Java to jeden najpopularniejszych języków programowania. Wykorzystywany na szeroką skalę generuje także olbrzymie zapotrzebowanie na specjalistów od programowania w tym języku. Jednak czy sama znajomość Java wystarczy, by zostać programistą? Sprawdź, czego od programistów Java wymagają pracodawcy w Polsce.

Programista Java – wymagania

Java to jeden z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych języków programowania w Polsce i na świecie. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu zakresowi jego wykorzystania. W Javie tworzy się natywne aplikacje mobilne na urządzenia pracujące na Androidzie, a także większość webowych rozwiązań backendowych. Praca programisty Java jest niezbędna w sektorze bankowym, w branży ubezpieczeniowej, a także we wszystkich większych firmach.

Wymagania wobec Java developera są zależne od potrzeb konkretnej firmy, a także od poziomu doświadczenia specjalisty w programowaniu w tym języku. Niezależnie od stanowiska, każdy developer powinien wykazywać się kreatywnością, wysokim poziomem organizacji pracy i zdolnościami analitycznymi, a także bardzo dobrą znajomością języka angielskiego.

Młodsi specjaliści i Junior Java Developerzy powinni wykazywać się praktyczną znajomością zasad programowania w tym języku. Dodatkowym atutem będzie też posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu integracji systemów w oparciu o REST i SOAP oraz znajomość AWS. Wśród wymagań wymienionych w ofertach pracy na takie stanowisko pojawiają się także doświadczenie w projektowaniu aplikacji webowych, znajomość frameworku Spring oraz umiejętność projektowania struktur danych i posługiwania się bazami danych.

Programista z doświadczeniem od 2 do 5 lat, czyli specjalista lub Java Developer może liczyć na zatrudnienie na tym stanowisku, jeśli dodatkowo zna techniki profilowania aplikacji, nie są mu obce biblioteki standardowe JDK, wzorce projektowe, dobre praktyki procesu tworzenia oprogramowania, a także Spring Boot i Spring Framework oraz Java Persistence API. Dodatkowym atutem będzie także znajomość systemu zarządzania repozytoriami GIT.

Jeśli starasz się o posadę Starszego Programisty Java lub Senior Java Developera, powinieneś mieć doświadczenie powyżej 5 lat w tworzeniu aplikacji internetowych w Java i co najmniej jednym dodatkowym języku. Powinieneś także posiadać wiedzę z zakresu technologii integracyjnych i doświadczenie w integracji aplikacji za pomocą baz danych plików płaskich. Wśród wymagań wymienionych w ofertach pracy na to stanowisko znalazły się także praktyczna znajomość REST, SOAP, SQL (PostgreSQL, Oracle, MS SQL) i Enterprise Integration Patterns.

Ile zarabiają programiści Java w Polsce?

Wynagrodzenie programisty Java jest uzależnione od poziomu doświadczenia oraz rynku, na jakim działa firma, dla której pracuje specjalista. Programiści Java w Polsce zarabiają średnio 9 650 zł brutto przy zatrudnieniu na umowie o pracę (mediana deklarowanych zarobków). Na stanowiskach związanych z programowaniem Java poziom wynagrodzeń kształtuje się następująco (wszystkie stawki dotyczą zatrudnienia na umowę o pracę):

  • od 5 720 zł do 8150 zł brutto na stanowiskach juniorskich,
  • od 8 650 do 10 800 zł brutto dla specjalisty z doświadczeniem od 2 do 5 lat,
  • od ok. 11 300 do nawet 16 000 zł brutto dla Senior Java Developera z minimum 5-letnim doświadczeniem w branży.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Automatyzacja pracy projektowej z SOLIDWORKS API
Projektowanie 3D to złożony proces, który często wymaga powtarzania tych samych sekwencji poleceń. Jednak dzięki narzędziu SOLIDWORKS API, możesz znacznie usprawnić swoją pracę poprzez automatyzację
AgilePM AgilePM® – zwinne zarządzanie projektami w dynamicznych środowiskach
Planując jakiekolwiek przedsięwzięcie, chcielibyśmy, by można je było zrealizować możliwie najtaniej, najszybciej i bez przeszkód. W większości przypadków to niemożliwe. Na szczęście istnieją podejścia takie
Czy można zainstalować podsłuch na telefon?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co robią Twoi bliscy na telefonie komórkowym? Masz przeczucie, że coś przed Tobą ukrywają lub prowadzą tajemnicze rozmowy? Jeśli pojawia się
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *