Starsi użytkownicy internetu mogli się już przyzwyczaić, że prawie każdy program można dostać w darmowej wersji. Mniej doświadczeni użytkownicy natomiast pewnie się ucieszą, że chyba każdy płatny program ma gdzieś swój darmowy odpowiednik. Nie inaczej jest z VPN.

Jeżeli nie wiecie, o czym dokładnie mowa przeczytajcie poradnik VPN – jak działa. Z artykułu dowiecie się również, czy VPN jest legalny lub VPN – jak włączyć?

Czy jest darmowy VPN?

Na dobrą sprawę odpowiedziałem na to pytanie już we wstępie. Tak, jest darmowy VPN i to niejeden. Bez problemu wybierzecie oprogramowanie dla siebie, co udowodnimy w tym poradniku. Do wyjaśnienia pozostaje właściwie tylko jedna kwestia.

Czy VPN zawsze jest darmowy?

To jest oczywiście zależne od wybranego VPN. Szukając darmowego VPN, będziecie mogli natknąć się na dobrą sprawę na kilka głównych rodzajów:

 • W pełni darmowy VPN.
 • Darmowy VPN na pewien okres (trial).
 • Nielimitowany czasowy darmowy VPN, ale z możliwością dopłaty za opcje premium. VPN ceny są różne.

Gdzie szukać darmowego VPN?

Gdzie szukać darmowego VPN?” to dosyć przewrotne pytanie. Skoro drogi czytelniku trafiłeś na naszą stronę, najpewniej szukałeś już darmowego VPN w internecie, a to właśnie internet jest najlepszym miejscem do poszukiwań.

Jednocześnie internet w dzisiejszych czasach może być zbyt ogólny, żeby nie powiedzieć, że czasem bywa wręcz nieprzyjazny. Na szczęście w odpowiedzi na takie nowe trendy powstają portale stworzone z myślą o czytelnikach, takie jak nasz. Techpolska.pl to świetne miejsce, gdzie możesz sprawdzić, jakie VPN-y są darmowe i wybrać najlepszy dla siebie.

Tymi słowami zapraszam do naszego rankingu najlepszych darmowych VPN. Przedstawimy nie tylko propozycje z podziałem ze względu na używane urządzenie (komputer lub telefon), ale również pod kątem zastosowania (torrenty, Netflix, gry).

Najlepsze darmowe VPN

Na szczęście najtańsze VPN są po prostu darmowe, jednak i tak mam kilka słów wstępu dla uzupełnienia całości obrazu. Nie jest to ranking pokazujący wprost, jaki VPN jest najlepszy. Jest to raczej przedstawienie dostępnych możliwości, tak, żebyście mogli wybrać VPN, który będzie wam odpowiadał. W tym celu skupimy się raczej na zaprezentowaniu możliwych wyborów, żebyście dali radę znaleźć coś dla siebie.

Darmowy VPN na komputer

Darmowy VPN na komputer to świetne narzędzie dla zapewnienia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci i nie tylko. Szczególnie dla mniej doświadczonych użytkowników. W podstawowym zastosowaniu VPN wystarczy po prostu włączyć i zapomnieć, a poziom bezpieczeństwa już wzrośnie. Inną opcją do rozważenia na komputerze są przeglądarki z VPN.

Jaki darmowy VPN na komputer warto wypróbować?

NordVPN

NordVPN
Źródło: NordVPN

Jeśli potrzebujecie czegoś bardziej rozbudowanego i wasze myśli krążą wokół tematu jak zmienić VPN, sprawdźcie NordVPN. Ta pozycja darmowa jest tylko przez pierwsze 30 dni, jednak pozwala w pełni przetestować swoje możliwości premium.

NordVPN to kompleksowe rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie niezależnie od platformy. Jest dostępny na Maci i komputery z Windowsem lub Linuxem, a także iPhony i telefony z Androidem. W dodatku konfiguracja VPN jest bardzo prosta, a jednym kontem możesz ochronić aż sześć swoich urządzeń.

Plusy

 • Być może najbardziej rozbudowana opcja na rynku.
 • Dostępny na wszystkie urządzenia.
 • Świetna oferta promocyjna na początek.

Minusy

 • „Tylko” 30 dni trialu.

Proton VPN

Proton VPN
Źródło: ProtonVPN

Naszą kolejną propozycją jest Proton VPN, z którego możecie korzystać za darmo tak długo, jak tego potrzebujecie. Proton VPN nawet w darmowej wersji zapewnia brak reklam, limitu danych i nie przechowuje logów. W ten sposób stara się nakłonić użytkowników do zakupu wersji premium. Szwajcarska jakość w pełnej krasie.

Plusy

 • Brak reklam i limitów.
 • Nielimitowany okres próbny.

Minusy

 • Płatna wersja premium.

Windscribe

Windscribe
Źródło: Windscribe

To nie tylko ochrona zainstalowana na komputerze, ale również wtyczka do przeglądarki, która blokuje reklamy. Możecie go używać za darmo, jak długo chcecie z jednym ograniczeniem. W darmowej wersji Windscribe oferuje tylko 15 GB transferu miesięcznie. Pozwoli wam to przetestować korzystanie z internetu w celu sprawdzenia informacji lub dokonania zakupów, jednak raczej nie starczy na oglądanie video.

Plusy

 • Nielimitowany czasowo darmowy VPN.
 • Opcja budowy własnego planu dla oszczędności względem predefiniowanych planów abonamentowych.

Minusy

 • 15 GB transferu miesięcznie nie starczy na stałe używanie.

RiseupVPN

RiseupVPN
Źródło: RiseupVPN

W pełni darmowy VPN, który utrzymuje się tylko z dotacji. Riseup nie ma reklam, nie zapisuje twoich logów i nie wymaga rejestracji. Jednocześnie jak wiele projektów open-source może być trochę bardziej skomplikowany w obsłudze ze względu na niedopracowane gui.

Plusy

 • W pełni darmowy bez haczyków.
 • Projekt open-source.

Minusy

 • Może być trudny w obsłudze.

Hotspot Shield

Hotspot Shield
Źródło: Hotspot Shield

Darmowy VPN, który powstał w jednym celu: do ochrony w trakcie korzystania z hotspotów. Od tamtej pory aplikacja się rozrosła do pełnoprawnego VPN, chociaż wciąż ma w pełni darmową wersję na jedno urządzenie. Dodatkowo można bez problemu wypróbować płatne plany przez 45 dni!

Plusy

 • Długi trial.
 • Darmowy na jedno urządzenie, ale…

Minusy

 • …bez optymalizacji streamingu i gier.

Surfshark

surfshark
Źródło: Surfshark

Na pierwszy rzut oka Surfshark może się wydawać świetną opcją. To bardzo rozbudowany VPN z wieloma narzędziami,  bez limitu chronionych urządzeń i konkurencyjną ceną, ale z drugiej strony to dosyć nowe oprogramowanie, bez doświadczenia porównywalnego chociażby do NordVPN.

VPN oferuje ponad 3200 serwerów w ponad 100 krajach. Nie jest to jednak darmowy VPN dostępny bezterminowo – z Surfsharka można korzystać bezpłatnie jedynie przez okres 7 dni. Po tym czasie przechodzi się na płatną subskrypcję – do wyboru są pakiety miesięczne, roczne i 2-letnie.

Plusy

 • Brak limitu urządzeń.
 • Konkurencyjny cenowo.

Minusy

 • Wersja próbna ogranicza się do 7 dni.

Atlas VPN

atlas vpn
Źródło: VPN

Atlas VPN to VPN w modelu freemium, dostępny na Windowsa, Androida, macOS-a i iOS-a, co oznacza, że ma zarówno wersję darmową, jak i płatną. Pierwsza z nich jest jednak mniej rozbudowana – m.in. nie obejmuje nielimitowanego transferu czy szeregu dodatkowych funkcji, takich jak SafeBrowse.

Najlepsze, co oferuje Atlas VPN to brak limitu chronionych urządzeń i brak reklam, przy czym w wersji darmowej jesteśmy ograniczeni do jedynie 3 lokalizacji. Oprócz tego dostępny jest 30-dniowy trial wersji płatnej, w przypadku której mamy już do dyspozycji 49 lokalizacji i ponad 1000 serwerów.

Plusy

 • Model freemium.
 • Brak limitu chronionych urządzeń.

Minusy

 • Niewielka ilość serwerów w wersji darmowej.

Powyższa lista darmowych VPN nie jest wyczerpująca, a rynek wciąż się zmienia i ewoluuje. Jeżeli uważasz, że pominęliśmy jakąś ważną pozycję, daj znać w komentarzu!

Darmowy VPN do torrentów

Szukasz VPN, żeby nie dać się wytropić podczas korzystania z torrentów? Spokojnie, nie oceniamy. Szczególnie że torrenty są w pełni legalne i wierzymy, że nie używasz ich do żadnych niecnych celów.

Co ciekawe, nie ma dedykowanych VPN do torrentów. Nie jest to jednak kwestia tego, że producenci nie chcą pomagać w korzystaniu z torrentów. Po prostu każdy taki program nawet każdy darmowy VPN ci w tym pomoże. Gdyby jednak były z czymś problemy, przeczytaj jak sprawdzić, czy VPN działa.

Darmowy VPN do Netflixa

Jeśli chodzi o darmowy VPN do Netflixa, sprawa ma się tak samo, jak z VPN do torrentów. No, może z jedną różnicą: jeżeli zamierzacie używać VPN do aktywnego streamingu, wybierzcie taki bez limitu danych. Inaczej będziecie mieć przykrą niespodziankę. W takiej sytuacji sprawdźcie, jak wyłączyć VPN.

Darmowy VPN do gier

Ponownie: ta sama sytuacja. Darmowy VPN do gier to zwykły VPN, który pozwoli wam korzystać z sieci bez limitu danych, a w odpowiednich sytuacjach stać się na chwilę Turkiem lub Argentyńczykiem. Nic tak nie zbliża wirtualnie ludzi, jak potrzeba chwilowego wirtualnego wyjazdu za granicę.

Darmowy VPN na Maca

Darmowy VPN na Maca to inna para kaloszy, ale tylko trochę inna. Na Macu jest ciężej o darmowe aplikacje, jednak i tu znajdziemy darmowy VPN. Taką aplikacją jest Free VPN, który znajdziecie w App Store. Free VPN jest darmowy na zawsze, jednak ma wbudowane reklamy, które trzeba oglądać, żeby zapewnić sobie możliwość korzystania z chronionego internetu. Jeśli zaprzyjaźnicie się z Free VPN, możecie wykupić subskrypcje.

Jeśli natomiast chcecie sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, cztery z pięciu już wymienionych aplikacji również zapewnia darmowy VPN na Maca. Są to: Proton VPN, NordVPN, Windscribe i RiseupVPN.

Darmowy VPN na telefon

Co to jest VPN w telefonie? Nikogo pewnie nie zaskoczę, mówiąc, że to dokładnie to samo narzędzie, co na komputerach. Darmowy VPN na telefon może się różnić od twojego systemu operacyjnego, więc na razie zajmijmy się darmowymi VPN na Androida.

Przede wszystkim szukając darmowy VPN na telefon, możecie skorzystać z opisanego wcześniej Proton VPN, NordVPN oraz Hotspot Shield. „Nowości” dedykowane Androidowi to np. TunnelBear i CyberGhost.

Darmowy VPN iPhone

Jeżeli miałbym powiedzieć, za co najbardziej lubię iPhona, to jest to jego synchronizacja z innymi urządzeniami Apple. Dzięki temu drogi czytelniku mogę ci z całą pewnością powiedzieć, że VPN na iPhone to dokładnie te same aplikacje, co VPN-y na Maca.

Jaki darmowy VPN wybrać?

To zależy tylko od ciebie i twoich potrzeb, nie ma tu jednej odpowiedzi, która zadowoli wszystkich. Większość VPN kieruje się jednak w stronę opłat, a co za tym idzie, oferują darmowe triale, które pozwalają w wyczerpujący sposób sprawdzić, który VPN jest najlepszy dla was.

Darmowy VPN – najczęściej zadawane pytania

Kwestia darmowego VPN wzbudza wiele pytań, na które postaramy się poniżej odpowiedzieć.

Darmowy VPN bez rejestracji – czy taki istnieje?

Tak! W grupie opisywanych przez nas VPN znajduje się takie oprogramowanie. Jest to RiseupVPN, czyli projekt open-source. Nie wymaga rejestracji, podawania danych, podpinania karty, w dodatku nie zapisuje logów i nie ma reklam. Z drugiej strony jak wiele projektów open-source może być trochę toporny w obsłudze.

Aplikacje open-source to często jednoosobowe projekty, więc ich twórcy skupiają się raczej na działaniu niż wyglądzie. Tak jest w tym przypadku. W zamian dostajecie w pełni darmowy VPN, który utrzymuje się tylko z dobrowolnych donacji.

Całkowicie darmowy VPN – czy jest bezpieczny?

To zależy. Opisywany powyżej VPN można uznać za bezpieczny, ale jest to raczej wyjątek potwierdzający regułę. Do działania VPN trzeba jakoś utrzymać serwery, czyli aplikacja musi jakoś na siebie zarabiać. Najwięksi gracze mogą sobie pozwolić na subsydiowanie darmowych użytkowników dzięki grupie płacących. Mniejsi mają jednak z tym problem.

Całkowicie darmowy VPN raczej nie będzie bezpieczny z jednego powodu: zarabia na zbieraniu waszych danych. To oznacza, że na dobrą sprawę zaprzecza głównemu zadaniu, do którego został stworzony. Uważajcie, wybierając całkowicie darmowy VPN!

Kiedy postawić na darmowy VPN?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż zależy to tylko od was. Darmowy VPN może być odpowiedzią na chwilowe (jednorazowe) zapotrzebowanie, np. na sporadyczne wyjazdy. W sytuacjach, gdy nie jesteście pewni swojego bezpieczeństwa, dobrze postawić na sprawdzone rozwiązanie.

Jednocześnie jest to raczej bez sensu, gdy szukacie rozwiązania na stałe, szczególnie do profesjonalnych zastosowań. Za jakość się płaci, w internecie również. Opcje premium zapewnią nie tylko bardziej rozbudowane rozwiązania, ale również szybszą pomoc od supportu, gdy zajdzie taka potrzeba.

VPN darmowy okres próbny – gdzie szukać takich opcji?

Odpowiedziałem na podobną kwestię na początku artykułu. Pierwszym miejscem do szukania jest oczywiście internet. Jeśli jednak internet nie zaspokaja twojej wiedzy, zawsze możesz sprawdzić portal Techpolska.pl i otrzymać konkretną odpowiedź.

Jeśli szukacie VPN darmowy okres próbny, spróbujcie jeden z poniższych VPN:

 • Proton VPN.
 • NordVPN.
 • Windscribe.
 • Hotspot Shield.

Darmowy VPN – czy faktycznie jest za darmo? Podsumowanie

Czy faktycznie można znaleźć w pełni darmowy VPN? Tak, można. Trzeba jednak uważać, ponieważ w pełni darmowe VPN-y lubią w zamian za swoje usługi zbierać nasze dane. Nasz poradnik powinien wam pomóc dokonać odpowiedniego wyboru.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsza poczta e-mail Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?
Bez poczty e-mail daleko we współczesnym świecie nie zajdziemy. Rejestracja w jakichkolwiek serwisach czy zrobienie zakupów przez Internet będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe.
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *