Coraz łatwiejszy dostęp do internetu i smartfony, dzięki którym mamy dostęp do sieci praktycznie w każdym miejscu kraju, nie ustrzegły nas niestety przed zagrożeniami. Ba, można spokojnie powiedzieć, większe możliwości dla użytkowników końcowych przełożyły się też na większe zagrożenia czarnych charakterów. Ci tylko czekają na okazję.

Kiedyś twoim wrogiem były wirusy komputerowe – teraz to głównie wykradanie danych. Nie chodzi nawet o dane poufne pokroju numer PESEL. Wielu ludzi może sobie nie zdawać sprawy, ale najbardziej wartościowe są historia wyszukiwania i historia zakupów. To one pozwalają reklamodawcom jeszcze celniej personalizować reklamy i w ten sposób „nękać” użytkowników.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Co to jest konfiguracja VPN?
 • Jak przebiega konfiguracja VPN.
 • Kiedy warto wykonać konfigurację VPN.
 • Czy konfiguracja serwera VPN jest darmowa?
 • Konfiguracja VPN Android.
 • Konfiguracja VPN iPhone.
 • Konfiguracja VPN Windows 7.
 • Konfiguracja VPN Windows 8.
 • Konfiguracja VPN Windows 10.
 • Jak skonfigurować VPN w routerze?

Co to konfiguracja VPN?

Jeśli czytasz ten tekst, najprawdopodobniej już zdecydowałeś się na instalację VPN. VPN to świetne narzędzie, które chroni twoje dane, szyfrując je. Wychodzi z poniekąd słusznego założenia – utrata danych może się zdarzyć każdemu, ale jeśli już to się stanie, dane będą tak zaszyfrowane, że nie będzie z nich żadnego pożytku. VPN ceny ma różne, ale co najlepsze, mogą ci w tym pomóc nawet najtańsze VPN.

Jeśli już masz VPN, ale natrafiłeś na problem z ustawieniami i zastanawiasz się, co to jest konfiguracja VPN – również dobrze trafiłeś. Co prawda dobrze zrobisz, jeśli sprawdzisz najpierw podstawy np. jak sprawdzić, czy VPN działa. Czemu? Ponieważ VPN jak działa, zostaje niezauważony. Może po prostu działa, ale o tym nie wiesz.

Konfiguracja VPN

Konfiguracja VPN to taki trochę temat rzeka, dlatego dla uporządkowania zacznijmy od podstaw. Jeśli już poznałeś, jak włączyć VPN, wiesz pewnie, że pod terminem „konfiguracja VPN” kryje się tak naprawdę potrzeba wyboru serwera i jego kategorii. Czym jest serwer VPN?

Serwer VPN to pośrednik między tobą (twoim urządzeniem) i odwiedzaną stroną. To właśnie dzięki temu, że twój strumień danych przepływa przez dodatkowy punkt na mapie, twoje dane są szyfrowane. To właśnie ten serwer ukrywa twój prawdziwy adres IP lokację, przedstawiając jakoby „w zamian” swoje. To sprawia, że dla odwiedzanych stron będziesz kompletnie anonimowy. Podobnie dla swojego dostawcy internetu, a nawet firm odpowiedzialnych za dostarczenie ci VPN.

To właśnie wybór serwera daje ci możliwość przekroczenia granic blokad regionalnych. Wystarczy wybrać serwer, który przedstawi cię jako mieszkańca danego kraju i sprawa załatwiona. Czasem przepływ przez inny serwer może nawet przyspieszyć prędkość twojego internetu. W znaczeniu dosłownym przez ominięcie blokad transferu nałożony przez twojego providera lub dzięki optymalizacji. Pliki przy okazji szyfrowania są optymalizowane, czyli zmniejsza się ich waga, a ich wysyłka i odbiór zajmuje mniej czasu.

Konfiguracja VPN odbywa się bez żadnego dodatkowego oprogramowania – wystarczy tylko aplikacja VPN. Brzmi zbyt pięknie? Wydaje się podejrzane? Zastanawiasz się, czy VPN jest legalny? Mam dla ciebie dobrą odpowiedź: tak, VPN jest legalny, a żadna konfiguracja VPN nie jest nielegalna. Uważajcie jednak, bo to zależy od kraju! Kraje z zapędami dyktatorskimi lubią ograniczać wolności obywatelskie, w tym korzystanie z VPN. Przed wycieczką w podejrzane miejsce, sprawdźcie wszystko dokładnie!

Konfiguracja VPN – kiedy należy ją wykonać?

Najwięksi i najlepsi dostawcy VPN oferują tysiące serwerów na całym świecie, dobijając nawet do 80 krajów do wyboru. Jednocześnie konfiguracja VPN to nie tylko wybór serwera, dla ominięcia blokad. Istnieją różne kategorie serwerów, przyjrzyjmy się im:

 • Standardowe serwery – używane podczas standardowych połączeń do swoich standardowych zadań: szyfrowania danych i ukrywania adresów IP.
 • Serwery Double VPN – jeśli jedna warstwa to dla ciebie za mało, użyj dwóch. Polecane politykom, czy dziennikarzom śledczym, szczególnie podczas pracy przez hotspoty.
 • Onion Over VPN – dla dodatkowej ochrony ruch jest kierowany przez sieć Onion. Na szczęście nie wydziela zapachu cebuli. Szczególnie że darmowy VPN raczej takiej opcji nie udostępnia.
 • Serwery maskowane – ukrywają użycie VPN, co może być przydatne w krajach, w których sieci VPN są ograniczone lub zakazane. Pamiętajcie, że wciąż robicie to na własną odpowiedzialność.
 • Serwery P2P – są zoptymalizowane pod kątem szybkiej wymiany plików w systemie P2P (Peer-to-peer).
 • Dedykowane adresy IP – To stały adres IP, za którym będzie ukryty wasz prawdziwy adres IP.

Kiedy należy wykonać konfigurację VPN? Wyłaniają nam się właściwie dwa przypadki, kiedy konfiguracja VPN będzie przydatna:

 1. Konfiguracja VPN w celu zmiany kraju i ominięcia blokad regionalnych.
 2. Konfiguracja VPN w celu zmiany serwera dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa.

Domyślnie nie musicie przeprowadzać żadnej konfiguracji. Konfiguracja VPN przebiegnie automatycznie, najpewniej po pierwszym włączeniu. Z reguły automatycznie zostaniecie podłączeni do serwera najbliżej swojej lokacji. Bliskość do serwera jest ważna pod kątem osiąganych prędkości, dlatego zalecam dokonywać manualnych zmian tylko w razie potrzeby.

Konfiguracja serwera VPN – czy jest darmowa?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją darmowe VPN, jednak ich jakość bywa różna i raczej nie polecamy im ufać. Zresztą nawet bezpieczne darmowe VPN będą mocno ograniczone – infrastruktura serwerów do sieci VPN jest droga w utrzymaniu, więc darmowe programy będą miały bardzo mały wybór serwerów. Powyższych dodatkowych opcji bezpieczeństwa raczej nie uświadczysz w ogóle.

Co w takim razie zrobić? Za jakość się płaci i dokładnie to polecamy zrobić, szczególnie że porządne VPN potrafią być naprawdę tanie. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, wybierzcie NordVPN, my tak zrobiliśmy. Nie dość, że jest bardzo tani (cena miesięczna może być niższa niż 17 zł), to oferuje wszystkie powyższe opcje bezpieczeństwa, jak i wybór kilku tysięcy serwerów w kilkudziesięciu krajach. W dodatku na jednej licencji ochroni aż sześć waszych urządzeń!

Konfiguracja VPN Android

Co to jest VPN w telefonie? Wielu ludzi zadaje sobie to pytanie, ale kompletnie niepotrzebnie. Nie ma w tym żadnego haczyka, to dokładnie ten sam rodzaj oprogramowania, co na komputerach. Najlepsze firmy dostarczające VPN ogarniają wszystkie platformy i systemy operacyjne, więc wtedy konfiguracja VPN na Androidzie będzie łatwa.

Konfiguracja VPN iPhone

Ta sama kwestia. Najlepsi producenci zapewniają aplikację VPN na smartfona niezależnie od tego, czy to telefon z systemem operacyjnym Android, czy iPhone z systemem iOS. To sprawia, że konfiguracja VPN na iPhone będzie łatwa. Inaczej pamiętajcie, że nie wszystkie aplikacje są uniwersalnie dostępne na telefony obu marek.

Konfiguracja VPN Windows 7

Wiem, że nie to chcecie usłyszeć, ale jeśli wciąż używacie Windows 7, zmieńcie go czym prędzej na Windows 10. Windows 7 nie jest już wspierany i nie dostaje aktualizacji, a co za tym idzie, programy nie muszą wcale na nim działać. Ciężko powiedzieć, czy VPN będzie działał i czy konfiguracja VPN na Windows 7 ma jakiś sens. Robicie to na własną odpowiedzialność!

Konfiguracja VPN Windows 8

Chociaż Windows 8 jest nowszy niż Windows 7, to jednak nie był tak udany i Microsoft również już „wyciągnął wtyczkę” i przestał go aktualizować. Z tego powodu sytuacja jest podobna, co z Windowsem 7. Pamiętajcie, że w obu przypadkach mając oryginalny system Windows, możecie go za darmo zaktualizować do Windows 10.

Jak skonfigurować VPN Windows 10

Kwestia jak skonfigurować VPN na Windows 10 jest wyjątkowo prosta do wyjaśnienia. Oczywiście w ostateczności jest zależna dokładnie od wybranego oprogramowania, ale wszystkie mają podobny interfejs. Przyjęło się, że VPN ma w centralnym punkcie panelu duży przycisk, którym się włącza lub wyłącza VPN (to na wypadek, gdybyście się zastanawiali, jak wyłączyć VPN).

W najbliższej okolicy tego przycisku znajdziecie funkcje odpowiedzialne za wybór serwera/kraju, czy też opcje dodatkowe. Wybierzcie, zaakceptujcie i gotowe!

Konfiguracja VPN na routerze

Konfiguracja VPN na routerze to zadanie dla zaawansowanych. Odbywa się ona przez zalogowanie się do swojego routera, co już samo w sobie może być zadaniem ponad umiejętności wielu. Niestety jest ona dodatkowo skomplikowana przez to, że każdy router i każdy modem jest inny, różniąc się systemami nawet w obrębie jednak marki. Do tego oczywiście dochodzi wybór konkretnego VPN i jego możliwości.

Jest to wyjątkowo obszerny temat, z tego powodu nie damy rady zmieścić tu całości. Zapraszamy do osobnego poradnika, jak zainstalować VPN na routerze.

Jak skonfigurować sieć VPN? Podsumowanie

Konfiguracja VPN to bardzo przydatna umiejętność, która pozwala lepiej wykorzystać możliwości oferowane przez VPN. Na szczęście jak udowodniliśmy w tym poradniku, jest ona prosta. Przynajmniej wtedy, gdy decydujesz się na profesjonalne oprogramowanie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *