„Czy VPN jest legalny?” to chyba najczęściej pojawiające się pytanie na temat VPN, szczególnie wśród nowych użytkowników. Ich obawy nie są bezpodstawne: w końcu VPN jak działa, pozwala omijać blokady regionalne, co jest chyba najpopularniejszym ich zastosowaniem. A to już potrafi być nielegalne. W kwestii legalności VPN miesza się wiele aspektów. W końcu omijanie blokad regionalnych to jedno, ale VPN mają inne zastosowania. Ochrona twoich danych i zmiana IP sprawia, że nawet twój dostawca internetu nie widzi, co tak naprawdę robisz. A przecież za pomocą VPN można też uzyskać dostęp do sieci TOR… Skoro VPN ma służyć naszemu bezpieczeństwu, warto nie narobić sobie dodatkowych problemów. W tym poradniku przyjrzymy się dokładnie, czy VPN jest legalny i odpowiemy na wszystkie dręczące was pytania.

Jak i gdzie sprawdzić, czy używanie VPN jest legalne?

Odpowiedź może się wam nie spodobać, ale szukając informacji na temat, czy VPN jest legalny, warto zacząć właśnie w tym miejscu. Tym miejscem jest polityka prywatności danego VPN. Każdy producent musi dostosować działanie swojego VPN do lokalnego prawa. Zapoznając się z polityką prywatności, dowiesz się, czy i jakie dane są przechowywane.

Nie znam chyba osoby, która lubiłaby czytać regulamin przed instalacją, ale to właśnie od niego powinniśmy zacząć. Nawet gdy chodzi o darmowy VPN lub gdy muszą najpierw zapytać VPN – jak włączyć?

Czy zmiana VPN jest legalna?

Tak, zmiana VPN jest legalna. Przynajmniej w Polsce. Inne kraje mogą mieć do tego inne podejście i inne prawo, aczkolwiek do tego jeszcze dojdziemy. Jeśli zastanawiacie się, czy VPN jest legalne, to nie ma innej odpowiedzi niż „tak”. W takim razie skąd się biorą nieścisłości?

Otóż jak to często bywa: VPN jest legalny, ale sposób użycia już niekoniecznie. Nie ma żadnych przeszkód, żeby używać VPN dla zwiększenia bezpieczeństwa podczas przeglądania sieci. Nie ma nic nielegalnego w ochronie swoich danych osobowych i historii przeglądania. Nie ma nic nielegalnego w zmianie wirtualnej rezydencji. Aczkolwiek problem będzie np. z użyciem wirtualnej lokalizacji do zrobienia zakupów.

Blokady regionalne dają się we znaki wszystkim. Wielkie korporacje sprzedające nam serwisy streamingowe i inne dobra w postaci cyfrowej mają jednak prawo dyktować takie ceny, jak im się podoba. I jeśli w jednym kraju chcą mieć ceny niższe, niż gdzie indziej, to również mają do tego prawo. Myślę, że wiecie, dokąd zmierzam: kupno seriali w Turcji lub gier w Argentynie jest nielegalne.

Kiedy korzystanie z VPN jest nielegalne?

Może wam się to wydawać dziejową sprawiedliwością lub, że „nie robicie nic złego, w końcu płacicie”, jednak pod kątem prawnym takie osoby nie różnią się niczym od piratów. Inną sprawą jednak jest, czy coś im z tego powodu grozi. Raczej nie. Czemu? W rzeczywistości mało ludzi to robi, więc korporacje „wliczają to w koszta”.

Lepiej po cichu pozwolić na taki proceder, niż bawić się w kotka i myszkę, gdyż skuteczne zablokowanie tego jest na razie niemożliwe. A banowanie wiąże się z bardzo czarnym PR-em, gdyż część ludzi rzuci się do narzekania, pisania negatywnych opinii i wystawiania złych ocen. Niezależnie od tego, kto będzie winny tej sytuacji.

Tak jak napisałem kwestia zakupów to ostatecznie nic wielkiego. Pamiętajcie jednak, że są kraje, gdzie wolności obywatelskie są wyjątkowo ograniczone. Niektóre z nich do niedawna były popularnym miejscem wycieczek. Są to np. Rosja, Iran, Korea Północna i Chiny (to nie jest pełna lista!). Chiny są znane z blokowania większości zachodnich portali. Wielu obywateli Chin próbuje to omijać właśnie za pomocą VPN, ale one oczywiście są tam zabronione prawnie.

Jaki z tego morał? Tak jak przed kupnem powinniście się zastanowić, jaki VPN wybrać, przed wyjazdem za granicę powinniście sprawdzić, jakie prawa panują w danym kraju.

Czy VPN jest legalny w Polsce?

Jeśli poważnie zastanawiacie się, czy VPN jest legalny w Polsce, myślę, że powinniście już znać odpowiedź. Tak, VPN jest legalny w Polsce. Z małymi wyłączeniami, zależnymi od sposobu, jak go używacie. Warto mieć ten temat na uwadze, gdyż niestety nasz wspaniały rząd również potrafił zablokować pewne „nieprawomyślne” strony.

Czy VPN jest legalny w Niemczech i innych krajach?

Nie musicie się bać, czy VPN jest legalny w Niemczech, gdyż jest legalny. Pod względem innych krajów najłatwiej odpowiedzieć na zasadzie „to zależy”. W krajach ogólnie uważanych za należące do cywilizacji zachodniej raczej nie ma z nimi problemu. Problemy natomiast będą dosyć uniwersalnie z krajami obarczonymi międzynarodowymi sankcjami.

W jakich krajach VPN jest nielegalne?

VPN ceny ma różne, ale jeśli zależy wam na tym, żeby wszystko było legalnie, warto się zaopatrzyć w sprawdzone oprogramowanie. Nawet najtańsze VPN mogą być godne zaufania i pomagać swoim klientom z ich wątpliwościami. Dobrym przykładem takiego zachowania jest NordVPN, który trzyma rękę na pulsie i dogłębnie zbadał temat.

O jakich krajach konkretnie mowa? Po szczegóły zapraszam na stronę NordVPN, tymczasem lista krajów, w których VPN jest nielegalny, mocno ograniczony lub za jego użycie grożą kary, prezentuje się następująco:

  • Białoruś,
  • Chiny,
  • Egipt,
  • Indie,
  • Iran,
  • Irak,
  • Korea Północna,
  • Oman,
  • Rosja,
  • Turcja,
  • Turkmenistan,
  • Uganda,
  • Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Myślę, że sami widzicie, jaki jest klucz „wyboru”, które kraje mają problem z sieciami zapewniającymi prywatność. Nawet jeśli sytuacja w części z nich może być dla nas kompletnie obca i niezrozumiała, to jednak nie licząc Chin (o których wspominałem wcześniej), wiemy doskonale, co się dzieje za naszą wschodnią granicą w Rosji i na Białorusi.

Czy używanie VPN jest legalne? Podsumowanie

Czy używanie VPN jest legalne? Tak, jest. Na dobrą sprawę, tym akcentem moglibyśmy zakończyć ten poradnik, aczkolwiek jest jeszcze jedna ważna kwestia do poruszenia. Ta, która została poniekąd zasygnalizowana w poprzednim akapicie.

Decydując się na VPN, warto skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, czyli płatnego oprogramowania. Czemu? Darmowe VPN to bardzo wydmuszki, które nie wiedzą, co to jest VPN w telefonie, a ty się musisz pytać jak sprawdzić, czy VPN działa. Nie działa. Darmowy VPN ma zarabiać na wyświetlanych ci reklamach lub – co gorsza – na zbieraniu twoich danych i sprzedawaniu ich dalej. Jedno nie wyklucza drugiego.

W przypadku niepewności, czy VPN jest legalny np. podczas wycieczki do niekoniecznie bezpiecznego kraju, warto móc zaufać swojej ochronie. Płatny VPN zapewni ci nie tylko ochronę, pewność, że nikt nie wykrada twoich danych, ale również dostęp do supportu. Supportu, który przez całą dobę będzie gotowy ci pomóc, jeśli zajdzie taka potrzeba.



Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *