Dziś czeka na nas news z gatunku tych nie do ogarnięcia. Najbardziej wolnościowe państwo świata (wg każdego filmu rodem z hollywood) postanowiło kolejny raz wspomóc bezpieczeństwo. Efekt mógł być tylko jeden: w życie weszła blokada Pornhuba w Stanach Zjednoczonych! Jak do tego doszło?

Blokada Pornhuba: efekt nowych praw, czy celowe działanie?

Ustalmy fakty: Pornhub już jest zablokowany w kilkunastu stanach, a w kilku następnych zostanie zablokowany w nadchodzących tygodniach. Jest to efekt wprowadzonych niedawno przepisów dotyczących weryfikacji wieku. Oczywiście standardowo wszystko w celu zapewnienia “bezpieczeństwa dzieci”.

W rzeczywistości blokada jednak nie jest nałożona przez organy rządowe. Blokadę dostępu na podstawie lokalizacji wprowadził sam Pornhub w odpowiedzi na adaptowanie nowych praw w kolejnych stanach. Według tych praw strony dla dorosłych muszą sprawdzać jakiś oficjalny dokument rządowy, żeby stwierdzić, że użytkownik faktycznie ma 18 lat i może odwiedzić stronę. Nie bardzo wiadomo, jak to by się miało odbywać, więc dla bezpieczeństwa Aylo (spółka matka Pornhuba) po prostu zablokowała dostęp.

TheVerge dotarło do osoby z Aylo, która poprosiła o zachowanie anonimowości. Przez blokadę Pornhuba Aylo chroni przede wszystkim siebie przed karami ze strony organów rządowych. Stawia jednak sprawę otwarcie: firma wspiera działania zmierzające do weryfikacji wieku, jednak wprost określa aktualne przepisy słowami:

nieskuteczne, przypadkowe i niebezpieczne.

Firma już w zeszłym roku na próbę wprowadziła weryfikację wieku na podstawie dowodu w Luizjanie. Efekt? Ruch mniejszy o 80%. Czy to się przełożyło na zwiększone bezpieczeństwo? Gość z Aylo twierdzi, że nie. Ruch po prostu kieruje się na inne strony, które nie przestrzegają prawa. Nikomu chyba nie trzeba udowadniać, że wiele stron z filmami dla dorosłych ukrywa swoje serwery z dala od amerykańskiej jurysdykcji. W dodatku nie moderuje treści, podczas gdy Pornhub już kilka lat temu dokonał czyszczenia swojej strony z filmów przekraczających granice. 

Oczywiście samo sprawdzanie dokumentu nie jest w tym przypadku jedynym problemem. Przesyłanie dokumentów przez internet budzi poważne wątpliwości natury moralnej. Jest to krok w kierunku drastycznego zmniejszenia prywatności, a co za tym idzie bezpieczeństwa użytkowników. Nasze dane już są profilowane na każdym kroku w internecie. Dodanie do tego zdjęcia oficjalnego dokumentu podczas odwiedzin stron dla dorosłych to pogwałcenie prawa do prywatności.

Jak ominąć blokadę Pornhuba?

Co prawda na ten moment nic nie zapowiada, aby takie prawo miało pojawić się w Europie, Unia Europejska już nie raz udowodniła, że dla “poprawy bezpieczeństwa” potrafi wylać dziecko razem z kąpielą. Co zrobić, jeśli tak się stanie? Warto się w takiej sytuacji zabezpieczyć.

Redakcja Techpolska.pl poleca wybrać VPN. W ten sposób możesz z jednej strony ominąć blokady regionalne nakładane przez rządy państw, a z drugiej: faktycznie poprawić swoje bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu. W dodatku wiele sieci VPN pozwala zachować anonimowość!

WARTO PRZECZYTAĆ:

world of warcraft w chinach WoW w Chinach płaci gotówką za raportowanie cheaterów!
Z cyklu: “nagłówki nie do ogarnięcia”. Netease (firma, która jest wydawcą WoW-a na rynek Chiński) zapowiedziała specjalny event na lipiec, w którym nagrodą za raportowanie
Elon Musk zablokuje iPhone'y Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X?
Czy Unia Europejska pracuje nad cenzurą X? Platforma X (były Twitter) od czasu przejęcia przez milionera Elona Muska jest prawdziwą solą w oku ludzi, którym
Co zrobić ze starym laptopem? Co zrobić ze starym laptopem? Podpowiadamy!
Przychodzi taki okres w życiu każdego, że w końcu decydujemy się na nowy sprzęt. Komputery nie są wieczne i często, nawet jeśli działają, to przestają
Udostępnij

Na co dzień zajmuję się organizacją konkursu łazików marsjańskich, żeby wieczorami móc oddać się graniu. Lubię klimaty post-apo, jeździć na woodstock i preferuję PvE od PvP. Posiadam komplet smoczych kul. Odwiedź mnie na Twitchu: https://www.twitch.tv/grokoko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *