W naszym niedawnym poradniku na temat jak sprawdzić, czy telefon ma ładowanie indukcyjne, pisaliśmy o tym, jak ten nowy sposób ładowania zdobywa coraz większą popularność. Ładowarki indukcyjne przekroczyły próg, w którym po pierwsze są na tyle tanie, żeby każdy chciał spróbować, a po drugie: coraz więcej telefonów można ładować indukcyjnie. Nawet jeśli użytkownik o tym nie wie, co było powodem powstania poprzedniego poradnika.

Zwiększona popularność ładowarek indukcyjnych to zwiększona szansa na usterki wśród populacji użytkowników. To kompletnie normalne, nie ma się co martwić na zapas. Nawet najlepsza ładowarka indukcyjna może czasem odmówić współpracy.

Powody, przez które ładowarka indukcyjna nie działa

Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje? Jest kilka popularnych powodów, które warto sprawdzić.

Prawidłowe podłączenie

Tradycyjnie zaczynam od najprostszych. Prawidłowe podłączenie ładowarki indukcyjnej to sprawa tylko pozornie prosta, ponieważ nie mam na myśli tego, czy ładowarka jest podłączona do prądu (chociaż to też sprawdźcie).

Każda ładowarka indukcyjna wymaga kostki o określonej w specyfikacji technicznej mocy. Przykładowo ładowarki indukcyjne o mocy 15W wymagają z reguły kostki, które obsługuje ładowanie o mocy 20W. Chociaż to tylko przykład, to zasadą jest to, że kostka musi być mocniejsza niż ładowarka indukcyjna.

Jednocześnie, tak jak współcześnie telefony nie mają w pudełkach ładowarek (wtyczek do gniazdka), tak samo ładowarki indukcyjne z reguły ich nie mają. To może być powód, dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje. Albo dokupiliście złą wtyczkę (przyznaje: łatwo się zgubić), albo przez brak ładowarek w nowych zestawach używacie starej, która jeszcze nie miała odpowiedniej mocy.

Prawidłowe ułożenie

To może zabrzmieć dziwnie, ale telefon musi leżeć w odpowiedni sposób na ładowarce. Spirala ładująca indukcyjnie umieszczona w środku z reguły jest dużo mniejsza, niż sama ładowarka więc trzeba w nią “trafić”. Z reguły jest oczywiście na środku, aczkolwiek są ładowarki, które obsłużą tylko ułożenie pionowe lub poziome. Z drugiej strony właśnie dlatego są ładowarki indukcyjne, które reklamują się hasłem, że ładują telefon niezależnie od umieszczenia.

Chociaż to wydaje się trochę głupie, to może być to powód, dla którego ładowarka indukcyjna nie działa. Trzeba jednak na to zwrócić uwagę, szczególnie jeśli jest to np. ładowarka indukcyjna do samochodu. Ta najpewniej wymusza odpowiednie ułożenie, a telefon może się trochę przesuwać od delikatnych wstrząsów związanych z jazdą po naszych nierównych ulicach.

Nieprawidłowe etui

Jeżeli ktoś by zadał mi pytanie, czego nie lubię w smartfonach, to faktu, że są budowane w taki sposób, że praktycznie nie da się ich obsługiwać bez etui. Niezależnie, czy masz małe, czy duże dłonie smartfony łatwo wypadają i wymagają sensownego etui właśnie po to, żeby lepiej leżały w dłoni. Oczywiście służą też do wzmocnienia ochrony przed upadkami i zwiększoną ochroną ekranu przy okazji.

Producenci już nas przyzwyczaili, że każdy telefon wymaga odpowiedniego etui, niestety nie każde etui nadaje się do ładowania indukcyjnego. To może być powód, przez który ładowarka indukcyjna nie działa. Najłatwiej sprawdzić to w oczywisty sposób: spróbować ładować telefon bez etui. Etui przeznaczone do ładowania indukcyjnego musi być odpowiednio cienkie, inaczej telefon i ładowarka będą od siebie za daleko.

Jeżeli wasze akcesorium to ładowarka indukcyjna do iPhone, sprawdźcie, czy etui zostało stworzone z wbudowanym standardem Magsafe. Ten jest wymagany do ładowania indukcyjnego iPhonów.

dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje iphone

Słaba bateria

Na pierwszy rzut oka słaba bateria to powód, dla którego chcemy ją naładować. Mam jednak na myśli bardziej złożony problem. Jeśli wasz telefon ma już kilka lat, bateria jest najpewniej mocno zużyta i łatwo się nagrzewa pod obciążeniem. Jeżeli oba urządzenia (ładowarka i telefon) mocno się rozgrzewają i np. wyłączają z powodu przegrzania, może to być oznaką problemu z telefonem.

Bateria nie musi być stara, żeby mieć problemy. Niewłaściwe ładowanie, czy nadużywanie powerbanków, gdy telefon jest używany, mogą skutecznie obniżyć jakość baterii w krótkim czasie. Odpowiedzią na ten problem, jest wymiana baterii lub kupno nowego telefonu. A następnie szanowanie nowej baterii.

Usterka techniczna

Oczywiście nie można tego wykluczyć. Jeśli wszystkie metody sprawdzenia zawiodły, może się okazać, że ładowarka indukcyjna nie ładuje, bo się zepsuła. O ile nie kupiliście jakiegoś badziewia, to bez problemu ją naprawicie. Pamiętajcie, że rękojmia może być dla was korzystniejsza niż gwarancja.

Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje iPhone?

Na dobrą sprawę wspomniałem o tym w akapicie o etui. iPhony wymagają etui, które wspiera standard Magsafe. Jeśli wasze etui do iPhone nie zostało stworzone z obsługą Magsafe, najpewniej to jest powodem, dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje iPhone.

Ładowanie innych urządzeń “od siebie”

Popularną funkcją urządzeń, które wspierają ładowanie indukcyjne, jest dzielenie się energią. Można naładować telefon lub słuchawki bezprzewodowe od innego telefonu. W odróżnieniu od ładowania telefonu tę funkcję trzeba włączyć. Ładowanie innych urządzeń jest domyślnie zablokowane, wymaga włączenia w opcjach i ustawienia limitu bezpieczeństwa.

Dlaczego ładowarka indukcyjna nie ładuje? Podsumowanie

Jeżeli wasza ładowarka indukcyjna nie ładuje, sprawdźcie następujące rzeczy:

  • Czy jest prawidłowo podłączona, a ładowarka (kostka) ma odpowiednią moc?
  • Czy układacie prawidłowo telefon?
  • Czy etui nie przeszkadza w ładowaniu indukcyjnym?
  • Czy bateria nie jest mocno zużyta?

Jeżeli wszystko jest w porządku, najpewniej oznacza to usterkę bądź wadę techniczną i musicie to zgłosić do supportu lub sklepu, gdzie kupiliście ładowarkę indukcyjną.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Jak grać w Teamfight Tactics? Jak grać w TFT (Teamfight Tactics)? Poradnik
Czasami tak bywa, że najpopularniejsze gry powstają na podstawie modów tworzonych przez społeczność graczy. Tak było z DOTĄ 2, która rozpoczęła swoją historię jako mod
Jak grać jungle w LOLu? Jak grać jungle w LOL-u? Poradnik i najlepsze wskazówki
Znacie LOL-a? Kto nie zna! Jeśli jednak jakimś cudem pominęliście istnienie tej gry, szybko zerknijcie do naszego rankingu najlepszych darmowych gier na PC i to
nintendo direct Nowe gry na Nintendo Switch zapowiedziane!
Co prawda do premiery każdego poniższego tytułu zostało jeszcze trochę czasu, to przynajmniej nie musieliśmy długo czekać na same zapowiedzi. Podczas wczorajszego 40-minutowego streamu, nowe
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *