końce (oczywiście nie są one naprawdę ostre), które również nie tylko całkiem ciekawie wyglądają, ale jeszcze zajmują niewiele miejsca na biurku.

Autentycznie ten monitor wizualnie robi niezłe wrażenie, zarówno z przodu, jak i z tyłu. Zarówno granie, jak i pracę umilają bardzo wąskie ramki po boku i na górze ekranu (około dwumilimetrowe). W okolicy ma 2 centymetrów ma zaś ramka dolna, ozdobiona na środku ramką producenta (trzeba wskazać, że chociaż odstaje ona delikatnie od ekranu, to na powstałej w tej sposób mikropółce nie zbiera się kurz).

aoc 24g2u bok

AOC 24G2U nie wygląda tanio i faktycznie zdaje się, że został wykonany z wysokiej jakości, solidnych komponentów. Powinien dobrze wyglądać na każdym biurku.

Jak z menu ekranowym?

Przyciski menu ekranowego umieszczone są pod dolną ramką, po jej prawej stronie. Powyżej przycisków na ramce znajdują się małe rysunki, wskazujące rolę danego przycisku.

Niestety, same przyciski nie są rozlokowane idealnie pod rysunkami, więc nawigacja po menu bywa nieco uciążliwa, zdarza się możliwość naciśnięcia nie tego przycisku, który nas interesował. W menu ekranowym nie siedzi się bardzo często, więc na dłuższą metę jest to jednak niewielki problem.

monitor przyciski

Z dobrych wiadomości – menu ekranowe jest dość mocno rozbudowane, mamy tutaj opcje związane z HDR-em (są tryby obrazu, gry i filmu) i DCR, można także samodzielnie zmieniać jasność czy kontrast. Jest także dedykowany tryb gry i kilka innych pomniejszych opcji. Każdy gracz powinien więc być w stanie dopasować działanie monitora do swoich preferencji.

Recenzja AOC 24G2U – podsumowanie

Musimy przyznać, że bardzo przyjemnie nam się AOC 24G2U testowało i gdybyśmy zostali zapytani o to, jaki monitor gamingowy polecamy w cenie do około 900 złotych, to zapewne w tym momencie ten byłby w pobliżu czołówki naszej listy.

Monitor AOC 24G2U łączy w sobie wszystko, co cenimy w monitorach dla graczy – gamingowy, ale mało agresywny wygląd, odświeżanie 144Hz, czas reakcji na poziomie 1ms i wysoki kontrast. Na niewiele aspektów można w jego przypadku narzekać, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę.

Sprzęt do testów udostępnił producent. Opinie wyrażone w recenzji są opiniami własnymi redakcji.

WARTO PRZECZYTAĆ:

monitor 240hz Jaki monitor 240Hz kupić? Propozycje dla graczy
Jak już niedawno podkreślaliśmy, częstotliwość odświeżania ekranu to parametr, który jest absolutnie kluczowy, jeśli chodzi o monitory gamingowe. Do zwykłych zastosowań wystarczy 60Hz, a mniej
jak podłączyć drugi monitor poradnik Jak podłączyć drugi monitor w systemie Windows? Praktyczne porady
Posiadanie dwóch monitorów jest przede wszystkim naprawdę komfortowym rozwiązaniem. Dzięki temu praca, codzienne użytkowanie i rozrywka stają się przyjemniejsze. Drugi ekran pozwala między innymi wygodniej
27-calowy monitor od AOC – Recenzja!
Bez wątpienia monitory są jedną z nieodłącznych cech komputerów stacjonarnych. Wykorzystujemy je zarówno do pracy, jak i do grania. Problem tkwi w tym, że nie
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *