W świecie technologii nic nie jest oczywiste. Wszystko non stop rośnie, przyśpiesza, poprawia działanie… ale często nie sposób tego zauważyć. W przypadku programów typu VPN nawet podstawowe działanie może być mocno subtelne. Szczególnie jeśli używacie czegoś porządnego, a nie darmowego VPN.

Najtańsze VPN nie muszą być uniwersalnie złe. Jednak czasem warto dopłacić za jakość, a jak już wspominaliśmy na tym portalu wiele razy, VPN jest programem, za który warto zapłacić. Szczególnie że VPN ceny ma wcale nie tak wysokie.

Jak sprawdzić połączenie VPN?

Kwestia stosunku ceny do jakości i jaki to ma wpływ na działanie programu, jest bardzo ciekawa. Z tego powodu wyczerpująco przedstawimy sprawę na końcu tekstu. Na razie zajmijmy się samą kwestią, jak sprawdzić, czy VPN działa.

Wspomniałem już o tym, że (prawidłowe) działanie VPN może, a wręcz powinno być bardzo subtelne, żeby nie rzec niezauważone. W końcu jak zauważyć ochronę w czasie rzeczywistym lub szyfrowanie danych?

Jedną z głównych zalet VPN jest jednak wirtualna zmiana naszej rezydencji, tak, żeby odwiedzane strony i serwisy internetowe myślały, że żyjemy w innym kraju. To da się sprawdzić naocznie w bardzo prosty sposób. Przejdźmy zatem do opisu jak sprawdzić, czy VPN działa, aczkolwiek upewnijmy się, że znacie podstawy, np. czy wiecie jak włączyć VPN?

Jak sprawdzić, czy VPN działa na komputerze?

Zmiana serwera w taki sposób, żebyśmy jako użytkownicy przedstawili się odwiedzanym miejscom jako użytkownicy innych krajów, jest łatwo widoczna. Większość serwisów stara się automatyczne dopasować język do kraju, z którego przychodzi połączenie. Jeśli więc odwiedzicie stronę jakiegoś większego międzynarodowego serwisu, a ta przywita was w nieznanym języku, może to być świadectwo tego, że VPN działa.

Ten sposób ma jednak malutki problemik. Po co surfować po internecie i sprawdzać, w jakim języku wyświetlają się strony? Szczególnie jeśli nie potraficie rozpoznać, czy wyświetlany język się zgadza z lokalizacją serwera. Da się to zrobić nie tylko prościej, ale przede wszystkim w bardziej powtarzalny sposób.

Można w tym celu użyć strony, która sprawdza twoje IP. IP to inaczej twój „adres” internetowy, który przy użyciu VPN również się zmieni. Oczywiście większość z was pewnie nie zna swojego adres IP, ale nie jest to żaden problem.

Do sprawdzenia adresu IP i lokalizacji, z której się łączymy, można wykorzystać odpowiednie strony internetowe, np. Speedtest.net. Jeśli wejdziecie tam najpierw z wyłączonym VPN, powinniście zobaczyć swoje IP i lokalizacje odpowiadającą (w przybliżeniu) waszej prawdziwej lokalizacji. Gdy odświeżycie tę stronę po włączeniu VPN, powinniście zobaczyć lokację odpowiadającą tej, którą wybraliście w VPN.

Speedtest.net nie jest jedyną stroną, która pełni taką funkcję. Równie dobrze możecie w tym celu odwiedzić stronę NordVPN.

Jak sprawdzić połączenie VPN na telefonie?

Jeśli nie wiecie, jak sprawdzić połączenie VPN na telefonie, śpieszymy z pomocą. Wielu ludzi pyta: „co to jest VPN w telefonie?” Otóż… VPN w telefonie to dokładnie to samo, co w komputerze, a sprawdzenie, czy VPN działa na telefonie odbywa się w ten sam sposób. Wystarczy wejść na jedną z dwóch powyższych stron internetowych.

Na smartfonach ten proces można łatwo zastąpić ściągnięciem odpowiedniej aplikacji. Taką oferuje np. wspomniany Speedtest.

VPN nie działa – co robić?

Po pierwsze: nie panikuj! Zacznijcie od standardowych sposobów:

  • Wyłączcie i włączcie VPN.
  • Jeśli to nie pomogło, wyłączcie i włączcie komputer (lub telefon).
  • Sprawdź, czy VPN jest odpowiednio skonfigurowany. Konfiguracja VPN jest prosta, ale to żaden grzech popełnić błąd.
  • Kolejną opcją jest odinstalowanie i zainstalowanie ponowne lub zainstalowanie innego VPN.
  • Jeżeli zainstalowaliście „jakiś” darmowy VPN, być może po prostu nie działa. Czemu tak się dzieje? Przeczytajcie więcej na ten temat poniżej.

Geneza problemu, jak sprawdzić, czy VPN działa

Lament na temat cen i jakości ma w przypadku VPN swoje bardzo konkretne źródło. Darmowe wersje programów premium, np. projekty open-source, to coś zupełnie normalnego w wirtualnym świecie. Takie projekty utrzymują się z dobrowolnych wpłat przez Patronite, czy słynne „stawianie (wirtualnej) kawy”. Wiele z tych projektów jest utrzymywana przez zaangażowaną społeczność. Dzięki temu prawdziwe koszty dzielą się między hobbystów i realnie nikt nie ma potrzeby, żeby się z tego jednego projektu utrzymywać.

Niektóre sytuacje są jednak inne i to jest właśnie ta sytuacja. W tym momencie warto na chwilę wrócić do podstaw i odpowiedzieć na pytanie: VPN – jak działa? VPN przesyła nasze połączenie internetowe przez swoje serwery, gdzie nasze dane są szyfrowane, a IP ukryte. W tym celu musi utrzymać odpowiednią infrastrukturę, a utrzymanie serwerów, szczególnie w innych krajach do najtańszych nie należy. Nie muszę chyba nikogo do tego przekonywać.

Z tego powodu twórcy programów do tworzenia sieci wirtualnych (Virtual Private Network – VPN) muszą znaleźć jakieś źródło utrzymania infrastruktury. Dlatego większość dużych marek kieruje się stronę modelu subskrypcyjnego i wymaga płacenia regularnego abonamentu. Nie są one jakoś bardzo drogie i oferują bardzo wyczerpujące triale, więc jeśli potrzebujecie VPN do codziennego użytku, naprawdę polecamy zainwestować w jakość.

No dobrze, ale jak to wszystko się ma do darmowych VPN i tego, jak sprawdzić, czy VPN działa? Otóż dla darmowych programów VPN zostają dwie ścieżki „zorganizowania” środków na utrzymanie:

  1. Pierwszą są reklamy. Reklamy mogą nie wydawać się złe, jednak te najlepiej płatne są bardzo inwazyjne i może się okazać, że przypadkowym kliknięciem władujecie się w jakiś syf. Syf, od którego VPN potencjalnie ma was strzec.
  2. Sprzedaż danych. Lepsze (w pełni płatne) VPN oferują pełne bezpieczeństwo twoich danych. Darmowe prawie na pewno używają je do zarobienia pieniędzy.

Powyższe kwestie przekładają się na dalsze problemy, z którymi borykają się darmowe VPN:

  • Darmowy VPN może mieć bardzo mało serwerów do wyboru, w tym w niewielkiej ilości potencjalnych krajów.
  • Twórcy takich programów będą się raczej skupiać na prawidłowym wyświetlaniu reklam (czy wręcz maksymalizowaniu ich wyświetlania), a nie na optymalizacji działania programów.
  • Serwery nie będą najlepszej jakości lub te VPN nie będą miały priorytetu w korzystaniu z nich. W dodatku mogą tak po prostu działać bardzo wolno.

To wszystko nie wpływa pozytywnie na komfort użytkowania. A to przecież jeszcze nie wszystko! Większość darmowych VPN i tak będzie namawiać cię na uiszczenie opłaty, obiecując zalety wersji premium. Jakie zalety? Np. odblokowanie najbardziej pożądanych i poszukiwanych krajów do wirtualnych wycieczek: Turcji i Argentyny. O ile w ogóle będą oferować taką możliwość.

Jak sprawdzić, czy VPN działa? Podsumowanie

Skoro już mielibyście płacić za jakąś usługę, to czemu po prostu nie wykupić od razu porządnego oprogramowania? Lepiej się zdecydować raz i mieć z głowy. Lepiej płacić za jakość i mieć spokój ducha i zapewnione bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu.

Dlatego proponujemy skorzystać z rozwiązania, jakim jest np. NordVPN. Kompleksowy VPN, który nawet na jednej licencji pozwala chronić wiele urządzeń, tak żeby pokryć „warstwą” ochronną wszystkie swoje sprzęty: komputery, smartfony, tablety, TV, konsolę i kilka innych. W dodatku możecie go najpierw sprawdzić podczas okresu próbnego, w którego trakcie macie dostęp do wszystkich opcji. Dzięki temu nie będziecie musieli się zastanawiać, jaki VPN wybrać.

WARTO PRZECZYTAĆ:

prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
canal+ Canal+ z gigantyczną karą. Klienci mogą starać się o odszkodowanie!
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od pewnego czasu ma ręce pełne pracy! Co chwila słyszymy, że nakłada kary na firmy, które nie do końca były
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *