Dzisiejszy świat to świat paradoksów. Z jednej strony wybitnie szybki rozwój każdej sfery życia, a z drugiej – coraz trudniej być na bieżąco z zagrożeniami, które wynikają z tego. W końcu to, co dla jednych bywa ułatwieniem, dla innych może być narzędziem do nielegalnego wzbogacenia się czyimś kosztem.

Z tego powodu rynek programów ochronnych na komputery bardzo się rozrósł i oprócz obowiązkowego antywirusa warto mieć również VPN. Popularność sieci VPN stale rośnie nie tylko dlatego, że są dodatkową warstwą zabezpieczającą, ale też z powodu dodatkowych funkcji, które oferują. W dodatku konfiguracja VPN jest bardzo prosta. W przeciwieństwie do antywirusa VPN jednak warto czasem wyłączyć. Jak wyłączyć VPN?

Jak wyłączyć VPN?

Zanim przejdziemy do tematu: jeśli chcecie zacząć od początku, sprawdźcie jak włączyć VPN. Włączenie i wyłączenie VPN to dwie kompletnie różne czynności, szczególnie że obie można również rozumieć na różne sposoby. Do pełnego zrozumienia problemu warto też wiedzieć, jak działa VPN. Tę kwestię przypomnimy w skrócie pod koniec tego poradnika.

W takim razie jak wyłączyć VPN? Sposób na to, jak wyłączyć VPN będzie się różnił w zależności od tego, co dokładnie rozumiecie przez to pytanie. Czy wyłączenie przekierowania waszego połączenia internetowego przez inne (np. zagraniczne) serwery, czy wyłączenie w sensie pełnego zamknięcia programu.

Sposoby na to, np. jak wyłączyć VPN Windows 10 lub jak wyłączyć VPN w telefonie podamy w konkretnych paragrafach poświęconych różnym platformom. W tej części zostaje nam właściwie jeszcze jedna rzecz: sprawdzić, czy VPN działa. Jak sprawdzić, czy VPN działa? Jest na to bardzo prosty sposób.

Wystarczy strona, na której możecie sprawdzić swój adres IP, np. bardzo znana strona, na której można sprawdzić prędkość swojego łącza: speedtest.net. Speedtest wyświetli wam wasze IP i przybliżoną lokalizację. Po włączeniu bądź wyłączeniu VPN odświeżcie tę stronę i sprawdźcie, czy podane dane się zmieniają. Jeśli tak, wasz VPN działa. Jeśli używacie połączenia przez serwer mieszczący się w innym kraju, łatwo poznacie to po dalekiej lokalizacji.

Przejdźmy do konkretów: jak wyłączyć VPN?

Jak wyłączyć VPN na Androidzie?

Kwestia tego, jak wyłączyć VPN nie jest niczym skomplikowanym, niezależnie, czy wykorzystujemy Atlas VPN, Norda czy dowolną inną usługę. Zresztą tyczy się to tak naprawdę wszystkich platform, co zobaczycie w tym poradniku. Większość VPN-ów interfejs graficzny ma zrobiony na zasadzie „włącznika” on/off. Tak, więc jeśli włączyliście VPN, tym samym przyciskiem go wyłączycie, bez żadnej filozofii.

W razie potrzeby (lub problemów) telefon łatwo „zmusić” do wyłączenia VPN. Wystarczy zamknąć aplikację. Sposób na to oczywiście jest zależny od używanej w telefonie waszej marki nakładki na Android, ale to pewnie wiecie. Jeśli nie: włączcie listę otwartych aplikacji, a następnie przesuwając w bok lub w górę ją zamykacie.

Jak wyłączyć VPN w iPhone?

W gruncie rzeczy i podstawowej obsłudze iOS na iPhonie nie różni się wiele w obsłudze od Androidów. Ot, czasem ma przycisk umieszczony gdzie indziej. Jak wyłączyć VPN na iPhone? Kliknijcie duży przycisk w interfejsie graficznym apki.

W iPhonie łatwo też zamknąć apkę. Pociągnijcie palcem od dołu ekranu i przytrzymajcie chwilę palec na środku ekranu, a zobaczycie listę (miniaturki) swoich otwartych aplikacji. Przeciągnijcie VPN od dołu do góry (za górną krawędź ekranu), a go wyłączycie.

Jak wyłączyć VPN w tablecie?

To jest ciekawa kwestia, gdyż oczywiście zależy to od tego, o jakim tablecie mowa. Tablety można w sumie podzielić na dwie główne grupy, podobnie jak telefony. Są to tablety z Androidem i iPady, czyli tablety Apple z systemem iOS.

Myślę, że domyślacie się już, o co chodzi. W tym momencie nie ma różnicy, jaki VPN macie. Kwestia jak wyłączyć VPN w tablecie zależy w pełni od systemu operacyjnego. Znając go, sprawdźcie akapity dotyczące telefonów, gdyż rozwiązanie jest takie samo. Poza tym, że tablety „nie umieją” dzwonić, to obsługa jest identyczna. Co to jest VPN w telefonie? To dokładnie to samo co VPN w tablecie.

Nie wiesz, z jakim systemem operacyjnym masz tablet? Jeśli nie ma na pleckach logo nadgryzionego jabłka, to jest to Android.

Jak wyłączyć VPN w Windows 7?

Wciąż używacie Windows 7? Wiem, że pewnie nie chcecie tego słyszeć, ale poważnie polecam powoli (ale stanowczo!) zbierać się do przesiadki na Windows 10. Windows 7 nie dostaje już wsparcia, więc coraz więcej programów i aplikacji może nie działać prawidłowo, nawet VPN. W dodatku, jeśli VPN działa prawidłowo i wspiera ochronę waszego komputera, samo wyłączanie nie musi być najlepszym pomysłem.

Dobrze, koniec tej dygresji. Jak wyłączyć VPN w Windows 7? Co prawda wygląd programów komputerowych na PC różni się od tych na telefonach i tabletach, to jednak zasada działania (i wyłączania) jest ta sama. Powinniście widzieć duży przycisk odpowiedzialny za wyłączenie połączenia. Tak wygląda to w Surfshark VPN, w innych usługach powinno być podobnie:

jak wyłączyć sieć vpn surfshark

Inna droga was czeka, jeśli natomiast chcecie kompletnie wyłączyć VPN w Windows 7. Najprościej otworzyć menu kontekstowe (te widoczne po naciśnięciu prawym przyciskiem myszy ikony programu w zasobniku systemowym) i wybrać opcję „wyłącz” lub podobną.

vpn jak wyłączyć surfshark

Jeśli tej opcji nie ma, trzeba sobie poradzić inaczej. Otwórzcie Menedżer zadań (skrót Ctrl + Alt + Del, a z menu, które się pojawi, wybierzcie „menedżer zadań”). Tam znajdźcie proces odpowiedzialny za wasz VPN, naciśnijcie go i zamknijcie.

Jak wyłączyć VPN w Windows 10?

Jak wyłączyć VPN? Windows 10 nie komplikuje tej kwestii względem sposobu na wyłączenie VPN w Windows 7. Zmiany będą raczej kosmetyczne w związku z nowocześniejszym interfejsem Windows 10 i programów tworzonych pod ten system.

Mała różnica będzie w menedżerze zadań. W Windows 10 można go otworzyć skrótem Ctrl + Shift + Escape, omijając menu znane ze skrótu Ctrl + Alt + Del.

Kiedy należy wyłączyć VPN?

Jeśli zastanawiasz się, kiedy należy wyłączyć VPN, to odpowiedź na to pytanie jest wybitnie nieskomplikowana. VPN należy wyłączyć, gdy nie będzie już potrzebny. Pamiętajcie, że nie musicie używać VPN non stop. Tyczy się to szczególnie ludzi, którzy używają VPN do czasowej zmiany swojej rezydencji (w wirtualny sposób).

W takich przypadkach warto wyłączyć VPN od razy po ukończeniu tego, co akurat robiliście. Zmiana kraju może być przydatna do ominięcia blokad regionalnych, ale gdy już je ominiecie, warto wrócić do siebie. W ten sposób łatwo natrafić na blokady regionalne dotyczące innych krajów. W dodatku większość portali wtedy myśli, że jesteście w innym kraju i będzie dopasowywać język wyświetlanych treści do tego kraju.

Co daje wyłączenie VPN w urządzeniu?

Wyłączenie VPN w urządzeniu będzie odczuwalne przede wszystkim przez ludzi, którzy używają go do zmiany swojej wirtualnej rezydencji, o czym pisałem przed chwilą. Natychmiastowym efektem wyłączenia VPN będzie „powrót” do swojego kraju i wyświetlanie treści w języku kojarzonym z tą lokalizacją.

Wyłączenie VPN daje nam też… spokój. Jeśli używacie jakiegoś darmowego VPN, można śmiało założyć, że będziecie wręcz bombardowani reklamami. Bardzo inwazyjnymi reklamami. Coś za coś, a usługę trzeba jakoś utrzymać.

W takich momentach polecamy przyjrzeć się ofercie płatnych programów. VPN ceny ma różne, ale najtańsze VPN są… po prostu tanie. W dodatku wiele z nich można porządnie sprawdzić podczas bezpłatnego triala. Ze swojej strony polecamy wypróbować NordVPN, który jest kompleksowym rozwiązaniem na wszystkie platformy, a wersja czasowa daje wam dostęp do jego wszystkich możliwości.

Jak wyłączyć VPN? Podsumowanie

Jeśli kwestia jak wyłączyć VPN spędzała wam sen z powiek, jest nam w TechPolska niezmiernie miło, że mogliśmy wam pomóc. Jak widać, nienależnie od tego, czy wykorzystujecie najtańsze VPN, czy najdroższe, cały proces powinien być bardzo prosty. Jeżeli coś pominęliśmy, nie wahajcie się dać nam znać w komentarzach!

Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *