Jak już pewnie wiecie, podczas pracy VPN jest nieodczuwalny dla użytkownika. Tak jest w teorii, problem robi się, gdy masz w domu wiele urządzeń. Oczywiście możesz instalować po kolei na każdym urządzeniu VPN, jednak może to być męczące. Wtedy VPN wciąż działa niezauważony, tylko czy jest to warte zachodu?

Komputer lub laptop to oczywista oczywistość. Apka na smartfona jest przydatna, żeby nie pytać o to, co to jest VPN w telefonie. Konsole już jednak często nie mają dedykowanych apek. Nie mówiąc już o nowoczesnych lodówkach z dostępem do WiFi, albo jakże popularnym w ostatnim czasie robocie kuchennym.

W dodatku nawet ochrona kilku urządzeń na jednej licencji może nie wystarczyć, gdy mówimy o gospodarstwie domowym. Sami spójrzcie na wyliczankę sprzed chwili. Już wymieniliśmy kilka urządzeń, a przecież ich liczba będzie rosła z każdym kolejnym domownikiem.

A co, gdyby zainstalować VPN w jednym miejscu, przez które wszystkie nasze urządzenia łączą się z internetem?

Konfiguracja VPN na routerze – czy jest możliwa?

Tak! Dokładnie to miałem na myśli przed sekundą. VPN na router jest jak najbardziej możliwy. Jak to działa? Obstawiam, że dokładnie tak, jak się tego domyślacie. VPN na router chroni wszystkie urządzenia, które się łączą z siecią przez to urządzenie na podstawie ustawień zdefiniowanych podczas instalacji.

W ten sposób możecie chronić nie tylko „łatwe” w użytkowaniu urządzenia pokroju komputerów i smartfonów. Jak już wspomniałem we wstępie, to świetny sposób na objęcie pakietem ochronnym odbiorników internetu, które ciężko jest kontrolować. Konsole to pół biedy, ale jeśli nie macie telewizora z Androidem… ojej.

Co to jest VPN w routerze?

VPN w routerze to dokładnie to samo, co VPN na komputerze, z tą oczywistą różnicą, że konfiguracja VPN przebiega inaczej. Nie trzeba za każdym razem włączać VPN, nie musisz wiedzieć, jak wyłączyć VPN. On ciągle będzie działał, w stylu serwer VPN na routerze (nie dosłownie).

VPN na router tworzy swoisty tunel (lub jak kto woli bramę), przez którą automatycznie łączą się twoje urządzenia, tak jak normalnie łączą się z WiFi. Takie połączenie zapewnia im przez cały czas użytkowania pełną ochronę, jaką oferuje VPN.

Jak postawić VPN na routerze? Krok po kroku

Przed rozpoczęciem instalacji warto mieć już wybrany VPN, który chcecie zainstalować na routerze. Czemu? Otóż mogą istnieć delikatne różnice w sposobie instalacji między różnymi programami.

Dla jasności: nasz opis jest w całości oparty na NordVPN. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, możemy śmiało polecić nasz wybór. VPN ceny mają różne, ale NordVPN zdecydowanie można zaliczyć do zbioru najtańszych VPN. W dodatku to tak po prostu kompleksowe rozwiązanie dla domu i możecie wypróbować go przez miesiąc w pełni za darmo.

Nadszedł ten czas, sprawdźmy, jak postawić VPN na router. Najpierw musicie oczywiście posiadać router, który taką funkcję obsłuży. Jak sprawdzić, czy router obsługuje VPN? Napiszemy o tym, w kolejnym punkcie. Tymczasem skupmy się na kwestii, jak ustawić VPN na routerze.

Jak postawić VPN na routerze? Krok po kroku:

  1. Najpierw musisz ściągnąć odpowiednie pliki instalacyjne. W przypadku NordVPN znajdziesz je w swoim koncie na ich stronie.
  2. Ściągnij, a następnie rozpakuj te pliki.
  3. Zaloguj się do swojego routera, wpisując jego adres IP w pasek adresowy przeglądarki.
  4. Włącz opcję VPN. Dokładne umiejscowienie tej opcji może się różnić w zależności od oprogramowania routera. Szukaj czegoś w stylu Services => VPN => Enable. Router musi obsługiwać funkcję OpenVPN.
  5. Podaj nazwę użytkownika i hasło swojego VPN.
  6. Pobierz potrzebne certyfikaty: CA i TLS (ze strony VPN).
  7. Gotowe, VPN powinien działać na routerze!

Pamiętaj! Do zmiany ustawień VPN dla sieci będziesz się musiał zawsze zalogować do routera. Nie da się tego zrobić np. z poziomu aplikacji na komputerze.

Kronikarskim obowiązkiem muszę dodać, że istnieją dwie drogi, aby postawić VPN na routerze. Jedna to metoda wykorzystująca GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika. Zdecydowanie prostsza opcja, która została opisana wyżej. Drugą metodą jak ustawić VPN na routerze jest metoda skryptowa. Ona jest jednak przeznaczona dla profesjonalistów i nie ma potrzeby jej omawiać.

Jak sprawdzić, czy router obsługuje VPN?

Najprostszą metodą jest oczywiście kupno routera, który domyślnie został stworzony kompatybilnie z VPN. Wiemy jednak, że większość z was pewnie ma już router w domu i kupno nowego tylko w tym celu, to zbędny wydatek. Spokojnie.

Z powyższego poradnika, jak postawić VPN na routerze poniekąd wynika, jak sprawdzić, czy router obsługuje VPN. Zalogujcie się do waszego urządzenia w dokładnie ten sam sposób i poszukajcie, czy w systemie operacyjnym routera będzie opcja VPN.

Jeśli jej nie ma, jeszcze nie wszystko stracone. Zaktualizuje oprogramowanie routera. Być może nowsza wersja wprowadza obsługę VPN. Jeśli nie, jest jeszcze inna opcja, ale jest ona przeznaczona tylko dla zaawansowanych użytkowników. Mowa o instalacji oprogramowania sprzętowego DD-WRT. Na wszelki wypadek jednak dodam: robicie to na własną odpowiedzialność!

VPN na router – wady i zalety

Z dotychczasowej treści może się wyłaniać obraz, że VPN na router ma same zalety. Nie do końca tak jest. Nie zrozumcie mnie źle. To świetne rozwiązanie, ale przychodzi ze swoją dawką wad, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Jakie są wady i zalety serwera VPN na routerze?

Zalety:

  • Ochrona całej twojej sieci WiFi. Mówiliśmy już o tym, ale warto to podkreślić. 
  • Ochrona przez 24 godziny na dobę. Tak długo, jak router jest włączony macie zapewnioną pełną ochronę.
  • Nielimitowana liczba chronionych urządzeń. Co prawda użyty przez nas NordVPN i tak należy do pionierów, oferując aż sześć chronionych urządzeń na jednej licencji, ale przez ustawienie VPN na router możecie chronić wszystkie urządzenia, które łączą się z internetem przez waszą sieć.
  • Ochrona urządzeń, które nie mają możliwości bezpośredniej konfiguracji VPN. Bez problemu ochronicie każdą konsolę, każdy telewizor i każde nowe urządzenie, które z jakiegoś powodu musi łączyć się z internetem.
  • Łatwa ochrona nowych urządzeń. Z racji tego, że VPN jest aktywny cały czas, każde nowe urządzenie będzie chronione od momentu podłączenia do waszego WiFi. Telefony waszych gości również.
  • Jest to w pełni legalny sposób. Nie ma obaw, nie musicie się zastanawiać, czy VPN jest legalny.

Wady:

  • Wolniejszy internet. Rozłożenie takiego parasola ochronnego nad całą siecią może się objawić w ten sposób. Nie jest to jednak reguła.
  • Nie da się tego łatwo wyłączyć. Cała obsługa odbywa się przez logowanie na router, więc w momentach, gdy VPN będzie niepotrzebny, jego wyłączenie nie będzie tak łatwe, jak przez aplikację, która zawsze jest pod ręką.
  • Niepełne szyfrowanie. Poziom szyfrowania jest zależny od możliwości routera. Może się zdarzyć, że do najlepszej ochrony trzeba będzie jednak kupić nowy router.
  • Ręczna konfiguracja. Co prawda zaprezentowany przez nas sposób nie należy do trudnych, ale w porównaniu do standardowej instalacji VPN jest widocznie bardziej skomplikowany.

Jak zmienić VPN na routerze?

Ledwo zainstalowaliście jeden VPN na routerze, a już byście chcieli go zmienić? Zdarza się. Na szczęście nie to skomplikowany proces. Wystarczy przejść od nowa proces zgodnie z instrukcją napisaną w punkcie „jak postawić VPN na routerze” i w odpowiednim momencie podać dane innego VPN.

Jak sprawdzić, czy VPN na routerze działa?

Do sprawdzenia, czy VPN działa, potrzebne jest specjalne narzędzie. Takim jest np. Speedtest.net. Speedtest wyświetla wasz adres IP i przybliżoną lokalizację. Po włączeniu VPN odświeżcie stronę i sprawdźcie efekt. Adres IP i lokalizacja powinny się zmienić. Sama lokalizacja powinna być zbliżona do wybranego serwera, przez który się łączycie.

Serwer VPN na routerze – podsumowanie

Konfiguracja VPN na routerze nie jest trudnym zadaniem, ale wymaga też trochę większej wprawy niż klasyczna instalacja oprogramowania. Warto to jednak przemyśleć, gdyż niesie to ze sobą sporo zalet. Może to być dobry pomysł na „cichą” ochronę sieci domowej przed pomysłami mniej doświadczonych użytkowników, np. dzieci.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *