Avatar na YT to znak rozpoznawczy danego kanału lub użytkownika. Pojawia się na stronie kanału, przy wrzuconych filmikach, ale też obok komentarzy dodanych pod swoim wideo lub wideo innych osób. Krótko mówiąc, warto go zmienić z domyślnego na coś ciekawszego, zwłaszcza, jeśli chce się robić karierę jako YouTuber lub aktywnie udzielać się w sekcjach komentarzy.

Zanim jednak zacznie się prace nad przygotowaniem nowego avatara, warto dowiedzieć się więcej w zakresie tego, jakie wymagania wobec profilowych stawia YouTube. Informacje na ten temat, wraz z garścią innych porad, znajdziecie poniżej. Objaśnimy między innymi, jakie wymiary powinno mieć tzw. profilowe, a także w jaki sposób można zmienić aktualny awatar YT na nowy. Zapraszamy!

Jakie wymiary powinien mieć avatar na YT?

Jakie wymiary powinien mieć avatar na YT i jakie inne warunki musi spełnić, aby zostać zaakceptowany przez YouTube? Odpowiedź na to pytanie jest następująca:

 • Dopuszczalne formaty avatara: JPG, GIF, BMP lub PNG
 • Minimalny rozmiar: 98 x 98 pikseli
 • Zalecany rozmiar: 800 x 800 pikseli
 • Waga: 4 MB lub mniej
 • Wymagana zgodność z zasadami społeczności (awatar nie może być nieodpowiedni, tj. przedstawiać rzeczy zabronionych w serwisie).

YouTube nie dopuszcza animowanych plików GIF, czy też wszelkiego rodzaju plików wideo (np. MP4) jako avatarów. Można ustawić jako profilowe na YT jedynie obrazy, w tym statyczne pliki GIF.

Avatar będzie wyświetlany użytkownikom jako kwadratowy lub okrągły obraz o rozmiarze 98 x 98 pikseli, w zależności od używanego urządzenia i jego rozdzielczości. Częściej jako obraz okrągły, więc pod taki format najlepiej go zoptymalizować.

Avatar na YouTube – jak go stworzyć i o czym pamiętać?

Zanim przejdzie się do procesu kreacji avatara YT, w pierwszej kolejności trzeba ustalić, co się na nim znajdzie. Wśród najczęściej wykorzystywanych opcji można wyróżnić:

 • twarz/zdjęcie właściciela lub właścicieli kanału
 • logo kanału
 • ulubiona postać, kadr z filmu czy dowolny inny obrazek, który dobrze reprezentuje daną osobę (ta opcja jest dobra dla widzów, ale niekoniecznie dla tych, którzy chcą być profesjonalnymi YouTuberami).
avatar yt wymiary
Przykładowy avatar na YT | Źródło: YouTube, Sfilmowani

Jak już wspomnieliśmy, avatar na YT bardzo często będzie wyświetlany jako koło. Jednocześnie wymagane jest przesłanie go w wymiarach kwadratu. Jak pogodzić te dwie kwestie, aby mieć pewność, że żaden element zdjęcia nie zostanie odcięty?

Jest na to kilka sposobów. Można na przykład przygotować obrazek w formie koła, a wszystkie cztery boki wymuszonego kwadratu wypełnić przezroczystością (w przypadku formatu PNG) lub po prostu białym (przy obrazku JPG).

W Internecie dostępna jest masa darmowych narzędzi, które pozwalają w kilku kliknięciach wyciąć z jakiegoś większego obrazka koło. Bez problemu można też znaleźć aplikacje webowe do tworzenia swojego logo czy po prostu profilowego dla YT lub innych serwisów (aczkolwiek takie aplikacje bywają płatne).

Jak zmienić awatar na YT?

Zmiana avatara na YT nie należy do szczególnie skomplikowanych. Cały proces przebiega tak samo niezależnie od tego, czy jest się YouTuberem z krwi i kości (to jest, czy wrzuca się filmiki), czy tylko widzem.

Zatem jak zmienić avatar na YT? Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami, które przygotowaliśmy:

 1. Wejdź na YT i zaloguj się na swoje konto.
 2. Przyciśnij ikonkę swojego aktualnego awatara (powinna znajdować się w prawym górnym rogu strony) i kliknij na “Twój kanał” na liście, która się pojawi.
 3. Kliknij na przycisk “Dostosuj kanał”.
 4. Naciśnij na “Marka” poniżej napisu “Dostosowywanie kanału”.
 5. Kliknij na przycisk “Prześlij” obok sekcji “Zdjęcie”.
 6. Wybierz z komputera plik z nowym avatarem i potwierdź swój wybór.
 7. Naciśnij na “Opublikuj”.

avatar na yt

Alternatywnie, zamiast na “Prześlij”, możesz też nacisnąć na “Usuń”, aby pozbyć się aktualnego profilowego i powrócić do domyślnego avatara. Żeby usunięcie avatara było widoczne dla innych użytkowników, też trzeba w dalszej kolejności nacisnąć na przycisk “Opublikuj”.

Avatar na YT – podsumowanie

Jak się okazuje, avatar na YT wiąże się ze sporą ilością wymagań, które trzeba spełnić, aby został on zaakceptowany. Warto jednak zadbać o to, aby zmienić go z domyślnego. Dzięki temu dany kanał czy użytkownik będzie łatwiej zapadał innym w pamięć. Możliwości w zakresie tego, co można na avatarze umieścić są bardzo duże – wszystko zależy od Waszego gustu. Grunt, aby profilowe dobrze Was reprezentowało.

Osoby, które chcą jeszcze bardziej zadbać o swój profil na YouTube zapraszamy do zapoznania się także z naszym wcześniejszym materiałem, dotyczącym takiego zagadnienia, jak baner na YT. Omawiamy w nim optymalne wymiary grafiki kanału, jak ją stworzyć, co powinno się na niej znaleźć i nie tylko.

To kwestia szczególnie ważna dla YouTuberów, chociaż osoby, które nic nie wrzucają, a jedynie oglądają też niekiedy poświęcają chwilę, aby ustawić ciekawy baner. Jeśli macie jakieś pomysły czy sugestie, na przykład odnośnie do kolejnych pytań, na które powinniśmy odpowiedzieć, nie wahajcie się dzielić nimi w komentarzach pod tym materiałem!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wilgotność powietrza w magazynie – na co wpływa?
W coraz większej liczbie magazynów utrzymuje się określony stopień wilgotności i temperaturę poprzez zastosowanie systemów nawilżających, osuszających, grzewczych i chłodzących. Dzięki niej w magazynie przez
Technologiczne zabawki dla dzieci – na które warto zwrócić uwagę?
Letnie dni sprzyjają spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, jednak niektóre dzieci nie przepadają za typowymi aktywnościami w ogrodzie. Dotyczy to w szczególności dzieci i nastolatków
Procesory, czyli poradnik pomagający przy komputerowym zawrocie głowy
Procesory – serce komputera? Witajcie w fascynującym świecie procesorów, serca każdego komputera! W tym artykule zgłębimy tajniki tych niepozornych, ale niezwykle istotnych elementów, które sprawiają,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *