Czy zdarzyło ci się pomyśleć: “Nudny ten YouTube, chciałbym znaleźć coś lepszego”? Nie jesteś sam! Wielu ludzi odnosi wrażenie, że platforma Youtube zaczyna powoli zjadać własny ogon, reklamy są coraz bardziej uporczywe, a wersja premium ma lepsze alternatywy. No właśnie, ale co jeśli nie chcemy płacić za premium? Jakie są darmowe alternatywy dla Youtuba?

Dlaczego znalezienie dobrej alternatywy dla YT jest trudne?

Zanim przejdziemy do tematu, kilka słów o tym, dlaczego tak ciężko jest znaleźć alternatywę dla popularnej platformy. YT to część grupy Google, więc jest on zawsze promowany nad konkurencją, dla absolutnej większości wyszukiwań w ich wyszukiwarce.

Chociaż można by polemizować, czy nie szkodzi to konkurencji, końcowym użytkownikom może być ciężko coś zmienić w tej materii. Możecie oczywiście zmienić wyszukiwarkę na inną, ale po pierwsze: to inny temat, a po drugie: wyszukiwarka Google jest używana przez większość internautów na świecie nie bez powodu.

Twitch – społecznościowa platforma streamingowa

twitch

Twitch zyskał popularność jako platforma streamingowa dla gamerów, którzy chcieli dzielić się swoją grą ze swoim community. Chociaż wciąż content na Twitchu obraca się głównie wokół gier, to można tam spotkać też sporo rozmów, wywiadów i narzędzi do budowania społeczności.

Sama platforma otwiera się również na nowe rodzaje contentu, np. na streaming koncertów na żywo. Zapewnia do tego na tyle dobre narzędzia, że znany polski Pol’and’Rock Festiwal (dawniej Przystanek Woodstock) od jakiegoś czasu streamuje swoje koncerty między innymi na Twitchu.

Twitch od wielu lat zyskuje na popularności. Na tyle, że YouTube zaczął kopiować ich rozwiązania, aby samemu uszczknąć kawałek ciasta dla siebie. Skoro tak, to może lepiej oglądać streamy na oryginalnej platformie? Wielu streamerów próbowało się przenieść na YouTube (lub zostało namówionych do tego ruchu przez gratyfikację finansową od Google), ale wrócili na Twitch sami z siebie lub na koniec umowy.

twitch screenshot

Zalety

  • Content gamingowy
  • Świetne narzędzia do streamingu i budowania community
  • Każdy gamer znajdzie coś dla siebie

Wady

  • Bardzo mało contentu innego rodzaju
  • Tylko streaming na żywo, więc ciężko znaleźć po streamie odpowiedni fragment

Twitch to świetna alternatywa dla Youtuba, jeśli lubicie oglądać na żywo content związany z gamingiem.

TikTok – nowa platforma video

tiktok

TikTok to dosyć nowa (w porównaniu do konkurencji) platforma video, która wzięła rynek szturmem w ostatnich latach. Focusem TikToka od początku był krótki content video. Twórcy skupili się na badaniach naukowców mówiących o tym, że człowiek skupia swoją uwagę na maksymalnie kilkanaście sekund i limit filmików, które można tam umieszczać, nie jest długi. Początkowo było to faktycznie tylko 15 sekund, następnie limit urósł do 60 sekund, potem do 3 minut i najpewniej będzie rósł.

Wydłużenie limitu długości video spowodował wzrost czasu spędzanego w apce przez użytkowników. Jest to o tyle ciekawe, że inne platformy postanowiły skopiować właśnie tę funkcje: Facebook/Instagram dodali swoje stories, a Google YouTube Shorts.

tiktok screenshot

Zalety

  • Krótki content
  • Brak skupienia na jednym rodzaju contentu

Wady

  • Kojarzony głównie z nastolatkami

TikTok to świetna alternatywa dla Youtube, jeśli chcecie poprzesuwać szybko trochę filmików na telefonie. Algorytm szybko wychwyci, co wam się podoba, a co nie i dopasuje ciekawszy content.

Dailymotion – bezpośredni konkurent – alternatywa dla YouTube

Dailymotion

Domena dailymotion.com została zarejestrowana miesiąc po YouTube we Francji jako konkurencja dla wspomnianej platformy, nikt tego nie ukrywał. Przez to, że nie jest tak znana, można by pomyśleć, że nie odniosła sukcesu. Tak jednak nie jest – chociaż nie jest tak popularna, jak przeciwnik, Dailymotion ma się dobrze, a wyniki i liczba użytkowników ciągle rośnie.

Po wejściu na stronę pierwsze co wam się rzuci w oczy to dużo czystszy interface. Dailymotion skupia się na czterech rodzajach treści: newsy, sport, rozrywka i muzyka. Ma jedną zdecydowaną przewagę nad przeciwnikiem – video nie jest kompresowane, przez co jest dużo lepszej jakości. Dla przeciwwagi limit długości filmu na dailymotion to tylko 20 minut.

dailymotion screenshot

Zalety

  • Lepsza jakość odtwarzanych filmów (niż na Youtube)
  • “Czystszy” interface
  • Łatwiej znaleźć ciekawe treści

Wady

  • 20-minutowy limit długości filmu
  • Brak polskiej lokalizacji strony

Dailymotion to dobra alternatywa dla YouTube, jeśli szukacie contentu nienastawionego na masówkę.

Nebula – prawdziwy Youtube premium

nebula

Nebula to mało znana platforma, chociaż content ma najwyższej jakości. Czemu tak jest? Nebula to portal, który jest w pełni premium – dostęp kosztuje $10 miesięcznie i niestety nie ma żadnej wersji próbnej.

Została założona przez influencerów i content creatorów dla innych twórców treści, dzięki czemu jest świetnie dopasowana, a twórcy wprost zarabiają pieniądze z subskrypcji. Content na Nebuli jest oryginalny i w większości nieosiągalny gdzie indziej, nie ma żadnych reklam, ani utrudnień przy chęci ściągnięcia filmu do obejrzenia offline.

Nebula poza dostępem do całej swojej biblioteki oferuje:

  • Nebula Classes – kursy dostępne tylko na tej platformie
  • Nebula Originals – pełnometrażowe produkcje dokumentalne, specjalne animacje i inne, wyprodukowane specjalnie dla Nebuli
  • Nebula + – bonusowe treści, wywiady z twórcami i inne dostępne tylko na Nebuli.

nebula screenshot

Zalety

  • Bardzo wartościowy i merytoryczny content
  • Platforma zbudowana od twórców dla twórców
  • Brak zapychaczy
  • Prawdziwe premium

Wady

  • Brak wersji darmowej lub triala na próbę
  • Tylko po angielsku

Nebula to najlepsza alternatywa dla YouTube, jeśli szukasz merytorycznego contentu.

D.tube – YouTube bez cenzury

dtube

D.tube (Decentralized Tube) na pierwszy rzut oka może przypominać właśnie YouTube – rozkład filmików jest z grubsza ten sam, interfejs po lewej również wygląda prawie jak żywcem skopiowany od platformy Google. Główną cechą, która ma przyciągnąć użytkowników do D.tube, jest kompletny brak cenzury oraz algorytmów kontrolujących wyświetlane filmy i ich wpływ na monetyzację. Dodatkowo platforma jest w pełni wolna od reklam.

D.tube to zdecentralizowana platforma, zbudowana na blockchainie. Co odróżnią ją dodatkowa od YouTube? Pozwala swoim użytkownikom, jak i twórcom treści zarabiać swoją własną kryptowalutę STEEM za praktycznie każdą akcję związaną z używaniem platformy. W podobny sposób mierzy sukces filmiku: zamiast wyświetlać łapki w górę i w dół (lub ich odpowiednik) wyświetla ile film “zarobił” w D.tubowej kryptowalucie.

dtube screenshot

Zalety

  • Bezpieczeństwo
  • Brak algorytmów, które podpowiadają ci filmy
  • Można trochę zarobić

Wady

  • Content praktycznie tylko po angielsku (chociaż strona ma oficjalną polską wersję)

D.Tube to alternatywa dla YouTube dla ludzi, którzy mają dość wszędobylskich algorytmów i powszechnego śledzenia każdego naszego kroku w internecie.

Vimeo – platforma dla profesjonalnych producentów filmów

vimeo

Vimeo to portal założony jeszcze w 2004 roku. Jego nazwa pochodzi z połączenia słów video i me (z angielskiego ja). Użycie takiej gry słów do stworzenia nazwy portalu może od razu przypomnieć właśnie YouTube.

Regulamin serwisu nie dopuszcza przesyłania plików komercyjnych, klipów z gier i ogólnie filmów niestworzonych przez użytkownika. Z tego powodu zobaczycie tam bardzo mało filmów amatorskich, a głównie przemyślane, profesjonalne produkcje. Vimeo reklamuje się jako platforma dla firm, do zbudowania swoich hubów video. Jeśli pracowaliście kiedyś w dużym biurowym korpo, to pewnie pamiętacie, że filmiki w wewnętrznych newsletterach były hostowane właśnie na Vimeo.

vimeo screenshot

Zalety

  • Świetne narzędzie dla firm do budowania swoich centrali z filmami
  • Dobre narzędzie do monetyzacji swoich profesjonalnych produkcji

Wady

  • Mocno ograniczone darmowe konto

Vimeo to alternatywa dla YouTube, jeśli szukasz profesjonalnego narzędzia do potrzeb służbowych.

Utreon – nowość na rynku

ultreon

Utreon przedstawia się jako platforma nowej generacji, która ma zapewniać lepsze doświadczenie dla użytkowników oraz skłaniać twórców treści poprzez dostarczenie im lepszych narzędzi nie tylko do tworzenia filmów, ale do tworzenia swoich community. Utreon mówi wprost: jeśli twoi widzowie przeniosą się z tobą z YouTube na Utreon i dadzą suba, w twojej kieszeni zostanie więcej pieniędzy. Proste.

A co w takim razie oferuje użytkownikom? Stawia na ich prywatność: wasze informacje nie zostaną sprzedane komukolwiek, a sam regulamin jest skonstruowany w bardziej przystępny sposób.

Warto w tym miejscu jeszcze dodać, że Utreon to nowa platforma i z tego powodu może nie być jeszcze wolna od bugów.

utreon

Zalety

  • Więcej narzędzi dla twórców
  • Większy szacunek do użytkowników
  • Młoda platforma otwarta na feedback

Wady

  • Mogą jeszcze występować małe bugi

Utreon to dobra alternatywa dla YouTube dla twórców z community otwartym na nowości i chętnym do eksperymentów.

Rumble – alternatywa dla YouTube “bez cancel culture”

rumble

Rumble to alternatywa dla YouTube, która reklamuje się dokładnie tym – rzekomym brakiem pozwolenia na cancel culture. Od powstania w 2013 roku Rumble skupiało się głównie na mainstreamowych newsach oraz video, które stały się viralowe. W sierpniu 2020 roku amerykański polityk Devin Nunes oskarżył YouTube o cenzurę jego konta i przeniósł się właśnie na Rumble. To spowodowało migrację wielu znanych osób oraz nagły duży przyrost użytkowników.

Poza tym Rumble posiada dosyć “standardowy” zestaw cech: dobiera ci kanały w proponowanych oraz pozwala na zarabianie na własnych dziełach. Chociaż Rumble reklamuje się jako portal bez cancel culture, to jednak nie pozwala na wszystko. Zabronione są między innymi: rasizm, antysemityzm oraz oczywiście nielegalny content. Mimo to Rumble zbudowało własną infrastrukturę w chmurze i VOD.

rumble screenshot

Zalety

  • Mnóstwo contentu celowo ograniczonego przez Google

Wady

  • Strona głównie z newsami

Rumble to świetna alternatywa, jeśli szukasz rzeczy, których nie da się znaleźć w Google lub YouTube.

Inne alternatywne platformy dla YouTube

Odysee – alternatywa dla YouTube bez cenzury

Odysee to kolejna zdecentralizowana platforma z filmami, która stara się być alternatywą dla YouTuba, ale bez cenzury, możliwości usunięcia filmiku i wpływania na jego zawartość.

Odysee

VidLii – alternatywa dla YouTube classic

VidLii ma kompletnie inne podejście do konkurencji z gigantem Google. Ten jest imitacją… bardzo wczesnego YouTube. Spójrzcie tylko na screen. O ile byliście już wtedy świadomymi użytkownikami internetu, zapewne ten interfejs przypomni sporo wspomnień.

VidLii

VideosHub – strona poświęcona rozrywce

Szukasz rozrywki? Nie szukaj dalej. VideoHub.com to strona, która stawia przede wszystkim na słynne “śmieszne filmiki”.

VideosHub

Więcej alternatyw dla YouTube

Wciąż mało? Serwisów hostingowych dla filmów jest naprawdę dużo. Jeżeli powyższe opcje nie są wystarczające, sprawdź któryś z poniższych serwisów:

  • Bigo
  • BitChute
  • DLive
  • Godtube
  • SchoolTube

…i to wciąż nie jest cała lista.

WARTO PRZECZYTAĆ:

TikTok Już dzisiaj zniknie z TikToka większość hitów muzycznych!
Użytkownicy TikToka mogą doznać dzisiaj szoku, ponieważ z platformy znikną najpopularniejsze tytuły piosenek, które wyszły spod szyldu Universal Music. Wiadomo, że powodem jest nieprzedłużenie kontraktu
YouTube Wkurzają Cię reklamy na YouTube? Nie znikną: platforma na tym zyskuje!
W tym momencie YouTube jest dostępny nadal za darmo, ale ponoć coraz więcej osób decyduje się na płatne YouTube Premium. Nic dziwnego: zapewne zauważyłeś, że
youtube reklamy YouTube zaczęło wolniej działać? Wiemy dlaczego [AKTUALIZACJA]
Coraz więcej użytkowników skarży się na wolniejsze działanie serwisu YouTube. Czy to problem, który można rozwiązać? Co jest winowajcą? Sprawdziliśmy. Wojna między YouTubem a blokerami
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

2Komentarze

  • afrykaner, 23 maja 2023 @ 12:29 Odpowiedz

    you tube to dziadostwo, nic niepochlebnego o putinie, żydach, murzynach i kościele, cenzura jak za inkwizycji.

  • Obywatel, 9 września 2023 @ 21:08 Odpowiedz

    A banbye? Warto wspomnieć bo to polskie. Gdyby polska społeczność przeniosła się z youtube to byłaby to platforma bardzo różnorodna. Na chwilę obecną i tak uważam że odniosła powodzenie. Od strony technicznej jest bardzo dobrze opracowana. Oby przyciągnęła ludzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *