Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN na smart TV Samsunga i polecimy kilka sprawdzonych usług, które sprawdzą się na Twoim telewizorze.

Jak włączyć VPN na smart TV od Samsunga?

Smart telewizory Samsunga pracują pod kontrolą autorskiego systemu producenta o nazwie Tizen OS. Niestety (w przeciwieństwie do AndroidTV wykorzystywanego w wielu innych telewizorach) na Tizen OS nie znajdziemy dedykowanych aplikacji VPN do pobrania prosto ze sklepu. Właśnie dlatego nasze połączenie, będziemy musieli skonfigurować w trochę inny sposób.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na włączenie VPN na telewizorze Samsung.

Funkcja SmartDNS

Pierwsza opcja ustawienia “VPN” na smart TV i ominięcia blokad regionalnych w serwisach streamingowych to SmartDNS. Niektórzy usługodawcy VPN reklamuje ją jako specjalną funkcję przeznaczoną dla inteligentnych telewizorów.

Aby wyjaśnić, czym jest SmartDNS musimy najpierw zrozumieć, co to jest DNS. Strony Internetowe stoją na serwerach, do których dostęp można uzyskać poprzez wpisanie odpowiedniego adresu IP. Adresy IP są łatwo rozumiane i rozpoznawane przez komputery, jednak ludziom trudno byłoby korzystać z sieci poprzez zapamiętywanie i wpisywanie długich ciągów cyfr.

Właśnie dlatego powstał Domain Name Server (DNS), czyli usługa przypisująca zrozumiałą nazwę dla ludzi (np. techpolska.pl) do adresu IP danego serwera (w naszym przykładzie: 195.78.67.57). Przy każdym odwiedzeniu strony, usługa DNS tłumaczy prostą nazwę na adres IP danego serwera, dzięki czemu możemy trafić, dokładnie tam gdzie chcemy.

vpn samsung smart tv

Funkcja SmartDNS przez większość czasu działa jak zwyczajny DNS, czyli odwiedzając strony po prostu tłumaczy ona nazwę na IP. W zasobie SmartDNS znajduje się jednak kilka wyjątkowych adresów, dla których zostały określone inne zasady (w przypadku większości usług VPN będą to adresy serwisów streamingowych, takie jak: Netflix.com).

Przy próbie wejścia na taką stronę zasada SmartDNS zostaje aktywowana i automatycznie przekierowuje połączenie przez serwer Proxy. Dzięki temu dany serwis “myśli”, że uzyskaliśmy do niego dostęp z innego państwa. Trzeba przy tym pamiętać, że SmartDNS technicznie nie jest VPN’em i nie oferuje wszystkich tych samych zabezpieczeń. Przykładowo nie zmienia on Adresu IP i nie zadziała z niektórymi usługami, które mają nieco lepsze zabezpieczenia przeciw zmianie lokalizacji.

Aby aktywować SmartDNS na telewizorze Samsung:

  1. Wchodzimy na stronę naszego dostawy VPN i w ustawieniach konta szukamy ustawień dotyczących SmartDNS (większość usług)/MediaStreamer (Express VPN).
  2. Sprawdzamy i zapisujemy adresy DNS przypisane do usługi.
  3. Włączamy telewizor, a zaraz po tym przechodzimy do ustawień systemu.
  4. Wchodzimy do zakładki “Sieć”/”Network” i klikamy na opcję “Status Sieci”/”Network Status”.
  5. W dolnej części okna wybieramy opcję “Ustawienia IP”/”IP Settings”.
  6. Zaznaczamy “Ustawienia DNS”/“DNS setting” i zmieniamy opcję “Przypisz automatycznie”/”Get Automatically” na “Wprowadź ręcznie”/”Enter manually”.
  7. W polu “DNS Server”wpisujemy adres IP, który wcześniej znaleźliśmy w ustawieniach konta VPN.

Po wykonaniu tych kroków serwer SmartDNS powinien być już aktywny. Teraz wystarczy tylko sprawdzić, czy zadziała on w naszym zastosowaniu.

Konfiguracja SmartDNS może czasem wyglądać nieco inaczej w zależności od usługodawcy, dlatego poniżej zostawiamy kilka dedykowanych poradników dla popularnych sieci prywatnych:

Ustawienie VPN na Routerze

Kolejną opcją pozwalającą korzystać z VPN na telewizorze Samsung jest ustawienie VPN bezpośrednio na routerze. Poprzez taką czynność możemy sprawić, że wszystkie urządzenia w domowej sieci lokalnej będą korzystać z zabezpieczonego połączenia z serwerem VPN.

Jeśli jesteście ciekawi, jak dokładnie wygląda taki proces, to polecamy sprawdzić nasze dedykowany poradnik pokazujący jak zainstalować VPN na routerze.

Udostępnienie Internetu z innego urządzenia korzystającego z VPN

W celu włączenia VPN na smart TV możemy też udostępnić Internet z komputera bezpośrednio do telewizora. Wystarczy, że utworzymy mobilny hostpost na komputerze, zezwolimy na korzystanie z zasobów sieciowych połączenia w Panelu sterowania/ustawieniach systemu i połączymy się z dowolnym serwerem VPN przez aplikację naszego dostawcy. Potem trzeba już tylko przejść do ustawień telewizora i wpisać login oraz hasło do utworzonej sieci Wi-Fi.

To rozwiązanie jest dosyć łatwe, ale na pewno nie idealne, bo wymaga od nas tego, żeby komputer był zawsze włączony, gdy chcemy skorzystać z danej aplikacji streamingowej na TV Samsunga.

Opisany sposób powinien zadziałać na komputerach z Windowsem, Linuxem oraz macOS. Niestety nie sprawdzi się on na niezmodyfikowanych urządzeniach mobilnych z systemami iOS/iPadOS oraz Android, bo domyślnie blokują one udostępnianie połączenia VPN. Na Androidzie problem ten można obejść poprzez Zrootowanie telefonu.

Udostępnianie treści z innego urządzenia

Dobrą alternatywą do uruchamiania treści na telewizorze może okazać się udostępnianie ekranu z innego sprzętu (np. z telefonu bądź tabletu). Wystarczy włączyć VPN na innym urządzeniu, uruchomić daną treść i w kilku kliknięciach przerzucić ją na ekran telewizora Samsung. Technicznie to rozwiązanie nie uruchamia VPN bezpośrednio na naszym TV, ale może okazać się dobrą, tanią i prostą alternatywą dla pozostałych rozwiązań.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat, to zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika pokazującego jak połączyć iPhone z TV.

Użycie podstawki z systemem Android TV/Fire TV

Ostatnia opcja na włączenie VPN w telewizorze od Samsunga tp skorzystanie z dedykowanej podstawki z systemem Android TV/Fire TV. Większość aplikacji VPN posiada oficjalną wersję na te systemy, co oznacza, że połączenie z konkretnym serwerem nie powinno dla nas sprawić żadnych problemów.

Samsung TV VPN — ranking najlepszych usług

Poniżej przedstawiamy nasz krótki ranking, z którego dowiecie się, jaki VPN dla telewizora Samsung warto wybrać.

Surfshark

logo surfshark
Źródło: Surfshark

Naszą pierwszą propozycją jest Surfshark, czyli dość młoda, ale popularna usługa VPN. Oferuje ona bardzo dużo serwerów w wielu lokalizacjach, dzięki czemu łatwo uzyskać dostęp do treści z danego kraju na platformach takich jak Netflix, Amazon Prime Video, czy Disney +. Co ważne z serwerów tych skorzystamy na dowolnej liczbie urządzeń, bo Surfshark nie nakłada na nas żadnych limitów w tej kwestii.

Jeśli chodzi o kompatybilność z Samsung TV to VPN od Surfshark sprawdza się świetnie. Mamy tutaj dobrze działającą opcję SmartDNS, która funkcjonuje poprawnie w przypadku wielu popularnych serwisów streamingowych. Jeśli chcemy uzyskać dostęp do treści na nieco lepiej zabezpieczonych platformach, to Surshark oferuje też pliki konfiguracyjne do instalacji VPN bezpośrednio na naszym routerze.

Dużą zaletą Surfshark jest na pewno niska cena usługi. Przy planie 2-letnim zaczyna się ona już od 8,19 zł/miesięcznie, co czyni VPN od Norweskiej firmy jednym z najtańszych rozwiązań dostępnych na rynku.

Plusy

  • Obsługa SmartDNS
  • Pliki konfiguracyjne dla OpenVPN dla łatwiejszej instalacji na routerze
  • Niska cena
  • Dużo lokalizacji do wyboru
  • Działa bardzo dobrze z serwisami streamingowymi
  • Możliwość korzystania na nielimitowanej liczbie urządzeń

Minusy

  • W tym przypadku: praktycznie brak

NordVPN

logo nordvpn
Źródło: NordVPN

Kolejna pozycja w tym rankingu to NordVPN. Usługi tej raczej nie trzeba zbyt długo przedstawiać, bo pewnie jest skojarzona przez większość użytkowników Internetu. Bardzo dużo serwerów, obsługa wszystkich serwisów kojarzonych serwisów streamingowych, dobre prędkości, brak logów, czy łatwa obsługa, to tylko niektóre ze świetnych cech nordyckiej sieci prywatnej. Jedyna wada, którą zauważymy na pierwszy rzut oka, to dość niski limit dla urządzeń (maksymalnie 6 jednocześnie).

Istotną sprawą przy omawianiu NordVPN jest to, że obsługuje on funkcję SmartDNS działającą na telewizorach Samsunga. Sprawdzi się ona w serwisach: Netflix, Max, Paramount + i niektórych regionach Amazon Prime oraz Disney Plus. Aby otrzymać nieco szersze wsparcie na telewizorze Samsung, będziemy musieli wybrać jedną z innych włączenia VPN, opisanych powyżej.

Cena NordVPN zaczyna się od 13,69 zł/miesięcznie przy planie dwuletnim, co wypada dość dobrze w porównaniu z konkurencją.

Plusy

  • Łatwo-konfigurowalny SmartDNS
  • Pliki do zastosowania VPN z Routerem (dostępne w ustawieniach)
  • Atrakcyjna cena
  • Bardzo dużo serwerów
  • Działa praktycznie ze wszystkimi serwisami streamingowymi

Minusy

  • Możliwość wykorzystania na maksymalnie 6 urządzeniach jednocześnie

ExpressVPN

nordvpn czy expressvpn
Źródło: ExpressVPN

ExpressVPN oferuje chyba wszystko, co powinien mieć dobry VPN dla TV Samsung. Mnóstwo serwerów w 105 krajach na całym świecie? Jest. Świetne funkcjonowanie z serwisami streamingowymi? Jest. Obecność dobrze działającego SmartDNS (tutejsza nazwa: MediaStreamer) i możliwość skonfigurowania na routerze? Też jest! Dzięki takiej liście funkcji ExpressVPN powinien sprawdzić się idealnie do oglądania wszelkiego rodzaju treści.

Pomimo tych bogatego zestawu ExpressVPN ma jedną sporą wadę, a jest nią dość wysoka cena. Najtańszy abonament, jaki znajdziemy na stronie dostawcy (bez żadnych kodów zniżkowych), kosztuje bowiem 8,32$ (32,77 zł) miesięcznie.

Plusy

  • Funkcja MediaStreamer (tutejszy SmartDNS)
  • Naprawdę dużo lokalizacji
  • Potwierdzone działanie ze wszystkimi popularnymi serwisami
  • Pliki konfiguracyjne do ustawienia na routerze

Minusy

  • Wysoka cena
  • Maksymalnie 8 urządzeń jednocześnie

CyberGhostVPN

cyberghost cena
Źródło: CyberGhost

Szukając dobrego VPN dla telewizora Samsung warto zainteresować się też prywatną sieciową od CyberGhost. Ta troszkę mniej znana usługa oferuje: ponad 6800 serwerów (ogólnie), serwery specjalnie dostosowane do serwisów streamingowych, politykę 0 logów, dobrą szybkość oraz zestaw plików konfiguracyjnych na wypadek, gdybyśmy chcieli użyć jej na routerze.

Dodatkowo znajdziemy tu opcję ustawienia SmartDNS na naszym TV Samsunga, co pozwoli na uzyskanie dostępu do dość sporej części bez większych problemów. Biorąc to wszystko i dodają cenę wynoszącą 2,03$ (7,99 zł) miesięcznie w planie 2-letnim, sumarycznie otrzymujemy naprawdę niezłą ofertę.

Plusy

  • SmartDNS działający z telewizorami Samsung
  • Bardzo niska cena
  • Działa z większością serwisów streamingowych
  • Pliki konfiguracyjne do zainstalowania na routerze

Minusy

  • Nie więcej niż 7 urządzeń na raz

Private Internet Access

private internet access
Źródło: Private Internet Access

Nasz ostatni VPN dla telewizora Samsung to Private Internet Access. W ramach tej usługi prosto z Ameryki otrzymujemy dostęp do sporej liczby szybkich serwerów w 91 państwach. Wszystkie serwery PIA działają z najpopularniejszymi usługami streamingowymi i pozwolą na pokonanie geoblokad chroniących nasze ulubione treści. Oprócz funkcjonalnego VPN Private Internet Access daje nam też dostęp do opcji SmartDNS.

Niestety po jej konfiguracji na smart TV od Samsunga okaże się, że na większości serwisów streamingowych to rozwiązanie nie będzie zbyt efektywne. Właśnie dlatego zakup PIA polecamy raczej osobom chcącym spróbować instalacji na routerze/komputerze lub mają dedykowane urządzenie z AndroidTV podpięte do telewizora.

Pomimo małego potknięcia z działaniem SmartDNS, Private Internet Access wciąż wygląda dość atrakcyjnie na tle konkurencji, a wszystko to przez niską cenę wynoszącą 2 dolary (7,87 zł) miesięcznie w planie na 3 lata.

Plusy

  • Pliki konfiguracyjne OpenVPN pozwalające skonfigurować usługę na routerze
  • Dużo serwerów rozsianych po całym świecie
  • Dowolna liczba urządzeń
  • Bardzo niska cena
  • Obecność SmartDNS, ale…

Minusy

  • Funkcja Smart DNS nie działa z wieloma popularnymi usługami streamingowymi

Samsung TV VPN — podsumowanie

Korzystanie z VPN na TV od Samsunga to świetny sposób na ominięcie blokad w serwisach streamingowych i oglądania treści dostępnych w innym kraju. Przez zamkniętą naturę systemu Tizen OS na telewizorze koreańskiego producenta konfiguracja VPN wygląda troszkę inaczej.

Możemy tutaj skorzystać z funkcji SmartDNS oferowanej przez wielu dostawców, ustawić VPN na routerze, udostępnić Internet z komputera, albo po prostu podłączyć inne urządzenie do telewizora. Każde z tych rozwiązań ma swoje własne wady, oraz zalety. Niezależnie od tego, jaki sposób aktywacji VPN na telewizorze Samsunga wybierzemy, warto wcześniej zakupić usługę, która rzeczywiście sprawdzi się w omijaniu geoblokad (przykładem są pozycje, ujęte w naszym rankingu).

Koniecznie dajcie znać w komentarzach, jakiego dostawcę VPN wybraliście i z jakiej metody skorzystaliście, aby poprawnie ustawić sieć na Waszym telewizorze od Samsunga! Aby dowiedzieć się więcej na temat funkcji w telewizorach, sprawdźcie nasz poradnik, jak włączyć audiodeskrypcję w telewizorze Samsung.


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

kryptowaluty Giełda crypto Kraken Exchange traci 3 miliony dolarów przez buga!
Kraken Exchange przeżyło w ostatnich dniach historię rodem z filmów hakerskich z przełomu stulecia. 9 czerwca otrzymali wiadomość od życzliwego “badacza bezpieczeństwa” z informacją, że
samsung składane smartfony Samsung dominuje na rynku składanych smartfonów, ale jego przewaga topnieje
Samsung od lat był niekwestionowanym liderem na (bądź co bądź niewielkim) rynku składanych smartfonów. Jednak zmieniające się warunki rynkowe oraz rosnąca konkurencja sprawiają, że jego
kontrola rodzicielska na komputer Kontrola rodzicielska na komputer. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *