Jednym z lepszych, a zarazem wcale nietrudnych sposobów na ochronę całej sieci domowej jest instalacja VPN na routerze. Router działa jako swoiste “okno na świat” waszego łącza do internetu. Wzbogacenie łącza już w tym miejscu o VPN sprawia, że wszystkie urządzenia i wszyscy użytkownicy będą odgórnie chronieni – nawet bez instalacji VPN na wszystkich urządzeniach z osobna. Jest to szczególnie w przypadku urządzeń, które nie mają możliwości zainstalowania dedykowanej aplikacji. Jak zainstalować VPN na routerze? Sprawdźmy!

Jak zainstalować VPN na routerze? Poradnik

Zanim przejdziemy do samego procesu instalacji, warto przybliżyć, po co instalować VPN na router. Wiele powodów poruszyliśmy już we wstępie, ale jak jest naprawdę? VPN zainstalowany na routerze spełnia tę samą funkcję, co VPN zainstalowany na komputerze, smartfonie i innych urządzeniach: ochrania twoją sieć. Gdzie są w takim razie różnice?

VPN na routerze to świetny sposób na ochronę całego domu i wszystkich jego użytkowników, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę gości. Każdy, kto skorzysta z twojego WiFi, będzie automatycznie chroniony. Niestety z racji tego, że do routera raczej nie masz bezpośredniego dostępu na zawołanie, nie można w nim łatwo zmieniać serwera, z którym będziesz się łączył. W podobny sposób nie masz łatwego dostępu do opcji, w tym zaawansowanych.

Zainstalowanie VPN na router będzie korzystne, gdy chcesz chronić sprzęty, które nie mają dedykowanych aplikacji. Takimi sprzętami są często konsole, ale też coraz nowsze urządzenia smart, jak np. lodówki, zegarki lub roboty kuchenne. Będzie to też przydatne do ochrony dzieci, które nie mają jeszcze potrzeby zmieniać VPN, za to zawsze znajdą sposób, żeby wpakować się w potencjalnie groźną sytuację w internecie.

Podsumowując: zainstalowanie VPN na router poszerza ochronę całej sieci i automatycznie obejmuje ochroną każde urządzenie, które się do tej sieci podłączy. W zamian jednak oddajecie łatwy dostęp do kontroli, na jakiś pozwala sterowanie za pomocą dedykowanej aplikacji. Sprawdźmy zatem, jak zainstalować VPN na routerze. Pierwszy krok to wybór odpowiedniego oprogramowania.

Wybór VPN i rejestracja

Zanim przejdziemy do samej instalacji VPN na routerze, trzeba wybrać odpowiednie oprogramowanie. W tym przypadku kwestia tego, jaki VPN wybrać jest trochę bardziej skomplikowana niż zwykle. Czemu? W błąd może wprowadzać słowo “instalacja”, które mogłoby sugerować coś równie łatwego, jak zwykłą instalację apki na smartfonie lub programu na komputerze. Nic bardziej mylnego.

Instalacja VPN na routerze wymaga więcej “grzebania” w oprogramowaniu urządzenia. Spokojnie, nie jest to mocno skomplikowane, w dodatku w przypadku pomyłki nic wam nie grozi. Routery mają zawsze wbudowaną opcję twardego resetu w postaci fizycznego przycisku: jeśli coś pójdzie nie tak, wystarczy przytrzymać odpowiedni przycisk przez około 10 sekund i router wróci do stanu fabrycznego.

Zaczęliśmy jednak od tego, że trzeba wybrać oprogramowanie. Jaki związek ma to wszystko z wyborem odpowiedniego oprogramowania? Otóż nie każdy VPN na rynku ma możliwość zostać zainstalowanym na routerze. Na pewno możecie od razu odrzucić każdy darmowy VPN (nie mylić z tymi, które oferują 30-dniowy okres próbny).

vpn router

Darmowe VPN-y są z reguły ograniczone do aplikacji na smartfona lub komputer, a często charakteryzują się czymś dużo gorszym: nie działają. Do działania sieci VPN potrzebują swoich serwerów. To oznacza, że darmowe VPN-y traktują infrastrukturę “po kosztach” i wasze połączenie nie będzie mieć żadnego priorytetu w ruchu, co objawi się znacznym spowolnieniem działania. Po drugie mogą próbować zarobić na zbieraniu i sprzedaży waszych danych reklamodawcom, co jest równoznaczne z robieniem tego, od czego powinny was chronić.

W takim razie, jaki VPN wybrać? Od siebie polecamy NordVPN, który oferuje prawdziwie kompleksową ochronę i co najważniejsze w tym przypadku: można go zainstalować na router. Z tego powodu nasz poradnik oprzemy właśnie na tym oprogramowaniu. NordVPN oferuje 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, więc możecie śmiało spróbować sami, czy wam pasuje.

Logowanie na routerze

Logowanie na routerze to najprostsza część całego procesu. Warto się z tym zapoznać, gdyż wiedza, jak zalogować się do tego urządzenia, przyda się jednak nie tylko przy instalacji VPN na routerze. Pamiętajcie, że logowanie do routera musi odbywać się z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze lub smarftonie podłączonym do sieci nadawanej z tego routera.

Jak zalogować się na routerze?

  1. Otwórz przeglądarkę.
  2. W pasku adresu wpisz 192.168.1.1 (lub 192.168.0.1). To są dwa standardowe adresy, jednak w wyjątkowych sytuacjach wasz router może mieć inny adres. Naciśnij Enter.
  3. Podaj dane logowania. Najczęstsze podstawowe dane logowania to admin lub user, a hasła: admin lub password. Login i hasło powinno być dostarczone gdzieś w instrukcji routera. O ile nie zostało zmienione (np. przez waszego dostawcę internetu).
  4. Po potwierdzeniu powinieneś zalogować się do routera.

Konfiguracja i instalacja

Jeśli VPN mamy wybrany, można przejść do zainstalowania go na routerze. O ile wasz router na to pozwala. Niestety, ale jest to kolejna sprawa, którą trzeba sprawdzić. Jak to sprawdzić? Najlepiej w specyfikacji technicznej dołączonej do routera lub w internecie. Możecie też zalogować się do swojego routera przez wpisanie jego adresu w pole adresu w przeglądarce internetowej na komputerze. Standardowy adres to 192.168.1.1. W innym przypadku musicie również to sprawdzić.

Jeśli wasz router nie pozwala zainstalować VPN – nic straconego. Wszystko wyjaśnimy w następny kroku. Tymczasem sprawdźmy, jak przebiega instalacja i konfiguracja VPN na routerze. Cała operacja powinna być wykonywana z poziomu komputera podłączonego do sieci WiFi nadawanej z routera.

Jak zainstalować VPN na routerze? Krok po kroku:

  1. Do zainstalowania VPN na routerze potrzebne są specjalne pliki instalacyjne. W przypadku NordVPN znajdziesz je na swoim koncie Nord dostępnym po zalogowaniu.
  2. Ściągnij i rozpakuj pliki na dysku swojego komputera.
  3. Podłącz się do swojego routera, wpisując jego adres w przeglądarce.
  4. W panelu administracyjnym routera włącz funkcję VPN. Jej dokładna lokalizacja może się różnić w zależności od producenta urządzenia. Szukaj czegoś w stylu Services => VPN => Enable.
  5. Wpisz nazwę użytkownika i hasło do swojego konta VPN.
  6. Pobierz certyfikaty CA i TLS z sekcji Downloads.
  7. Potwierdź. VPN powinien być zainstalowany na routerze.

Pamiętaj! Warto zapisać (albo lepiej: zapamiętać) adres routera, gdyż do każdej zmiany ustawień VPN będziesz musiał się do niego zalogować w ten sam sposób. Kronikarskim obowiązkiem dodam, że jest to jedna z dwóch metod: tzw. metoda GUI. GUI to Graphical User Interface, czyli graficzny interfejs użytkownika, który pozwala na łatwy i czytelny proces instalacji VPN na router. Drugi sposób to metoda skryptowa, która jest przeznaczona dla profesjonalistów i wykracza poza zakres tego poradnika.

Instalacja DD-WRT

Jeżeli twój router nie obsługuje protokołu OpenVPN, czyli mówiąc wprost: nie pozwala na zainstalowanie VPN, jest jeszcze jedno rozwiązanie. Jest nim instalacja oprogramowania sprzętowego DD-WRT. Jest to oprogramowanie open-source, które może zastąpić fabryczny system operacyjny znajdujący się na twoim routerze. Taka zmiana pozwoli na użycie VPN na routerze.

Ten sposób wymaga trochę większej wprawy, ale nie jest znacząco trudniejszy. Fachowo taka instalacja nazywa się “flashowaniem routera”. Wiąże się jednak z pewnymi minusami. Przede wszystkim zmiana oprogramowania urządzenia może się wiązać z utratą gwarancji. Trzeba też dobrać odpowiednią wersję softwaru do swojego routera. Całą bazę danych wspieranych routerów znajdziecie na stronie DD-WRT.

Uwaga, to bardzo ważne: proces instalacji DD-WRT może być delikatnie inny w zależności od modelu waszego routera. Z tego powodu opiszemy tylko ogólny proces instalacji, proszę się na nie traktować go jak wykładni. Pełną instrukcję instalacji zawsze znajdziecie na stronie dotyczącej konkretnie waszego modelu w bazie danych DD-WRT.

Jak zainstalować DD-WRT na routerze?

  1. Ze wspomnianej już bazy danych ściągnij plik instalacyjny przeznaczony do swojego routera.
  2. Podłącz się do swojego routera. Router musi być podłączony kablem. Na komputerze wyłącz firewall, antywirusa i WiFi. Sam router powinien mieć wykonany twardy reset przed instalacją (z reguły robi się go, przytrzymując przycisk reset).
  3. Zaloguj się do routera.
  4. W panelu administracyjnym przejdź do upgradowania (updatowania) firmware. Wybierz ściągnięty wcześniej plik i potwierdź. Zaczekaj kilka minut.
  5. Zaloguj się to routera. Domyślny login to “root”, a hasło “admin”. Bez cudzysłowów i z małych liter.
  6. Sprawdź, czy wszystko działa, jak należy.

Pamiętaj: nie jest to poradnik instalacji DD-WRT, który się sprawdzi przy każdym modelu routera. Zawsze jako główną instrukcję używaj tej dołączonej do wersji oprogramowania DD-WRT przeznaczonej dla twojego urządzenia. Częstą dużą zmianą względem powyższej instrukcji może być wymaganie ustawienia dla komputera statycznego IP na czas instalacji.

jak skonfigurować vpn

Weryfikacja – czy VPN działa poprawnie?

Chociaż VPN zainstalowany na routerze działa trochę inaczej to jednak weryfikacja tego, czy działa poprawnie, przebiegnie w ten sam sposób, jak gdybyście “normalnie” włączyli VPN. W tym celu potrzebne jest narzędzie, które wyświetli wam wasz aktualny adres IP, który trzeba porównać z poprzednim. Jest wiele stron, które to oferuje – w naszym konkretnym przypadku swoje IP można zobaczyć chociażby wchodząc na stronę NordVPN.

Instalacja VPN na routerze – zalety i wady

Jak wszystko, tak i instalacja VPN na routerze ma nie tylko zalety, ale również wady. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Plusy

  • Domyślna ochrona całej sieci WiFi przez 24 godziny na dobę. Bez przerw spowodowanych wyłączeniem komputera (i VPN). Bez wykluczeń urządzeń, które nie mają dedykowanych aplikacji.
  • Brak limitu liczby chronionych urządzeń. Tyczy się to nawet sieci VPN, które w swoich pakietach oferują ochronę określonej liczby urządzeń – instalacja VPN na router pomaga ominąć to ograniczenie. Nie musicie się też martwić: taki VPN jest w pełni legalny.
  • Natychmiastowa ochrona nawet urządzeń nowo podłączonych do sieci. Ochrona wszystkich, nawet twoich gości, od momentu podłączenia się do sieci.

Minusy

  • Spowolnienie sieci. Nie jest to reguła, ale jak to z VPN bywa – może się ten element pojawić.
  • Brak łatwego dostępu do ustawień. Za każdym razem musicie się logować do routera przez przeglądarkę.
  • Skomplikowana konfiguracja. Z naszym poradnikiem nie powinno być to trudne, ale nie da się ukryć, że jednak jest to poziom wyżej niż zainstalowanie aplikacji na komputer lub smartfona.

Czy warto kupić router z wbudowaną funkcją VPN? Podsumowanie

Oczywiście nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wiele zależy do waszego zapotrzebowania. Takie rozwiązanie może mieć sporo plusów – np. przy dzieciach, które ucząc się obsługi internetu, mogą potrzebować zwiększonej ochrony. Z drugiej strony, gdy głównym użytkownikiem sieci jest jedna osoba, to większa kontrola dzięki dedykowanej aplikacji może być większą zaletą.


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

kontrola rodzicielska na komputer Kontrola rodzicielska na komputer. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko
mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *