Podczas gdy wiele firm, zwłaszcza mniejszych, w 2020 roku tylko traciło i traciło, dla Apple był to finansowo świetny okres, w którym wartość akcji szybowała w górę. Wynikało to między innymi z dobrych wyników sprzedaży w App Store, zwłaszcza na rynkach strategicznych, w tym rynku chińskim.

Nowy Rok, nowa ja – pomyślało najwyraźniej Apple, usuwając na początku 2021 roku z chińskiego App Store łącznie 46 000 różnych aplikacji, w tym 39 000 gier mobilnych. Było to podyktowane koniecznością dopasowania się do lokalnych regulacji prawnych.

Rzeź wśród najlepiej sprzedających się aplikacji

Aplikacje zostały usunięte z App Store, ponieważ nie zdążyły na czas uzyskać wydawanej przez chiński rząd licencji, niezbędnej, aby mogły legalnie być udostępniane m.in. właśnie w tym sklepie. Pierwotnie Apple dało twórcom aplikacji czas na uzyskanie licencji do 30 czerwca 2020, później przesunęło jednak datę graniczną na 31 grudnia 2020.

Trzeba zauważyć, że większość z usuniętych w ten sposób aplikacji to wcale nie mało popularne twory, wykonane niskim kosztem. Jeśli rzucimy okiem na listę 1500 najlepiej sprzedających się płatnych aplikacji sprzed tej “rzezi”, to po niej spośród nich pozostały dostępne… zaledwie 74. Zniknęły między innymi takie tytuły, jak Assassin’s Creed Identity (licencjonowana gra Ubisoftu) czy NBA2K20.

App Store jest na fali – nie tylko w Chinach

Chiny są największym rynkiem gier mobilnych na świecie – nic więc dziwnego, że Apple zależy na ukrojeniu kawałku tego tortu i firma decyduje się na kooperowanie z chińskim rządem. Jednak trzeba wskazać, że Apple Store świetnie radzi sobie nie tylko w Chinach, ale też globalnie.

app store akcje apple
Wzrost wartości Apple w 2020 roku.

Łącznie na wszystkich rynkach w App Store znajduje się 1,8 miliona aplikacji. Ze sklepu korzystają użytkownicy łącznie 1,5 miliarda urządzeń Apple, pochodzący ze 175 krajów. Aktualnie App Store obsługuje na całym świecie 180 różnych metod płatności i akceptuje 45 walut.

Co sądzicie o tej decyzji Apple? Uważacie, że firma powinna usuwać ze swojej platformy gry, które nie uzyskały licencji od chińskiego rządu? Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jaka jest Wasza opinia na ten temat!

Udostępnij

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *