Popularność VPN stale rośnie, a analitycy twierdzą, że ten trend się jeszcze długo utrzyma. Nie ma w tym nic dziwnego. VPN to odpowiedź na potrzeby ochrony wynikające ze zmieniającego się internetu. Po wielu latach obcowania z wirusami można śmiało powiedzieć, że nie są już największym zagrożeniem dla użytkowników.

W dzisiejszym świecie największym zagrożeniem nie są potencjalne uszkodzenia wynikające z działalności wirusów, a nieodwracalne szkody, jakie mogą być efektem kradzieży danych. To właśnie przed tym chronią płatne sieci VPN: ukrywają twój adres IP i chronią przed kradzieżą danych. A najlepsze z nich mają dużo więcej zalet i możliwości.

Czemu tylko płatne? Więcej na ten temat po rankingu najtańszych VPN.

Ranking: jakie najtańsze VPN warto wybrać?

Słowem wstępu do rankingu najtańszych VPN muszę jednak nakreślić szerszy obraz sprawy sprzed chwili. Sieci VPN są drogie w utrzymaniu, z tego powodu lepiej od razu zapłacić za jakość, niż ryzykować, czy darmowy VPN sam nie monetyzuje naszych danych dla zarobku. Mimo to w naszym rankingu znajdzie się jeden darmowy VPN na komputer, który jest w pełni bezpieczny i godny polecenia.

Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, przed wami ranking: najtańsze VPN.

NordVPN

NordVPN
Źródło: NordVPN

NordVPN to nie tylko jeden z najbardziej popularnych, ale też najbardziej zaawansowanych VPN-ów w zestawieniu. Do tego jego cena jest bardzo atrakcyjna. Oczywiście nie w planie miesięcznym, kiedy kosztuje 52,79 PLN. W planie rocznym ta cena jednak spada do 18,39 PLN, a do tego istnieje opcja wyboru planu dwuletniego, żeby obniżyć cenę do zawrotnych 16,29 PLN!

W tej cenie dostaniecie kompleksową ochronę dla sześciu urządzeń na jednej licencji, a w dodatku NordVPN ma chyba największy wybór urządzeń, które chroni. Bez względu na platformę i system operacyjny. Bez pytań VPN – jak działa? Po prostu działa.

Plusy

 • najbardziej kompleksowa ochrona w zestawieniu.
 • znana i lubiana marka.

Minusy

 • dostępnych funkcji jest tak wiele, że aż można się w nich pogubić.

Atlas VPN

ile kosztuje vpn atlasvpn
Źródło: Atlas VPN

Atlas VPN to tytan, jeśli chodzi o najtańsze VPN-y na rynku. Z jednej strony wręcz szokuje bardzo niską cenę, a z drugej wciąż mamy tutaj do czynienia z wysokiej jakości usługą i wszystkimi plusami, które się z tym wiążą. To bezpieczny, wysokiej jakości VPN, który oferuje wiele nowoczesnych, użytecznych funkcji (np. serwery MultiHop, Kill Switch), a przy tym można wykorzystywać go na nielimitowanej ilości urządzeń.

A ile dokładnie trzeba za niego zapłacić? Przy odnawianiu usługi co miesiąc, opłata wynosi 52,85 PLN/miesiąc. Większość użytkowników jednak decyduje się na dłuższe subskrypcje. Kupując usługę na rok, oszczędzasz 73%. Płacisz wtedy 14,48 PLN/miesiąc, łącznie 173,77 złotych. Wybierając usługę na 2 lata, otrzymujesz dodatkowo 4 miesiące ekstra (łącznie 28 miesięcy). Koszt jednego miesiąca korzystania z usługi to wtedy zaledwie  5,89 PLN/złotych – łącznie 164,89 zł.

Plusy

 • brak limitu urządzeń
 • bardzo niska cena
 • funkcje znane z droższych VPN-ów

Minusy

 • mniej rozpoznawalna marka

Surfshark

vpn koszt surfshark
Źródło: Surfshark

Kolejna usługa, której nie mogło zabraknąć na naszej liście najtańszych VPN-ów, to Surfshark. Jest on ciekawą opcją, która łączy atrakcyjną cenę z bardzo zaawansowanymi funkcjami, jednocześnie zachowując przejrzystość interfejsu i łatwość nawigacji. Nie można również narzekać na ilość serwerów (3200+) czy lokalizacji (100+).

Pakiet Sufshark Starter, zawierający przede wszystkim VPN-a, kosztuje 65,58 zł miesięcznie przy subskrypcji odnawiadnej właśnie co miesiąc. Dostępne są też droższe pakiety Surfshark One i One+, które zawierają także m.in. antywirusa. Jednak spokojnie, w przypadku wyboru dłuższej subkrypcji cena tradycyjnie drastycznie spada

Przy subskrypcji rocznej, pierwsze 12 miesięcy kosztuje 16,94 zł/miesiąc, łącznie 203,25 złotych (potem 253,68 zł co roku). Zdecydowanie najkorzystniejsza jest oferta dwuletnia. Otrzymujemy 2 miesiące za darmo, a więc w rzeczywistości mamy do dyspozycji VPN-a przez 26 miesięcy. Łączny koszt to 253,68 zł (9,76 zł/miesiąc).

Plusy

 • bez limitu urządzeń
 • atrakcyjna cena
 • intuicyjny interfejs

Minusy

 • wsparcie techniczne przez translator

Hotspot Shield

Hotspot Shield
Źródło: Hotspot Shield

Hostspot Shield to najdroższy VPN w zestawieniu. Czemu więc się w nim znalazł? Ponieważ przy odpowiednich potrzebach może być najtańszy! Gdzie tkwi haczyk? Jego koszt miesięczny to 12,99 USD, więc jak powiedziałem, nie jest to najtańszy VPN na miesiąc. Nawet przy planie rocznym, wtedy cena spada do 7,99 USD. To wciąż dużo.

Hotspot Shield ma opcję rodzinną. Jeśli szukacie ochrony dla całego gospodarstwa domowego, już za cztery dolary więcej (w ujęciu rocznym) dostaniecie pakiet chroniący pięciu użytkowników i 25 urządzeń. Pod tym względem jest to oferta nie do pobicia!

Plusy

 • Tani VPN dla rodziny.

Minusy

 • Nie jest to najtańszy VPN na miesiąc.

Windscribe

Windscribe
Źródło: Windscribe

Ponownie nie jest to najtańszy VPN w zestawieniu, ale ponownie jest też haczyk. Plan miesięczny to 9 USD, miesiąc w planie rocznym to 5,75 USD, ale.. można stworzyć własny plan. Po prostu wybieracie, jakie usługi są wam potrzebne i za każdą płacicie dolara. W taki sposób można obniżyć cenę, musicie jednak dobrze wiedzieć, czego potrzebujecie. Jeśli chcecie, można zapłacić w bitcoinach.

Plusy

 • Możliwość zbudowania własnego planu dla obniżenia ceny.

Minusy

 • Raczej dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Proton VPN

Proton VPN
Źródło: ProtonVPN

Proton VPN cenowo ma podobną ofertę do NordVPN. 9,99 USD miesięcznie, 5,99 za miesiąc w planie rocznym i 4,99 w planie dwuletnim. Proton to kolejna ciekawa propozycja, ponieważ pozwala na używanie VPN za darmo, bez limitu czasowego, z możliwością dopłaty za wersję premium.

Plusy

 • Nielimitowany trial.

Minusy

 • Konkurencyjna cena dopiero w planie dwuletnim.

RiseupVPN

RiseupVPN
Źródło: RiseupVPN

RiseupVPN wstawiam bardziej jako ciekawostkę. Nie da się jednak ukryć, że jest to najtańszy VPN, ponieważ jest w pełni darmowy (i bezpieczny). Jest to projekt open-source, który utrzymuje się w całości z dobrowolnych donacji.

Czy warto w takim razie się zdecydować na ten program? Raczej nie polecałbym go niedoświadczonym użytkownikom. RiseupVPN cechuje minimalizm, również w warstwie graficznej, która jest dosyć surowa. Może wymagać doświadczenia do prawidłowej obsługi.

Plusy

 • Darmowy VPN.

Minusy

 • Może być trudny w obsłudze.

Najtańsze VPN – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Temat „czemu warto” poruszyliśmy już na dobrą sprawę we wstępie. VPN-y są odpowiedzią na współczesne zagrożenia. Chociaż może się to dla wielu wydawać błahą sprawą, to nawet nasza lista zakupów jest bardzo wartościowa. Utrata takich danych może nie sprawić bezpośredniego zagrożenia.

W końcu nie mamy do czynienia z hakerami, czy złodziejami, a sprzedażą tych danych do sieci reklamowych. Dla nich możliwość lepszego i dokładniejszego profilowania to większe możliwości sprzedaży, czyli większy zarobek. Dla nich to ludzie w postaci tabelek w Excelu są produktem, który sprzedają reklamodawcom, a my nie możemy z tym nic zrobić. Chyba że odpowiednio wcześnie się zabezpieczymy.

Najtańsze VPN mają jednak więcej zalet niż ogólnie pojęta „ochrona”, czy łatwa konfiguracja VPN. Najtańsze (ale płatne) VPN to też zalety w postaci tego, że nie musisz się pytać: „jak sprawdzić, czy VPN działa?”, bo one po prostu działają. Z czym często bezpłatne VPN mają problem (do tego dojdziemy pod koniec tekstu).

Jakie zalety mają najtańsze VPN z bardziej profesjonalnego punktu widzenia?

 • Zwiększona ochrona twoich danych. O tym już powiedzieliśmy dużo, ale jak dokładnie najtańsze VPN chronią twoje dane? Twoje dane są szyfrowane w taki sposób, że nawet twój dostawca internetu nie będzie wiedział, co robisz. Dodatkowo ukrywane jest twoje prawdziwe IP.
 • Omijanie blokad regionalnych. To „wynika” z poprzedniego punktu. Możliwość zmiany IP powoduje, że możesz się podać za IP z innej części świata, a dzięki temu omijać blokady regionalne. Jest to bardzo ważna funkcja z punktu widzenia praw człowieka (np. żeby omijać cenzurę jak w Chinach), ale też, jeśli chcecie dać pstryczka w nos wielkim korporacjom. Zastanawiacie się w tym momencie, czy VPN jest legalny? Jest. Aczkolwiek nie można go używać do nielegalnych rzeczy.
 • Zmniejszenie wykorzystania danych. Świetna sprawa na smartfonach, gdzie większość z nas ma wciąż internet w pakietach. Podwójnie docenią to ludzie, którzy muszą borykać się z takim internetem w gospodarstwach domowych.
 • Zwiększenie przepustowości sieci. To jest bardziej możliwe niż pewne, ale dzięki optymalizacji tego, jak przesyłane są wasze dane, można zwiększyć prędkość waszego łącza.

Powyższe zalety oczywiście będą zależeć w dużej mierze od jakości VPN. Na szczęście nawet najtańsze VPN są już bardzo dobrymi narzędziami, często zapewniając bardzo kompleksowe podejście do tematu.

VPN tanio, czyli za ile?

Nie da się ukryć, że VPN ceny ma różne, chociaż jeśli przyjrzeliście się dobrze naszym propozycjom, mogliście zaobserwować pewną tendencję. Większość programów aktualnie kieruje się ku modelowi subskrypcyjnemu, żeby zrównoważyć koszty utrzymania infrastruktury.

Z tego powodu najtańszy VPN na miesiąc będzie wyraźnie droższy w porównaniu do ceny za miesiąc przy zobowiązaniu rocznym lub dwuletnim. Czemu tak się dzieje? Właśnie po to, żeby skłonić potencjalnego klienta do dłuższego zobowiązania.

VPN tanio to na szczęście rzeczywistość, a jednocześnie decydując się na ochronę, warto ją mieć cały czas. A to właśnie sprawia, że lepiej od razu zdecydować się na dłuższy abonament. Niektóre oprogramowanie pozwala nawet na dwuletnie zobowiązanie, żeby jeszcze bardziej obniżyć koszty miesięczne.

Podsumowując: VPN tanio, czyli za ile? Najtańsze VPN to koszt około czterech-pięciu dolarów miesięcznie przy dłuższych zobowiązaniach. Jednostkowy koszt miesięczny może spokojnie wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Tani, dobry VPN – który to?

Zastanawiacie się, który z przedstawionych VPN wybrać? Najłatwiej rzecz „ten, który najlepiej wam pasuje”. Aczkolwiek rozumiem, jeśli nie jesteście w stanie sami tego określić. Jeśli jesteście gotowi odpuścić darmowe rozwiązanie i wiążące się z nim problemy, myślę, że wyłania się jeden tani, dobry VPN.

Najtańszym z przedstawionych rozwiązań jest NordVPN, który jednocześnie jest dosyć kompleksowym rozwiązaniem, o ile nie macie jakichś bardzo specyficznych potrzeb. NordVPN ochroni kilka urządzeń na jednej licencji. Do tego ma wtyczki, żeby mieć przeglądarki z VPN, i nie będziecie musieli się pytać „co to jest VPN w telefonie”. Jest to zdecydowanie opcja dla ludzi, którzy są gotowi zapłacić, a potem zapomnieć, że program działa w tle i ich chroni.

Czym kierować się przy wyborze taniego VPN? Podsumowanie

Przede wszystkim chciałbym zacząć od tego, że jeśli jesteście gotowi zapłacić za VPN, to już podjęliście być może najważniejszą decyzję. Mówiłem o tym wcześniej – darmowe VPN-y często są niebezpieczne, bo co prawda chronią twoje dane przed innymi, ale tylko po to, żeby zgarnąć je dla siebie. Warto od razu wybrać płatny VPN.

Dla wielu główną zaletą VPN jest możliwość wirtualnej zmiany lokalizacji, co może kusić, żeby użyć darmowego VPN tylko na chwilę. To się jednak wiąże ze sporymi minusami lub wręcz niebezpieczeństwami:

 • Niebezpieczeństwo to oczywiście wspomniany wielokrotnie brak ochrony.
 • Takie VPN mają często najtańszą słabą infrastrukturę lub nie mają priorytetu obsługi na istniejących serwerach. To oznacza nie przyspieszenie, a spowolnienie działania internetu.
 • Reklamy. I to te najgorsze i najbardziej inwazyjne.
 • Mała ilość serwerów do wyboru. Chcieliście skorzystać z wizyty w Turcji lub Argentynie? Może jak zapłacisz, to zadziała…

Z tego wszystkiego wyłania się potwierdzenie tego, co napisałem na początku akapitu: dobrze, że zdecydowaliście się na płatny program. Lepiej skorzystać z oferty, która mówi wprost, co dostaniecie i za ile, niż z jakiegoś darmowego programu, które poza reklamami i tak będzie was namawiać na mikropłatności.

WARTO PRZECZYTAĆ:

nordvpn specjalna oferta techpolska NordVPN nawet do 70% taniej ze specjalną ofertą dla czytelników TechPolska! Nie przepłacaj i zyskaj kupon na 3 miesiące za darmo
Nie ma w naszej działalności lepszych momentów niż te, w których możemy zaoferować naszym czytelnikom coś specjalnego. Dlatego bardzo się cieszymy, że NordVPN, lider na
prezenty technologiczne Obdaruj drugą połówkę na walentynki – poznaj najlepsze prezenty dla graczy i nie tylko!
Nadchodzi święto zakochanych. Już dosłownie za kilka dni walentynki, a Ty wciąż nie masz upominku dla swojej drugiej połówki? Jeśli jej hobby to gry lub
ProtonMail - czy warto? ProtonMail – czy warto?
ProtonMail zapewne znany jest przez wiele osób, jednakże pewnie nie każdy się decyduje, by założyć tam konto. Ową skrzynkę mailową założyłam bodajże w styczniu tego
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *