Wiemy już, że Baldur’s Gate 3 jest dobrą, a nawet bardzo dobrą grą. Lista kolejnych rekordów (lub kolejnych zaskoczeń) staje się dłuższa z każdym upływającym dniem od premiery z początku sierpnia. Miano najlepszej gry 2023 było kwestią czasu, ale dziś wiemy, że według niektórych portali zbierających oceny to właśnie Baldur’s Gate 3 jest najlepszą produkcją wszech czasów!

Czy Baldur’s Gate 3 jest najlepszą grą wszech czasów?

Pisaliśmy niedawno, że w Baldur’s Gate 3 gra ponad 800 tysięcy osób, co zaskoczyło samo studio Larian. I to ośmiokrotnie. A przecież to tylko liczba graczy na Steamie i nie bierze pod uwagę tych, którzy kupili grę na GOG-u. Nie wspominając o tym, że produkcja jest przecież jeszcze przed premierą na konsolach. Można śmiało zakładać, że newsy ze świata BG 3 przysporzą nam jeszcze wiele radości w nadchodzących dniach.

Inną metryką, którą warto śledzić w takich momentach, są oceny na portalach agregujących recenzje. Na znanym portalu Metacritic BG3 już dłuższą chwilę „siedzi” na zaszczytnym miejscu najlepiej ocenianej gry tego roku. Przed The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom i daleko przed Diablo 4, innymi „dużymi” tytułami z 2023 roku.

Czy można mieć jeszcze lepsze oceny? Można! W serwisie OpenCritic Baldur’s Gate 3 jest nie tylko najlepszą grą 2023 roku, ale również najlepszą grą wszech czasów! Do osiągnięcia tej pozycji musiało „tylko” wyprzedzić sporo produkcji, których nazwy na pewno brzmią znajomo.

OpenCritic Baldur’s Gate 3
Źródło: opencritic.com

Skoro już jesteśmy przy zbiorczym porównywaniu gier, warto spojrzeć, które z nich są lepsze we wspomnianym przed chwilą serwisie. BG 3 zajmuje w Metacritic zaszczytne ósme miejsce (a właściwie siódme, jeśli wyrzucimy duble). Ta lista myślę, że będzie dla wielu dużym zaskoczeniem. Jeśli jednak spojrzeć na to z odpowiedniej odległości: to świetny moment na porównanie, ile przeszła branża od powstania.

metacritic BG3

metacritic BG3
Źródło: metacritic.com

Co się rzuca w oczy? Przede wszystkim dwukrotna obecność GTA 4, które według fanów nie było nawet najlepszą częścią GTA. Metacritic niestety rozdziela gry ze względu na platformę. I tak: na miejscach 10-19 GTA 5 pojawia się cztery razy. Gdyby zapytać fanów serii The Legend of Zelda pewnie podobnie by się wypowiedzieli na temat gry z pierwszego miejsca.

Nie jest to jedyny problem tego zestawienia. W końcu Tony Hawk’s Pro Skater 2 to bardzo dobra gra, która w momencie premiery robiła nawet lepsze wrażenie, ale czy możemy ją obiektywnie porównać ze współczesnymi tytułami? Może być trudno.

Co jeszcze skrywa Baldur’s Gate 3?

Najpierw Baldur’s Gate 3 dostał darmowy prequel, a teraz już wiemy, że sama gra jest absolutnie gigantyczna w swoim rozmachu. Widać, że trzy lata spędzone we wczesnym dostępie nie poszły na marne. Jedną z innych ciekawych statystyk, którymi podzielił się Larian, jest liczba graczy, która dała radę przejść wszystkie etapy w przeciągu trzech dni od premiery. Ta liczba to… 368. Wam drodzy czytelnicy pozostawiam ocenę, czy to dużo, czy mało.

Zaskoczeni? Macie pełne prawo, w końcu gra jest tak obszerna, że jeszcze nie opublikowaliśmy naszej recenzji, którą mamy nadzieję podzielić się z wami już niedługo. Już jednak możemy potwierdzić, że warto.

A wy, graliście już w Baldur’s Gate 3? Czy według was wszystkie pozytywne oceny są zasłużone? Dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Monitorowanie produkcji. Jak robić to w nowoczesny sposób?
Monitorowanie produkcji to proces polegający na pozyskiwaniu danych z produkcji. Ma na celu zwiększenie efektywności związanych z nią procesów, a także ciągłą optymalizację produkcji. Nadzór
heineken the boring phone Heineken stworzył… telefon z klapką — The Boring Phone
„Teraz BEZ mediów społecznościowych” – tak Heineken reklamuje swój nowy… telefon. Tak, znany producent piwa zdecydował się wkroczyć na rynek elektroniki. The Boring Phone, czyli
napiwki dla twórców gier Ukończyłeś grę i przypadła Ci do gustu? Daj napiwek. Nowy pomysł byłego szefa Blizzarda
Wszystko wskazuje na to, że płacenie za gry AAA w dniu premiery około 70 dolarów to wciąż zbyt mało dla twórców. Coraz częściej słychać, że
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *