Potrzebujesz VPN? To mamy dla ciebie świetną informację: nie musisz od razu wydawać pieniędzy, możesz spróbować użyć darmowego VPN na komputer. Dlaczego? Szczerze mówiąc, jest duża szansa na to, że darmowy ci nie wystarczy, a wtedy warto poszukać czegoś z wyższej półki. Nie uprzedzajmy jednak faktów.

Darmowy VPN na komputer to świetne narzędzie, jednak trzeba uważać. W internecie to kompletnie normalne, że programy mają swoje bezpłatne odpowiedniki, jednak w przypadku VPN sytuacja jest trochę bardziej skomplikowane.

Sieci VPN wymagają serwerów, te trzeba jakoś utrzymać, a na to trzeba znaleźć środki. Myślę, że rozumiecie, w którą stronę zmierzamy. Nawet najtańsze VPN będą płatne. Szerzej przedstawimy sprawę w dalszej części tekstu, tymczasem skupmy się na przedstawieniu rankingu VPN na komputer za darmo.

Darmowy VPN na komputer – ranking

Słowem wstępu, bez którego ranking darmowych VPN na komputer nie byłby pełen, muszę wspomnieć o czymś bardzo ważnym. Jest bardzo mało w pełni darmowych VPN, a przynajmniej na tyle bezpiecznych, żeby je polecić. Z tego powodu znajdziecie poniżej kilka opcji, które można sensownie używać w wersji trial.

Atlas VPN

ile kosztuje vpn atlasvpn
Źródło: Atlas VPN

Na pierwszy ogień idzie Atlas VPN, oferujący 7-dniowego darmowego triala (na smartfonach) i możliwość otrzymania zwrotu środków do 30 dni po zakupie. Z jednej strony jest to bardzo rozbudowany VPN (oferuje m.in. serwery MultiHop, Kill Switcha, dedykowane serwery do streamingu), a z drugiej strony jest stosunkowo tani.

Nie jest to może całkowicie darmowy VPN na komputer (a także telefon czy tablet), ale na pewno jeden z najtańszych, jeśli weźmiemy pod uwagę kategorię rzetelnych, sprawdzoych usług.

Plusy

  • Świetna opcja, jeśli interesują Was najtańsze VPN, które jednocześnie zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.
  • Bezhasłowe logowanie.
  • Bez limitu urządzeń.

Minusy

  • Trial tylko na 7 dni.

RiseupVPN

 RiseupVPN

RiseupVPN zadowoli wszystkich, którzy potrzebują kompletnie darmowego VPN na komputer. Nie zadowoli za to ludzi potrzebujących kompleksowego rozwiązania w ładnej szacie graficznej. Riseup VPN to projekt open-source utrzymujący się w całości z dobrowolnych donacji. Brak w nim reklam i śledzenia, aczkolwiek odbywa się to kosztem właśnie dosyć „surowej” szaty graficznej.

RiseupVPN jest dostępny na system Windows, macOS, Android i GNU/Linux.

Plusy

  • W pełni darmowy.
  • Open-source.

Minusy

  • Nieprzyjazny interfejs.

Windscribe

Logo Windscribe

Windscribe to płatny VPN, ma jednak nielimitowaną czasowo wersję trial. Ta jest limitowana w inny sposób: wystarcza na jedyne 15 GB transferu miesięcznie. To oczywiście za mało, żeby używać programu bez przerw, ale może być idealną wersją dla ludzi, którzy potrzebują VPN od czasu do czasu. Wystarczy, żeby w ramach wirtualnej „wycieczki” kupić coś w Turcji lub Argentynie.

Darmowy VPN Windscribe jest dostępny na systemy Windows, Mac, Linux, Android i w kilku innych wersjach, jak np. do przeglądarek.

Plusy

  • Nielimitowany czasowo trial.
  • Wtyczki do przeglądarek.

Minusy

  • Tylko 15 GB transferu miesięcznie.

Surfshark

logo surfshark
Źródło: Surfshark

Kolejny darmowy VPN na komputer na naszej liście, a właściwie VPN z darmowym okresem próbnym, to Surfshark. Można testować go za darmo przez 7 dni na systemach Android, iOS oraz macOS (wersja płatna obsługuje oczywiście więcej platform, w tym Windowsa), jest też gwarancja zwrotu środków w ciągu 30 dni.

To zaawansowana, a jednocześnie intuicyjna w obsłudze usługa, która zadowoli zarówno doświadczonych, jak i początkujących użytkowników. Oferuje 3200+ serwerów ze 100 lokalizacji, i to wszystko za stosunkowo niewielką cenę!

Plusy

  • Wysoki poziom bezpieczeństwa w niskiej cenie.
  • Bez limitu sprzętów.
  • Możliwość dokupienia dedykowanego adresu IP.

Minusy

  • Tygodniowy trial.

Proton VPN

Logo Proton VPN

Proton VPN oferuje zupełnie inne podejście niż dotychczasowe VPN. To też płatny VPN, aczkolwiek jego trial jest w pełni nielimitowany: pod względem czasu i transferu. Producent wyszedł z założenia, że najlepiej pokazać się potencjalnym klientom z dobrej strony i w ten sposób zbudować ich zaufanie oraz przekonać do kupna. Kupno oczywiście też przychodzi z opcjami premium.

Proton VPN jest dostępny na systemy operacyjne Windows, macOS, Linux, Android i iOS.

Plusy

  • Wersja podstawowa dostępna jest w pełni za darmo.
  • Projekt open-source.

Minusy

  • Część opcji wymaga opłaty.

NordVPN

Logo NordVPN

NordVPN możecie używać za darmo tylko przez 30 dni, ale powinno to wystarczyć, żeby się do niego przekonać. NordVPN to kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu zabezpieczycie pięć urządzeń na jednej licencji i to w cenie od ok. 16 PLN za miesiąc.

To prawie jak za darmo i bez zastanawiania się, co to jest VPN w telefonie. Krótko mówiąc, naprawdę się opłaca, tym bardziej, że mówimy o jednej z najbardziej rozpozawalnych i cenionych marek w branży!

Plusy

  • Obsługuje całe mnóstwo systemów operacyjnych.
  • Brak zmartwień.

Minusy

  • Darmowy tylko przez 30 dni.

VPN na komputer za darmo najczęściej zadawane pytania

W tej części zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w kontekście darmowego VPN na komputer. Jeśli coś pominęliśmy, dajcie nam znać w komentarzach!

Darmowy VPN na komputer – z którym systemem będzie kompatybilny?

To ciekawe pytanie i myślę, że rozumiem, skąd się bierze. Spokojnie można założyć, że płatne oprogramowanie jest multiplatformowe, ale darmowe programy mają często „naturalne” ograniczenia. Brak sensownego (i ciągłego) finansowania sprawia, że często są ograniczone do jednej platformy.

W przypadku VPN o dziwo jest inaczej. Większość pokazanych VPN w rankingu jest dostępna na wiele platform i systemów. Szczegóły znajdziecie przy opisach poszczególnych VPN.

VPN na komputer za darmo – czy faktycznie jest darmowy?

W tym miejscu możemy wrócić do problemu, który zasygnalizowałem we wstępie. Popularna maksyma mówi, że jeśli coś jest za darmo, to my jesteśmy produktem. Co to oznacza?

Darmowe VPN mogą zarabiać na trzy sposoby:

  • Dobrowolne donacje – nie muszę chyba tłumaczyć.
  • Reklamy (te najbardziej inwazyjne są najlepiej płatne).
  • Sprzedając dane użytkowników.

Zaskoczeni ostatnim podpunktem? Nie powinniście. Wbrew rozsądkowi, który mówi, że nasze dane w postaci historii zakupów i przeglądania są nic nie warte, jest dokładnie odwrotnie. Dla reklamodawców i sieci reklamowych są to najlepsze dane, jakie mogą dostać. Pozwala im to na dokładniejsze profilowanie użytkowników, dzięki czemu mogą zaoferować lepszą ofertę klientom, którym zależy na jak najlepszym dopasowaniu reklamy do użytkownika.

Większość darmowych VPN, które znajdziecie w internecie, będzie miksować podpunkt drugi i trzeci. VPN, który w teorii ma gwarantować prywatność, będzie tak naprawdę zbierał wasze dane dla siebie i własnego użytku.

Dlatego często instalując coś niesprawdzonego z internetu, będziecie się zastanawiać „VPN – jak działa?”, podczas gdy tak naprawdę nie będzie działał. Będzie zwykłą wydmuszką lub dawno porzuconym projektem służącym tylko do zbierania danych.

Z podobnych powodów też otwarcie mówimy o tym, że warto zainwestować w płatny VPN. Dzięki temu dostaniecie pełnię bezpieczeństwa, wysoką ochronę i pomoc supportu 24 godziny na dobę. VPN ceny ma różne, ale wiele z nich jest naprawdę przystępnych. Jeśli zastanawiacie się, jaki VPN wybrać, ten temat też mamy ogarnięty.

Jakie zalety ma VPN na komputer darmowy?

VPN, czyli wirtualne sieci prywatne (Virtual Private Network), to oprogramowanie, które służy przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa. W odróżnieniu od antywirusów skupia się na ochronie użytkownika przez ukrywanie jego danych i adresu IP. Zalet jest sporo, oto szczegóły:

  • Dostęp do zablokowanych stron. To dla wielu może być, jeśli nie główna zaleta, to główny powód instalacji VPN. Dzięki temu można omijać strony zablokowane przez cenzurę lub robić wirtualne wycieczki, żeby zaglądać na strony za blokadą regionalną.
  • Zwiększona ochrona twoich danych. VPN szyfruje twoje dane i zapewnia im ochronę nawet przed twoim dostawcą internetu. Do tego zmienia twoje IP.
  • Może zmniejszyć wykorzystanie danych. Jeśli macie tę wątpliwą przyjemność mieć w komputerze internet z limitem danych, może to być bardzo przydatne.
  • Zwiększenie przepustowości sieci. Dzięki optymalizacji przesyłu danych twoja sieć może przyspieszyć.

Powyższa lista oczywiście dotyczy głównie sytuacji, w której możemy zaufać darmowemu VPN. Jak już wspomniałem, wiele darmowych VPN może nie zapewnić żadnej z tych zalet. Jednocześnie chciałbym podkreślić: wszystkie darmowe VPN w naszym rankingu są bezpieczne. Są również legalne, gdybyście się zastanawiali, czy VPN jest legalny.

Jak zainstalować darmowy VPN na komputer?

Nie ma w tym żadnej filozofii, darmowy VPN na komputer instaluje się w ten sam sposób jak płatny VPN i każdą inny program. Uruchomcie program instalacyjny, a następnie podążajcie za krokami wyświetlanymi na ekranie. Konfiguracja VPN będzie równie prosta.

VPN darmowy na komputer. Kto powinien z niego skorzystać?

Do skorzystania z darmowego VPN na komputer potrzebne są dwie rzeczy, a właściwie dwa powody:

  • Potrzeba skorzystania z funkcjonalności VPN.
  • Potrzeba oszczędności, która nie pozwala wydać pieniędzy na VPN.

Darmowe VPN na komputer niekoniecznie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu na ciągłe użycie. Mogą być jednak świetnym rozwiązaniem, gdy potrzebujecie skorzystać z VPN raz na jakiś czas.

Darmowy VPN na komputer — podsumowanie

Darmowe programy to gratka, szczególnie że prawie każdy program ma swój darmowy odpowiednik. Nie inaczej jest z VPN, aczkolwiek wiąże się to z pewnymi dodatkowymi problemami. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy twoje wątpliwości. Jak widać, odpowiedzi na pytanie, jaki VPN wybrać, jeśli (na start) nie chce się nic płacić, jest całkiem sporo. Każdy powinien być w stanie znaleźć odpowiednią usługę dla siebie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

Najlepsza poczta e-mail Najlepsza poczta e-mail – którą wybrać?
Bez poczty e-mail daleko we współczesnym świecie nie zajdziemy. Rejestracja w jakichkolwiek serwisach czy zrobienie zakupów przez Internet będzie nie tyle utrudnione, co wręcz niemożliwe.
vpn na telewizor lg Jaki VPN na telewizor LG warto wybrać i dlaczego?
Dla osób, które chcą cieszyć się swobodą przeglądania treści oraz korzystania z internetowych serwisów VOD bez ograniczeń na telewizorze LG, najlepszym rozwiązaniem będzie VPN. Dzięki
surfshark antivirus Surfshark Antivirus – recenzja antywirusa od znanego dostawcy VPN!
Surfshark VPN, jak przystało na „prawdziwego” rekina w nazwie, rynek oprogramowań VPN wziął szturmem. W recenzji chwaliliśmy go za stosowanie dojrzałych rozwiązań i fakcie, że
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *