2020 rok był świetnym rokiem dla Google, przynajmniej pod względem sprzedaży Chromebooków. Najnowsze dane wskazują, że popyt na nie w 2020 roku był ogromny w porównaniu do 2019. W dużej mierze kupowano Chromebooki do użytku edukacyjnego, ale nie tylko.

W ostatnim kwartale 2020 wysłano do sklepów 287% Chromebooków niż rok wcześniej

Firmy badające sytuację na rynku, Gartner oraz Canalys, zgodnie stwierdziły, że w 2020 roku wysłano do sklepów 30,7 milionów sztuk Chromebooków (jeśli nie wiesz, co to jest Chromebook, koniecznie sprawdź nasz artykuł na ten temat). Może się wydawać, że to niewiele, ale w porównaniu ze sprzedażą z 2019 roku, kiedy to wynosiła ona niecałe 15 milionów, to zanotowano naprawdę ogromny wzrost.

Szczególnie, jeśli weźmiemy pod lupę konkretnie ostatni kwartał roku. W ciągu samych ostatnich 3 miesięcy 2020 roku sprzedano między 11 a 11,7 milionów sztuk Chromebooków. To wynik o oszałamiające 287% większy niż wynik z ostatniego kwartału 2019 roku. W tym czasie samo Lenovo zwiększyło sprzedaż swoich Chromebooków o aż 1766%.

Popyt na Chromebooki jest ogromny. Ponieważ wiele krajów jest zmuszonych do przyspieszenia swoich planów edukacji cyfrowej w wyniku dodatkowych blokad, szkoły i uniwersytety domagają się łatwych do wdrożenia rozwiązań, a cyfrowe oferty Google dla edukacji okazują się dość popularne w porównaniu z konkurencyjnymi platformami, zwłaszcza w USA i Zachodniej Europie – dyrektor badawczy Canalys, Rushabh Doshi

Jednak Chromebooki sprawdzają się nie tylko w edukacji, jak mówi dalej Doshi:

Poza edukacją rośnie również zainteresowanie ze strony konsumentów i tradycyjnych klientów komercyjnych, poszukujących Chromebooków, aby zapewnić ciągłość działalności biznesowej lub osobistej w przystępnej cenie.

Jak poradziły sobie komputery osobiste? Z jednej strony lepiej, a z drugiej gorzej

Zwykłe komputery osobiste sprzedały się oczywiście znacznie lepiej niż Chromebooki, jeśli spojrzymy tylko na samą liczbę sprzedanych jednostek. W przypadku PC-tów wyniosła ona w 2020 roku 275 milionów sztuk.

Jednak z drugiej strony, chociaż rynek PC-tów zanotował wzrost, to zdecydowanie nie tak ogromny, jak w przypadku sprzętów z systemem od Google. W porównaniu do 2019 roku, sprzedaż komputerów osobistych co prawda wzrosła, ale jedynie o 11%. I tak jest to jednak dobrym wynikiem, biorąc pod uwagę, że przez pewien czas rynek ten znajdował się w delikatnym dołku.

Co Wy o tym wszystkim sądzicie? Korzystaliście kiedyś z Chromebooka, może niedawno go zakupiliście, czy też nie jesteście nimi zainteresowani? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

acer Acer zapowiedział rower wspomagany AI i masę innych nowości
Tegoroczna konferencja prasowa Next@Acer już za nami, a więc wiemy, czego możemy się spodziewać po ofercie tajwańskiego giganta na ten rok. Producent nie tylko pokazał
chromebooki Google daje wiatr w żagle Chromebookom. Ważna zmiana
Google nie odpuszcza i walczy o to, aby ukroić większy kawałek tortu dla Chromebooków. Właśnie ogłosiło ważną zmianę, która może przełożyć się na jeszcze większe
chromebook Chromebook – czym jest i czy się opłaca?
Chromebook – to słowo nawet w Polsce zaczyna być coraz bardziej znane, mimo że u nas rynek chromebooków niestety dość mocno kuleje. W takim razie
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *