Zastanawialiście się jak zmienić VPN na inny kraj i czy zmiana adresu IP jest w związku z tym możliwa? Dobrze trafiliście, ten poradnik ma wam pomóc w odpowiedzi na te pytania. Zmiana lokalizacji VPN to być może najpopularniejsza funkcja sieci VPN. Ochrona danych jest potrzebna, jednak możliwość ominięcia blokad regionalnych, żeby zrobić zakupy w Turcji lub Argentynie, również. Na wasze szczęście kwestia jak zmienić VPN na inny kraj jest wyjątkowo prosta i nie ma w niej żadnej filozofii. Potrzebujecie do tego jedynie odpowiedniego narzędzia. Jakiego?

Jak zmienić VPN na inny kraj? Jakich narzędzi użyć?

Jeśli się zastanawiacie, jaki VPN wybrać do zmiany sieci na polską, to właśnie miejsce dla was. Słowem wstępu warto nadmienić jednak jedną bardzo ważną rzecz. Nie musicie dobierać programu specjalnie pod kątem tego, jak zmienić lokalizację serwera VPN. Oczywiście wybrany VPN musi obsługiwać serwer w Polsce, ale będzie to po prostu jeden z wielu.

Jak zmienić VPN na inny kraj? Użyj jednego z poniższych programów.

RiseupVPN

Logo RiseupVPN

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę, może nie ma potrzeby od razu wydawać pieniędzy na VPN? Wtedy odpowiedzią jest RiseupVPN. W pełni darmowy i w pełni bezpieczny program do zmiany VPN. Z czego się w takim razie utrzymuje? Z donacji od środowiska fanów skupionych wokół tego projektu open-source.

Skoro za darmo, to pewnie zastanawiacie się, gdzie jest kruczek. Otóż jako projekt open-source, brakuje mu środków na porządny interfejs i niedoświadczonemu użytkownikowi może być trudno się w nim odnaleźć. Konfiguracja VPN to nie bułka z masłem.

Zalety:

 • W pełni darmowy i bezpieczny.

Wady:

 • Trudny w obsłudze.

NordVPN

Logo NordVPN

NordVPN to pozycja płatna, aczkolwiek może się wam spodobać z innych powodów. NordVPN zdaje sobie sprawę, że temat VPN może być skomplikowany, więc ich program jest zaprojektowany w taki sposób, żebyś generalnie mógł po prostu odpalić program i zapomnieć, że działa.

Zapewnione bezpieczeństwo będzie na wyjątkowo wysokim poziomie, a cena tak naprawdę też nie odstrasza. W dodatku będziecie mieli do wyboru serwery w ponad 60 krajach! Dodatkowo przy NordVPN nie będziecie musieli pytać, co to jest VPN na telefon, ponieważ ochroni wszystkie wasze urządzenia.

Zalety:

 • Wiele krajów do wyboru.
 • Pełny polski support.

Wady:

 • Płatny, z darmowym trialem.

Windscribe

Logo Windscribe

Windscribe może być ciekawą propozycją dla ludzi, którzy chcą spróbować, czy im to w ogóle potrzebne. W teorii nie różni się tak wiele od poprzednich propozycji (szczególnie od NordVPN, ponieważ oba programy są płatne), ale ten ma jeden w pełni darmowy plan. Gdzie jest haczyk? Windscribe za darmo oferuje tylko 15 GB transferu miesięcznie.

Co to oznacza? Nie da się korzystać z niego całodobowo. Ale może być świetnym sposobem na sprawdzenie, jak działa lub na krótkie wypady, jeśli VPN jest wam potrzebny tylko do zmiany lokalizacji.

Zalety:

 • W pełni darmowy plan.

Wady:

 • Niestety tylko 15 GB transferu w tym darmowym planie.

Zmiana lokalizacji VPN – czy zawsze jest możliwa?

Należy rozróżnić w tej sprawie dwie kwestie:

 • Kwestia wyboru kraju docelowego.
 • Legalność zmiany VPN w kontekście obowiązującego prawa.
 1. Wybór kraju. Zmiana lokalizacji nie zawsze będzie możliwa. Do zmiany lokalizacji potrzebny jest serwer w konkretnym kraju, który chcecie wybrać. Nie jest możliwe utrzymanie serwerów we wszystkich krajach. Nawet najtańsze sieci VPN spokojnie będą mieć ponad 60 krajów do wyboru, podczas gdy najlepsi dobijają do 80. Może się wydawać, że sporo brakuje, ale w rzeczywistości to naprawdę olbrzymi wybór. Inną kwestią jest, że nie każdy VPN da wam ten wybór. Dają go zwykle płatne VPN. Nieodpłatne wersje często będą ograniczone do jednej lokalizacji lub będą wymagały opłat. A skoro trzeba zapłacić, to lepiej od początku postawić na produkt premium
 2. Czy VPN jest legalny? Tak, jest, chociaż nie wszędzie i nie do wszystkich zastosowań. Wiele krajów, szczególnie tych objętych sankcjami międzynarodowymi, nie zezwala na używanie VPN lub je mocno ogranicza. Jeśli jedziecie na wycieczkę w takim kierunku, koniecznie się najpierw zorientujcie, jak wygląda sytuacja!

Ile kosztuje zmiana lokalizacji VPN?

VPN ceny ma różne, ale da się to odpowiednio pogrupować. Większość sieci VPN stara się was przekonać do dłuższego zobowiązania, odpowiednio obniżając cenę za miesiąc. Przy planach rocznych (a czasem także dwuletnich) cena za jeden miesiąc może być na poziomie około czterech, może pięciu dolarów. To niewiele.

Oczywiście, jeśli interesuje was tylko kwestia, jak zmienić lokalizację serwera VPN na inny kraj, może się to wciąż wydawać duża kwota. Od siebie możemy powiedzieć tylko tyle: warto zapłacić za dodatkową ochronę. Darmowy VPN może być problematyczny w użyciu i niekoniecznie gwarantować zmiany na kraj, którego oczekujecie. To generuje dodatkowe problemy, a nawet konieczność dopłat. A skoro płacić, to lepiej od razu za coś porządnego.

Zalety zmiany VPN na inny kraj

Podstawową zaletą jest oczywiście sam fakt zmiany. Dzięki wirtualnej wizycie w innym kraju możecie omijać blokady regionalne i robić zakupy za ceny przeznaczone dla innych krajów. Omijanie blokad regionalnych ma wielkie znaczenie dla ludzi żyjących w krajach, które nie szanują praw człowieka. Jeśli będziecie tam jechać, pamiętajcie jednak, żeby dokładnie sprawdzić, jakie tam panuje prawo. To, co jest słuszne z punktu widzenia praw człowieka, może was przyprawić o spore kłopoty.

Możliwość zmiany kraju to raczej skutek uboczny wszystkich pozytywnych procesów, które dbają o wasze bezpieczeństwo. W to wchodzą:

 • Większa przepustowość sieci. VPN przy okazji szyfrowania danych, optymalizują ich przesył, a to wpływa na zwiększenie przepustowości.
 • Mniejsze zużycie danych. Skoro zwiększamy przepustowość poprzez optymalizację danych, to jednocześnie zmniejszamy zużycie danych. Super sprawa dla ludzi, którzy niestety wciąż muszą używać internetu ograniczonego pakietami.
 • Szyfrowanie danych. Od tego powinniśmy na dobrą sprawę zacząć. Szyfrowanie danych sprawia, że te są bezpieczne. To oczywiście trochę masło maślane, ale czy wiecie, jak działa VPN? Szyfrowanie danych nie oznacza dosłownie, że te nie zostaną wykradzione. Oznacza, że jeśli zajdzie taka przykra sytuacja i utracicie dane, nikt nie będzie w stanie ich odczytać.
 • Ukrycie twojego IP. To idzie na dobrą sprawę w parze ze zmianą lokalizacji VPN na inny kraj.

Jak zmienić VPN na inny kraj? Podsumowanie

Pytanie „jak zmienić VPN na inny kraj?” to najpewniej pierwsze pytanie, od którego ludzie zaczynają swoją przygodę z tym rodzajem oprogramowania. Nie ma w tym nic dziwnego. Zawsze to ciekawość popychała człowieka do nowych odkryć, nawet jeśli dzisiaj te odkrycia są na dużo mniejszą skalę niż kiedyś.

Udostępnij

Właściciel portalu TechPolska. Entuzjasta gier RPG, choć nie pogardzi dobrą strategią. Z portalem jest związany od 5 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *