Apple CarPlay to bezpośrednia konkurencja dla Android Auto. Poniżej zebraliśmy informacje o tym, jak włączyć ten system, skonfigurować go i korzystać z najważniejszych funkcji. Nie wszystkie samochody posiadają Apple CarPlay – taki problem również można rozwiązać. Zapraszamy do czytania. Sprawdź, jak włączyć Apple CarPlay i nie tylko!

Czym jest Apple CarPlay? Podstawowe informacje

Jest to samochodowy system, który ma po prostu funkcje standardowego smartfona. Można między innymi korzystać z nawigacji, sprawdzać powiadomienia, wykonywać połączenia, słuchać muzyki lub nawet wyszukiwać informacje w internecie. Apple CarPlay w pełni zastępuje smartfon. To wygodniejsze oraz znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie.

Czym jest Apple CarPlay

Apple CarPlay umożliwia wybór aplikacji, z których chcesz korzystać. Niektóre obsługują nawet asystenta głosowego Siri. Warto tutaj wspomnieć, że CarPlay to funkcja Apple. Działa ona więc wyłącznie ze smartfonami iPhone. Dla Androida stworzono system Android Auto.

Jakie samochody posiadają Apple CarPlay? Co zrobić, kiedy nie ma tej funkcji?

Obecnie naprawdę wiele pojazdów ma wbudowaną funkcję Apple CarPlay. Nie jest to mimo wszystko standard. Szczególnie starsze samochody mogą mieć tutaj pewne problemy. W większości aut różnice będą tylko w tym, jak włączyć Apple CarPlay. Starsze samochody również mogą posiadać ten system.

Wtedy jednak trzeba zakupić nowe radio z odpowiednią funkcją. To większy wydatek i wymaga także montażu w samochodzie. Mimo wszystko Apple CarPlay jest tak naprawdę dostępne dla każdego – o ile posiadasz iPhone, a nie smartfon z Androidem.

Jak włączyć Apple CarPlay i skonfigurować system? Poradnik krok po kroku

Nie jest to wbrew pozorom nic trudnego i każdy powinien sobie z tym poradzić. Jak włączyć Apple CarPlay? Trzeba połączyć swojego iPhona z systemem. Można to zrobić przewodowo lub bezprzewodowo.

Jak włączyć Apple CarPlay

Połączenie Apple CarPlay za pomocą przewodu USB

To najprostszy sposób, jeśli zastanawiasz się, jak włączyć Apple CarPlay. Wystarczy tylko posiadać odpowiedni przewód i po prostu podłączyć smartfon do radia – będzie tam konkretny port z ikoną smartfona lub logiem CarPlay. Tutaj należy pamiętać, że pierwsza konfiguracja systemu Apple wymaga przewodowego połączenia.

Bezprzewodowe połączenie Apple CarPlay ze smartfonem iPhone

Proces będzie w tym wypadku bardziej skomplikowany. Można połączyć iPhone z radiem bezprzewodowo. Trzeba tylko wybrać odpowiednie opcje. Jak włączyć Apple CarPlay bezprzewodowo?

 1. Przytrzymaj przycisk sterowania głosowego na kierownicy samochodu.
 2. Samochód powinien być ustawiony na tryb łączenia bezprzewodowego.
 3. Przejdź do “Ustawień” w iPhonie.
 4. Wejdź w “Ogólne”, następnie “CarPlay” i “Dostępne samochody”.
 5. Wybierz auto, w którym jesteś.

Od teraz Apple CarPlay powinno być aktywne. Jest to dostępne tylko przy kolejnym łączeniu smartfona z samochodem. Pierwsza konfiguracja musi być przewodowa.

Jak włączyć sterowanie CarPlay za pomocą Siri i dlaczego warto to zrobić?

W pierwszej kolejności będzie konieczne uruchomienie odpowiednich opcji na telefonie. Jak włączyć funkcję Siri?

 1. Przejdź do “Ustawień” w iPhonie.
 2. Wybierz “Siri i wyszukiwanie”.
 3. Włącz opcję “Przycisk boczny wywołuje Siri” lub “Początek wywołuje Siri”.

Po połączeniu iPhona przewodowo lub bezprzewodowo z samochodem będzie można korzystać zarówno z Apple CarPlay, jak i sterowania głosowego przy pomocy asystenta Siri.

Jak włączyć sterowanie CarPlay za pomocą Siri

Dlaczego warto korzystać z ej funkcji? To przede wszystkim wygoda. Siri umożliwia sterowanie niemal każdą opcją Apple CarPlay. Aby z niej skorzystać, trzeba wybudzić asystenta. Ta czynność może różnić się zależnie od modelu samochodu czy nawet samego radia. Jak poprosić Siri o wykonanie jakiejś akcji przy pomocy CarPlay?

 • Przytrzymaj przycisk do poleceń głosowych, jeżeli samochód posiada dedykowany
 • Przytrzymaj przycisk pulpitu CarPlay lub ekranu początkowego
 • Wypowiedz “Hey Siri”, jeśli samochód ma odpowiednią funkcję

To tylko sposoby aktywacji. Sama funkcjonalność się nie zmienia. Jeśli wiesz już, jak włączyć Apple CarPlay i asystenta Siri – możesz korzystać z pełni możliwości systemu. Opcji jest tutaj naprawdę dużo. Można sterować nawigacją, muzyką czy nawet różnymi funkcjami samochodu.

Jak włączyć w Apple CarPlay odczytywanie powiadomień? Przydatna funkcja Siri

Warto wiedzieć, że wraz z systemem iOS 15 wprowadzono opcję odczytywania przychodzących wiadomości i powiadomień przez Siri. Asystent radzi sobie przy nazwie nadawcy oraz oczywiście samej treści. Za długi tekst powoduje, że Siri przekazuje tylko informację o wiadomości. Aby korzystać z tej opcji w samochodzie, trzeba ją włączyć w Apple CarPlay. Jak to zrobić?

 1. Przejdź do “Ustawień” i opcji “Powiadomienia”
 2. Wybierz funkcję “Ogłaszaj powiadomienia”
 3. Naciśnij “CarPlay” i “Ogłaszaj wiadomości”

Od teraz Siri będzie odczytywać powiadomienia i wiadomości. Apple CarPlay umożliwia również wyświetlanie wiadomości na dużym wyświetlaczu – wystarczy tylko włączyć odpowiednią opcję. To bardzo proste:

 1. W CarPlay wybierz “Ustawienia” i “Ogłaszaj wiadomości”
 2. Włącz odpowiednią opcję
 3. W “Opcjach ogłaszania” określ, jak mają być wyświetlane wiadomości (oraz kiedy)

Ogłaszanie wiadomości to bardzo przydatna funkcja. Jeżeli samochód obsługuje takie możliwości – warto, z niej korzystać.

Co zrobić, kiedy Apple CarPlay nie działa? Najpopularniejsze problemy i ich rozwiązania

Sporadycznie zdarzają się różne problemy z systemem. Najczęściej nie jest to w ogóle wina samego Apple CarPlay. Najpopularniejszy powód problemów to połączenie. W przypadku przewodowego łączenia iPhona z samochodem należy sprawdzić właśnie sam przewód, port telefonu i złącze radia.

To elementy fizyczne, które stosunkowo łatwo uszkodzić – szczególnie przy dość częstym użytkowaniu. Najlepiej dodatkowo przeczyścić porty za pomocą specjalnego pędzelka. Jeżeli stwierdzisz uszkodzenia portów, konieczna będzie wizyta w serwisie. Przewód można natomiast po prostu wymienić – nie kosztuje on zbyt dużo.

W przypadku problemów z bezprzewodowym połączeniem należy sprawdzić, czy wszystkie opcje są odpowiednio uruchomione. Tutaj jakiekolwiek awarie są raczej rzadkością, co należy mieć na uwadze. Nie wszystkie samochody będą także obsługiwać taką opcję.

Jakie funkcje oferuje system Apple CarPlay? Największe zalety

Opcji jest tutaj naprawdę wiele. To iPhone sparowany z radiem – niemal wszystkie funkcje smartfona są więc dostępne w samochodzie. Można dzwonić, korzystać z nawigacji, odtwarzać muzykę czy też odczytywać wiadomości. Producent umożliwia także używanie różnych aplikacji. Można dodatkowo dostosować sam interfejs Apple CarPlay do naszych preferencji.

Warto wiedzieć, że wśród opcji znajdują się również serwisy streamingowe, jak Spotify, Tidal czy nawet YouTube. Asystent głosowy Siri to kolejna zaleta. Ma on ogrom funkcji, które mogą przydać się podczas prowadzenia samochodu. Można przede wszystkim sterować systemem Apple CarPlay za pomocą głosu zamiast przycisków lub dotyku. Oprócz tego Siri zapisze spotkanie w kalendarzu czy też zmieni odtwarzaną muzykę. Są jednak pewne minusy. Asystent tutaj obsługuje tylko język angielski. Dla niektórych może być to ogromną przeszkodą.

Korzystanie z Apple CarPlay ma wiele zalet. Jeżeli wiesz, jak włączyć ten system i co oferuje – warto go używać. Jakie są jego najważniejsze zalety?

 • Bezpieczeństwo i wygoda podczas jazdy – nie korzystasz bezpośrednio z telefonu. Możesz na przykład sterować głosem i bezpiecznie prowadzić.
 • Ogrom funkcji w jednym – CarPlay to nawigacja, odtwarzacz, internetowe radio, wyszukiwarka itd. Bardzo wygodne, uniwersalne rozwiązanie.
 • Kompatybilność – wiele samochodów obsługuje CarPlay. Jeżeli Twoje auto go nie posiada, można bez problemu dokupić odpowiednie radio.
 • Intuicyjny interfejs – funkcji jest sporo, a wszystkie są pod ręką. Deweloperzy zadbali tu perfekcyjnie o komfort kierowcy.

Apple CarPlay jest dostępne zupełnie za darmo. To element oprogramowania każdego iPhona. Wystarczy posiadać smartfon i odpowiedni samochód lub radio.

WARTO PRZECZYTAĆ:

whatsapp app store Koniec z WhatsAppem i Threads w chińskim App Store. Chodzi o “bezpieczeństwo narodowe”
Dotychczas czystki w chińskim Internecie nie obejmowały WhatsAppa i Threads, jednak właśnie się to zmieniło. Apple poinformowało, że dostało polecenie usunięcia tych aplikacji z chińskiego
apple wyniki Apple nie jest już najpopularniejszym producentem smartfonów na świecie
Pierwszy kwartał 2024 roku był świetny dla producentów smartfonów z Androidem. Apple nie ma za to powodów do radości. Sprzedaż iPhone’ów znacząco spadła, a tym
akcesoria do smartfona Jakie akcesoria przydadzą się do smartfona?
Smartfony zaczęły pełnić rolę podręcznych asystentów. To także kompaktowe biura, które za pomocą kilku kliknięć pomagają załatwić najważniejsze rzeczy. Funkcjonalność i wydajność tych urządzeń są
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *