Swego czasu nawigacją była fizyczna mapa, a później – specjalne urządzenie zamontowane na desce rozdzielczej. Wciąż samodzielne nawigacje są dostępne i wiele osób je kupuje, natomiast w większości przypadków wystarczy nam to narzędzie, które posiadamy w swojej kieszeni, czyli nasz smartfon. Nawigacji na smartfony jest mnóstwo, ale część z nich jest mało dokładna bądź naszpikowana reklamami, zwłaszcza, jeśli chodzi o te darmowe. W takim razie która darmowa nawigacja na Androida jest najlepsza?

Google Maps

Jeśli interesuje nas dobra darmowa nawigacja na Androida, nie musimy szukać daleko. Większość z nas ma ją bowiem domyślnie zainstalowaną na naszych smartfonach. Google Maps nie kosztuje ani złotówki, a jest aplikacją naprawdę nieźle rozbudowaną. Doprowadzi nas ona do celu na wiele sposobów – czy do pieszo, rowerowo, komunikacją miejską czy samochodem.

Powiadomi nas także, jeśli będziemy musieli liczyć się z korkami na trasie czy innymi utrudnieniami. Do tego od razu wyświetli nam najważniejsze informacje o dowolnym miejscu. Możemy za jej pomocą jeździć po całej Polsce, Europie, a w zasadzie to niemal po całym świecie. Jeśli obawiamy się, że zostaniemy w jakimś miejscu bez Internetu, możemy zawczasu ściągnąć mapę danego obszaru i później korzystać z niej bez problemu w trybie offline.

Nie każdy lubi Google Maps, ponieważ 1) to aplikacja od Google, 2) zdarza jej się wyprowadzać ludzi w pole. Nie da się jednak ukryć, że jak na swoją cenę (czyli cenę zerową) jest ona bardzo atrakcyjna i warto dać jej szansę.

Waze

Bardzo ciekawą i przez wielu uważanych za lepszą alternatywą dla Google Maps jest Waze (aczkolwiek trzeba wskazać, że właścicielem Waze jest… Google właśnie). Zwłaszcza, jeśli poruszamy się po zatłoczonym i obcym mieście. Warto wspomnieć, że Waze współpracuje z Android Auto, świetnie więc nadaje się do samochodu, a także m.in. ze Spotify.

Jest to aplikacja bazująca na danych pozyskanych od użytkowników, wskazująca nie tylko drogę, którą powinniśmy jechać, ale także wszelkiego rodzaju korki, remonty, fotoradary, policję, zamknięte trasy, a nawet ceny na stacjach paliw czy jakiekolwiek inne informacje, którymi inni kierowcy zechcieli się podzielić. Z kolei mapy, z których Waze korzysta, to Open Street Maps, w wielu przypadkach dokładniejsze od tych stosowanych przez Google Maps.

Yanosik

Yanosik nie jest samą nawigacją, a bardzo rozbudowanym narzędziem dla kierowców. Jego najważniejszym działaniem jest nie samo doprowadzenie nas z punktu A do punktu B, ale sprawienie, abyśmy dojechali tam bez żadnego problemu. Możemy więc, dzięki informacjom od innych kierowców, dowiedzieć się o fotoradarach w danej okolicy, korkachm patrolach policji, kontrolach drogowych, wypadkach i opóźnieniach na trasie.

Są to funkcje, które, jak już wiemy, znajdują się też w innych aplikacjach, ale to one tutaj są elementem kluczowym, a nie dodatkiem, jak w powyżej omówionych nawigacjach. W ich względzie aplikacja ta sprawdza się więc świetnie.

Jeśli chodzi konkretnie o funkcję nawigacji, nie jest tutaj tak dobrze i wygodnie, jak u części konkurencji, ale też nie jest bardzo źle. Jeśli więc poruszamy się samochodem, zdecydowanie warto się nią zainteresować. Nawet, jeśli w zasadzie nawigacji w danym momencie nie potrzebujemy, ponieważ doskonale znamy daną trasę – może ona nas uratować na przykład przed mandatem.

HERE WeGo

HERE WeGo to aplikacja polecana przede wszystkim na dłuższe dystanse. Świetnie sprawdzi się także podczas podróży po mieście, w tym pieszych, ponieważ pozwala m.in. łatwo złapać taksówkę, natomiast jedną z jej największych zalet są mapy offline. Nie tylko Polski, ale też Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonego Królestwa, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Australii, a także ponad 100 innych państw.

Użytkownicy cenią ją także za prostotę obsługi, szybkość działania i wytaczanie kilku różnych tras, z których możemy sobie wybrać naszym zdaniem najlepszą. Nie jest to jednak nawigacja na Androida dla każdego – można jej zarzucić pewną “ubogość” w porównaniu do konkurencji (chociaż nie jest tragicznie – aplikacja wskazuje m.in. korki czy fotoradary), irytować może również brak możliwości ustawienia punktów pośrednik. Na długie trasy z punktu A do punktu B jest jednak często niezastąpiona.

Która darmowa nawigacja na Androida jest Waszym zdaniem najlepsza? Czy może jednak wolicie jakąś wersję płatną? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

WARTO PRZECZYTAĆ:

jak wybrac dobry vpn Jak wybrać dobry VPN na Androida? Ranking
Urządzenia z Androidem nie chronią użytkownika najlepiej, jeśli chodzi o aktywność w sieci. VPN w tym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcesz zadbać o swoje
jak zmienić vpn w telefonie Jak zmienić VPN w telefonie? Instrukcja krok po kroku
Tytułowy VPN (Virtual Private Network) w telefonach to ciągle pewnego rodzaju nisza, podobnie jak niegdyś antywirus. Ciągle się jednak rozwija i tendencję wzrostową utrzyma jeszcze
strzelanki na telefon Odkryj najlepsze strzelanki na telefon!
Jeszcze nie tak dawno temu przez “gry mobilne” mieliśmy na myśli proste gry logiczne, idealne do gry na małym ekranie. Pomyślcie sobie: jakie są według
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

1 Komentarz

  • Rg, 17 sierpnia 2020 @ 20:45 Odpowiedz

    Czy google offline obsługują już wytyczanie i nawigację pieszą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *