Skrót VPN oznacza Virtual Private Network, czyli technologię, która tworzy bezpieczne prywatne połączenie pomiędzy urządzeniem użytkownika a siecią. Tworzony jest specjalny szyfrowany „tunel” chroniący dane przed nieautoryzowanym dostępem. Jeżeli wiesz, jak włączyć VPN i z niego korzystać, możesz dowolnie ustawić lokalizację swojego urządzenia. W ten sposób można na przykład uzyskać dostęp do regionalnie ograniczonych zasobów.

Jak używać VPN na smartfonie lub tablecie?

Korzystanie z VPN wymaga zainstalowania odpowiedniej aplikacji. Należy wybrać program, jednak dostępnych propozycji jest wiele, więc może to być dość trudne. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sprawdzone aplikacje, na które warto zwrócić uwagę:

 • ExpressVPN – jeden z najczęściej polecanych VPN-ów na rynku. Jest on dostępny na Android oraz iOS. Ma szeroką sieć serwerów na całym świecie, a także bezpieczne szyfrowanie.
 • NordVPN – również bardzo popularny dostawca znany z bezpieczeństwa i prywatności. Jeżeli nie chcesz zastanawiać się, jak używać VPN, ta aplikacja będzie świetna. Deweloperzy stworzyli tu bardzo prostą aplikację, która oferuje między innymi automatyczne łączenie oraz blokowanie reklam.
 • SurfShark – tutaj cena jest przystępna oraz użytkownik ma do dyspozycji sporo przydatnych funkcji. Konfiguracja VPN w tym przypadku także będzie bardzo prosta. Producent uwzględnił tu takie funkcje jak blokowanie reklam czy ochrona przed złośliwym oprogramowaniem.
 • CyberGhost – najprostsza aplikacja z zestawienia. Gdy nie chcesz zastanawiać się, jak używać VPN, wystarczy wybrać właśnie CyberGhost lub NordVPN. Tutaj również uwzględniono kilka dodatkowych funkcji.

To najpopularniejsze aplikacje, jednak można również skorzystać z innych propozycji. Jak używać VPN? Wystarczy wybrać serwer – na przykład konkretny kraj i połączyć się za pomocą zwykle jednego kliknięcia. Od tego momentu wszystko powinno być odpowiednio skonfigurowane. Jak sprawdzić, czy VPN działa? Można to zrobić na wiele sposobów, przetestować dostęp do treści ograniczonych geograficznie, sprawdzić adres IP czy informację w aplikacji.

Jak wyłączyć VPN? Uruchomienie aplikacji i połączenia jest bardzo proste. Warto jednak wiedzieć, że wyłączenie również nie będzie niczym trudnym. Zwykle wystarczy tylko kliknąć przycisk do rozłączenia i to wszystko. Wtedy stan sieci, zabezpieczeń itd. wraca do domyślnego.

Jak używać VPN na komputerze?

Warto korzystać głównie ze sprawdzonych dostawców, jak wymienione powyżej firmy. Wszystkie smartfonowe propozycje mają również odpowiedniki na PC. Oprócz tego można znaleźć kilka innych polecanych dostawców VPN:

 • IPVanish – program oferuje szyfrowanie danych, bezpieczne połączenia oraz naprawdę szeroką sieć serwerów na całym świecie.
 • PrivateVPN – usługa, która skupia się na prywatności, szybkich połączeniach i bardzo prostym oraz intuicyjnym interfejsie.
 • ProtonVPN – usługa rozwijana przez firmę ProtonMail, więc silne szyfrowanie jest tutaj gwarantowane.
 • VyprVPN – dostawca, który oferuje nawet własne serwery użytkowników dla lepszej ochrony danych. Zastanawiasz się, jak stworzyć VPN? Trzeba korzystać z usługi podobnej do VyprVPN, która to oferuje.

Jak używać VPN na PC? Wystarczy zalogować się na swoje konto w wybranym programie i kliknąć „Połącz” przy dowolnym serwerze, który jest dostępny. Cały proces może zostać wykonany przez każdego – to bardzo proste.

Warto przy wyborze programu kierować się między innymi ceną. To dość ważny element, ponieważ najczęściej VPN wymaga comiesięcznej płatności lub wykupienia subskrypcji na kilka miesięcy czy też cały rok. Niektóre usługi będą znacznie tańsze niż inne, o czym warto pamiętać, bo można sporo oszczędzić.

Co daje używanie VPN? Największe zalety

Już wiesz, jak używać VPN oraz znasz kilku dostawców godnych uwagi – dlaczego jednak warto korzystać z tej technologii? Zalet jest tak naprawdę dość sporo. Użytkownicy wykorzystują VPN do różnych celów wedle swoich preferencji. Jakie zalety ma ta technologia?

  • Prywatność i anonimowość w sieci – VPN tworzy zaszyfrowane połączenie między urządzeniem a serwerem. Dane są chronione przed dostępem z zewnątrz. VPN dodatkowo ukrywa IP urządzenia, co natomiast gwarantuje anonimowość w sieci.
 • Bezpieczne połączenie – korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi nie zawsze jest odpowiednio zabezpieczone. VPN chroni użytkownika.
 • Dostęp do treści ograniczonych regionalnie – niektóre treści w sieci są zablokowane dla danych regionów. Połączenie się z serwerem VPN pozwoli uzyskać dostęp do tej zawartości bez konieczności przemieszczania się.
 • Bypass ograniczeń sieciowych – VPN nie bierze pod uwagę zabezpieczeń szkolnych, korporacyjnych czy rządowych. Korzystanie z tej technologii daje tak naprawdę dostęp do niemal wszystkich zasobów sieci.

Jeżeli wiesz, jak używać VPN, naprawdę warto to robić. Niektórzy dostawcy oferują także całkowicie darmowe plany, więc można cieszyć się zaletami tej technologii bez żadnych opłat. Korzystanie z VPN ma także sporadycznie pomniejsze wady, jak spowolnienie szybkości internetu lub zmiana domyślnego języka na stronach internetowych itd. Mimo wszystko zalety znacząco tutaj przeważają.

Ile kosztuje używanie VPN u różnych dostawców?

Na ostateczny koszt wpływa kilka czynników. Różni dostawcy VPN będą oferować inne plany subskrypcyjne. Ceny zwykle wahają się między kilka a maksymalnie kilkadziesiąt dolarów miesięcznie. Mimo wszystko niektórzy dostawcy oferują swoje usługi także całkowicie za darmo do prywatnego użytku często z pomniejszymi ograniczeniami.

Dodatkowe funkcje jak blokowanie reklam czy ochrona przed złośliwym oprogramowaniem także wpływają na cenę. Warto szukać rabatów i promocji, ponieważ można wtedy sporo oszczędzić. Wykupienie rocznej subskrypcji zamiast miesięcznej także gwarantuje najczęściej niższą cenę.

Ostatecznie cena VPN może znacząco się różnić zależnie od wielu czynników. Warto wziąć pod uwagę kilka propozycji i porównać je pod względem funkcjonalności, ale także kosztów, jakie trzeba będzie ponieść.

WARTO PRZECZYTAĆ:

cactusvpn Recenzja CactusVPN – wszystko, co musisz wiedzieć
Rynek VPN jest tak wyjątkowo bogaty w przeróżne aplikacje, że ciężko jest wyróżnić się wschodzącym gwiazdom. Jest jednak kilka sposobów na trafienie w gusta potencjalnych
blokada vpn Blokada VPN – czym jest i jak sobie z tym poradzić?
Virtual Private Network to potężne narzędzie zapewniające prywatność i bezpieczeństwo online, o ile działa prawidłowo, a więc nie następuje blokada VPN. Wyobraź sobie, że surfujesz
samsung tv vpn VPN na Samsung TV — jaki wybrać i jak go ustawić?
Masz telewizor Samsunga i chcesz uruchomić na nim VPN, aby omijać geoblokady zawarte w serwisach streamingowych? Dobrze trafiłeś! W tym artykule podpowiemy, jak włączyć VPN
Udostępnij

Jako duchowy przewodnik portalu TechPolska, oddaję się z pasją światu technologii i gamingu. Moje serce bije szczególnie mocno dla gier RPG, gdzie zanurzam się w skomplikowane światy i rozbudowane fabuły, ale równie chętnie oddaję się strategii, planując, manewrując i zdobywając wirtualne imperia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *