Jak zmienić VPN? W teorii wystarczy odinstalować jeden program i zainstalować nowy. Pod terminem „zmiana VPN” nie kryje się jednak tylko dosłowna zmiana oprogramowania na inne. To też zmiana serwera, przez który przechodzi nasze połączenie. Co to dokładnie znaczy?

Najprościej pokazać, jak działa VPN, przez ograniczenie jego działania do zmiany kraju. Jeśli chcemy, żeby nasze połączenie prezentowało się serwerom jako pochodzącego z innego kraju niż naprawdę, musimy wybrać inny kraj z listy. W rzeczywistości każdy „kraj” to serwer umieszczony w tym kraju, przez który przechodzi nasze połączenie.

W tym poradniku pokażemy ci, jak zmienić VPN w komputerze, telefonie, telewizorze, Xboxie One, PS4 i innych urządzeniach.

Jak zmienić VPN?

Jak już wspomniałem, pod terminem „zmiany VPN” wielu ludzi ma na myśli zmianę kraju. W tym celu musicie przede wszystkim mieć odpowiednie oprogramowanie. Takim oprogramowaniem są właśnie VPN-y, czyli wirtualne sieci prywatne (virtual private network).

Z definicji sieć VPN to coś na kształt tunelu, przez który płynie ruch między nadawcą i odbiorcą za pośrednictwem sieci publicznej. VPN to sieć „wirtualna”, gdyż istnieje tylko jako struktura logiczna, która działa w ramach normalnej sieci internetowej.

Jeśli jeszcze nie macie odpowiedniego oprogramowania, ucieszy was wiadomość, że najtańsze VPN to czasami wręcz darmowy VPN. Sprawdźcie nasz osobny poradnik, który podpowie wam, jaki darmowy VPN na komputer wybrać. Zmiana VPN za darmo to łatwa sprawa.

Zmiana VPN za darmo może być wykonana np. jednym z poniższych programów:

program do zmiany vpn atlas vpn
Atlas VPN

Jak zmienić VPN na inny kraj – krok po kroku

Gdy oprogramowanie jest gotowe, możemy przejść do poradnika, jak zmienić VPN. Oczywiście najpierw musisz go włączyć. Jeśli masz z tym problem, przeczytaj, jak włączyć VPN. Jego konfiguracja również nie jest trudnym zadaniem.

Zmiana VPN jest wyjątkowo prosta:

 1. Ściągnij i zainstaluj wybrane oprogramowanie VPN.
 2. Uruchom swój program VPN.
 3. Znajdź w menu opcję, która pozwala ci wybrać kraj serwera. Czasem będzie to po prostu zmiana kraju. Często wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy ikonę VPN w zasobniku systemowym.
 4. Wybierz kraj, przez który chcesz się łączyć z internetem.
 5. VPN powinien zmienić kraj.

Zmiana VPN może się delikatnie różnić w zależności od używanego oprogramowania. Zmiana kraju w VPN to jednak jedna z jego głównych zalet i raczej nie będzie mocno schowana. Ba, konfiguracja VPN generalnie jest projektowana tak, aby była jak najbardziej intuicyjna. Pamiętajcie jednak o jednej ważnej sprawie. Program do zmiany VPN za darmo nie będzie raczej miał wielu opcji do zmian. Dostępność większej listy krajów do wyboru jest z reguły wabikiem na kupno wersji premium.

aplikacja do zmiany vpn surfshark
Zmiana kraju w Surfsharku

Jak zmienić VPN w telefonie?

Zastanawiasz się, co to jest VPN w telefonie? Odpowiedź nikogo nie powinna zaskoczyć. To dokładnie takie samo oprogramowanie, co na komputery. Oczywiście na smartfonie najlepiej ściągnąć VPN ze sklepu z aplikacjami. Na telefonach z systemem operacyjnym Android będzie to sklep Google Play, a na iPhonach Appstore.

Zmiana VPN w telefonie będzie w zasadzie równie prosta, co zmiana VPN na komputerze. Wystarczy uruchomić wybraną aplikację, a następnie wybrać, przez jaki kraj chcemy się łączyć z internetem.

Jaki VPN na telefon?

 • NordVPN
 • Proton VPN
 • Hotspot Shield
 • Atlas VPN
 • TunnelBear
 • Surfshark (nasza recenzja Surfsharka szczegółowo opisuje tę usługę)
 • CyberGhost

Jak zmienić VPN na komputerze?

Kwestia tego, jak zmienić VPN na komputerze pokrywa się w pełni z poradnikiem podanym w akapicie „Jak zmienić VPN na inny kraj”. Oczywiście na komputerze zmiana VPN może oznaczać jeszcze zmianę całego programu, którego używamy do szyfrowania połączeń.

vpn zmiana kraju nordvpn
Zmiana kraju w NordVPN

Zmiana VPN to dosyć popularny problem do rozwiązania wśród nowych użytkowników. Wiele różnych VPN zachowuje się jak niektóre antywirusy w swoim podejściu do bezpieczeństwa. Wychodzą z założenia, że skoro chronią komputer, to muszą być cały czas włączone. Taki stan można osiągnąć, ukrywając jak wyłączyć VPN, co przenosi się na trudności w odinstalowaniu. Nagle cały proces jak zmienić VPN wydaje się bardziej skomplikowany, niż jest naprawdę.

Rozwiązanie tego problemu jest dwojakie. Skoro nie można odinstalować programu, ponieważ ten jest w użyciu, trzeba go najpierw wyłączyć. Jak go wyłączyć, jeśli ta opcja jest ukryta?

 1. Wejdźcie do menadżera zadań (skrót Ctrl + Shift + Escape).
 2. Następnie znajdźcie na liście swój VPN i go wyłączcie.
 3. Jeśli to nie zadziałało, znajdźcie to na liście „Procesy w tle” i tam wyłączcie.

Inną opcją (ale podobną) jest wyłączenie programu z autostartu (automatycznego uruchamiania przy starcie systemu). Taką opcję powinniście znaleźć w ustawieniach swojego VPN. Jeśli macie z tym problem wejdźcie do menadżera zadań (sposób jak wyżej), a tam zmieńcie zakładkę na „uruchamianie”. W tej zakładce znajdziecie wszystkie programy, które uruchamiają się ze startem systemu. Po wyłączeniu programu komputer może wymagać uruchomienia ponownie.

Jak zmienić VPN w telewizorze?

Zmiana VPN na telewizorze to nic trudnego… pod warunkiem że macie VPN na telewizorze. Zmiana lokalizacji VPN na telewizorze odbywa się zasadniczo w ten sam sposób. Najpierw musicie ściągnąć odpowiednią aplikację.

Jeśli wasz TV jest obsługiwany przez system Android, będą to te same aplikacje, które są dostępne w sklepie Google Play. Podobnie ma się sprawa z przystawkami do telewizora. Dobrym przykładem VPN do użycia w TV jest NordVPN, który posiada nie tylko wersje na Androida i Maca (czyli AppleTV), ale również na Amazon Fire Stick.

Jak zmienić VPN na Netflix?

Zmiana VPN na Netflix to pewnego rodzaju skrót myślowy. Nie da się zmienić VPN na Netflix, ale da się zmienić lokalizację VPN na urządzeniu, gdzie oglądamy seriale Netflixa. W tej sytuacji sposób na to, jak zmienić VPN na Netflix będzie zależał od platformy. W tym celu przewińcie do odpowiedniej sekcji.

Jak zmienić VPN na Xbox One?

Gracze, podobnie jak fani seriali, lubią zmieniać swoją wirtualną lokalizację. Czemu? Gry cyfrowe w innych lokalizacjach (np. w Turcji i Argentynie) są sporo tańsze. A to oznacza, że można je nabyć tanio z oficjalnego sklepu.

Jak zmienić VPN na XboxOne? To jest ciekawa kwestia. Otóż jeśli chodzi wam tylko o kupno gier, z reguły można tego dokonać na komputerze lub telefonie i użyć VPN tam. Jeśli natomiast chodzi o faktyczną zmianę lokalizacji na Xbox One, trzeba ściągnąć odpowiednią aplikację. Niewiele VPN-ów jest dostępnych na konsolach, ale na szczęście jakieś są. Pierwszym, który przychodzi na myśl, jest NordVPN, który uniwersalnie jest dostępny na sporej liczbie różnych urządzeń.

Jak zmienić VPN na PS4?

Zmiana VPN na PS4 nie będzie zaskakująca dla nikogo, kto przeczytał powyższy akapit. Otóż do kupna tańszych gier, które w sklepach Sony również są tańsze w innych krajach, wystarczy wam VPN na komputer lub komórkę. Jeśli natomiast potrzebujecie to robić z poziomu konsoli lub dosłownie zmienić lokalizację konsoli, musicie użyć odpowiedniej aplikacji. Ponownie polecam NordVPN, który zadbał o to, żeby jego użytkownicy mogli na wszystkich platformach używać jednego VPN.

Jak zmienić VPN na polski za darmo?

Zacznijmy może od kwestii „za darmo”. VPN ceny ma różne, ale faktycznie da się taką zmianę przeprowadzić bezpłatnie. Jeśli jesteście za granicą i chcecie obejrzeć zablokowane z polskiego internetu, zmianę VPN na polski dokonacie, jak każdą inną. W zależności od urządzenia zajrzyj do sposobów opisanych w odpowiednim akapicie.

Jeżeli natomiast pytasz o zmianę języka obsługi programu: największe i najbardziej popularne VPN-y oferują język polski. Będzie to np. NordVPN i Proton VPN.

Czy zmiana VPN jest legalna?

Nie można chyba powiedzieć czegokolwiek na temat VPN bez poruszania tej bardzo ważnej kwestii. Mianowicie: czy VPN jest legalny? Czy zmiana VPN jest legalna? Tak! Nikt i nic nie może wam zabronić używania VPN. Domyślnie ich funkcją jest poprawa bezpieczeństwa użytkownika, a to jest dosyć proste do określenia.

Nielegalne może być natomiast to, w jaki sposób użyjecie VPN. Często lokalne blokady pewnych treści nie są oznaką cenzury, a jedynie efektem wdrażania pewnych praw lub umów biznesowych. Dobrym przykładem takich działań są blokady transmisji sportowych. Te są sprzedawane osobno na każdy kraj i fakt, że jeden kraj ma mecz w otwartej telewizji (lub internecie) nie oznacza, że użytkownicy z innych krajów mogą go obejrzeć.

Podobnie jest w kwestii tanich gier lub abonamentów do serwisów streamingowych. Regulaminy tych usług stricte zabraniają kupna usługi w innym kraju, więc w teorii nie powinniście tego robić. Czemu w teorii? Ponieważ raczej nie dostaniecie za to bana. Firmy wiedzą doskonale, że nie są w stanie tego procederu zablokować w 100%, a jednocześnie nie chcą robić sobie złego piaru przez banowanie kont. Takie zachowania są po prostu wliczone w koszta.

Zmiana VPN – kiedy warto się na nią zdecydować?

To ciekawa kwestia. Zmiana VPN ma mnóstwo zalet i niewiele wad. Wykluczając oczywiście rzeczy zakazane, o których pisałem wyżej, wciąż jest mnóstwo powodu. W końcu nawet jeśli blokady pewnych treści nie są cenzurą, to niestety cenzura jest wciąż obecna, a dzięki VPN można ją łatwo ominąć.

Podobnie można łatwo ominąć ograniczenie regionalne, nie tylko na zakupy. Wiele serwisów ma różną ofertę w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Co prawda najlepiej by było poczekać, aż w naszym kraju pojawi się ta sama oferta, ale różnie z tym bywa.

Dzięki zmianie VPN możecie też po prostu odwiedzać strony dostępne tylko w danym kraju. Nie jest to może częsty powód, ale na pewno ważny dla wielu ludzi.

Darmowy program do zmiany VPN

Czy istnieje darmowy program do zmiany VPN? Oczywiście! Napisaliśmy na ten temat cały poradnik, aczkolwiek jeśli interesują cię konkretne nazwy: w pełni darmowy VPN to np. RiseupVPN. Dobry pomysłem jest też Proton VPN, który co prawda jest płatny, ale pozwala na nielimitowane użycie wersji darmowej.

Warto w tym miejscu jednak zauważyć, że większość programów do zmiany VPN jest płatna, oferując jedynie bezpłatne triale. Czemu tak jest? Zauważcie, o czym wiele razy pisaliśmy w tekście. Działanie VPN-u wymaga serwerów w wielu krajach świata, a taka infrastruktura nie jest tania. Z tego powodu tańsze (lub darmowe) VPN-y z reguły oferują bardzo małą listę dostępnych krajów do zmiany.

Jeśli potrzebujecie VPN do użytku codziennego, warto się zastanowić nad zakupem pełnej wersji. Dobrym przykładem takiego oprogramowania jest wspomniany już NordVPN. Nie tylko umożliwia zmianę VPN, ale również zapewnia szeroki pakiet bezpieczeństwa dla twoich urządzeń. Jeden użytkownik będzie mógł ochronić kilka swoich urządzeń, a jednocześnie NordVPN oferuje wiele urządzeń, na których jest dostępny, np. przeglądarki z VPN. Decyzje może ułatwić wam darmowy okres testowy.

Zmiana VPN – jak sprawdzić, czy przebiegła pomyślnie?

Zmianę VPN najłatwiej odnotować przez stronę pokazującą wasze IP. Nie wiecie co to? IP to inaczej wasz „adres” internetowy, który ulega zmianie wraz ze zmianą VPN. Spokojnie, nic się z tego powodu nie dzieje, zmiana zachodzi tylko na czas używania programu. Nie musicie również znać swojego IP: jest to bardzo łatwe do sprawdzenia.

Tylko jak sprawdzić, czy VPN działa i zmiana przebiegła pomyślnie? Możecie np. skorzystać ze strony pokroju speedtest.net. Tam możecie sprawdzić prędkość waszego łącza internetowego, jak i wasze IP. Sprawdźcie, czy IP się zmienia, gdy VPN jest włączony i wyłączony, co pozwoli ocenić, czy zmiana VPN działa.

Jak zmienić VPN? Podsumowanie

Zmiana VPN to nie jest nic trudnego, a już na pewno nie z naszym poradnikiem. Dla wielu osób nie będzie to aplikacja do codziennego użytku, jednak program do zmiany VPN zawsze warto mieć pod ręką. Do wyboru jest sporo opcji, zarówno, jeśli interesuje nas darmowy VPN, jak i płatny program (ta druga opcja jest niewątpliwie wygodniejsza i bezpieczniejsza).

Chociaż obecnie VPN-y stają się coraz bardziej zaawansowanym oprogramowaniem, oferującym dziesiątki różnych funkcji (w tym takich związanych z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem i monitoowaniem wycieków danych), to ich twórcy wciąż dbają o łatwość użytkowania. W związku z tym topowe usługi charakteryzują się intuicyjnym interfejsem, który będzie przejrzysty i zrozumiały nawet dla laika.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *