Dobra infrastruktura IT wpływa na funkcjonowanie nowoczesnych firm. Jeśli chcesz, by komputery i sprzęt działały niezawodnie, zadbaj o ich konfigurację. Sprawdź, dlaczego warto regularnie przeprowadzać audyty bezpieczeństwa sieci!

Niezabezpieczona sieć Wi-Fi: możliwe konsekwencje

Zastanawiasz się, na co narażasz się, korzystając z niezabezpieczonej sieci? Wysyłając maile, kupując online, czy robiąc przelewy, ujawniasz poufne informacje każdemu, kto szuka tego typu danych. Dodatkowo zwiększasz ryzyko rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania. Niezabezpieczone sieci nie chronią w wystarczającym stopniu sprzętu przed wirusami. Haker może również skonfigurować fałszywą sieć bezprzewodową w nadziei, że niektórzy użytkownicy będą szukać darmowego Wi-Fi. Kiedy odwiedzający się z nim połączy, może zainfekować jego komputer lub ukraść dane osobowe.

Kluczową rolę odgrywa sieć LAN/WLAN, która odpowiada za wiele procesów biznesowych. Zapewnia sprawną komunikację między urządzeniami i pracownikami. Pozwala nawiązać i podtrzymać relacje ze sprzedawcami, dostawcami i klientami. Należy więc odpowiednio ją zabezpieczyć.

Dlaczego warto zdecydować się na audyt IT?

Audyt infrastruktury IT obejmuje bezpieczeństwo i ochronę danych. Specjaliści analizują wydajność sieci WAN, a następnie ją optymalizują. Ponadto sprawdzają zapory sieciowe, aktualizują system operacyjny, a także szyfrują urządzenia przenośne i pamięć masową. Specjaliści ds. audytu weryfikują, czy antywirus jest dobrze skonfigurowany i wykrywa złośliwe oprogramowanie. Oprócz tego tworzą kopie zapasowe i przywracają stan sprzed awarii systemu.

Audyt informatyczny gwarantuje dostępność, poufność i integralność danych. Chroni wrażliwe dane przed wirusami, robakami i trojanami. Dodatkowo zapobiega atakom hakerom i szpiegowaniem przez kamery internetowe. Zabezpiecza również transakcje internetowe.

Na czym polega audyt bezpieczeństwa infrastruktury IT?

Profesjonalny audyt bezpieczeństwa infrastruktury IT pozwala wykryć słabe punkty i ewentualne luki w strukturze organizacyjnej. Ponadto audytorzy skonfigurują urządzenia i dobiorą bezpieczną technologię do potrzeb firmy.

Proponowany audyt koncentruje się na technicznych aspektach sieci IT w danym przedsiębiorstwie. Obejmuje szereg testów dotyczących sieci WAN, LAN i WiFi, a także systemów operacyjnych, aplikacji i urządzeń.

Audytor weryfikuje, czy procesy zarządzania uprawnieniami przebiegają prawidłowo. Może również skontrolować, czy bazy danych są dobrze zabezpieczone. W ten sposób przedsiębiorca nie musi się martwić, że poufne informacje trafią w niepowołane ręce. Do obowiązków wykwalifikowanego specjalisty należy również sprawdzenie zabezpieczeń strony internetowej i służbowej poczty elektronicznej. Przeanalizuje także politykę tworzenia i odzyskiwania kopii zapasowych kluczowych systemów.

Jak zweryfikować zabezpieczenia systemu operacyjnego?

W ramach audytu można również przeprowadzić test penetracyjny, czyli symulowany cyberatak na system komputerowy. Ujawnia luki w zabezpieczeniach, które mogliby wykorzystać hakerzy. Testy penetracyjne pozwalają rozszerzyć zapory sieciowe. Zgromadzone informacje przydadzą się przy optymalizacji zasad WAF, kontrolujących dostęp do aplikacji sieci Web.

Ważną rolę odgrywają też audyty socjotechniczne, które pomagają ustalić, czy pracownicy są podatni na manipulację. Wykwalifikowani specjaliści próbują wyłudzić tajne informacje od pracowników. Korzystają z różnych technik, takich jak phishing, wejście na teren zakładu, czy telefony. Działając pod przykrywką, mogą wysyłać fałszywe wiadomości, zawierające groźby lub ostrzeżenia.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wybór zasilacza do karty graficznej Nvidia z serii RTX – kilka wskazówek
Dobra karta graficzna potrzebuje porządnego zasilania. Wybór zasilacza zależy od kilku rzeczy, takich jak moc, jakość i to, jak bardzo dany sprzęt obciąża system. Karty
Robot sprzątający Dreame X40 Ultra – pomoc w codziennych porządkach
Zachowanie porządku w domu jeszcze do niedawna wymagało nieco wysiłku, a użycie tradycyjnego odkurzacza dla wielu osób nie należało do przyjemności. Dzisiaj mamy na szczęście
AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *