Smartfony są z nami obecne od kilkunastu lat, jednak dopiero od względnie niedawna zaczyna docierać do ludzi, że one też potrzebują ochrony. Nasz słynny kieszonkowy „mały internet” z jakiegoś powodu wydawał się odporny na wirusowe zagrożenia znane z Windowa. Tymczasem prawda jest taka, że na smartfonie też można mieć wirusa i też trzeba się martwić o bezpieczeństwo swoich danych. Najwyższa pora zadać sobie pytanie: „co to jest VPN w telefonie?”
Współczesny świat już trochę odszedł od wirusowej paniki, jednak życie nie lubi pustki. Aktualnie największym zagrożeniem jest utrata swoich danych. Nawet nie chodzi tu o dane pokroju numeru PESEL, czy danych z karty bankowej. Największe sieci reklamowe zrobią wszystko, żeby zdobyć twoje dane dotyczące historii zakupów i wyszukiwania. Wszystko, żeby wydobyć odpowiednie słowa kluczowe, na które można potem wyświetlać reklamy.
I tu na białym koniu wjeżdża VPN na smartfona.
Jak ustawić VPN na telefonie?
Podłączenie się do sieci prywatnej VPN (Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna) znacznie zwiększa twoje bezpieczeństwo. Nasze smartfony są w ciągłym ruchu, tak jak my, więc często będziecie korzystać z internetu w publicznych hotspotach. Nie macie żadnej kontroli nad tym, kto z nich korzysta i czy ktoś nie czai się, żeby wykraść wasze dane.
VPN pomogą zachować anonimowość, przekierowując wasze dane szyfrowanym połączeniem przez swój serwer. Takie świetne rozwiązanie jest dobre nie tylko do publicznych sieci. W sieciach domowych co prawda nie powinien się nikt na was „czaić”, ale szyfrowanie przyda się przed zbieraniem waszych informacji np. przez waszego providera.
Kwestia tego, jak ustawić VPN w telefonie, jest zależna od systemu operacyjnego urządzenia. Inny jest sposób na to, jak ustawić VPN w Android, a inny sposób jak ustawić VPN w iPhone. Spore znaczenie ma też to, jakiego konkretnie oprogramowania używamy — czy jest to Atlas VPN, Surfshark, Nord czy jeszcze inne rozwiązanie.
Konfiguracja VPN Android
Konfiguracja VPN na Android to w miarę proste zadanie, chociaż zależy od właściwie jednej bardzo ważnej rzeczy: aplikacji do VPN. Niestety Android nie posiada natywnie wbudowanego wsparcia dla sieci VPN. W końcu, po co Google miałoby dawać użytkownikom narzędzia do ochrony przed własnym śledzeniem?
Pojawia się pytanie, jaki VPN wybrać? Dostępnych opcji jest sporo, wiele zależy tutaj od indywidualnych preferencji. Warto przed zakupem zapoznać się ze szczegółowymi opiniami na temat danego rozwiązania, takimi jak np. nasza recenzja Surfsharka. Jeśli chodzi o to, jak skonfigurować VPN na Android, to propozycje pokrywają się z tymi, które występują na PC.
Konfiguracja VPN na Android powinna przebiegać następująco:
- Wybierasz, ściągasz i instalujesz aplikację VPN.
- Otwierasz ją, a potem najczęściej musisz się zalogować (lub zarejestrować).
- Po zalogowaniu powinniście widzieć duży przycisk, który jest odpowiedzią na pytanie, jak włączyć VPN.
- Konfiguracja dokona się automatycznie. Jeśli wybrany VPN będzie miał taką funkcję, będziecie mogli wybrać serwer. Warto też rzucić okiem na dodatkowe opcje w ustawieniach danej aplikacji.
I to tyle. Kwestia jak ustawić VPN w telefonie, naprawdę nie jest niczym trudnym.
Konfiguracja VPN iPhone
Jeśli zastanawiacie się, jak ustawić sieć VPN w telefonie iPhone, mam dla was dobrą informację: robi się to na dobrą sprawę tak samo, jak w przypadku konkurencji spod znaku Androida. Firma Apple bardziej dba o twoją prywatność niż Google, ale i tak nie uświadczycie tam zainstalowanego domyślnie VPN. Oczywiście musicie najpierw znaleźć odpowiednią aplikację w App Store.
Konfiguracja VPN w iPhone powinna przebiegać następująco:
- Instalujesz wybraną aplikację VPN z App Store.
- Uruchamiasz, logujesz, bądź się rejestrujesz.
- Konfiguracja przebiega automatycznie, a ty wybierasz tylko serwer i uruchamiasz VPN.
Gdy mamy wszystko gotowe, zostaje właściwie jedno pytanie: jak sprawdzić, czy VPN działa? Otóż jest na to dosyć dobry sposób. Wiecie już, że głównym zadaniem sieci VPN jest ukrycie waszego IP i wirtualna zmiana lokalizacji, prawda? Trzeba w takim razie użyć narzędzia, które pokaże, skąd się łączycie.
Takim narzędziem jest np. Speedtest.net. Jeśli wejdziecie na tę stronę z wyłączonym VPN, powinniście zobaczyć swoją (lub bardzo) zbliżoną lokalizację oraz swoje IP. Nie znacie swojego IP? Spokojnie, to w tym momencie nieistotne. Włączcie VPN i odświeżcie stronę. Lokalizacja powinna zmienić się na zbliżoną do wybranego serwera, a IP powinno się tak po prostu zmienić na inne.
Ustawienia sieci VPN Android – czy są darmowe?
Darmowe VPN dostępne przez sklep raczej nie są godne zaufania. Czemu? Każdy VPN wymaga swojej sieci serwerów (infrastruktury) do utrzymania, co nie jest tanie. To oznacza, że musi zdobyć jakoś na to pieniądze.
Jak darmowe sieci VPN zdobywają pieniądze? Na trzy sposoby:
- Reklamy. Bardzo inwazyjne reklamy. Takie dają najwięcej pieniędzy.
- Zbieranie danych. Co prawda ochronią cię przed zakusami innych, ale tylko po to, by samemu zarobić na twoich danych. Właściwie można z dużą dozą pewności powiedzieć, że taki jest właśnie ich cel.
- Mikropłatności. Każda aplikacja dziś musi oferować mikropłatności. Niezależnie, czy będzie to mikropłatność za usunięcie reklam, czy za odblokowanie serwera w innym kraju, jest to kompletnie bez sensu. Jeśli jesteście w stanie wyłożyć pieniądze na płatny VPN, po prostu kupcie profesjonalne oprogramowanie. Jest spora szansa, że nawet nie będzie specjalnie droższe (o ile nie będzie po prostu tańsze — ceny VPN obecnie w wielu przypadkach nie należą do wygórowanych).
Opłacenie VPN może być dobrym wyborem również ze względu na samą jakość działania. Jeśli wiecie, jak działa VPN, może się szybko okazać, że darmowe VPN po prostu nie działają lub są tak wolne, że tylko tracicie czas. Przy pechu może jeszcze dojść problem, jak wyłączyć VPN.
Najgorsze jest to, że temat niebezpieczeństw związanych z darmowymi VPN jest tak naprawdę dopiero liźnięty. Mogliście zauważyć, że metody monetyzacji darmowych VPN stoją wprost w sprzeczności z tym, co tak naprawdę VPN powinien robić.
Nie chcę powiedzieć, że nie istnieje godny zaufania bezpłatny VPN na telefon, ale na pewno jest trudno taki znaleźć i można to porównać do stąpania po polu minowym. Z tego powodu od razu polecamy wziąć VPN premium.
Ustawianie VPN w telefonie — jaką opcję warto wybrać?
Dobrym przykładem kompleksowego rozwiązania jest zdecydowanie się np. na NordVPN. Cena miesięczna może zejść nawet do mniej niż 17 zł, a jeśli coś wam nie podpasuje, macie miesiąc na rezygnację z umowy i odzyskanie wszystkich pieniędzy.
NordVPN ochroni aż sześć waszych urządzeń na jednej licencji, a w dodatku ma aplikacje na chyba wszystkie możliwe platformy i systemy operacyjne! W razie problemów dostajecie również całodobowy support – coś, czego darmowy VPN nie zapewni nigdy. Samo ustawianie tego VPN na telefonie (bądź PC, telewizorze czy tablecie) jest bardzo proste.
Dlaczego warto ustawić VPN w telefonie? Podsumowanie
Telefon to dla wielu główne źródło przeglądania internetu, co jest zgodne z rosnącym trendem użycia. Smartfony powoli wypierają desktopy, a to oznacza, że uwaga złodziei danych również będzie się koncentrować na tych użytkownikach. Zapewnienie ochrony to już nie dodatek, a podstawa.
Warto wiedzieć, jak ustawić VPN w telefonie, tym bardziej że nie jest to trudne. Jeśli postawimy na renomowane rozwiązanie, to niezależnie od tego, czy będzie to np. Surfshark, wspomniany już NordVPN czy Atlas VPN, obsługa powinna okazać się bezproblemowa.
WARTO PRZECZYTAĆ: