Podejrzana wiadomość z prośbą o kliknięcie w link w skrzynce mailowej. Służbowy laptop pozostawiony bez nadzoru w wynajmowanym pokoju hotelowym. Plik z poufnymi danymi wysłany w komunikatorze portalu społecznościowego. To tylko kilka przykładowych sytuacji, które mogą zamienić się w poważny kryzys bezpieczeństwa na skalę całej organizacji. Jak chronić dane swoje i swojej firmy? Gdzie szukać dobrego szkolenia z unikania niebezpieczeństw w Internecie? Oto miniporadnik obrony przed zagrożeniami czyhającymi podczas pracy zdalnej.
Czym jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo, albo inaczej bezpieczeństwo cyfrowe, to zbiór technologii oraz procesów mających za zadanie ochronę sieci, systemów, danych i urządzeń przedsiębiorstw przed atakami z zewnątrz. Bezpieczeństwo cyfrowe jest wspólną odpowiedzialnością wszystkich pracowników. Dlatego ważna jest świadomość, że nawet gdy w naszej firmie istnieje specjalna jednostka zajmująca się minimalizowaniem ryzyka cyberataków, każdy użytkownik zasobów firmowych musi przestrzegać zasad bezpieczeństwa, które owa jednostka opracowuje np. w formie dobrych praktyk lub polityk.
Wszystkie elementy i działania tego systemu powinny być połączone: obowiązkiem pracodawcy jest zabezpieczenie sprzętu, który użytkują pracownicy, a ich samych – korzystanie z komputera, tabletu czy telefonu w sposób odpowiedzialny. Pierwszy ryzykuje w obliczu ataku ogromne straty finansowe i wizerunkowe, drugi – w przypadkach, gdy jego wina jest ewidentna, może zostać pociągnięty nawet do odpowiedzialności karnej. Krajobraz zagrożeń zmienia się z każdym rokiem bardzo dynamicznie, dlatego stałej aktualizacji powinny podlegać nie tylko technologie bezpieczeństwa, ale również wiedza pracowników w zakresie środków ochrony.
Jakie są najczęstsze zagrożenia dla bezpieczeństwa cyfrowego?
Zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa organizacji możemy podzielić na dwa rodzaje – wewnętrzne i zewnętrzne.
Te pierwsze – ze strony osób pracujących w organizacji – choć ustępują tym drugim potencjalną i rzeczywistą „skalą zniszczenia”, są najczęstszym źródłem wycieku danych. Według statystyk aż 86,27% przypadków naruszeń ochrony danych osobowych ma źródło wewnątrz firmy, co oznacza, że w łańcuchu zabezpieczeń to człowiek pozostaje wciąż najsłabszym ogniwem. Incydenty, do których za jego sprawą dochodzi, są jednak w prawie 95% przypadków nieumyślne. Znów, co warte podkreślenia, zawodzi zatem poziom wiedzy i szkolenia z cyberbezpieczeństwa.
Do przykładów zagrożeń wewnętrznych możemy zaliczyć:
- klikanie w niesprawdzone, podejrzane linki,
- wysyłanie danych poufnych w niezabezpieczonej (np. niezaszyfrowanej) korespondencji,
- podawanie hasła dostępu do komputera lub systemów wewnętrznych osobom trzecim,
- korzystanie z niezabezpieczonych nośników danych (np. pendrive’ów).
Zagrożenia, w wyniku których ponoszone są największe straty, to jednak zorganizowane ataki zewnętrzne. To one zasilają globalne statystyki w alarmujące dane, które motywują biznesy do „zbrojenia się” w technologie zwiększające poziom cyberbezpieczeństwa. Szacuje się bowiem, że do 2025 roku koszty ponoszone w każdym roku w wyniku cyberprzestępstw przekroczą kwotę 10 bilionów dolarów. W każdym dniu odbywa się ponad 2,2 tys. cyberataków, co daje średnio jeden atak co 39 sekund.
Do przykładów zagrożeń zewnętrznych możemy zaliczyć:
- Phishing – podszywanie się pod inne podmioty w celu wyłudzenia informacji (np. wiadomość z prośbą o kliknięcie w link i zalogowanie się do imitacji systemu bankowości internetowej w celu potwierdzenia jakiejś operacji).
- Ransomware – wykorzystywanie złośliwego oprogramowania blokującego dane i wymuszającego okup za przywrócenie dostępu do nich (celem ataku może stać się wiele urządzeń naraz).
- DDos (Distributed Denial of Service) – zalewanie systemu ogromną liczbą żądań, który uniemożliwia normalny dostęp użytkowników i paraliżuje jego pracę.
- SQL injection – czyli wstrzyknięcie złośliwego kodu SQL wykorzystujące luki w zabezpieczeniach oprogramowania w celu manipulacji bazą danych.
Dlaczego bezpieczeństwo cyfrowe podczas pracy zdalnej jest tak ważne?
Gdy z powodu pandemii Covid-19 ze względnie hermetycznego środowiska pracy przenieśliśmy firmowy sprzęt do domów, gdzie w jakimś wymiarze, np. w formie pracy hybrydowej, użytkujemy go do dzisiaj, zwiększyliśmy ryzyko zagrożeń, a także potencjalną skalę strat w wyniku potencjalnego powodzenia cyberataku. Liczby niestety nie kłamią. Gdy to praca zdalna staje się przyczyną wycieku danych, średni koszt ponoszony przez firmę w wyniku tego incydentu jest o 173 tys. dolarów wyższy niż w przypadku pracy stacjonarnej. Dlatego tak ważne jest wykorzystywanie wszystkich sposobów, które pomagają chronić się przed atakami w sieci.
Jak chronić się przed cyberatakami?
Ochrona przed cyberzagrożeniami dla pracodawców
- Udzielaj dostępów tylko w uzasadnionych przypadkach
Jeżeli dostęp do jakichś systemów nie jest konkretnemu pracownikowi potrzebny do wykonywania jego obowiązków, bardzo prawdopodobne, że nie musisz udzielać mu go w ogóle.
- Wyposaż pracowników w schematy działania
Pracownik powinien wiedzieć, jakie kroki podjąć i do kogo się zwrócić w wypadku zaistnienia lub zaledwie podejrzenia zaistnienia incydentu bezpieczeństwa.
- Szyfruj i uwierzytelniaj
Sieć oraz w systemy, z których korzystają Twoi pracownicy podczas pracy zdalnej, powinny być chronione zaawansowanymi mechanizmami bezpieczeństwa (np. VPN).
- Szkól i podnoś świadomość
Solidne szkolenia to inwestycja w rozwój pracowników, która zawsze się zwraca – pracuj nad własnymi szkoleniami wewnętrznymi i korzystaj ze wsparcia zewnętrznych szkoleń z cyberbezpieczeństwa.
Ochrona przed cyberzagrożeniami dla pracowników
- Korzystaj z sieci i zasobów w bezpieczny sposób
Używaj VPNa, szyfruj korespondencję i nośniki danych, do wykonywania obowiązków służbowych używaj tylko sprzętu firmowego, a w wolnym czasie – prywatnego.
- Aktualizuj oprogramowanie
Zarówno system operacyjny, jak i oprogramowanie antywirusowe na Twoim sprzęcie powinny być zawsze w aktualnej, najnowszej wersji.
- Zabezpiecz dostępy silnymi hasłami
Zarówno komputer, jak i wszystkie systemy, z których korzystasz, powinny być zabezpieczone silnymi (i, co ważne, unikalnymi!) hasłami.
- Szkól się i stale aktualizuj wiedzę
Bierz udział w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę, a jeśli są one w Twojej ocenie niewystarczające lub opierają się na nieaktualnym stanie wiedzy, samodzielnie zapisz się na kurs z zasad bezpieczeństwa w sieci. Jeśli szukasz pracy, certyfikat takiego szkolenia będzie dla pracodawcy sygnałem, że poważnie podchodzisz do kwestii cyberbezpieczeństwa.
Jak wybrać najlepsze szkolenie z zasad bezpieczeństwa w sieci?
Na rynku dostępnych jest wiele opcji szkoleniowych w zakresie cyberbezpieczeństwa. Jak wybrać jednak najlepszy kurs dla siebie lub pracowników swojej firmy? W pierwszej kolejności warto zweryfikować, kto jest jego organizatorem. Jednostki szkoleniowe działające przy dużych firmach informatycznych i producentach oprogramowania, takie jak Centrum Szkoleniowe Comarch, to sprawdzone miejsca do odbycia kursu z ochrony danych w sieci. Ze względu na charakter swojej działalności mają one zwykle dojrzałe i bardzo rozbudowane mechanizmy, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa cyfrowego.
Przy wyborze kursu z ochrony przed atakami w sieci równie ważna jest merytoryczna treść takich szkoleń. Uczestnicy powinni otrzymać na nich konkretne wytyczne, które pomogą im zachować czujność w każdej sytuacji i przygotować się na różne scenariusze zagrożeń. Tworzenie bezpiecznego hasła, analiza wiadomości phishingowych, szyfrowanie zasobów czy zabezpieczenie sprzętu firmowego to tylko kilka absolutnych podstaw, których można oczekiwać od kursu z cyberbezpieczeństwa.
Ostatnim elementem jest wybór konkretnej specjalizacji i formy szkolenia. W zależności od tego, na jakim aspekcie chcemy się skupić i w jaki profil zawodowy celujemy, mamy do wyboru wiele – co dziś szczególnie ważne, również zdalnych – opcji szkoleniowych. Podstawy bezpiecznego poruszania się po sieci i rozpoznawania niebezpieczeństw przydadzą się zarówno początkującym pracownikom IT, jak i przedsiębiorcom, analitykom, kierownikom projektów i prywatnym użytkownikom, którzy pragną poszerzyć i uporządkować wiedzę. Osoby, które chcą podnieść swoje kwalifikacje o poziom wyżej, zapewne zainteresują się mechanizmami obrony przed atakami hakerskimi. Tymczasem programiści, testerzy i dev-opsi mogą poszerzyć swoje umiejętności na przykład o atakowanie oraz ochronę aplikacji webowych. Kursy online prowadzone w ciągu jednego lub kilku dni to jednak nie jedyna możliwość poszerzenia kompetencji w zakresie ochrony danych w sieci – podstaw cyberbezpieczeństwa można nauczyć się również w formie wygodnego e-learningu, realizując szkolenie w wolnym czasie.
Najważniejsza rada na co dzień – zachowaj czujność i przewiduj, co może się wydarzyć
Hakerzy działają coraz bardziej kreatywnie, szukając luk nie tylko w zabezpieczeniach systemów, ale i naszej czujności. Dlatego, poza szeregiem konkretnych sposobów ochrony przed cyberzagrożeniami, ważna jest rozwaga, z jaką wykonujemy obowiązki zawodowe, korzystając z powierzonego nam sprzętu i dostępu do informacji. Nawet najskuteczniejsze technologie i procedury nie zastąpią ostrożności, z którą powinniśmy przetwarzać informacje wewnętrzne.
Jeśli jesteś pracownikiem, sprawdzaj wszystko, co wydaje Ci się podejrzane, a jeśli nie wiesz, jak się zachować, zapytaj osobę odpowiedzialną za obszar cyberbezpieczeństwa w swojej firmie. Jeśli to Ty zatrudniasz innych, nie oszczędzaj na systemach zabezpieczeń i szkoleniach, które dają konkretne umiejętności ochrony przed zagrożeniami w sieci. Przygotuj strategię ochrony, a następnie włącz w jej realizację każdą zatrudnioną osobę, by uczynić z cyberbezpieczeństwa wspólną odpowiedzialność i jedną z wartości całej organizacji.
WARTO PRZECZYTAĆ: