Słaby zasięg lub całkowity jego brak to bardzo uciążliwa kwestia – szczególnie poza domem. Utrudnia to przede wszystkim korzystanie z internetu mobilnego, wykonywanie połączeń, odbieranie ich czy też wysyłanie wiadomości.

Telefon staje się mało użyteczny bez zasięgu, gdy nie ma w pobliżu również Wi-Fi. Poniżej zebraliśmy najlepsze rozwiązania takiego problemu. Sprawdź, jak poprawić zasięg w telefonie na kilka sposobów!

Najczęstsze przyczyny słabego zasięgu w telefonie – co wpływa na parametry sieci?

Zasięg w telefonie zależy od wielu czynników. Na niektóre z nich można łatwo wpływać, inne niestety są niezależne. Warto wiedzieć, jak poprawić zasięg w telefonie, jednak mimo wszystko nie zawsze nawet najlepsze sposoby zagwarantują lepsze parametry. Od czego zależy zasięg w telefonie?

  • Operator – każdy z nich ma konkretnie określoną mapę zasięgu. Wybór odpowiedniego gwarantuje dobre parametry sieci i połączeń w konkretnych miejscach. Gdzie indziej natomiast lepiej może sprawdzać się zupełnie inny operator.
  • Lokalizacja – podstawowa kwestia, od której zależy zasięg w telefonie. Jeżeli nie wiesz, jak poprawić zasięg w telefonie komórkowym, spróbuj zmienić położenie. To najprostszy, naprawdę skuteczny sposób.
  • Obsługiwane technologie łączności – wiele zależy od tego, czy telefon może odbierać 4G, 3G, 2G lub najnowsze 5G. Każdy standard ma swoje wady i zalety. Im więcej telefon ich obsługuje, tym  lepsze parametry można uzyskać.
  • Ustawienia smartfona – również decydują o tym, jaki jest zasięg. Można bezpośrednio na nie wpłynąć i wbrew pozorom mają spore znaczenie.

jak poprawić zasięg w telefonie komórkowym

Wpływ mają także takie czynniki, jak odległość nadajnika, jego technologia czy nawet liczba osób podłączonych do tego samego punktu dostępowego. W większości zasięg nie zależy od użytkownika. Mimo wszystko można na niego wpływać. Sprawdź, jak poprawić zasięg w telefonie!

Wi-Fi Calling i voLTE – nie wiesz, jak poprawić zasięg w telefonie? Skorzystaj z innego rodzaju łączności!

Poprawienie zasięgu standardowymi metodami nie zawsze będzie możliwe. Wi-Fi Calling oraz voLTE wtedy pomogą perfekcyjnie. Wystarczy, że masz domową sieć internetową czy też dostęp do 4G. Co oznaczają te dwie funkcje?

  • Wi-Fi Calling – podczas korzystania z tej funkcji nie trzeba w ogóle mieć zasięgu. Polega ona na tym, że urządzenie łączy się z siecią bezprzewodową. Wtedy rozmowy są już prowadzone przez domowy internet, a nie sieć komórkową, która nie ma w danym miejscu zasięgu. Nie każdy operator oferuje taką funkcję. Jeśli nie wiesz, jak poprawić zasięg w telefonie Orange, można korzystać z Wi-Fi Calling, ale to płatna opcja. Podobne praktyki stosuje więcej operatorów. Wi-Fi Calling to nazwa funkcji. Dzięki tej technologii można także wysyłać SMS-y przez domową sieć internetową.
  • VoLTE – telefony standardowo wykorzystują do połączeń 3G. Ta funkcja przełącza jednak smartfon na 4G LTE podczas rozmowy. Dzięki temu jakość połączenia jest o wiele lepsza. Nie ma również szumów i innych, charakterystycznych zakłóceń. To także bardzo dobry sposób, kiedy zastanawiasz się, jak poprawić zasięg w telefonie.

Powyższe funkcje nie są dostępne zawsze. Posiadają je konkretne smartfony oraz niekiedy wymagają dodatkowych opłat. Mimo wszystko oba te sposoby sprawdzają się wręcz perfekcyjnie, kiedy zasięg w telefonie jest naprawdę słaby.

Karty SIM, 4G, LTE-Advanced, 5G i agregacja pasm – sprawdź, czy korzystasz z najnowszej technologii!

jak poprawić zasięg w telefonie samsung

Problemy z zasięgiem mogą mieć różne przyczyny. Bardzo często taka sytuacja ma miejsce, ponieważ smartfon wykorzystuje przestarzałe technologie łączności o gorszych parametrach – na przykład 3G lub 2G. Obecnie standardem stało się 4G, LTE-Advanced (4G+) oraz 5G. Te sieci są najlepsze. Oferują najszybszy przesył danych i bardzo dobry zasięg. Mimo wszystko nie każdy smartfon je obsługuje. Nawet jeśli telefon ma taką funkcję, karta SIM może być przestarzała i nie posiada takich technologii.

Jak poprawić zasięg w telefonie komórkowym? Trzeba zadbać o to, by wykorzystywać najnowsze technologie łączności. Należy sprawdzić, czy smartfon je obsługuje – podobnie karta SIM. Jak skorzystać z 5G oraz LTE-Advanced?

  • Sprawdź na stronie producenta smartfona lub w instrukcji, czy sprzęt współpracuje z Internetem 5G, 4G lub LTE-Advanced. Nie wszystkie modele na rynku mają takie funkcje.
  • Wejdź do ustawień smartfona i przejdź do opcji związanej z siecią komórkową. Tam zwykle znajdują się opcje transferu mobilnego itd.
  • Znajdź opcję odpowiedzialną za sieć, z jaką automatycznie łączy się telefon. Można wtedy wybrać ręcznie 4G, 5G czy LTE-Advanced, jeżeli takie funkcje są dostępne. Tryb automatyczny wybiera najkorzystniejszą sieć – zdarzają się jednak problemy. Jeżeli parametry łącza są słabe, wiesz, jak poprawić zasięg w telefonie. Zmień technologię na inną, na przykład z 3G na LTE.

Warto zwrócić uwagę także na posiadaną kartę SIM – szczególnie gdy masz ją już naprawdę długo. Ten element jest często słabym ogniwem i powoduje spore problemy z łącznością, zasięgiem itd. Wielu użytkowników wciąż wykorzystuje stare karty SIM, które obsługują tylko 2G i 3G. Nie można wtedy skorzystać z 4G LTE czy 5G, nawet gdy jest w danym miejscu zasięg takiej sieci oraz smartfon ma odpowiednie funkcje.

Co jednak zrobić, kiedy masz starszą kartę SIM i nie chcesz zmieniać numeru telefonu? Rozwiązanie jest wbrew pozorom bardzo proste. Dowolny salon operatora wymieni starą kartę SIM na nową – często bez dodatkowych opłat. Wystarczy tylko odwiedzić placówkę i opowiedzieć o problemie. Można otrzymać kartę z tym samym numerem albo nowszymi technologiami łączności.

Jak poprawić zasięg w telefonie tylko za pomocą wbudowanych opcji urządzenia?

Nie trzeba znać oryginalnych sposobów, by bardzo szybko i prosto poprawić zasięg w telefonie. Wbrew pozorom wystarczy tylko zmienić niektóre opcje. Niewielu użytkowników o tym wie, ale odpowiednia konfiguracja smartfona przyspieszy internet, polepszy jakość połączeń i po prostu zwiększy komfort użytkowania urządzenia.

Każdy telefon ma w ustawieniach opcję “Sieci komórkowe”. To właśnie tam można znaleźć wszystkie potrzebne funkcje. Można między innymi włączyć opcję VoLTE, która domyślnie jest wyłączona – to pierwszy krok. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na sieć, z jakiej korzysta smartfon. Do wyboru jest najczęściej tryb automatyczny, LTE, 3G, 2G oraz ewentualnie 5G, gdy dany telefon obsługuje tę technologię.

Zastanawiając się, jak poprawić zasięg w telefonie, trzeba przetestować, która sieć oferuje najlepsze parametry. Najlepiej wybierać jedną po drugiej i sprawdzać zasięg czy też szybkość transferu. Często zdarza się, że niektóre sieci będą oferować o wiele lepsze wartości, niż inne. Tryb automatyczny domyślnie ustawia opcję, która gwarantuje najlepszy zasięg. Mimo wszystko zdarzają się tu problemy – wtedy należy samodzielnie wybrać sieć lub zresetować opcje. Warto wiedzieć, że sporadycznie nawet włączenie i wyłączenie trybu samolotowego może poprawić zasięg.

Uważaj na podejrzane aplikacje poprawiające zasięg w smartfonie – mogą być niebezpieczne!

Warto wiedzieć, że zarówno dla telefonów z iOS i Android dostępne są aplikacje, które rzekomo wpływają pozytywnie na zasięg. Ten jednak zależy od samego operatora oraz nadajników, a nie software’u. Dlatego właśnie trzeba uważać na te aplikacje – nie mogą one działać prawidłowo. Często takie programy wymagają potwierdzenia dostępu do niektórych opcji smartfona czy też danych.

Warto dodatkowo wiedzieć, że funkcje związane z łącznością są już zaimplementowane w telefonach. Nie trzeba żadnych, dodatkowych aplikacji, by móc zmienić konkretne opcje. Jeżeli zastanawiasz się, jak poprawić zasięg w telefonie, wykorzystaj domyślne funkcje oraz sposoby – podejrzane aplikacje mogą wykradać dane czy powodować inne problemy.

Wzmacniacz sygnału – jak poprawić zasięg w telefonie za pomocą zewnętrznego urządzenia?

Każdy może kupić urządzenie, które znacznie poprawia sygnał sieci GSM. Taki wzmacniacz jest łatwo dostępny i oczywiście poprawi zasięg na telefonie – prawdopodobnie najskuteczniej ze wszystkich sposobów. Jest tu jednak pewien haczyk. Każda osoba może bez problemu kupić wzmacniacz sygnału w internecie, jednak nie jest dozwolone korzystanie z niego. Jeśli użytkowanie repeatera zostanie udowodnione, użytkownik naraża się na finansowe kary, które mogą wynosić nawet ponad 1000 zł.

Ze wzmacniaczy sygnału GSM korzystają tylko i wyłącznie operatorzy sieci – robią to całkowicie legalnie. Prywatne osoby nie mogą jednak wykorzystywać takiego sprzętu zgodnie z przepisami. Aby móc używać repeatera, trzeba uzyskać specjalną, pisemną zgodę operatora komórkowego.

To rozwiązanie może być kuszące. Wzmacniacze sygnału gwarantują wręcz perfekcyjne parametry sieci GSM w domu. Dzięki takiemu urządzeniu zasięg zawsze będzie po prostu idealny, jednak sprzęt jest po prostu niedozwolony. Kary mogą być ogromne, dlatego właśnie warto odpuścić korzystanie ze wzmacniaczy (sieci komórkowej — wzmacniacze Wi-Fi są legalne).

Jak poprawić zasięg w telefonie, kiedy żaden sposób nie działa?

Sposobów na zwiększenie zasięgu GSM w smartfonie jest sporo. Jeśli jednak żaden z nich nie przynosi efektów, warto rozważyć zmianę operatora. Jest to oczywiście ostateczność, jednak sporadycznie po prostu inne rozwiązania będą mało skuteczne. Warto wiedzieć, że operatorzy oferują usługi takie, jak przeniesienie numeru – nie trzeba go nawet zmieniać. Wystarczy tylko odwiedzić placówkę i zamówić nową kartę SIM. Mapy zasięgu każdego operatora można bez problemu znaleźć w internecie.

jak poprawić zasięg w telefonie play

Warto dobrać ofertę do miejsca zamieszkania. Wtedy można być pewnym, że w domu zawsze parametry sieci będą satysfakcjonujące. W salonie operatora dowiesz się także, jak wygląda sytuacja z zasięgiem. Konsultant doradzi, czy w danej lokalizacji parametry GSM będą odpowiednio satysfakcjonujące.

WARTO PRZECZYTAĆ:

antywirus na iphone Najlepszy antywirus na iPhone — ranking
Przyjęło się, że iPhone oraz iPad to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń. Sama firma Apple twierdzi, że jej smartfony są prawie 47 razy bardziej bezpieczne niż
jaki antywirus na androida Jaki antywirus na Androida wybrać? Sprawdź najlepsze opcje
Liczne ataki cyberprzestępców, wyłudzenia danych i oszustwa wycelowane w mniej zorientowanych użytkowników sprawiają, że w obecnych czasach warto korzystać z oprogramowania antywirusowego na wszystkich urządzeniach,
ios vpn iOS VPN – jak ustawić na iPhonie i do czego używać? Poradnik
Wszechobecne reklamy, blokady regionalne na wybrane treści czy konieczność połączenia się z publiczną siecią Wi-Fi sprawiają, że warto skonfigurować VPN na iOS, dzięki któremu ukryjemy
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *