Chromebook – to słowo nawet w Polsce zaczyna być coraz bardziej znane, mimo że u nas rynek chromebooków niestety dość mocno kuleje. W takim razie czym jest chromebook i czy opłaca się kupić? Czym Chrome OS różni się od systemów Windows i jaki model chromebooka jest najlepszy? Wszystkiego dowiecie się poniżej.

Czym jest chromebook?

Odpowiedź na pytanie, czym jest chromebook, jest stosunkowo prosta. Chromebook to laptop, który posiada na pokładzie Chrome OS, system operacyjny stworzony przez Google, a nie jak większość laptopów system od Microsoftu. Poza tym jest to zupełnie normalny laptop, zarówno pod względem budowy wewnętrznej, jak i wyglądu zewnętrznego.

W chromebookach można spotkać te same komponenty, co w normalnych laptopach – procesor, pamięć RAM etc. Pojemność tego typu urządzeń waha się zazwyczaj od 32GB do 128GB SSD lub eMMC. Z reguły są one stosunkowo lekkie, a także posiadają zazwyczaj (nie zawsze) mniejszą przekątną ekranu niż standardowe laptopy (z reguły od 13 do 14 cali, podczas gdy dla typowych laptopów standardem jest 15.6″ i 17.3″).

Chrome OS – czym różni się od Windowsa?

Chrome OS jest systemem operacyjnym, tak jak rodzina Windows czy różne dystrybucje Linuxa (Chrome OS wykorzystuje zresztą jądro Linuxa), ale mocno różni się od tego, co możemy z systemem operacyjnym kojarzyć. Jest on dość unikalny, ponieważ, jak wskazuje sama nazwa, oparto go w dużej mierze na przeglądarce Google Chrome. To ona jest osią całego systemu i przede wszystkim chromebook ma służyć do tego, aby przeglądać na nim poprzez przeglądarkę Chrome Internet.

Konfiguracja Chrome OS bliźniaczo przypomina konfigurację smartfonów z Androidem. Odpalasz sprzęt, logujesz się do Wi-Fi, a następnie do konta Google i to w zasadzie tyle. Oczywiście, konfigurację Windowsów też można “przeklikać”, ale często potem się okaże, że i tak będziemy musieli grzebać w ustawieniach, aby zmodyfikować na przykład ustawienia prywatności. Chrome OS jest systemem znacznie prostszym i bardziej intuicyjnym.

Czy oznacza to mniejsze możliwości personalizacji i modyfikacji? Tak, ale o to chodzi. To nie jest sprzęt dla ludzi, którzy lubią gmerać w sprzęcie i mieć dostęp do absolutnie wszystkiego. Nie oznacza to, że system Chrome jest przeznaczony tylko dla kompletnych laików – po prostu chodzi tutaj o użytkowników mniej wymagających czy takich, którzy cenią sobie minimalizm i porządek.

Czy warto kupić chromebooka?

Chromebooki zostały stworzone z myślą o osobach, które dużo siedzą w Internecie – i to widać. Jak pisaliśmy w naszym artykule o najlepszych przeglądarkach Internetowych, Chrome na laptopach czy komputerach z Windowsem jest przeglądarką niemiłosiernie zasobożerną.

Problem ten znika na chromebookach, ponieważ Chrome to ich główny element, wokół którego projektowano cały system, a więc przeglądarka działa znacznie, znacznie szybciej. Fani Chrome, którzy chcieliby większej wydajności, będą niewątpliwie zadowoleni. Mniejsza zasobożerność oznacza też znacznie dłuższy czas życia na baterii – nawet do kilkunastu godzin.

Dużą wadą chromebooków jest z kolei duże ograniczenie wyboru. Mamy aplikacje ze sklepu Google Play, mamy aplikacje na Linuxa i to byłoby na tyle. Nie wszystko zainstalujemy na Chromebooku, nie zagramy na nim w najnowsze gry AAA, nie wszystko, co nas zdenerwuje, będziemy mogli zmienić. Nie jest to więc opcja dla indywidualistów czy osób, które lubią mieć nad wszystkim kontrolę.

Chromebook to za to dobry pomysł dla osób, które przede wszystkim przeglądają Internet i zależy im jedynie, aby mogli robić to szybko i wygodnie, na lekkim i łatwym w transporcie sprzęcie. To też fajny sprzęt dla tych, którzy do gier i większości swoich działań wykorzystują komputery osobiste, ale potrzebują jakiegoś laptopa do przeglądania Internetu czy odpowiadania na maile w podróży.

To, czy warto kupić chromebooka, zależy więc od tego, do której grupy należymy. Jedni uznają takie laptopy za zbyt ograniczające i wręcz bezużyteczne, dla innych będą one idealne. Przed podjęciem decyzji musimy po prostu zastanowić się, jakie mamy oczekiwania względem laptopa i co planujemy na nim robić.

Najlepsze chromebooki, czyli który chromebook wybrać?

Chromebooków dostępnych jest na rynku globalnym obecnie znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu… w przeciwieństwie do rynku polskiego, na którym jest pod tym względem bardzo kiepskie. Niektóre modele da się bez problemu kupić w rodzimych sklepach, ale nie te najlepsze.

My postanowiliśmy zaprezentować Wam trzy najbardziej interesujące naszym zdaniem modele, natomiast, jeśli będziecie chcieli je zakupić, konieczne będzie zakupienie ich za granicą. Każdy od innego producenta, tak, aby osoby, które mają w tym zakresie jakąś preferencję, miały przynajmniej jedną ciekawą opcję.

Lenovo Chromebook Flex 5 (13″)

lenovo chromebook flex

Lenovo Chromebook Flex 5 w wersji 13-calowej (a w zasadzie 13.3″) jest naprawdę dobrą opcją dla osób chcących rozpocząć swoją przygodę z chromebookami. Przede wszystkim z uwagi na naprawdę dużą wydajność. Sprzęt jest świetnie zoptymalizowany i nie zawiesza się oraz nie zaczyna się dławić nawet przy wielu otwartych kartach w przeglądarce jednocześnie.

Procesor Intel Core i3-10110U, 4GB RAM-u i 64GB pamięci wewnętrznej SSD to więcej niż wystarczająco, jak na chromebooka. Rozczarowywać może tylko stosunkowo krótki w porównaniu do niektórych innych chromebooków czas pracy na baterii – wynosi on około 10 godzin, co nie jest tragicznym wynikiem, ale mógłby on być o godzinę czy dwie wyższy.

Ta wersja kosztuje 410 dolarów, czyli około 1560 złotych. Mniej wymagający użytkownicy mogą nieco zaoszczędzić, kupując za 360 dolarów (około 1370 złotych) wersję ze słabszym procesorem (Celeronem 5205U) i 32GB pamięci wewnętrznej.

Acer Chromebook 714

acer chromebook 714

Niedostępny niestety póki co w Polsce Acer Chomebook 714 charakteryzuje się niezłą jak na tego typu laptopy specyfikacją. Procesor to Intel Core i3-8130U (wraz ze zintegrowaną grafiką Intel UHD Graphics 620), a sprzęt jest wyposażony w 8GB RAM-u DDR4 oraz 64GB pojemności wewnętrznej eMMC. Zdecydowano się w tym modelu na stosunkowo duży (jak na chromebooki) wyświetlacz o przekątnej 14 cali.

W przeliczeniu na złotówki Acer Chromebook kosztuje około 1900 złotych. Czy to dużo za laptopa praktycznie tylko do przeglądania Internetu? Na to pytanie już każdy musi odpowiedzieć sobie sam, ale nie da się ukryć, że mamy tutaj do czynienia ze sprzętem klasy premium.

Wygląda on naprawdę nieźle (nie tak ładnie, jak np. Pixelbook, ale nie jest źle, jest to zresztą kwestia mocno subiektywna) i przede wszystkim jest bardzo wydajny. Mnóstwo otwartych kart w przeglądarce nie będzie w jego przypadku żadnym problemem, a jedno naładowanie baterii może wystarczyć nawet na 12 godzin.

HP Chromebook 15

hp chromebook 15

HP Chromebook 15 to opcja dla osób, którym podoba się idea chromebooka, ale które jednak wolą laptopy o bardziej tradycyjnych wymiarach. Jak sama jego nazwa wskazuje, HP Chromebook 15 wyróżnia się przekątną ekranu 15.6″ cali. Reszta specyfikacji też nie jest najgorsza, chociaż z racji na swoje wymiary jest to chromebook nieco cięższy.

Na pokładzie ma on procesor Intel Pentium Gold 4417U, 4GB RAM-u (jest też wersja 8GB) i 32GB eMMC (można też dopłacić za model z 64GB pamięci wewnętrznej). Dla bardziej wymagających są też wersje z procesorem Core i3 i pamięcią wewnętrzną 128GB, ale są one już oczywiście znacznie droższe. Ze wersję “eko” zapłacimy 450 dolarów, czyli około 1700 złotych. Powinna ona przetrwać na jednym naładowaniu nawet do 14 godzin.

Wyróżnienie: Google Pixelbook Go

google pixelbook go

Pixelbook Go to lekki, solidny i bardzo estetyczny chromebook – ciężko, żeby było inaczej, biorąc pod uwagę, że odpowiada za niego samo Google, czyli firma, która stworzyła system. Ma przy tym bardzo wygórowaną cenę, jak na swoje bądź co bądź ograniczone możliwości (ceny zaczynają się od około 2500 złotych przy najsłabszej konfiguracji) więc jest dla nas raczej ciekawostką, niż realną opcją.

Ten chromebook jest dostępny w wielu różnych konfiguracjach. Użytkownik może między innymi zdecydować, ile chce RAM-u (8 lub 16 GB RAM-u), pamięci wewnętrznej (od 64 do 256 GB) i jaki chce mieć procesor (Core m3, i5 lub i7). Ekran ma 13,3 cala, a bateria wytrzymuje nawet do 12 godzin na jednym naładowaniu.

WARTO PRZECZYTAĆ:

acer Acer zapowiedział rower wspomagany AI i masę innych nowości
Tegoroczna konferencja prasowa Next@Acer już za nami, a więc wiemy, czego możemy się spodziewać po ofercie tajwańskiego giganta na ten rok. Producent nie tylko pokazał
chromebooki Google daje wiatr w żagle Chromebookom. Ważna zmiana
Google nie odpuszcza i walczy o to, aby ukroić większy kawałek tortu dla Chromebooków. Właśnie ogłosiło ważną zmianę, która może przełożyć się na jeszcze większe
chromebooki Chromebooki pobiły rekordy sprzedaży w 2020 roku, popyt jest ogromny
2020 rok był świetnym rokiem dla Google, przynajmniej pod względem sprzedaży Chromebooków. Najnowsze dane wskazują, że popyt na nie w 2020 roku był ogromny w
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *