Przeglądarki z VPN zyskują na popularności — nie bez powodu. Wraz z rozwojem sieci, rozwijają się także związane z tą czynnością zagrożenia. Kiedyś naszym głównym zmartwieniem były wszelkiej maści wirusy i trojany. Na szczęście poziom antywirusów, jak i podstawowych systemów operacyjnych dosyć skutecznie ten problem zniwelował. Niestety aktualnym problemem nie jest to, czy ktoś ci wrzuci w komputer wirusa, lecz czy nie ukradnie ci danych.

Wielu ludziom wydaje się, że to nie jest problem. Po prostu nie wpisują do Internetu swoich danych pokroju PESELu, nie robią zakupów przez Internet lub pilnują, żeby wybierać bezpieczne płatności, bez podawania danych swojej karty. Jeszcze inni nie używają social mediów. Czy to sprawia, że są bezpieczni? Niestety nie.

Co to jest VPN w przeglądarce?

Współcześnie największe zagrożenia utraty danych mają związek z historią wyszukiwań i przede wszystkim zakupów. To są dane, za które sieci reklamowe są w stanie zapłacić duże pieniądze. Możliwość dokładniejszego personalizowania reklam to potężne narzędzie, które przynosi odpowiednim osobom ogromne zyski naszym kosztem.

Przeglądarka z VPN daje ci ochronę zapewnianą przez VPN bez potrzeby instalacji zewnętrznego oprogramowania. Zastanawiasz się, jak działa VPN? A może wiesz już, czym jest VPN, ale zastanawiasz się, czy instalowanie konkretnej przeglądarki ma sens? A może chcesz poznać różnicę między przeglądarką z VPN a wtyczką VPN do przeglądarki? Na te wszystkie pytania odpowiemy pod koniec artykułu.

Przeglądarka z VPN – ranking

Słowem wstępu jest jedna rzecz, o której warto wiedzieć: przeglądarka z wbudowanym VPN nie jest tym samym, co wtyczka VPN do przeglądarki. Te pierwsze to po prostu przeglądarki, które zostały zbudowane z taką funkcjonalnością i konfiguracja VPN wygląda inaczej. Kwestia tego, czy VPN jest legalny w tej sytuacji, nie różni się od „normalnych VPN”.

Wtyczki do przeglądarki to dodatkowe addony zapewniane przez producentów VPN i z reguły są dodawane „gratis” do płatnych programów. Nie ma obawy, nawet najtańsze VPN mają je w ofercie.

Tym samym zapraszam na ranking najlepszych przeglądarek z VPN.

Opera – najpopularniejsza przeglądarka z VPN

Opera – najpopularniejsza przeglądarka z VPN

Opera może nie jest najpopularniejszą przeglądarką w ogóle, ale na pewno jest najpopularniejszą przeglądarką z wbudowanym VPN. I to niezależnie od braku konkurencji wśród największych marek.

Dzięki wbudowanemu VPN Opera zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo. Chroni twoją aktywność w przeglądarce i szyfruje nie tylko dane, które wysyłasz do sieci, ale również te odbierane. Zapewnia odporność na ataki, działając poza serwerami w chmurze.

Oczywiście to nie wszystko, są też bardziej przyziemne zalety, które rozpozna każdy. Pierwsza z nich to oczywiście możliwe obejście blokad regionalnych przez wirtualną zmianę lokalizacji. Druga to zwiększona wydajność przeglądania. VPN pomaga zmniejszyć buforowanie i opóźnienia, a co za tym idzie, poprawia komfort surfowania w Internecie.

Oczywiście żaden darmowy VPN nie może istnieć bez ograniczeń. Pod tym kątem VPN w przeglądarce działa podobnie jak darmowy VPN na komputer. Pierwsze co się rzuca w oczy, to mała ilość serwerów do wyboru. Druga sprawa to możliwy tłok na serwerach i spowodowane tym spowolnienie przeglądania.

Plusy

  • Najpopularniejsza przeglądarka z VPN.
  • Spore możliwości.
  • Za darmo.

Minusy

  • Ograniczenia podobne do darmowych VPN.

Epic Privacy Browser

Epic Privacy Browser

Słyszeliście kiedyś o Epic Privacy Browser? Pewnie nie, ale nie jest to powód do wstydu, gdyż po prostu nie jest to wybitnie znana przeglądarka. To jednak przede wszystkim nie tylko przeglądarka z VPN. To przeglądarka, której główną misją jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa użytkownikowi.

Epic Privacy Browser nie zapisuje historii, nie ma Webcache, domyślnie nie zgadza się na używanie ciasteczek oraz co dosyć wyjątkowe: nie synchronizuje się z usługami Google. Dzięki temu np. autouzupełnienie adresu strony odbywa się z poziomu lokalnej bazy zapisanej na twoim komputerze.

Z tym wszystkim wiąże się jednak jedna dosyć duża wada, która poniekąd wynika z tego, co już napisałem: jest to przeglądarka dla zaawansowanych użytkowników. Laicy się w niej raczej nie odnajdą. I chociaż brak synchronizacji i śledzenia przez Google jest na pewno czymś pozytywnym, to szybko zauważycie, jak brakuje wam pewnych serwisów.

Plusy

  • Prawdopodobnie najwyższy poziom prywatności dostępny w przeglądarce z VPN.
  • Domyślnie odrzuca prośby o zapisywanie ciasteczek.

Minusy

  • Mniej doświadczeni użytkownicy nie odnajdą się w tym wszystkim.

Avast Secure Browser

Avast Secure Browser

Pamiętacie Avast? Chyba każdy w pewnym momencie życia miał antywirus tej firmy lub słyszał słynne: „Baza wirusów została zaktualizowana”. Na tym poniekąd opiera się ta przeglądarka: na synchronizacji i doświadczeniu pracy nad antywirusem i integracji VPN w przeglądarkę.

Avast Secure Browser domyślnie nie zgadza się na zapisywanie twoich ciasteczek, blokuje reklamy, szyfruje dane i ukrywa adres IP. Cały zestaw narzędzi oferowanych przez Avast sprawia, że ich przeglądarka to być może najbezpieczniejsza przeglądarka z wbudowanym VPN. Dodatkowym plusem są wersje na Maca i smartfony (z systemami iOS i Android), więc nie będziesz musiał się zastanawiać, co to jest VPN w telefonie i jak to uzyskać.

Oczywiście ze wszystkim muszą iść jakieś minusy. W przypadku Avasta jest jeden najważniejszy: chociaż przeglądarka z VPN Avast jest bezpłatna, to jednak większość opcji jest ukryta za paywallem, czyli trzeba za nie zapłacić. A skoro tak, to po co używać przeglądarki z VPN, skoro można zapłacić za VPN?

Plusy

  • Doświadczenie ze skupienia się wokół ekosystemu antywirusowego.
  • Wersja na smartfony.

Minusy

  • Za dostęp do wszystkich opcji trzeba zapłacić.

Co daje VPN w przeglądarce?

O tym właściwie napisaliśmy już na początku artykułu. VPN w przeglądarce to z grubsza te same zalety, które oferują bardziej tradycyjne sieci VPN, takie jak Atlas VPN. W tym:

  • Zwiększona ochrona twoich danych. Szyfrowanie danych to norma dla VPN, ale dzięki VPN w przeglądarce, macie bezpośrednio dostęp np. do blokowania ciasteczek, a często również reklam.
  • Ukrycie adresu IP i omijanie blokad regionalnych. To również znacie ze standardowych VPN, jednak umieszczenie tych funkcji bezpośrednio w przeglądarce z VPN ułatwia ich użycie.
  • Zmniejszenie wykorzystania danych i zwiększenie przepustowości sieci. Jedno wynika z drugiego, a w tym przypadku to na dobrą sprawę drugie wynika z pierwszego. Optymalizacja przepływu danych może wpłynąć pozytywnie na zużycie twojego pakietu danych, jeśli musisz z takiego korzystać.

VPN do przeglądarki – czy jest darmowy?

Zależy jak na to patrzeć. Wszystkie pokazane powyżej przeglądarki są darmowe, chociaż mogą mieć dodatkowe płatne plany premium. Przez „VPN do przeglądarki” możemy jednak rozumieć też inne rozwiązanie. Tym rozwiązaniem są specjalne wtyczki (addony) do przeglądarki. Dzięki nim więcej przeglądarek może mieć wbudowany VPN.

Dobrym przykładem jest Google Chrome. Standardowo nie ma wbudowanego VPN, jednak zezwala na ściąganie dodatkowych miniaplikacji, które poszerzają jego możliwości. Takie wtyczki można też zainstalować z zewnątrz. Skąd je wziąć? Z reguły są dostarczane przez producentów pełnoprawnych VPN, takich jak Surfshark czy Nord.

Jak włączyć VPN na Chrome lub innej przeglądarce?

Trzeba przyznać, że VPN ceny ma różne, jednak dosyć tanio można dostać pakiet kompleksowej ochrony dla swoich urządzeń. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać do tego celu, użyjemy dla przykładu NordVPN. Zapewnia on kompleksową ochronę dla sześciu twoich urządzeń. Wybierać możesz z komputerów, telefonów, konsol, telewizorów… no naprawdę wielu. W to wszystko wchodzą też przeglądarki.

Wykupując dostęp do pełnego VPN, dostaniecie często możliwość instalacji wtyczek do wybranych przeglądarek. Po prostu podążajcie za instrukcją pokazywaną podczas instalacji i wszystko będzie dobrze.

Przeglądarka ze wbudowanym VPN – dlaczego to dobre rozwiązanie?

Podczas gdy VPN zainstalowany na komputerze optymalizuje przepływ danych, a jednocześnie je szyfruje i ukrywa wasze IP, przeglądarka z VPN robi delikatnie inne rzeczy. Skupia się przede wszystkim na blokowaniu ciasteczek i reklam, czym na dobrą sprawę uzupełnia działanie programu i jeszcze bardziej uszczelnia bezpieczeństwo.

Z tego powodu możecie preferować kompleksowe rozwiązanie, które dostarczy jednocześnie program i wtyczkę do waszej przeglądarki. Może być to wygodniejsze niż zmiana sposobu przeglądania Internetu. Niezależnie od wybranej opcji, nie trzeba się zastanawiać, czy VPN jest legalny, ponieważ jak najbardziej jest: natomiast niektóre jego zastosowania mogą być niezgodne z prawem.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,
nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *