Porywające podróże poprzez fantastyczne światy i niezbadane galaktyki jeszcze nigdy nie były tak przyjemne i przystępne. Jednak wraz z nieustannie rosnącą popularnością gier wideo, przyciągają one również niechcianą uwagę…
Dzisiejsze czasy dobitnie pokazują nam, że gry wideo mają z rzeczywistością znacznie więcej wspólnego, niż mogłoby nam się wydawać na pierwszy rzut oka. Im bardziej rozwijamy się w kierunku walki z naszymi przeciwnikami, tym lepiej zdają się oni dostosowywać do naszych taktyk. Ciągle wynajdują nowe sztuczki i sposoby, by nas pokonać. Mowa oczywiście o cybernetycznych przestępcach.
Branża gier wideo jest dziś tak popularna jak nigdy dotąd. Całe rzesze użytkowników z każdego końca świata łączą się ze sobą, by wspólnie cieszyć się cyfrową rozrywką. Ten ruch i to zainteresowanie potrafią generować ogromne dochody. Dlatego też gracze są ostatnimi czasy bardzo popularnym celem ataków wśród hakerów. A typów tych ataków istnieje całe mnóstwo. Oto kilka najpopularniejszych sposobów, którymi posługują się Internetowi złoczyńcy.
Najczęstsze typy ataków wycelowanych w graczy
Rozproszona odmowa usługi
Potocznie zwane z angielskiego DDoS (czyli distributed denial of service). Polegają one na przeładowaniu systemów usługodawcy wzmożoną aktywnością i zwiększoną liczbą zapytań. Serwery nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu na dane, przez co ulegają przeciążeniu. Ataki te są najczęściej stosowane w formie hejtu, w celu zaszkodzenia właścicielom usług lub organizatorom wydarzeń. Rzadko przynoszą one korzyści finansowe wykonującym je hakerom. Mimo to wciąż pozostają jedną z najpopularniejszych form ataków cybernetycznych.
Phishing
Phishing jest najpopularniejszą formą cyberprzestępczości. Szacuje się, że dziennie rozsyłanych jest około 3,4 miliarda wiadomości, które mają za zadanie oszukać swoich adresatów. Niestety, gracze jako grupa społeczna są niezwykle podatni na próby wyłudzeń i manipulacji. Jako osoby zainteresowane przede wszystkim dobrami cyfrowymi, znacznie łatwiej wpadają sidła oszustów. Dzieje się tak, przede wszystkim dlatego, że znacznie łatwiej jest stworzyć wiarygodną stronę internetową lub usługę niż na przykład scenę rozmowy telefonicznej.
Dystrybucja fałszywego oprogramowania wspomagającego
Większość najpopularniejszych dziś gier opiera się na wzajemnej rywalizacji. Z tego względu niemały odsetek użytkowników próbuje zwiększać swoje szanse na zwycięstwo poprzez stosowanie programów (cheatów), które pozwalają na oszukiwanie w trakcie gry. Chęć do nieuczciwych praktyk często jest jednak wykorzystywana przez hakerów. Jest to prawdziwa plaga wśród fanów strzelanek. Oprogramowanie reklamowane jako umożliwiające automatyczne trafienia (aimbot) lub widzenie przeciwników przez ściany (wallhack), bardzo często potrafi okazać się koniem trojańskim lub programem szpiegującym.
Kradzież danych
Podczas gry przez sieć urządzenia wymieniają między sobą niezliczone wręcz ilości danych. W większości przypadków są wśród nich dane osobowe i nawet wrażliwe. Mnóstwo usługodawców, w celu zwiększenia wygody i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, pozwala przypisywać do kont preferowane metody płatności. Hakerzy jednak tylko na to czekają.
Dlaczego gry jako branża są tak atrakcyjnym celem ataku dla hakerów?
Oprócz generowania ogromnych zysków, istnieje jeszcze kilka powodów, które ściągają na graczy uwagę cyberprzestępców. Oto najważniejsze, choć nie jedyne, spośród nich.
Dane osobowe są dziś na wagę złota
Wielkie koncerny nie bez powodu biją się o nie i nimi handlują. Wystarczy popatrzeć na Google, które aktualnie inkasuje miliony na handlu informacjami o swoich użytkownikach. Wliczają w to tendencje w wyszukiwanych frazach.
Ogromna liczba użytkowników w jednym miejscu
Gaming, jako jedna z najbardziej znaczących gałęzi rozrywki, każdego dnia przyciąga dziś do siebie miliony użytkowników z całego świata. Większość najpopularniejszych tytułów jest przeznaczona dla wielu graczy. W związku z tym na serwerach gromadzą się całe rzesze osób. Atak cyberprzestępców wycelowany w takie skupisko ofiar, ma znacznie większe szanse na powodzenie i przyniesienie zysku hakerom.
Gracze to pasjonaci
By kogoś oszukać, należy go zmanipulować. A trudno o lepszy cel manipulacji niż pasjonaci i pasjonatki, którzy kochają to, co robią. Obcując ze swoją ukochaną rozrywką, rozluźniamy się. Krytyczne myślnie schodzi na dalszy plan, a głowa wypełnia się przyjemny myślami związanymi z aktywnością, na którą czekaliśmy cały dzień. Na to jednak tylko czekają hakerzy. W Internecie wystarczy czasem chwila nieuwagi, jedno nieopaczne kliknięcie w nieodpowiednie łącze.
Jak chronić się przed cyberatakami?
Wraz z narastającym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców, nie powinniśmy czekać z założonymi rękami. Bierność to w tym wypadku nasz najgorszy wróg. Z tego powodu powinniśmy zacząć od stosowania silnych haseł. Powinny one zawierać co najmniej 12 elementów. Należy przy tym unikać rzeczywistych słów i oczywistych ciągów znaków (takich jak „qwerty” lub „1234”). Kolejnym krokiem będzie ustawienie dwuetapowej weryfikacji wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Jeśli tylko usługodawca uwzględnia taką możliwość, powinniśmy z niej skorzystać. Regularne aktualizowanie oprogramowania i pobieranie go wyłącznie z potwierdzonych źródeł to następne kroki, które pozwolą zminimalizować szanse na zostanie ofiarą cyberataku. Nic nie zastąpi jednak zdrowego rozsądku i rozważnego poruszania się po sieci. Intuicja i logiczne myślenie zawsze będą działać lepiej, niż niejedno elektroniczne zabezpieczenie.
WARTO PRZECZYTAĆ: