Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Zakup iPhone’a w modelu subskrypcyjnym? To chce umożliwić Apple, jeśli wierzyć doniesieniom Bloomberga. W rzeczywistości pomysł jest jednak mniej nowy, niż by się wydawał – podobna usługa jest dostępna już od lat.

Rzekomy plan Apple przypomina zmodyfikowany iPhone Upgrade Program

Modele subskrypcyjne to nic nowego. Widujemy je od lat m.in. w streamingu muzyki, gier i filmów, na zasadzie subskrypcji płaci się też za VPN-y i pewne oprogramowanie (tak jest chociażby w przypadku produktów Adobe, np. Photoshopa, ku niezadowoleniu części użytkowników).

Software to jednak jedno, a hardware, czyli fizyczny sprzęt, drugie.

W jego przypadku też pojawiają się jakieś pomysły różnych producentów, ale na razie dość nieśmiało. Samo Apple, oprócz software’owych usług subskrypcyjnych (Apple Music, Apple News Plus i nie tylko) oferuje m.in. rozszerzoną gwarancję w ramach AppleCare właśnie na zasadzie subskrypcji.

Co więcej, już w 2015 roku Apple wprowadziło iPhone Upgrade Program, w ramach którego można rozłożyć nowego iPhone’a i AppleCare na 24-miesięczne raty, a po 12 miesiącach opcjonalnie oddać urządzenie i wymienić na nowe. Aktualnie usługa jest dostępna w USA i UK.

apple iphone upgrade program
Aktualne stawki iPhone Upgrade Program w USA | Źródło: Apple

Jeśli jednak wierzyć doniesieniom Bloomberga, teraz firma może szykować się na pójście o krok dalej.

Nowy plan Apple ma być rzekomo usługą subskrypcyjną o konkretnej, ale jeszcze nieustalonej cenie, która być może pozwoli wymieniać sprzęt na nowy przy pojawianiu się kolejnych modeli.

Brzmi znajomo? Tak, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że chodzi tutaj po prostu o iPhone Upgrade Program, tylko bez pośrednika w postaci banku. Takie rozwiązanie dałoby Apple większą kontrolę nad całym procesem, być może byłoby też dla firmy korzystniejsze finansowo.

W przypadku iPhone Upgrade Program Apple współpracuje w Ameryce z bankiem Citizen One. Nieoprocentowane pożyczki na sprzęt Apple są też w USA dostępne dla niektórych użytkowników Apple Card.

W Polsce różne sklepy z elektroniką współpracują z bankami, aby zakupy dowolnego sprzętu, w tym iPhone’ów, rozkładać na nieoprocentowane raty, natomiast nie ma tutaj dostępu do innych komponentów tego planu, m.in. zintegrowanego AppleCare.

Co jeszcze Apple może wymyślić w zakresie subskrypcji? Jest kilka opcji

Raczej nie należy się spodziewać, że Apple w ramach usługi subskrypcyjnej pozwoli np. na wypożyczenie iPhone’a na miesiąc lub dwa. Trudno oczekiwać, aby firma przebranżowiła się na oferowanie krótkoterminowego leasingu. Byłoby to mało opłacalne, biorąc pod uwagę ewentualne szkody, koszty związane z logistyką i nie tylko.

Bardziej prawdopodobna jest naszym zdaniem usługa all-in-one, która pozwoli w jednym miejscu wykupywać i dodawać do comiesięcznego rachunku m.in. właśnie coś w rodzaju Upgrade Program, ale też subskrypcje Apple Music, TV Plus i nie tylko.

Czy to na zasadzie “dodawaj, co chcesz” czy sztywnych progów cenowych zawierających różne usługi.

To jednak tylko nasze przypuszczenie, ponieważ obecnie informacji dostępnych jest jeszcze bardzo mało, a ostatecznie przeciek może się nie potwierdzić. Nawet niekoniecznie ze względu na nieprawdziwość – nawet, jeśli na tę chwilę jest prawdziwy, to Apple w każdej chwili może zmienić zdanie.

Dajcie koniecznie znać, jak Wy się na to wszystko zapatrujecie!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *