Podstawą dla każdego konsumenta jest możliwość wyboru. To ona sprawia, że dokonanie zakupu pozwala dokładnie dopasować kupowany przedmiot do naszych potrzeb i oczekiwań oraz daje większą satysfakcję. Zdarza nam się jednak znaleźć w sytuacji, gdy zakup odpowiedniego przedmiotu lub usługi przyprawia o ból głowy.

Duża ilość opcji może przytłoczyć, a gdy do tego dodamy żonglujący słowami marketing, można się po prostu pogubić. Tak może być w przypadku, gdy zastanawiacie się, jaki VPN wybrać i to pomimo faktu, że sama konfiguracja VPN jest dosyć prosta. W artykule powiemy, z jakiej usługi VPN warto skorzystać, ile usługa VPN kosztuje i dlaczego serwery VPN są bezpieczne.

Jaki VPN wybrać? Ranking najlepszych propozycji

Chociaż wstęp mógł zabrzmieć trochę pejoratywnie, to nie do końca o to chodzi. VPN-y potrafią po prostu być bardzo rozbudowane. To już nie tylko „zwykłe” sieci wirtualne. To często wyjątkowo rozbudowane systemy, które mają zapewnić kompleksowe rozwiązanie dla ciebie i twojej rodziny.

Oczywiście po to macie TechPolska.pl, żebyśmy rozwiązali ten problem dla was. W poniższym rankingu zobaczycie najciekawsze propozycje, jednak nie zawsze będą to najtańsze VPN. Z drugiej strony postaramy się zaprezentować darmowy VPN, żeby pokazać, jak wielka różnica jest między opcjami płatnymi i bezpłatnymi.

RiseupVPN

RiseupVPN
Źródło: RiseupVPN

RiseupVPN na pierwszy rzut oka może być bardzo ciekawą propozycją. Czemu? Z jednego najważniejszego powodu: jest to kompletnie darmowy VPN. Czemu w takim razie brzmię, jakby był w tym jakiś haczyk? Otóż VPN mają to do siebie, że wymagają sporej infrastruktury, a przez to są drogie w działaniu. Z tego powodu większość oprogramowania kieruje się ku modelom subskrypcyjnym.

RiseupVPN opiera się w całości o donacje od fanów, zebranych w społeczności wokół tego projektu open-source. Jako taki nie oferuje wiele. Owszem, jest to w pełni darmowy VPN, ale nie daje nic ponadto. Nawet interfejs użytkownika będzie wyjątkowo surowy, co zresztą widać po samej stronie internetowej.

Plusy tego rozwiązania dostrzegą jednak raczej tylko doświadczeni użytkownicy, którym nie przeszkodzi potencjalna toporność użytkowania. RiseupVPN nie wymaga rejestracji, co już może przekonać wielu użytkowników. To może być ciekawa opcja, jeśli potrzebujecie VPN na chwilę lub żeby zapoznać się z tym, jak sprawdzić, czy VPN działa i z czym się to w ogóle je.

Plusy

  • W pełni darmowy VPN.
  • Nie wymaga rejestracji.
  • Open-Source.

Minusy

  • Małe możliwości.
  • Raczej nie dla laików.

NordVPN

NordVPN
Źródło: NordVPN

Przygotujcie się na szok, gdyż NordVPN jest świetnym przykładem tego, co można dostać, kiedy zdecydujecie się zapłacić za VPN. NordVPN ma chyba najbogatszą ofertę ze wszystkich przedstawionych w tym zestawieniu programów, a jednocześnie jest bardzo konkurencyjny cenowo. Jeśli skłaniacie się ku opcji „zapłacić i mieć spokój” to właściwie nie musicie czytać dalej. Wstrzymajmy się na chwilę z rozpływaniem się i spójrzmy na konkrety.

NordVPN to kompleksowe rozwiązanie, które skupia się na zapewnieniu możliwie najlepszej możliwej ochrony, niezależnie od posiadanych urządzeń. Na jednej wykupionej licencji możecie ochronić ich aż sześć w tym telefony, komputery, tablety, telewizory, konsole… i jeszcze kilka innych. Niezależnie, czy mowa o komputerach z Windowsem, tabletach z Androidem, czy smartfonach z iOS. Producent przyjął sobie za motto, że jak VPN działa, to wszędzie. Wszystko jest wspierane.

Wybierając plan dwuletni, wasza miesięczna płatność może zejść do poziomu 16,29 PLN. Aktualnie przy zakupie dostaniecie jeszcze trzy miesiące gratis, więc rzeczywista cena jeszcze spadnie. Gdyby jednak coś wam nie podeszło, macie 30 dni na wycofanie się z umowy bez pytań i z pełnym zwrotem kosztów.

jaki vpn wybrać surfshark

Plusy

  • Kompleksowe rozwiązanie.
  • Niska cena.
  • Chroni chyba wszystkie rodzaje urządzeń z dostępem do internetu.

Minusy

  • Właściwie ciężko powiedzieć, czy NordVPN ma jakieś wady.

Atlas VPN

ile kosztuje vpn atlasvpn

Swego czasu był uznawany za dość niszowy produkt, a obecnie Atlas VPN spotka się z coraz większym zainteresowaniem. Nie bez powodu. Przede wszystkim jest to uniwersalna opcja, która daje użytkownikowi dostęp do wirtualnych sieci prywatnych na nielimitowanej ilości urządzeń. Bez problemu można wykorzystać jedną subskrypcję na PC, tablecie, laptopie, smartfonie, telewizorze i dowolnym innym posiadanym sprzęcie.

Tym bardziej biorąc pod uwagę, że Atlas jest dostępny na wszystkich najpopularniejszych platformach: Windowsie, Linuxie, macOS, Androidzie, iOS-ie, Androidzie TV, a nawet Amazonie Fire TV. Inne kluczowe zalety tej usługi obejmują m.in. szybkie serwery (o prędkości nawet 10 Gb/s), możliwość logowania bezhasłowego (poprzez e-maila), a także profesjonalne, całodobowe wsparcie techniczne.

Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że jest to jeden z najtańszych rzetelnych VPN-ów na rynku. Jeśli zastanawiasz się, jaki VPN wybrać, aby nie rozbić banku, a jednocześnie móc cieszyć się wysokim poziomem bezpieczeństwa, zdecydowanie warto rozważyć tę opcję. W przypadku zdecydowania się na dwuletnią subskrypcję (+ 4 miesiące ekstra), opłata wynosi zaledwie 5,89 złotych miesięcznie.

jakie vpn atlas vpn

Plusy

  • Tani, a jednocześnie bezpieczny VPN.
  • Całodobowe wsparcie.
  • Prosty, intuicyjny interfejs.

Minusy

  • Nie jest to jeszcze najbardziej rozpoznawalna marka na rynku.

Surfshark

logo surfshark
Jeśli ktoś szuka zaawansowanego rozwiązania dla wymagających użytkowników i zastanawia się, jaki VPN będzie najlepszy w jego przypadku, odpowiedzią może okazać się właśnie Surfshark. To potężna usługa, która nie wprowadza limitu urządzeń i jest dostępna na wszystkich popularnych platformach. Oprócz samego VPN-a, czyli pakietu Starter, oferuje także warianty One (z m.in. ochroną antywirusową i bezpieczną wyszukiwarką) oraz One+ (wszystko to, co w One + usuwanie danych z wyszukiwarek danych osób i baz danych fim).

Mówiąc konkretnie o VPN-ie, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na dużą ilość lokalizacji (100+) i serwerów (3200+), a także dostęp do takich nowoczesnych funkcji, jak IP Rotator, IP Randomizer oraz Dynamic MultiHop. W razie potrzeby można też dodatkowo dopłacić za dedykowany adres IP.

Jednocześnie trudno narzekać na cenę Surfsharka. Najbardziej atrakcyjna jest oczywiście przy wyborze subskrypcji długoterminowej. Surfshark Starter na 24 miesiące (+3 za darmo) może kosztować już zaledwie 9,30 złotych miesięcznie, pakiet One (2 lata + 4 miesiące za darmo) 11,49 złotych miesięcznie, zaś najbardziej rozbudowany One+ na 29 miesięcy wiąże się z kosztem rzędu 17,29 zł/mies.

jaki tani vpn surfshark

Plusy

  • Kilka pakietów do wyboru.
  • Atrakcyjna cena.
  • Dużo serwerów i lokalizacji.

Minusy

  • W pierwszej chwili można się pogubić w gąszczu dostępnych funkcji, ale łatwo je poznać i zrozumieć.

Proton VPN

Proton VPN
Źródło: ProtonVPN

Proton VPN nie może pochwalić się taką liczbą opcji jak poprzednik ani tak niską ceną, ale za to jego konto trial jest nielimitowane czasowo. Możecie na spokojnie ściągnąć i bez pośpiechu sprawdzić, czy ma to, czego potrzebujecie. W ten sposób ta szwajcarska firma stara się zachęcić użytkowników do wyboru właśnie ich oprogramowania.

Proton VPN może być ciekawą opcją dla doświadczonych użytkowników ze względu na to, że oferuje obsługę sieci Tor oraz politykę braku przechowywania logów. Do tego wiele serwerów z przepustowością nawet do 10 Gb/s. W dodatku jest to projekt open-source.

Proton VPN w planie dwuletnim za miesiąc kosztuje tylko 4,99 USD, więc nie ma tragedii. Wypada słabiej, jeśli będziecie zainteresowani krótszym okresem zobowiązania. Wtedy cena bardzo rośnie. W razie potrzeby macie 30 dni na bezwarunkowy zwrot i odzyskanie pieniędzy.

Plusy

  • Projekt open-source.
  • Prawdziwe szwajcarskie podejście do prywatności.

Minusy

  • Cena staje się znośna dopiero w planie dwuletnim.

Windscribe

Windscribe
Źródło: Windscribe

Windscribe to zupełnie inne podejście do „reklamy”. Plan darmowy jest w nim nielimitowany czasowo, ale oferuje tylko 15 GB transferu miesięcznie. Co to oznacza? W skrócie: darmowy Windscribe nie nadaje się do ciągłego działania w tle. Nadaje się za to świetnie do użycia, gdy potrzebujecie odpalić VPN na chwilę, np. gdy chcecie zrobić zakupy za granicą.

Windscribe to kolejna propozycja, która może się spodobać doświadczonym użytkownikom. O twoje bezpieczeństwo dba tak bardzo, że jest możliwe kupno subskrypcji bez logowania, a zapłacić można bitcoinami. Nie musisz nawet podawać swojego maila, chociaż to może być przydatne na wypadek zgubienia hasła. Całość usług Windscribe jest hostowana samodzielnie przez producenta.

Cena za miesiąc przy rocznym planie to 5,75 USD (nie ma planu dwuletniego), jednak i tak można ten koszt jeszcze obniżyć. Windscribe oferuje stworzenie własnego planu, gdzie płacicie tylko za to, czego potrzebujecie.

Plusy

  • Wysoki stopień anonimowości.
  • Nielimitowany trial do użytku „z doskoku”.

Minusy

  • Raczej dla doświadczonych użytkowników.

Hotspot Shield

Hotspot Shield
Źródło: Hotspot Shield

Chociaż nazwa Hotspot Shield może sugerować co innego, jest to pełnoprawny VPN. Cały ambaras wziął się stąd, że początkowy projekt zakładał faktycznie „tylko” ochronę w trakcie używania sieci publicznych. Teraz jednak to poważna propozycja i jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, to Hotspot Shield może was zaskoczyć.

Hotspot Shield oferuje szyfrowanie klasy militarnej i aż 80 krajów na liście serwerów do wyboru, czym przebija konkurencję. Do tego nie przechowuje logów, zapewnia ochronę pięciu urządzeń na jednej licencji i daje aż 45 dni na zwrot, jeśli coś wam się nie spodoba.

Największe zaskoczenie kryje się jednak gdzie indziej. Jego cena miesięczna w planie rocznym to aż 7,99 USD? Dużo? Nie da się ukryć. Jednak już za dodatkowe cztery dolary dostaniecie wersję rodzinną na pięciu użytkowników i 25 urządzeń. Przebijcie to.

Plusy

  • Wiele serwerów do wyboru.
  • Świetny plan rodzinny.

Minusy

  • Wyraźnie droższy od konkurencji w wersji dla jednego użytkownika.

Jaki VPN do domu?

Zastanawiacie się, jaki VPN do domu? Na podstawie powyższych propozycji dwa rozwiązania wydają się najlepsze. Jeśli pod terminem „dom” macie na myśli jednego użytkownika, możecie śmiało kupić NordVPN i zapomnieć o problemie. Jeśli pod terminem „dom” macie na myśli całą rodzinę, Surfshark lub Atlas VPN może być dobrym wyborem.

Jaki VPN do Chrome, a jaki VPN do Firefoxa?

Zacznijmy od najważniejszej informacji: czym jest VPN do przeglądarki? Tak naprawdę to po prostu wtyczka do przeglądarki. Niezależnie, czy zastanawiacie się jaki, VPN do Chrome lub jaki VPN do Firefoxa, najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązanie. NordVPN zapewnia obie wtyczki.

Jaki VPN na Androida, a jaki VPN na iPhone?

W przypadku komórek sprawa ma się podobnie, z tą różnicą, że zamiast wtyczek mowa o aplikacjach. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN na Androida lub jaki VPN na iPhone, nie dam rady wam polecić nic innego, jak ponownie NordVPN. Nie będziecie musieli się zastanawiać, co to jest VPN w telefonie.

Jaki darmowy VPN?

Jeśli koniecznie musicie mieć darmowy VPN, wybierzcie RiseupVPN. Jeśli chcecie po prostu się zapoznać z tym rodzajem oprogramowania, możecie wypróbować nielimitowane trial w którymś z płatnych produktów wymienionych powyżej. Nie musicie się wtedy zastanawiać, czy VPN jest legalny i korzystanie z niego będzie bezpieczne.

Jaki jest najlepszy VPN? Podsumowanie

Pewnie nikogo nie zaskoczę, ale kwestia, jaki jest najlepszy VPN, zależy przede wszystkim od waszych potrzeb i oczekiwań. Warto jednak zapłacić za jakość, żebyście nie musieli się potem zastanawiać np. jak wyłączyć VPN, ponieważ pojawił się jakiś problem. Dostępnych opcji jest naprawdę sporo, w związku z tym każdy powinien być w stanie znaleźć coś dla siebie. Niezależnie zarówno od prefeencji, jak i możliwości finansowych.

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
ProtonMail - czy warto? ProtonMail – czy warto?
ProtonMail zapewne znany jest przez wiele osób, jednakże pewnie nie każdy się decyduje, by założyć tam konto. Ową skrzynkę mailową założyłam bodajże w styczniu tego
Najlepsza poczta e-mail Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?
Bez poczty e-mail daleko we współczesnym świecie nie zajdziemy. Rejestracja w jakichkolwiek serwisach czy zrobienie zakupów przez Internet będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe.
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *