Połączenia głosowe są dostępne standardowo przez sieć telefoniczną. Mimo wszystko nie jest to jedyne rozwiązanie. Warto wiedzieć, że voWiFi oraz voLTE to naprawdę ciekawe technologie, które pozwalają kontaktować się za pomocą łączności bezprzewodowych.

Skrót vo oznacz tutaj voice over. Dodatkowo warto wiedzieć, że powyższe funkcje są również znane, jako Wi-Fi Calling i LTE Calling. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć!

Czym jest Wi-Fi Calling oraz voLTE? Podstawowe informacje

Wi-Fi Calling jest niezwykle przydatną funkcją. Ta technologia pozwala łączyć się z innymi za pomocą lokalnej sieci W-Fi. Nie trzeba mieć żadnego zasięgu operatora. Najważniejsze pozostaje jednak to, że odbiorcy wyświetla się numer telefonu dzwoniącego. Nie są wykorzystywane standardowe aplikacje, a wykonane zostaje połączenie głosowe. Każda taka rozmowa jest traktowana, jakby była w kraju. Nie zapłacisz więc dodatkowo za roaming – to idealne rozwiązanie przede wszystkim na podróż za granicę.

Kolejną dość ciekawą funkcją, która jest podobna do Wi-Fi Calling pozostaje voLTE. Ta technologia działa bardzo podobnie do standardowych połączeń przez 2G i 3G. Tutaj jednak wykorzystana zostaje sieć LTE. Łączenie jest szybsze, jakość rozmowy także lepsza. Wszystko działa na korzyść voLTE i Wi-Fi Calling. Te funkcje sprawdzają się o wiele lepiej, niż standardowe zadzwonienie do kogoś.

Jak korzystać z funkcji Wi-Fi Calling na smartfonach z Androidem i iOS? Poradnik krok po kroku

Funkcja Wi-Fi Calling jest dostępna na większości obecnie wykorzystywanych smartfonów. Obsługują ją niemal wszyscy najwięksi operatorzy, czyli Orange, Play, Plus oraz T-Mobile. Wi-Fi Calling jest dość uniwersalne. Taką funkcję implementują zarówno producenci smartfonów z Androidem, jak i Apple w swoich urządzeniach. Jest więc dość uniwersalna, można bez problemu jej używać zamiast standardowych połączeń głosowych.

Jak włączyć funkcję Wi-Fi Calling w smartfonie z Androidem?

Wbrew pozorom jest to stosunkowo proste. Mimo wszystko mogą pojawiać się pewne różnice między smartfonami. W większości jednak każdy bez problemu powinien sobie poradzić. Wszystko sprowadza się do uruchomienia tylko jednej opcji. Jak włączyć Wi-Fi Calling na smartfonie z Androidem?

 1. Zaktualizuj system do najnowszej wersji – bardzo ważne w przypadku starszych smartfonów.
 2. Włącz Wi-Fi i podłącz się do lokalnej sieci.
 3. Wejdź w Ustawienia, przejdź do Więcej i Połączenia przez Wi-Fi.
 4. Przy opcji Połączenia przez Wi-Fi znajduje się suwak – należy go przełączyć.

Jak włączyć funkcję Wi-Fi Calling

Proces może się różnić. Często odpowiednie opcje znajdziesz w Ustawienia i następnie Sieci komórkowe. Niektóre smartfony posiadają funkcję Wi-Fi Calling tam, gdzie konfigurację hotspotu. Wiele zależy więc od posiadanego telefonu. Często także opcja Połączenie przez Wi-Fi będzie dostępna po wysunięciu górnej belki z podręcznymi funkcjami.

Jak włączyć funkcję Wi-Fi Calling na smartfonie z iOS?

Na smartfonach Apple ten proces nie różni się tak mocno. Warto wiedzieć, że w systemie iOS wygląda to inaczej, niż przy Androidzie. Mimo wszystko można dzwonić między platformami, dzięki Wi-Fi Calling. Takie rozwiązanie działa dokładnie, jak standardowe połączenie – wyświetlany jest numer dzwoniącego, mimo że korzysta on z lokalnej sieci, a nie danych operatora. Jak włączyć Wi-Fi Calling na iOS?

 1. Połącz się z lokalną siecią bezprzewodową Wi-Fi.
 2. Przejdź do Ustawień i wybierz opcję Sieć komórkowa.
 3. Wybierz kartę SIM, jeżeli smartfon posiada funkcję Dual SIM.
 4. Kliknij opcję Rozmowy przez Wi-Fi i włącz Rozmowy przez Wi-Fi.

Wi-Fi Calling na smartfonie z iOS

Cały proces nie powinien zająć więcej, niż kilkadziesiąt sekund. To naprawdę proste zarówno w przypadku smartfonów z Androidem, jak i iOS. Warto wiedzieć, że na urządzeniach Apple będzie konieczne również podanie lub potwierdzenie swojego adresu. Ma to służyć do wzywania służb alarmowych w razie sytuacji awaryjnej.

Dlaczego warto korzystać z funkcji voLTE i jak to zrobić? Poradnik krok po kroku dla Androida oraz iOS

Technologia voLTE ma wiele zalet. Należy pamiętać, że standardowo połączenia wykonywane są przez sieć 2G lub 3G. Można to nawet zaobserwować. Podczas rozmowy wystarczy zwrócić uwagę na ikonę sieci przy zasięgu – będzie ona wskazywać właśnie 2G lub 3G.

Mimo wszystko warto wiedzieć, że można korzystać z LTE do wykonywania połączeń. Właśnie w tym celu powstała funkcja voLTE. Jest ona zupełnie darmowa i udostępniają ją najwięksi operatorzy w Polsce, tacy jak Orange, Plus, Play, T-Mobile itd.

O tym, czy twój smartfon obsługuje funkcję voLTE można znaleźć informacje w internecie. Jeżeli tak, uruchomienie tej funkcji nie zajmie więcej niż maksymalnie kilka minut. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią opcję w ustawieniach i można cieszyć się znacznie lepszą jakością rozmów.

Jak włączyć funkcję voLTE na smartfonie z Androidem?

W większości telefonów z Androidem proces będzie wyglądał tak samo. Uruchomienie rozmów przez LTE wymaga przełączenia tylko jednej opcji. Po włączeniu voLTE jakość połączeń natychmiast ulegnie zmianie. Przede wszystkim nie uświadczysz już uciążliwych szumów. Rozmówca będzie lepiej słyszalny tak jak sam dzwoniący na dowolnym innym telefonie. Jak uruchomić funkcję voLTE?

 1. Upewnij się, że masz zasięg LTE.
 2. Przejdź do Ustawień.
 3. Wybierz Sieci komórkowe.
 4. Znajdź opcję Połączenia voLTE SIM 1 – przy tej funkcji powinien być suwak.
 5. Uruchom powyższą opcję przesuwając suwak.

Jak włączyć funkcję voLTE

Proces może delikatnie się różnić, jednak zwykle voLTE będzie dostępne w ustawieniach związanych z siecią komórkową. Po uruchomieniu funkcji, na wyświetlaczu pojawi się odpowiednia ikona. To, że voLTE jest uruchomione, można odczuć również po jakości połączenia – wystarczy zadzwonić do dowolnej osoby.

Jak włączyć funkcję voLTE na smartfonie z iOS?

Uruchamianie opcji prowadzenia rozmów głosowych przez sieć LTE jest tutaj bardzo podobne do smartfonów z Androidem. Mimo wszystko pojawiają się pewne różnice. Jeśli tylko operator oferuje funkcję voLTE – wystarczy aktywować odpowiednią opcję. Jak to zrobić na iPhone?

 1. Upewnij się, że masz dostęp do sieci LTE.
 2. Przejdź do Ustawień i wybierz Sieć komórkowa.
 3. Następnie trzeba wybrać Opcje danych komórkowych i Włącz LTE.
 4. Do wyboru będzie kilka opcji:
  • Wyłączone – odłącza sieć LTE
  • Głosowy i danych – daje dostęp do rozmów oraz transmisji danych komórkowych przez LTE
  • Tylko dane – umożliwia wyłącznie transmisję danych przez sieć LTE.
 5. Należy wybrać Głosowy i danych, by móc korzystać z funkcji voLTE.

voLTE na smartfonie z iOS

Warto wiedzieć, że ustawienia mogą delikatnie się różnić. Zależy to od posiadanego modelu smartfona Apple oraz wersji systemu iOS. Mimo wszystko różnice pojawiają się jedynie w nazewnictwie opcji. Wszystko działa na takiej samej zasadzie.

Najpopularniejsze problemy z Wi-Fi Calling oraz voLTE – jak je rozwiązać? Praktyczne porady

Warto wiedzieć, że nie każdy operator oferuje funkcję Wi-Fi Calling lub voLTE. Takie opcje są dostępne tylko dla najpopularniejszych sieci – Orange, T-Mobile, Play, Plus. Mimo wszystko można sprawdzić takie informacje na stronie internetowej operatora. Należy zauważyć, że gdy opcja Wi-Fi Calling czy też voLTE jest niedostępna, nie będzie jej w ustawieniach smartfona. Wyszukiwanie tego problemu niewiele zmieni – najczęściej brak opcji voLTE lub Wi-Fi Calling wiąże się z blokadą operatora.

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze to, że nie wszystkie smartfony na rynku obsługują takie funkcje. Jedynie starsze urządzenia mogą mieć problemy – wtedy po prostu opcja Wi-Fi Calling czy też voLTE będzie niedostępna w ustawieniach. Takie funkcje obsługują telefony od iPhone 6 oraz Samsunga Galaxy S7. Nie są to najnowsze propozycje. Większość urządzeń na rynku poradzi sobie z voLTE i voWiFi.

Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *