Arduino oraz jego klony, to jedna z najpopularniejszych platform programistycznych, chętnie wykorzystywana przez elektroników-amatorów. Całość oparta o popularne produkty firmy Atmel (konkretnie produkty z rodziny AVR firmy Atmel) łeb w łeb konkurujące z rozwiązaniami produkcji MikroTik. Co więc jest tutaj na tyle złego, by spisywać płytkę Arduino na straty już na starcie?

Pomysł i marketing

Idea jak zwykle jest podniosła i szczytna.
Sprzedać (przeważnie) młodym ludziom obietnicę ograniczonych jedynie własną wyobraźnią możliwości. Dać szansę zbudowania i zaprogramowania układu, którego zakres prac będzie się ograniczał zarówno do podlewania kwiatków, jak i zarządzania naszym domem. Tanią platformę programistyczną dla ambitnych elektroników żądnych całkowitej kontroli nad swoim projektem.

Co nam jednak z Arduino, jeśli nawet nie potrafimy napisać na niego prostego programu?
Tutaj ponownie projekt wyciąga do nas pomocną dłoń swoim dumnie i donośnie zachwalanym IDE, w którym pisanie można porównać do relaksującego wąchania lawendy.
Dumnie określany językiem C ze zbiorem gotowych do pracy, elastycznych funkcji, które każdy programista może wykorzystać wedle potrzeb oraz upodobań. Wszystko podane na tacy w postaci lekkostrawnego dania przyjaznego nawet najmłodszym i rozpoczynającym swoją przygodę z mikrokontrolerami AVR.

Dlaczego więc nie mogę cieszyć się sukcesem tej platformy razem z innymi? Czemu tak silnie sprzeciwiam się, by to ją wybierać na swój pierwszy kontakt z zagadnieniem? Na Boga… Czemu tyle soli przechodzi przez mój organizm?

Nauka i przyszłościowe myślenie

Mimo bycia otwartą i przyjazną platformą dla amatorów, Arduino wymaga przynajmniej podstaw z zakresu elektroniki i programowania. O ile to pierwsze załatwia tok nauczania okolic drugiej klasy gimnazjum, tak polepszyć się w programowaniu możemy najszybciej za pomocą odpowiednich wzorców. A o to jest wybitnie trudno.

Nie ma co ukrywać – zaczynając naukę od prostych skatchy za pomocą firmowego IDE nigdzie nie zajdziemy. Owszem, takie rozwiązanie ma swoje zalety, ale są on przytłoczone wadami, które tylko pogrążają cały projekt.

Dla totalnego amatora, który nie jest pewien swoich umiejętności czy zapału może to być ciekawe, proste oraz pasjonujące. Ale taki człowiek po miesiącu rzuci płytkę w kąt i raczej za prędko do niej nie wróci.

Każda inna osoba, którą to pociąga na tyle, by zająć się tym na poważnie tylko straci i zmarnuje czas.
Owszem, sam próg wejścia jest znacznie niższy, ale co nam przyjdzie pożytecznego z nauki ichniejszej składni? Gdzie będziemy mogli wykorzystać to hermetyczne środowisko? Głupi PIC 16F628A totalnie nas nie zrozumie. A to zamyka nam możliwość komunikacji z bardzo prostym i podobnym czipem, co Atmega.

Dlaczego nie zacząć od razu od prawdziwego, czystego C? Dlaczego to na nim nie oprzeć swojej wiedzy, która w przyszłości spotęguje i zapewni nam same zyski? Dlaczego mamy zaprzątać sobie głowę bezużyteczną składnią, skoro od samego początku możemy uczyć się rzeczy pożytecznych?
Jaka jest różnica dla amatora, co będzie musiał zapamiętać, skoro wszystko na starcie będzie równie niezrozumiałe?

Nauka C owocuje bardzo szybko. Po początkowym zagubieniu nadchodzą chwile łączenia faktów, najbardziej rozwijający nas samych okres. To tutaj zaczynamy widzieć korelacje pomiędzy kolejnymi rozwiązaniami, funkcjami czy innymi pętlami.
Sama nota katalogowa jest skarbnicą wiedzy dokładnie i bardzo szczegółowo opisującą nasz mikrokontroler. To na niej i przykładach w niej zawartych można oprzeć swoje pierwsze projekty! Mimo pozornego skomplikowania są to najbardziej uporządkowane informacje, jakie można znaleźć o naszym sprzęcie.

Wracając jeszcze do elektroniki, to jest to temat tak szeroko i obszernie opisany, że nie ma najmniejszego problemu, by znaleźć interesujące nas informacje. Najlepszym przykładem polskiej sceny YouTube jest kanał Reduktor Szumu oraz RS Elektronika, obydwa prowadzone przez Pana Krzysztofa Bielewicza.
Ogrom pożytecznych informacji, klarowne opisy zagadnień i przyjazna użytkownikowi forma sprawiają, że po chwili obycia i zrozumieniu podstawowych pojęć, każdy znajdzie coś dla siebie.

Budowa i ograniczenia

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia – maksyma, która pasuje niemalże do każdej sprzecznej sytuacji.
Ogromną zaletą gotowej płytki jest oczywiście to, że jest… Gotowa. Jedynym zadaniem postawionym przed użytkownikiem jest pobranie Arduino IDE. Reszta jest już tylko i wyłącznie kwestią naszej wyobraźni.

Jednak podstawowa zaleta bardzo szybko obraca się w jedną z głównych wad.
Dlaczego mamy się ograniczać? Czemu musimy godzić się na rozwiązania przygotowane przez kogoś innego? A jakby zrobić to po swojemu?

Tutaj kolejny raz przychodzi z odsieczą czysta AVR.
Razem z wiedzą o podstawach elektroniki, notą katalogową oraz własną wyobraźnią jesteśmy w stanie idealnie do swoich potrzeb i możliwości dostosować płytkę, którą samą zrobimy.
To tutaj mamy możliwość rozwinąć skrzydła, rzucić wodze fantazji i zrobić projekt idealnie pod nas samych.

Lutownica w dłoni, trochę wolnego czasu i programator (który także możemy sobie sami zrobić) – to narzędzia pozwalające przekuć ideę w interesujący nas końcowy produkt.

Porównanie

Warto na własne oczy przekonać się o podstawowych różnicach w kodzie dla Arduino oraz czystego AVR. Wykorzystam do tego celu jeden z najbardziej podstawowych programów – “Blink”, którego jedynym zadaniem jest zapalać i gasić diodę co dany okres czasu.

Kod dla Arduino
void setup() {
pinMode(13, OUTPUT);
}

void loop() {
digitalWrite(13, HIGH);
delay(1000);
digitalWrite(13, LOW);
delay(1000);
}

Idąc od samej góry, tak jak nasz program, pasuje wyjaśnić poszczególne jego sekcje i linie.

void setup() jest główną funkcją programu. To tutaj możemy określić kierunek naszych pinów, zadeklarować stałe czy też inne zmienne.
Jej naturalnym odpowiednikiem w języku C jest funkcja main().

void loop() to zaś nieskończona pętla programu. To właśnie tutaj wpisujemy instrukcje, jakie ma wykonać nasze Arduino. W C wykorzystuje się do tego celu nieskończoną pętlę while(1) lub for(;;).

pinMode(LED_BUILTIN, OUTPUT);
DDRB |= (1<<PB5);

Pierwszy zgrzyt – jakie znowu DDRB? Co do cholery znaczy |= ? Czemu muszę pisać jakieś (1<<PB5)? Człowieku, z czym Ty do mnie wyskakujesz? I Ty twierdzisz, że to jest lepsze od Arduino?

Ludzie z natury boją się rzeczy, których nie rozumieją. Wiem o tym z doświadczenia. Pierwszy kontakt z takim zapisem również był dla mnie szokiem. Lecz w trakcie poznawania tajników samych AVR zaczęły mi się zaświecać kolejne lampki. Więc pozwólcie, że Wam to opiszę:

DDRB – jest to rejestr kierunku. Określa, czy dany pin ma być wejściem (logiczne 0), czy wyjściem (logiczne 1). Litera B wzięła się z tego, że Atmega 328P posiada trzy takie rejestry z odpowiadającymi im pinami – B, C i D.

|= – operator logiczny “or-równa się“, można go zapisać także w formie DDRx = DDRx | (1<<PBx), jest on po prostu skróconą formą zapisu. Wykorzystuje operator bitowy OR ( | ). Co jest znaną nam bramką logiczną i na takiej zasadzie właśnie działa.

(1<<PB5) – jest to przesunięcie bitowe. Czyli prosto mówiąc – przesuwa jedynkę do bitu, który odpowiada 5 pinowi portu B (czyli pin 13 Arduino). Daje nam to stan wysoki (logiczne 1) na danym pinie.

Dlatego łącząc wszystko w całość otrzymujemy jasny przekaz – pin 5 portu B staje się wyjściem.

Ale wcale nie musimy tak tego zapisywać! Spróbujmy jeszcze na 3 inne sposoby:

DDRB = 32 – bardzo krótki zapis. Ale co on tak właściwie oznacza? Ano to, że do bitu o wadze 5 przypisujemy 1 (2^5 daje nam w końcu 32).

DDRB = 0x05 – o Jezu, jakieś iksy nam się tutaj pojawiają! Ale oznacza to jedynie zapis w systemie szesnastkowym. Zasada działania jest identyczna, jak wyżej. Różnica jest w liczeniu, bo w końcu nie zatrzymujemy się na 9, a na F.

DDRB = 0b00100000 – jakby komuś było mało, zawsze można zapisywać to w postaci binarnej!

Język C daje nam wolność na niespotykaną w Arduino skalę. Czy jest trudniej? Wcale że nie, sami widzicie! Kwestia tylko zapamiętania zapisu oraz powolnego trawienia tej informacji, by w końcu to wszystko zrozumieć. W Arduino proces jest szybszy, ale przecież i tak musimy się nauczyć wykorzystywać dane nam funkcje.

Co z resztą? Ze wstrzymaniem pracy na sekundę, z zaświecaniem i gaszeniem diody?
Sprawa jest analogiczna i wykorzystujemy te same schematy.

digitalWrite(13, HIGH);
PORTB |= (1<<PB5); /* można stosować także trzy pozostałe metody, tak samo jak przy DDRx */

Hej, to przecież znany nam już zapis! Wystarczyło tylko zmienić DDRB na PORTB, by już nie określać kierunku, a po prostu wysłać sygnał!

delay(1000);
_ms_delay(1000);

Za pomocą #include <util/delay.h> możemy w bardzo prosty sposób zaimplementować do naszego programu obsługę opóźnień. Do tego nie musimy ograniczać się do milisekund, bo możemy także zapisać to jako _us_delay(1000), dla znacznie dokładniejszych pomiarów.

digitalWrite(13, LOW);
PORTB &= ~(1<<PB5);

Matko Boska! Co to nam się pojawiło? Znowu jakieś udziwnienia!
Wcale nie, jest to prosty zapis oparty na bramce AND oraz NOT, umożliwiający nam wysłanie na PB5 stanu niskiego. Analogia działania jest taka sama jak przy bramce OR.

Podsumowanie

To bardzo mały wycinek i dosyć pobieżnie opisane wprowadzenie do języka C dla AVR. Chciałem jedynie w kilku prostych słowach przybliżyć, dlaczego nie lubię Arduino (chociaż ma pewne zalety, takie jak to, że bootloader można pominąć, kompilując kod innymi programami) i jego kupno uważam za strzał w stopę. Moim celem było także pokazanie, że strach przed składnią ma tylko wielkie oczy. Poświęcając chwilę na jego zrozumienie, zyskamy o rząd wielkości więcej, niż ucząc się uproszczonego zapisu.
Do tego wpis w CV o języku C jest zawsze i wszędzie mile widziany!

Żeby jednak być sprawiedliwym – nie umniejszam wartości samej platformy. Cieszy mnie, że ktoś próbuje przekonać szersze grono odbiorców do elektroniki i programowania. Proszę mnie nie palić żywcem!

Cheers!

Udostępnij

Administrator

7Komentarze

 • krzysztof, 14 kwietnia 2019 @ 23:31 Odpowiedz

  Więc, zacznę od “więc”. Jestem można powiedzieć wychowankiem arduino i po dwóch latach pracy z nim zaczynam dostrzegać infantylność tego języka. Niestety nie przejdę na razie do czystego C, gdyż nie ma w tej chwili żadnego, POWTARZAM ŻADNEGO programu, który nie byłby wk….jący w swoim instalowaniu. A jeśli już zainstaluję, to zawsze brakuje czegoś, a to kur….a sterowników, a to jakiejś zasranej javy aktualnej, a to jak już wszystko jest, to nie wiadomo dlaczego nie chce się program wgrać i pojawiają się jakieś błędy, a to kompilacja niepoprawna,a to trzeba zapisać plik wcześniej, a to inne gówniane problemy itd. A jeśli już się przegryzie człowiek np z mkAVRCalkulator i Ecclipse, to okazuje się, że mkAVRCalkulator obsługuje tylko kilka mikrokontrolerów, reszta dopiero kiedy posiądziemy pełną – płatną wersję programu oraz okazuje się, że powstają jakieś nowe poradniki, które prowadzone są chyba tylko po to, żeby nabic sobie subskrybcji, bo ich twórcy zazweyczaj tak je prowadzą, jakby sami nie byli pewni tego, o czym mówią lub też ja muszę się domyślać wszystkiego. A jak już poradnik prowadzony jest krok po kroku, to się kur…wa zawsze coś pierniczy, bo np mam inna wersję progrmau niż jest w poradniku. I tak moja przygoda z C skończyła się na programowaniu Atmegi8 w Ecclipsie z wykorzystaniem mKAVR Calkulator. Szukałem wiele dni i znalazłem oprócz literatury również poradniki w necie, o tym jak korzystać z Arduino IDE i pisac w czystym C. Niestety te poradniki tez są o dupę rozbić, gdyż nie pokazują jakich zmian należy dokonać i GDZIE(krw…a)GDZIE w plikach systemowych…No więc postanowiłem, ze muszę się męczyć z arduino i stac w miejscu. Może kiedyś ktoś pokaże jak i co po kolei zmienić w którym pliku i które kur…wa klawisze mam wcisnąć po kolei, żeby można było pisać w IDE w czystym C. Uffffff wszystkie żale wylałem i już mi lepiej…tylko nic niestety to nie zmieni.

 • Gielo, 30 kwietnia 2019 @ 11:04 Odpowiedz

  [red]:]
  Otóż kod Arduino przypomina bardzo kod C++, więc jest bardziej czytelny od zwykłego C. C++ też jest bardziej przyszłościowy niż C, wystarczy spojrzeć w ogłoszenia o pracę dla programistów urządzeń wbudowanych (szczególnie jeśli go połączymy z czasem z biblioteka Qt). Kod wynikowy, kompilowany z Arduino nie musi być wcale większy, czy w jakikolwiek inny sposób bardziej obciążony niż ten kompilowany z C do kodu binarnego. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale można pisać kod w Arduino i go kompilować poza tym całym edytorem Arduino, wykorzystując chociażby Atom+Platformio. Skompilowany kod wynikowy można wgrać do chipa AVR zwykłym programatorem jak ma to miejsce programując w C, bez żadnych bootloaderów i tego typu rzeczy 🙂 Przecież to nie żaden bytecode jak w javie czy C# ale kod skompilowany do wersji binarnej, a mikrokontrolerowi jest wszystko jedno w czym on był pisany. Dla niego się liczy kod binarny, bo to jego rozumie, a nie sam język programowania.

  Taki mikrokontroler można też wykorzystać dokładnie w taki sam sposób pisząc w Arduino, jak pisząc w C, czyli bez tej całej otoczki elektroniki Arduino. Powiem więcej, jeśli w samym języku Arduino czegoś nie będziesz mógł osiągnąć ( w co wątpię przy obecnym zaawansowaniu tej biblioteki) to zawsze możesz zrobić wstatwkę w C, czy Asemblerze bezpośrednio do kodu. Tak to działa, bo składnia Arduino, to tak naprawdę biblioteka arduino.h w której uproszczono składnie na wzór C++ w oparciu o makrodefinicje, i inne tego typu rzeczy,

  Piszesz, że programując w Arduino trzeba znać podstawy elektroniki i programowania. Przecież to stwierdzenie, to kompletny bezsens. Jak w ogóle można programować bez znajomości jakiegoś języka programowania, a programować mikrokontrolery bez znajomości przynajmniej podstaw elektroniki w szczególności? Przecież to nie będzie potem służyło jako dekoracja tylko jako działający element większego układu elektronicznego.

  Po co więc programować w arduino i jakie są tego zalety? Bardziej wysokopoziomowa biblioteka niż ta z C, prostsza składnia bardzo podobna do C++, bardziej czytelny i lepiej zorganizowany kod, nabranie dobrych praktyk jak w c++ i nieużywanie chociażby nagminnie preprocesora jak ma to miejsce w C.

  Czy programowanie w Arduino jest łatwiejsze niż w C? Cóż to kwestia gustu, inteligencji i pewnych predyspozycji. Miganie diodą może się wydać łatwiejsze ale już bardziej zaawansowany projekt tak samo wymaga znajomości bibliotek zewnętrznych (do obsługi peryferii jak chociażby wyświetlacze, czujniki temp. itp.), znajomości składni, budowy funkcji, typu zmiennych, poprawnej organizacji kodu itp. jak programując w C.

  Podsumowując ten mój dość przydługawy wywód, to warto poznać bardziej dogłebnie Arduino i to zarówno od strony programowej jak i elektroniki, aby móc się o nim wypowiadać. W sumie pytanie Po co programować w Arduino jak można od razu w C, można zniżyć do poziomu Po co programować w C jeśli można programować od razu w Asemblerze albo od razu w kodzie binarnym 010101 itp. ? :]

  Cóż artykuły tego typu widzę dość często i to nie tylko jeśli chodzi o mikrokontrolery ale także zwykłe poczciwe PC. Wyższaość jednego języka nad innym od wielu lat jest tematem różnych dyskusji i sporów, szczególnie mniej doświadczonych “Programistów”:. Moim skromnym zdaniem jednak, ważne jest bardziej nie to jaki język jest lepszy (bo to sprawa dyskusyjna), a to na ile znasz dany język i ile możesz za pomocą niego wycisnąć ze sprzętu. Tym bardziej mikrokontrolerów AVR nie grzeszących przecież wieloma GB pamięci, czy wieloma GHz mocy obliczeniowej. Zarówno Arduino (jako język programoania) jak i C sprawują się na tym polu dobrze. Na tyle dobrze, że kod pisany za ich pomocą pracuje z powodzeniem na wielu urządzeniach. Przy czym jak już pisałem na początku, kod Arduino jest bardziej czytelny i lepiej zorganizowany.

 • Jacek, 12 lipca 2019 @ 01:19 Odpowiedz

  Możesz sobie swoje DDRB i inne równie dobrze używać w Arduino – też działa.

 • Jacek, 20 kwietnia 2020 @ 12:40 Odpowiedz

  Możesz sobie swoje DDRB i inne równie dobrze używać w Arduino – też działa.

 • Gielo, 20 kwietnia 2020 @ 12:40 Odpowiedz

  [red]:]
  Otóż kod Arduino przypomina bardzo kod C++, więc jest bardziej czytelny od zwykłego C. C++ też jest bardziej przyszłościowy niż C, wystarczy spojrzeć w ogłoszenia o pracę dla programistów urządzeń wbudowanych (szczególnie jeśli go połączymy z czasem z biblioteka Qt). Kod wynikowy, kompilowany z Arduino nie musi być wcale większy, czy w jakikolwiek inny sposób bardziej obciążony niż ten kompilowany z C do kodu binarnego. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę ale można pisać kod w Arduino i go kompilować poza tym całym edytorem Arduino, wykorzystując chociażby Atom+Platformio. Skompilowany kod wynikowy można wgrać do chipa AVR zwykłym programatorem jak ma to miejsce programując w C, bez żadnych bootloaderów i tego typu rzeczy 🙂 Przecież to nie żaden bytecode jak w javie czy C# ale kod skompilowany do wersji binarnej, a mikrokontrolerowi jest wszystko jedno w czym on był pisany. Dla niego się liczy kod binarny, bo to jego rozumie, a nie sam język programowania.

  Taki mikrokontroler można też wykorzystać dokładnie w taki sam sposób pisząc w Arduino, jak pisząc w C, czyli bez tej całej otoczki elektroniki Arduino. Powiem więcej, jeśli w samym języku Arduino czegoś nie będziesz mógł osiągnąć ( w co wątpię przy obecnym zaawansowaniu tej biblioteki) to zawsze możesz zrobić wstatwkę w C, czy Asemblerze bezpośrednio do kodu. Tak to działa, bo składnia Arduino, to tak naprawdę biblioteka arduino.h w której uproszczono składnie na wzór C++ w oparciu o makrodefinicje, i inne tego typu rzeczy,

  Piszesz, że programując w Arduino trzeba znać podstawy elektroniki i programowania. Przecież to stwierdzenie, to kompletny bezsens. Jak w ogóle można programować bez znajomości jakiegoś języka programowania, a programować mikrokontrolery bez znajomości przynajmniej podstaw elektroniki w szczególności? Przecież to nie będzie potem służyło jako dekoracja tylko jako działający element większego układu elektronicznego.

  Po co więc programować w arduino i jakie są tego zalety? Bardziej wysokopoziomowa biblioteka niż ta z C, prostsza składnia bardzo podobna do C++, bardziej czytelny i lepiej zorganizowany kod, nabranie dobrych praktyk jak w c++ i nieużywanie chociażby nagminnie preprocesora jak ma to miejsce w C.

  Czy programowanie w Arduino jest łatwiejsze niż w C? Cóż to kwestia gustu, inteligencji i pewnych predyspozycji. Miganie diodą może się wydać łatwiejsze ale już bardziej zaawansowany projekt tak samo wymaga znajomości bibliotek zewnętrznych (do obsługi peryferii jak chociażby wyświetlacze, czujniki temp. itp.), znajomości składni, budowy funkcji, typu zmiennych, poprawnej organizacji kodu itp. jak programując w C.

  Podsumowując ten mój dość przydługawy wywód, to warto poznać bardziej dogłebnie Arduino i to zarówno od strony programowej jak i elektroniki, aby móc się o nim wypowiadać. W sumie pytanie Po co programować w Arduino jak można od razu w C, można zniżyć do poziomu Po co programować w C jeśli można programować od razu w Asemblerze albo od razu w kodzie binarnym 010101 itp. ? :]

  Cóż artykuły tego typu widzę dość często i to nie tylko jeśli chodzi o mikrokontrolery ale także zwykłe poczciwe PC. Wyższaość jednego języka nad innym od wielu lat jest tematem różnych dyskusji i sporów, szczególnie mniej doświadczonych “Programistów”:. Moim skromnym zdaniem jednak, ważne jest bardziej nie to jaki język jest lepszy (bo to sprawa dyskusyjna), a to na ile znasz dany język i ile możesz za pomocą niego wycisnąć ze sprzętu. Tym bardziej mikrokontrolerów AVR nie grzeszących przecież wieloma GB pamięci, czy wieloma GHz mocy obliczeniowej. Zarówno Arduino (jako język programoania) jak i C sprawują się na tym polu dobrze. Na tyle dobrze, że kod pisany za ich pomocą pracuje z powodzeniem na wielu urządzeniach. Przy czym jak już pisałem na początku, kod Arduino jest bardziej czytelny i lepiej zorganizowany.

 • krzysztof, 20 kwietnia 2020 @ 12:40 Odpowiedz

  Więc, zacznę od “więc”. Jestem można powiedzieć wychowankiem arduino i po dwóch latach pracy z nim zaczynam dostrzegać infantylność tego języka. Niestety nie przejdę na razie do czystego C, gdyż nie ma w tej chwili żadnego, POWTARZAM ŻADNEGO programu, który nie byłby wk….jący w swoim instalowaniu. A jeśli już zainstaluję, to zawsze brakuje czegoś, a to kur….a sterowników, a to jakiejś zasranej javy aktualnej, a to jak już wszystko jest, to nie wiadomo dlaczego nie chce się program wgrać i pojawiają się jakieś błędy, a to kompilacja niepoprawna,a to trzeba zapisać plik wcześniej, a to inne gówniane problemy itd. A jeśli już się przegryzie człowiek np z mkAVRCalkulator i Ecclipse, to okazuje się, że mkAVRCalkulator obsługuje tylko kilka mikrokontrolerów, reszta dopiero kiedy posiądziemy pełną – płatną wersję programu oraz okazuje się, że powstają jakieś nowe poradniki, które prowadzone są chyba tylko po to, żeby nabic sobie subskrybcji, bo ich twórcy zazweyczaj tak je prowadzą, jakby sami nie byli pewni tego, o czym mówią lub też ja muszę się domyślać wszystkiego. A jak już poradnik prowadzony jest krok po kroku, to się kur…wa zawsze coś pierniczy, bo np mam inna wersję progrmau niż jest w poradniku. I tak moja przygoda z C skończyła się na programowaniu Atmegi8 w Ecclipsie z wykorzystaniem mKAVR Calkulator. Szukałem wiele dni i znalazłem oprócz literatury również poradniki w necie, o tym jak korzystać z Arduino IDE i pisac w czystym C. Niestety te poradniki tez są o dupę rozbić, gdyż nie pokazują jakich zmian należy dokonać i GDZIE(krw…a)GDZIE w plikach systemowych…No więc postanowiłem, ze muszę się męczyć z arduino i stac w miejscu. Może kiedyś ktoś pokaże jak i co po kolei zmienić w którym pliku i które kur…wa klawisze mam wcisnąć po kolei, żeby można było pisać w IDE w czystym C. Uffffff wszystkie żale wylałem i już mi lepiej…tylko nic niestety to nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *