VPN to super narzędzie. Nie dość, że zapewnia dodatkową ochronę i szyfruje twoje dane, to jeszcze pozwala na zmianę lokalizacji. Oczywiście VPN nie sprawia, że twój komputer teleportuje się na drugi koniec świata. Sprawia jedynie, że twoje połączenie do strony docelowej przechodzi przez serwer na drugim jego końcu, dzięki czemu odbiorca ma wrażenie, że to właśnie stamtąd przychodzisz.

Problem pojawia się, jednak gdy ktoś wam ustawił VPN, lub – co gorsza – darmowy VPN, a wy go nie potraficie wyłączyć. Jeśli VPN działa, to pozostanie niezauważony. Problem pojawia się, gdy internet zaczyna zwalniać, pojawiają się niechciane reklamy lub natrafiacie na blokadę regionalną… w polskim internecie. W takiej sytuacji pojawia się pytanie: jak wyłączyć VPN w Windows 10? Odpowiedź poniżej.

Jak wyłączyć VPN w Windows 10?

Kwestia tego, jak wyłączyć VPN w Windows 10 nie powinna być specjalnie skomplikowana, podobnie jak konfiguracja VPN. Jeśli więc masz z tym problemy, może to oznaczać coś bardziej skomplikowanego.

Pytanie „jak wyłączyć VPN w Windows 10?” można rozumieć następująco:

  • Jak wyłączyć zmianę VPN (np. na inną lokację).
  • Jak wyłączyć (cały) program.
  • Jak wyłączyć program, jeśli są z tym jakieś problemy.

Zacznijmy zatem po kolei.

Jeśli zauważyliście, że wasze strony internetowe wyświetlają się w dziwnym (bądź po prostu innym) języku, może to być oznaka tego, że macie ciągle włączone połączenie przez inny serwer. Wiąże się to z tym, jak działa VPN. Pamiętajcie, że zmieniając swoją wirtualną lokalizację dla ominięcia blokad regionalnych, możecie się spotkać z innymi blokadami. Np. polskie treści nie będą dostępne w innym kraju.

Wyłączenie zmiany serwera powinno być dokładną odwrotnością włączenia tej funkcji. Większość VPN ma interfejs w stylu dużego guzika, który pokazuje status i działa na zasadzie „włączony/wyłączony”.

windows 10 jak wyłączyć vpn nord

Zawsze możecie też po prostu zmienić serwer na polski. W ten sposób utrzymujecie ochronę wynikającą z ciągłego działania programu, ale wracacie do „swojej” lokacji. Jeśli chcecie wyłączyć cały program, kwestia jak wyłączyć VPN w Windows 10 może wyglądać trochę inaczej. Wyłączenie VPN w Windows 10 powinno być równie proste, co znalezienie ikony programu w zasobniku systemowym, kliknięcie jej prawym przyciskiem myszy i wybranie opcji „Zamknij”.

wyłączanie vpn windows 10 atlas vpn

Zdarza się jednak, że niektóre programy mogą mieć ukrytą opcję zamknięcia. Czemu? Jeśli do zapewnienia pełnej ochrony potrzebują działać non stop, starają się to narzucić użytkownikowi.

Taka sytuacja była (przynajmniej kiedyś) często spotykana przy antywirusach, których nie dało się wyłączyć bez zaglądania do menadżera zadań. Producenci się w ten sposób zabezpieczali przed przypadkowym wyłączeniem programu i późniejszymi oskarżeniami klientów, że ich nie ochronił. Skoro do pełnej ochrony jest wymagane działanie przez 100% czasu działania komputera, antywirus ma działać przez cały ten okres. Koniec, kropka.

Pozostaje wciąż kwestia, jak wyłączyć VPN w Windows 10, jeśli są z tym jakieś dodatkowe problemy. To może się łączyć z innym tematem.

Czy wyłączenie VPN w Windows 10 jest darmowe?

Tak! Nie ma żadnego powodu, żeby wyłączenie VPN w Windows 10 nie było darmowe. Jeśli spotykacie się z sytuacją, w której VPN nie pozwala się wyłączyć, czy wręcz dostajecie informację, że musicie zapłacić… mam dla was złe informacje. Spokojnie, nie wszystko stracone.

Przede wszystkim otwórzcie menadżer zadań. W Windows 10 możecie to zrobić, naciskając na klawiaturze skrót Ctrl + Shift + Escape. Ewentualnie zawsze jest klasyczny skrót Ctrl + Alt + Delete, a następnie z menu wybrać „Menadżer zadań”. Tam w procesach znajdźcie i wyłączcie was VPN. Jak się uda, od razu zabierzcie się za odinstalowanie go. Trzymam kciuki, że to wystarczy. Jeśli nie, musicie się zabrać za czyszczenie komputera z wirusów.

Czemu tak się dzieje? Najpewniej ktoś zainstalował niesprawdzonego darmowego VPN. Wersje bezpłatne niestety rzadko działają prawidłowo. Oficjalnie problem się bierze stąd, że serwery wymagane do utrzymania sieci VPN są dosyć drogie i producenci muszą na to zarobić. To oczywista oczywistość.

Dla wielu VPN to jednak tylko wymówka i sam program jest po prostu wydmuszką do zarabiania na kolekcjonowaniu twoich danych – czyli dokładnie na tym, przed czym w teorii powinien cię chronić. Linia jest cienka i niestety w przypadku darmowych VPN nie zawsze możemy mieć pewność, że będziemy bezpieczni.

Lepiej postawić na płatny program, aby później nie zastanawiać się, jak wyłączyć VPN w Windows 10

VPN występuje w różnych cenach, ale prawda jest taka, że nawet najtańsze VPN zapewnią wam dużo lepszą jakość i ochronę. Na bezpieczeństwie nie powinniście oszczędzać. Mamy wielką nadzieję, że nie musiałeś się drogi czytelniku uczyć na swoich błędach. Jeśli zastanawiasz się teraz, jaki VPN wybrać, ucieszysz się, bo stworzyliśmy już przegląd programów, które mogą ci się spodobać.

Jeśli potrzebujecie jednak czegoś prostego i taniego, polecamy spojrzeć na NordVPN. Ten program nie dość, że należy do najtańszych, to jednocześnie jego oferta należy do najlepszych. W cenie jednego pakietu ochronicie sześć swoich urządzeń. To kompleksowa ochrona z pełnym supportem przez całą dobę.

To oczywiście niejedyna dostępna opcja, ciekawe propozycje mają także m.in. Surfshark i Atlas VPN. Oba nie rozbiją banku, a ten drugi w szczególności charakteryzuje się niską ceną (bez kompromisów w zakresie jakości).

Czy warto wyłączyć VPN w Windows 10?

Zależy, do czego używacie VPN. Jeśli na chwilowe zakupy, to nie ma potrzeby, żeby był włączony powyżej tej chwili. Jeśli używacie go do zapewnienia bezpieczeństwa, to nie ma powodów, żeby go wyłączać. Najlepsza ochrona jest zapewniania w czasie rzeczywistym, czyli gdy VPN jest bez przerwy włączony.

Tutaj warto wspomnieć, jako że często pojawiają się pytania, czy VPN jest legalny, że o tę kwestię martwić się nie trzeba: sam VPN jest tylko w pełni legalnym narzędziem. Inną sprawą jest to, do czego go wykorzystujemy.

Co daje wyłączenie VPN w Windows 10?

Daje wam zmniejszenie poziomu waszej ochrony podczas korzystania z komputera, czy smartfonu. Jeśli jednak miałbym szukać pozytywów, to w ten sposób uwalniasz trochę zasobów systemowych. Oczywiście, czy warto to zrobić, zależy tylko od was.

O ile nie macie wyjątkowo starego komputera, to raczej VPN nie powinien zajmować za dużo pamięci operacyjnej. Jeśli natomiast macie stary komputer, może się okazać, że lepiej go dodatkowo chronić.

Czy wyłączenie VPN Windows 10 jest bezpieczne?

Wyłączenie VPN w Windows 10 nie wiąże się z bezpośrednim niebezpieczeństwem, jednak robicie to na własną odpowiedzialność. Jak już jednak wspomnieliśmy w tekście: ochrona zapewniana przez VPN działa najlepiej, gdy korzystamy z niej bez przerwy.

Sam proces wyłączania VPN-a jest z reguły bardzo prosty, niezależnie, jakiego produktu używamy: czy jest to Surfshark, Nord, czy coś jeszcze innego.

WARTO PRZECZYTAĆ:

vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
jaki antywirus na windows 11 Jaki antywirus na Windows 11 wybrać?
Program antywirusowy to swego rodzaju podstawa, która chroni użytkownika przed zagrożeniami z sieci i nie tylko. Dzięki temu zabezpieczymy swoje dane, pliki czy wrażliwe informacje.
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *