Od czasu upowszechnienia się komputerów, a później internetu, jesteśmy bombardowani informacjami o zachowaniu bezpieczeństwa. Wirusy i trojany były tak powszechne, że większość użytkowników szybko ogarnęła podstawy profilaktyki. I chociaż smartfony nie są w tym momencie niczym nowym na rynku, to jednak bezpieczeństwo w „małym internecie” nigdy nie osiągnęło tego stopnia świadomości użytkowników, co w przypadku komputerów stacjonarnych.

Może to kwestia popularności, a dzięki smartfonom internet przebił kolejną barierę powszechności? Ciężko powiedzieć, ale fakty są takie, że bezpieczeństwo podczas przeglądania internetu w smartfonie jest równie ważne. Być może nawet ważniejsze, właśnie z powodu niedocenienia zagrożenia. W tej sytuacji może pomóc wiedza, jak ustawić VPN w telefonie.

Co daje VPN w telefonie?

VPN, czyli z języka angielskiego Virtual Private Network, to oprogramowanie, które podobnie do antywirusów, poprawia bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu. Połączenie VPN w telefonie ma sporo zalet, oto najważniejsze z nich:

  • Zwiększony poziom bezpieczeństwa. O tym już wspomnieliśmy, ale warto powiedzieć, w jaki sposób VPN poprawia bezpieczeństwo. Co to jest VPN w telefonie? To dodatkowa ochrona, która szyfruje twoje dane, ukrywa twój adres IP i historię przeglądania przed firmami zbierającymi dane.
  • Dostęp do zablokowanych stron. W ten sposób możecie ominąć blokadę regionalną i zrobić wirtualne zakupy w Turcji lub Argentynie. Dzięki temu można też obchodzić krajową cenzurę, np. w Chinach.
  • Przyśpieszenie działania sieci. VPN może poprawić wydajność przez optymalizację przesyłania danych. Jest to jednak raczej cecha porządnego oprogramowania. Darmowy VPN wam tego nie zapewni.
  • Zmniejszenie wykorzystania danych. Przydatne dla każdego, kto ma problemy ze zbyt małym pakietem internetu w telefonie. Ponownie, najtańsze VPN raczej tego nie zapewnią.

Powyższa lista nie jest w żaden sposób wyczerpująca. To raczej podstawy. Każdy VPN będzie miał dodatkowe swoje zalety, a niektóre z nich to prawdziwy kompleksowy kombajn ochronny.

Zmiana VPN w telefonie – czy jest możliwa?

Oczywiście. Gdyby nie była, ten poradnik byłby wyjątkowo krótki. Zmianę VPN w telefonie należy zacząć jednak od innego pytania: jaki VPN wybrać? Łatwo po prostu wydać pieniądze i wziąć cokolwiek, warto jednak wiedzieć, czy któryś program nie będzie lepszy dla waszych potrzeb niż inny. W tym celu przejrzyjcie nasze podlinkowane zestawienie.

Najczęściej zadawane pytania

Wiemy już, co to jest VPN w telefonie. Postarajmy się jednak odpowiedzieć na inne, równie ważne z punktu widzenia użytkownika, pytania.

Jak włączyć VPN w telefonie?

Zacznijmy od podstaw. Samo zainstalowanie i włączenie aplikacji nie równa się włączeniu VPN. Jak włączyć VPN w telefonie? Otóż zdecydowana większość aplikacji polega na bardzo zbliżonym interfejsie graficznym. Przycisk odpowiedzialny za połączenie VPN w telefonie jest największy i najpewniej gdzieś na środku zaraz „pod” wzrokiem użytkownika.

Kliknięcie przycisku powinno włączyć VPN.

Jak wyłączyć VPN w telefonie?

Kwestia jak wyłączyć VPN w telefonie to na dobrą sprawę odwrotność poprzedniego pytania, jak ustawić VPN w telefonie. Jeżeli znaleźliście duży guzik, o którym była mowa w poprzednim pytaniu, naciśnijcie go drugi raz. W ten sposób wyłączycie działanie VPN. Czasem może to wymagać potwierdzenia, ale z tym wiecie, jak sobie poradzić.

Oczywiście telefony mają to do siebie, że zastanawiając się jak wyłączyć VPN w telefonie, możecie po prostu zamknąć aplikację, co powinno przerwać połączenie VPN w telefonie.

Jak zmienić VPN w telefonie?

Pod tym pytaniem rozumiemy dwie kwestie:

  1. Zmiana serwera, którego używacie do połączenia VPN. To zmieniacie w ustawieniach wybranej aplikacji VPN.
  2. Zmiana aplikacji. Na smartfonach jest dosłownie tak łatwa, jak odinstalowanie jednej aplikacji i instalacja kolejnej.

Jak skonfigurować VPN w telefonie?

Konfiguracja VPN w telefonie to wyjątkowo prosty proces. Tak naprawdę większość aplikacji skonfiguruje się sama automatycznie, wam pozostawiając decyzję o włączeniu, a później wyłączeniu VPN.

Co w takim razie zostaje? Wybór serwera, z którego korzystacie. Ta opcja powinna być w miarę na wierzchu, jednak będzie zależeć od wybranego VPN. Niektóre mogą nie pozwalać na wybór lub blokować wybór za mikropłatnościami, lub abonamentem premium.

Dalej macie problem z konfiguracją VPN? Może to nie przez brak waszych umiejętności, ale przez słabej jakości oprogramowanie. Tak się niestety zdarza w tej branży. Więcej na ten temat poniżej, w części o cenach. Tymczasem odpowiedzmy sobie na pytanie: jak sprawdzić, czy VPN działa? To pozwoli wam ocenić, z czym jest problem.

Uzupełniając: znacie zasadę, VPN jak działa? VPN sprawia, że dla odwiedzanych stron wyświetlacie się jako mieszkaniec innej części planety, pod innym adresem IP. Sprawdzić to można za pomocą stron internetowych pokroju Speedtest.net.

Odwiedźcie tę stronę z wyłączonym VPN. Wyświetlana lokalizacja powinna być zbliżona do waszego miejsca zamieszkania. IP swojego pewnie nie znacie, ale zapamiętajcie je na chwilę. Następnie włączcie VPN i odświeżcie tę stronę. Lokalizacja powinna się zmienić na zbliżoną do wybranego serwera. IP również powinno się zmienić. To pomoże w kwestii jak ustawić VPN w telefonie.

Połączenie VPN w telefonie – czy jest bezpieczne?

To jest tak naprawdę zależne od używanego VPN. Płatne sieci VPN biorą sobie za cel pełną ochronę użytkownika, więc nie zapisują jego danych. Nie da się tego niestety powiedzieć o darmowych VPN.

Każde oprogramowanie i każda aplikacja na smartfony ma swoje darmowe odpowiedniki. Jeżeli chcecie tylko spróbować, zobaczyć, jak to działa, mogą wystarczyć. Jednak do stałego użytkowania zdecydowanie polecamy porządne rozwiązanie.

Utrzymanie sieci serwerów do działania VPN nie jest tanią rzeczą, więc bezpłatne aplikacje muszą jakoś na to zarobić. Metody są dwie:

  • Reklamy. Najlepiej płatne są te najbardziej inwazyjne. Może wręcz dojść do sytuacji, że program, który w teorii ma was chronić, może próbować was wepchać na minę z zawirusowanej reklamy.
  • Zbieranie i sprzedaż danych. To jest oczywiste i niemal w 100% pewne. Jeśli aplikacja jest darmowa, płacicie za nią swoimi danymi. To może nie wydawać się problematyczne, ale w świecie marketingu internetowego, wasze najbardziej wartościowe dane to nie wasz pesel, a historia wyszukiwania i historia zakupów.
  • Mikropłatności – można to uznać za trzecią metodę. Aczkolwiek jeśli jesteście gotowi zapłacić za VPN, to po prostu kupcie markowe oprogramowanie.

W związku z tym ostatnim nie zostaje mi nic innego, niż polecić inwestycję w porządny VPN. Tak naprawdę nie jest to droga sprawa, VPN ceny ma raczej niskie (o czym przekonacie się zaraz w części właśnie o cenach). Jeśli nie wiecie, co wybrać, dobrym rozwiązaniem jest np. NordVPN, który jest kompleksowym rozwiązaniem, a w ramach jednej licencji dostaniecie ochronę nawet kilku swoich urządzeń. Nie tylko telefonów, czy komputera, ale również TV i konsol.

Druga kwestia to czy VPN jest legalny? Tak, jest. Co prawda musicie uważać, żeby nie robić nielegalnych rzeczy. Omijanie cenzury jest słuszne z punktu widzenia praw człowieka, ale omijanie blokad regionalnych wynikających głównie z umów między korporacjami już nie. Inną sprawą jest to, czy coś wam z tego powodu grozi. Raczej nie.

Ile kosztuje VPN w telefonie?

Koszt VPN w zależności od wybranego oprogramowania to nie więcej niż kilka dolarów miesięcznie. Koszt jest prawie zawsze zależny od wybranego zobowiązania: wybierając plan roczny lub dwuletni, cena potrafi spaść (w przeliczeniu) nawet poniżej 20 PLN! (Tak jest w przypadku wspomnianego NordVPN).

Warto w tym miejscu podkreślić, że najlepsze firmy oferujące VPN chronią wiele rodzajów urządzeń, nie tylko smartfony.

Co to jest VPN w telefonie? Podsumowanie

Jeśli ktoś przed tym poradnikiem zastanawiał się, co to jest VPN w telefonie, to już wie. VPN to sposób na poprawę bezpieczeństwa w kwestiach często niewidocznych gołym okiem. Jeśli działanie wirusa często od razu zwraca na siebie uwagę, tak wypływanie danych i ich użycie w niecnych celach może nigdy nie wyjść na jaw. Jeśli macie jakieś pytania, na które nie odpowiedzieliśmy, dajcie znać w komentarzach!


Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

kontrola rodzicielska na komputer Kontrola rodzicielska na komputer. Wszystko, co musisz wiedzieć!
Przez wielu rodziców kompletnie ignorowana. Czy to z powodu braku zaufania do jej działania, czy dlatego, że “skoro ja nie miałem to i moje dziecko
mentzen kryptowaluty “Przekręt na Mentzena”. Analitycy ostrzegają przed nową akcją oszustów
Specjaliści z G Data biją na alarm: w sieci pojawił się nowy, całkiem sprytny przekręt. W rolach głównych Sławomir Mentzen, polityk Konfederacji, oraz kryptowaluty. Oszuści
signal nazwa użytkownika Signal wprowadza nazwy użytkownika. Już nie trzeba dzielić się numerem telefonu
Do tej pory, aby skontaktować się z kimś przy użyciu Signala, trzeba było podać mu swój numer telefonu. Twórcy popularnego komunikatora zdecydowali się to zmienić,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *