
Pamiętacie lekcje techniki ze szkoły podstawowej i rysowanie od linijki rysunków technicznych na papierze milimetrowym? Wszystko dokładnie, co do milimetra, inaczej ocena w dół. Te czasy to oczywiście przeszłość – rozwój sprawił, że współcześni inżynierowie używają do tego programów komputerowych. W takich momentach pojawia się pytanie: czy istnieje darmowy program do rysunku technicznego?
Czy istnieje darmowy program do rysunku technicznego?
Jak to zwykle bywa profesjonalne oprogramowanie, którego można użyć w pracy to gigantyczny koszt, który często jest nie do przeskoczenia dla studentów i początkujących inżynierów. Oprogramowanie rzędu AutoCAD, SolidWorks, Pro/Engineer, czy DraftSight wyceniają się na takim poziomie, że nawet nie ma co tutaj wspominać. Potrzeba, aby znaleźć darmowy program do rysunku technicznego, jest wręcz ogromna.
Na całe szczęście społeczność internetowa zawsze służy pomocą. Niezależnie, czy potrzebujecie darmowy program do rysunku technicznego z wymiarowaniem, czy darmowy program do rysunku technicznego online, w internecie je znajdziecie.
Darmowy program do rysunku technicznego – zestawienie
Darmowy program do rysunku technicznego oczywiście raczej nie będzie oferował pełni funkcji płatnych programów. Nie ma się jednak co tym przejmować: każdy z przedstawionych tu programów ma swoje plusy i minusy, dzięki którym zdołacie wybrać taki, który wam najbardziej odpowiada.
FreeCAD
FreeCAD to oprogramowanie open-source, dostępne na Windowsa, Maca i Linuxa, które charakteryzuje się tym, że jest parametrycznym modelerem 3D stworzonym przede wszystkim do projektowania rzeczywistych obiektów o dowolnej wielkości. Modelowanie parametryczne pozwala na łatwe modyfikowanie projektu poprzez cofnięcie się do historii modelu i zmianę jego parametrów.
FreeCAD jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do prawdopodobnie najważniejszego programu do modelowania: AutoCAD. Dzięki temu, że jest darmowy, jest świetnym programem dla hobbystów, ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją inżynierską karierę lub po prostu dla profesjonalistów szukających oszczędności. Doświadczeni użytkownicy powinni przyzwyczaić się do tej alternatywy w przeciągu jednego popołudnia.
Zalety
- Łatwy do nauki
- Świetny do tworzenia modeli dla drukarek 3D
- Open-source
Wady
- Z początku może nie być intuicyjny
LibreCAD
LibreCAD to kolejny darmowy program do rysunku technicznego, który jest open-source. Dostępny na Windowsa, komputery Apple i Linuxa. Duże community zapewnia szybki support i rozwój. Początkowo nazywał się QCad i CADuntu, więc bardziej doświadczeni użytkownicy mogą go kojarzyć. Bazuje na Qt, który jest wiodącym frameworkiem dla multiplatformowych aplikacji i tworzenia interfejsu użytkownika.
LibreCAD skupia się na projektach 2D, więc jest łatwy w obsłudze, a instalator waży tylko 30 mb. Ma wbudowane warstwy, bloki, polilinie, narzędzia elipsy, zaawansowane narzędzia linii stycznej i okręgu, narzędzia transformacji, zaawansowany system przyciągania i wiele innych.
Zalety
- Nie zajmuje wiele miejsca
- Nie obciąża systemu
- Sporo narzędzi
Wady
- Wszystko powyższe zostało osiągnięte przez skupienie się tylko na projektach 2D
SketchUp
SketchUp to program znany do niedawno jako Google SketchUp, który służy do modelowania 3D. Ma szeroki zakres zastosowań rysunkowych jak np. projektowanie architektoniczne, projektowanie wnętrz, inżynieria lądowa i mechaniczna oraz projektowanie filmów i gier wideo.
Program SketchUp ma wbudowaną galerię modeli 3D, dzięki której można podzielić się swoimi pracami, jak i wyszukać interesujące nas modele stworzone przez innych użytkowników. Niestety od niedawna Sketchup to nie jest w pełni darmowy program do rysunku technicznego. Ma trial dla zainteresowanych i wersje płatne z większą liczbą funkcji.
Zalety
- Wbudowana galeria
- Bardzo dobre narzędzia do projektowania i edycji
- Szablony i narzędzia do tworzenia animacji
Wady
- Darmowy jest tylko trial
OpenSCAD
OpenSCAD to kolejny w pełni darmowy program do rysunku technicznego. Umożliwia tworzenia obiektów 3D poprzez kod źródłowy lub komendy. Użytkownicy mogą generować, edytować i obracać trójwymiarowe modele. OpenSCAD pozwala tworzyć obiekty 3D z dużą precyzją i dokładnością. Ma też łatwy w użyciu interfejs i jest dostępny dla wszystkich systemów operacyjnych: Windows, Linux i macOS.
Zalety
- Łatwy w użyciu dzięki wyraźnym i zrozumiałym języku skryptowym
- Program jest w pełni darmowy i nie wymaga żadnych opłat licencyjnych
- Łatwy w użyciu
- Wiele wsparcia online dzięki społeczności skupionej wokół projektu open-source
Wady
- Wyrafinowany interfejs użytkownika może być trudny do opanowania dla początkujących
- Ograniczone opcje edycji modeli 3D
QCAD
Tak jak prawie każdy darmowy program do rysunku technicznego QCAD jest projektem open-source. Twórcy przedstawiają QCAD jako aplikacje do kreślenia w 2D wspomaganego komputerowo. Można dzięki niemu tworzyć plany budynków i wnętrz; schematy części mechanicznych lub diagramy. Jest dostępny na wszystkie popularne systemy operacyjne.
QCAD został zaprojektowany jako oprogramowanie modularne z możliwością poszerzenia i przenoszenia. QCAD przyciąga wzrok intuicyjnym interfejsem użytkownika, co sprawia, że jest łatwy w użyciu. Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia – możesz zacząć projektować w 2D zaraz po instalacji.
Zalety
- Darmowy i w pełni funkcjonalny
- Mały i lekki z dodatkowymi modułami
- Współpracuje z wieloma formatami plików
Wady
- Projektowanie tylko w dwóch wymiarach (2D)
Microsoft 3D Builder
Microsoft 3D Builder to darmowy program do rysunku technicznego online, który możesz pobrać prosto ze sklepu z aplikacjami Microsoftu (wbudowanego w system Windows). Microsoft 3D Builder pozwala na pobieranie gotowych plików 3D i ich edycję. Do tego celu dostarczaja szeroką gamę łatwych w użyciu narzędzi, które pozwalają nawet na bardzo zaawansowane działania.
Dzięki aplikacji Microsoft 3D Builder możecie wygładzać i upraszczać swój obiekt, konwertować zdjęcia z kamery internetowej, grawerować tekst na dowolnym obiekcie, scalać, dodawać, odejmować lub ciąć modele na kawałki. A do tego naprawdę wiele innych funkcji!
Zalety
- Łatwo dostępny – z oficjalnego sklepu Microsoft wbudowanego w Windowsa
- Bardzo łatwo zacząć pracę
- Możliwa współpraca z oprogramowaniem do druku 3D
Wady
- Dość ograniczone opcje
- Nie można rysować – program pozwala jedynie na edycję modeli
Czym jest rysunek techniczny?
Po co właściwie ktoś miałby szukać program do rysunku technicznego? Darmowy program to oczywiście oszczędność pieniędzy, jednak jeśli weźmiecie pod uwagę, czym dokładnie jest rysunek techniczny, to zrozumiecie, czemu tak ważne jest, aby dobrać jak najlepsze oprogramowanie. I czemu najlepszy program do rysunku technicznego jest tak drogi.
Rysunek techniczny to graficzny opis technicznych cech produktu lub przedmiotu. Służy do określenia wymiarów, kształtu, konstrukcji i innych szczegółów produktu lub przedmiotu. Rysunek techniczny ułatwia wytwarzanie, montaż i naprawę produktu lub przedmiotu, ponieważ dokładnie określa jego parametry i pozwala na powtarzalne wytwarzanie go. Rysunki techniczne są powszechnie stosowane w przemyśle, budownictwie i inżynierii.
WARTO PRZECZYTAĆ:





