Z rozwojem technologii czasem tak bywa, że nawet nie zauważymy kiedy, a pewne rzeczy wydają nam się naturalne. Dokładnie tak się stało z roamingiem. Co z tego, że wielu ludzi nie wie, co to jest roaming, skoro już się przyzwyczaili, że używanie swojego telefonu na całym świecie jest czymś kompletnie normalnym?

Łatwy dostęp do internetu za pomocą smartfona obsługującego WiFi kompletnie przykrył rozwój roamingu. Jadąc za granicę, nie musieliśmy się obawiać wysokich stawek, ponieważ prawie wszędzie można było korzystać z WiFi i dzwonić przez internet. Tymczasem ostatnie lata przyniosły wiele zmian na wysokim szczeblu unijnym, dzięki czemu roaming można używać bez większych obaw o wysokie rachunki.

Tylko tak właściwie, co to jest roaming?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Roaming: co to?
  • Co to jest roaming krajowy i czym się różni od roamingu międzynarodowego?
  • Co to jest roaming danych?
  • Jaka jest różnica między roamingiem a roamingiem danych?
  • W jaki sposób działa roaming?
  • W jaki sposób roaming jest regulowany przez Unię Europejską?
  • Jak działa roaming w zależności od rodzaju umowy na telefon?
  • Czy operator może sprawdzać, jak korzystam z roamingu?
  • Roaming poza UE.

Jeżeli szukasz informacji jak włączyć roaming, ucieszy cię, że już o tym pisaliśmy.

Co to jest roaming?

Roaming to możliwość wykonywania i odbierania przez użytkownika telefonu połączeń lub uzyskiwania dostępu do usług transmisji danych, gdy znajduje się on poza zasięgiem swojej sieci macierzystej. Odbywa się to za pomocą innej sieci komórkowej. Roaming zapewnia, że użytkownik jest zawsze połączony, niezależnie od tego, w którym miejscu na świecie się znajduje. Roaming może być realizowany w kraju lub za granicą, w zależności od lokalizacji użytkownika.

Jeśli wciąż nie wiesz, co to jest roaming, to przekładając to na prostszy język: roaming to nazwa usługi, dzięki której twój telefon połączy się z inną siecią, gdy nie ma zasięgu do sieci, której płacisz za usługi.

roaming co to

Co to jest roaming krajowy i czym się różni od roamingu międzynarodowego?

Roaming międzynarodowy to sytuacja wyjściowa. Występuje, gdy użytkownik jest za granicą i potrzebuje korzystać z telefonu. Żeby połączyć się z siecią komórkową w innym kraju, musi skorzystać z roamingu, dzięki czemu połączy się z zagraniczną siecią komórkową. Dzięki roamingowi obca sieć pozwoli normalnie wykonywać połączenia.

Roaming krajowy występuje w sytuacji, gdy w kraju macierzystym wyjedziemy poza zasięg naszej sieci komórkowej. W takiej sytuacji nasz telefon może połączyć się z inną siecią w kraju. W Polsce faktycznie wszystkie cztery główne sieci (Orange, T-Mobile, Plus i Play) mają podpisaną umowę, na mocy której użytkownicy mogą łączyć się z dowolną siecią bez dodatkowych opłat.

Roaming międzynarodowy zazwyczaj wymaga od użytkownika uiszczenia dodatkowych opłat, natomiast roaming wewnętrzny może być bezpłatny. W Polsce kwestie roamingu międzynarodowego regulowane są przez Unię Europejską, a roaming krajowy faktycznie jest bezpłatny.

Roaming danych – co to?

Roaming danych nie różni się właściwie zbyt wiele od “zwykłego” roamingu. Roaming danych pozwala na komórkową transmisję danych podczas podróży poza geograficznym obszarem zasięgu sieci macierzystej, dzięki wykorzystaniu sieci innego operatora sieci komórkowej.

Co to roaming danych w prostym języku? Roaming danych to dostęp do internetu w innym kraju za pomocą sieci komórkowej (czyli nie za pomocą WiFi).

Jaka jest różnica między roamingiem a roamingiem danych?

Roaming połączeń i roaming danych to dwa różne rodzaje usług roamingowych. Roaming połączeń służy do wykonywania i odbierania rozmów poza obszarem zasięgu sieci macierzystej. Roaming danych służy do uzyskania dostępu do Internetu lub innych usług transmisji danych poza obszarem zasięgu sieci macierzystej.

Połączenia w roamingu są zwykle tańsze niż transmisja danych w roamingu, ponieważ wymagają mniejszej szerokości pasma i są zwykle wykorzystywane przez krótki czas. Z drugiej strony roaming danych wymaga większej szerokości pasma i jest zazwyczaj wykorzystywany przez dłuższy czas.

Znajdzie to odbicie w cenach za te usługi. Podczas gdy rozmowy i SMS z reguły są już nielimitowane, będą również nielimitowane w roamingu. Transmisja danych w roamingu będzie jednak płatna, a w przypadku wykupionych pakietów te najpewniej ulegną zmniejszeniu.

Jak działa roaming?

Roaming działa w sytuacji, w której urządzenie mobilne jest używane poza siecią macierzystą, np. gdy telefon komórkowy jest używany w innym kraju. W tym celu operator sieci musi zawrzeć umowę roamingową z zagranicznym operatorem, umożliwiając swoim klientom korzystanie z usług innej sieci. Sieć zagraniczna obciąży wówczas operatora sieci macierzystej za korzystanie z usług przez jego klientów.

Po czym poznać, że działa roaming? Po przekroczeniu granicy innego kraju powinniście od razu dostać SMS ze swojej sieci. Z tej wiadomości dowiecie się, że działa roaming, na jakich zasadach oraz jakie opłaty mogą zostać naliczone w konkretnych sytuacjach. Znając te informacje, nie możecie już pytać “co to jest roaming?”

W jaki sposób roaming jest regulowany przez Unię Europejską?

W Unii Europejskiej jest to dodatkowo ułatwione, ponieważ istnieją przepisy obowiązujące wszystkie kraje członkowskie. Polityka “uczciwego korzystania z usług roamingu” weszła w życie w 2017, a w lipcu 2022 została przedłużona o kolejne 10 lat do 2032.

Wprowadzony w 2017 model świadczenia usług w roamingu nosi nazwę roam-like-at-home (w skrócie RLAH), która pochodzi dosłownie od jego założeń (w tłumaczeniu: roaminguj jak w domu). Rozporządzenie to gwarantuje, że opłaty roamingowe są ograniczone w całej Unii Europejskiej, a konsumenci są traktowani sprawiedliwie. Zapewnia również konsumentom dostęp do szerokiej gamy usług roamingowych, w tym zarówno połączeń, jak i transmisji danych w roamingu.

Według polityki uczciwego korzystania nie masz ograniczeń na korzystanie z połączeń głosowych i SMS-ów za granicą. Jeśli przekroczysz swój pakiet, zapłacisz zgodnie z jego cennikiem bez żadnych dodatkowych opłat. Jedyny limit, jaki istnieje, dotyczy transmisji danych, o czym powiemy trochę niżej, w części dotyczącej tego tematu.

Jak działa roaming w zależności od rodzaju umowy na telefon?

Każdy z nas dobiera umowę na telefon wedle swoich potrzeb. Jedni mają telefon na abonament, inni na kartę. W zależności od rodzaju umowy na telefon roaming działa trochę inaczej. Nie dochodzi jednak do sytuacji, w której np. posiadacze prepaidów pytaliby: “co to jest roaming?”.

Telefon na kartę

Jeśli używasz telefon w ofercie przedpłaconej (prepaid), możesz korzystać z połączeń i wiadomości tekstowych w roamingu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Operator może nałożyć jednak limit na twój pakiet danych.

Maksymalna opłata za transmisję danych wynosi 2 euro za jeden GB danych + VAT. Docelowo od 2027 roku opłata ma zmaleć do 1 euro + VAT. Z tego powodu, jeśli w ofercie na kartę płacisz za transmisję danych jednostkowo, to właśnie powyższa cena jest ceną maksymalną.

W rzeczywistości w Polsce operatorzy często stosują w swoich ofertach pakiety danych. Jeśli opłacasz pakiet danych, operator może go odpowiednio zmniejszyć w roamingu. W praktyce w Polsce operator zapewnia około ~10% pakietu danych do użycia w roamingu. Na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to dużo, ale w zupełności wystarcza do sprawdzenia najważniejszych informacji, mapy, rozkładów itp. W razie potrzeby wystarczy po prostu zrezygnować z aplikacji zjadających dużo transferu (np. Youtube, czy Tiktok, czy inne filmiki) i nic nie ściągać.

Telefon na abonament

W abonamencie również możesz korzystać z połączeń i wiadomości bez ograniczeń, zgodnie z opłaconą taryfą u operatora. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o pakiet danych. Jeśli opłacany transfer jest tańszy niż limit określony przez “uczciwe korzystanie  usług roamingu”, operator może naliczyć dodatkową opłatę lub zmniejszyć pakiet.

W praktyce w Polsce abonamenty i pakiety komórkowe są dosyć tanie i duże na tle europejskim, stąd podobnie jak w przypadku ofert prepaid, tak i tutaj z reguły dochodzi do zmniejszenia pakietu. Dokładny limit zależy od twojego abonamentu, o czym powinieneś zostać poinformowany w SMS-ie zaraz po przekroczeniu granicy.

Jeżeli masz abonament bez limitu danych, operator w roamingu powinien ci również zapewnić dużą ilość danych. Konkretna wielkość będzie jednak stanowić co najmniej dwukrotną ilość otrzymaną w wyniku podzielenia uiszczanej przez ciebie opłaty (bez VAT) przez maksymalną cenę za hurtową transmisję danych w roamingu (2 euro za GB + VAT).

Ze względu na to, że w jak wspomniałem wcześniej, ceny internetu w Polsce są dosyć niskie na tle Europy, internet bez limitu danych może się w rzeczywistości zauważalnie zmniejszyć. Inna sprawa, że w Polsce abonamenty bez limitu danych raczej nie funkcjonują.

Czy operator może sprawdzać, jak korzystam z roamingu?

Tak. Uczciwe korzystanie z roamingu oznacza, że jeśli wyjeżdżasz na dłużej lub wręcz zmieniasz miejsce zamieszkania, powinieneś kupić kartę SIM od lokalnego operatora i opłacać usługi w kraju przebywania. Twój operator może przez okres 4 miesięcy monitorować, w jaki sposób korzystasz z roamingu.

Jeśli operator stwierdzi, że w tym czasie spędzasz więcej za granicą i częściej wykorzystujesz roaming niż usługi krajowe, może naliczyć dodatkową opłatę. Najpierw jednak powinien się skontaktować i poprosić o wyjaśnienie, na co masz 14 dni.

Jeżeli nie zostaną wykryte zmiany w twoim użyciu telefonu (tj. wciąż będziesz używał więcej roamingu niż usług krajowych) operator może doliczyć dodatkowe opłaty. Maksymalna dodatkowa należność może wynieść:

  • 0,022 euro za minutę rozmowy.
  • 0,004 euro za SMS.
  • 2 euro za 1 GB transferu.

Powyższe uczciwe korzystanie z roamingu można “zresetować” logując się minimum raz dziennie do swojej sieci macierzystej. W ten sposób chronieni są mieszkańcy terenów przygranicznych, którzy często mogą przypadkiem na chwilę “wpaść” w zasięg sieci sąsiedniego kraju. Jest to też ochrona pracowników transgranicznych. Brak granic w Unii Europejskiej oznacza możliwość mieszkania i pracy w różnych krajach. Tacy obywatele nie muszą się bać o przekroczenie określonych limitów. Wręcz przeciwnie: mogą wybrać bardziej pasującego operatora z obu krajów.

Roaming międzynarodowy – poza Unią Europejską

Warto na początek podkreślić jedną rzecz: roaming “unijny” działa też w kilku innych krajach. Dostępny jest na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG): w Norwegii, Liechtensteinie i Islandii. Wielu operatorów w “tanim” roamingu ma wciąż Wielką Brytanię, mimo że ta wyszła już z UE.

Roaming poza UE to poniekąd wciąż “dziki zachód” i jego koszt może być bardzo wysoki, szczególnie koszt transmisji danych w roamingu. Dokładne koszta i dostępność zależą od tego z kim i na jakich warunkach twój operator ma podpisaną umowę. Stąd, żeby poznać dokładne warunki, musisz sprawdzić ofertę swojej sieci komórkowej dotyczącą konkretnego interesującego cię kraju.

Jak radzić sobie z opłatami za roaming?

Chociaż rozporządzenie Unii Europejskiej sporo nam ułatwiło, to jednak roaming w dalszej części świata może być wciąż problematyczny. Przede wszystkim polecam nie zapominać o korzystaniu z WiFi, które z reguły jest dostępne w hotelach, restauracjach, czy centrach handlowych, a świetnie odciąży wasze pakiety i rachunki.

Nieśmiertelnym złotym sposobem jest kupno zagranicznej karty SIM na okres wyjazdu. Cena i możliwości zależą od kraju. Na pewno jest to opcja, którą warto rozważyć i sprawdzić przed wyjazdem. Dla pewności możecie sprawdzić, czy jakiś zagraniczny operator nie wyśle wam karty SIM na polski adres. Dalekich zagranicznych wycieczek raczej nie planuje się z dnia na dzień, więc karta zdąży dojść. W ten sposób będziecie gotowi już na dzień wyjazdu i ominiecie problem szukania sklepu ze starterami na miejscu.

Co to jest roaming? Podsumowanie

Roaming to technologia, która umożliwia użytkownikom telefonów wykonywanie i odbieranie połączeń lub dostęp do usług transmisji danych, gdy znajdują się poza obszarem zasięgu sieci macierzystej. W Unii Europejskiej roaming jest regulowany przez rozporządzenie Komisji Europejskiej. Dzięki temu będziesz mógł używać telefonu we wszystkich krajach Unii (i kilku innych) bez większego problemu. Co ważniejsze, będziesz też mógł używać telefonu bez większych zmartwień o rachunki.

Znając te wszystkie informacje, już nigdy więcej nie zapytasz: “co to jest roaming” lub “roaming – co to?”

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak włączyć mms w iphone Jak włączyć MMS w iPhone?
Jeszcze nie tak dawno MMSy były jedyną możliwością na podzielenie się z rozmówcą multimediami. Jednak dziś, kiedy mamy dostęp do wielu innych funkcjonalności z racji
wi-fi calling Wi-Fi Calling i voLTE na iOS oraz Android – co warto wiedzieć?
Połączenia głosowe są dostępne standardowo przez sieć telefoniczną. Mimo wszystko nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że voWiFi oraz voLTE to naprawdę ciekawe technologie,
pkp intercity Pasażerowie będą zadowoleni – skończą się problemy z zasięgiem w pociągach!
Jeśli często podróżujesz polskimi pociągami, to pewnie nieraz narzekałeś na problemy z zasięgiem w tym środku transportu. Ten zwyczajnie często zanikał, a to spory problem,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *