Dzisiejsze telewizory i monitory posiadają dziesiątki technologii do ulepszania obrazu. HDR, mini LED, OLED czy Dolby Vision mają na celu poprawić nasze wrażenia z oglądania ekranu. W tym artykule dokładnie przyjrzymy się tej ostatniej, czyli Dolby Vision i podpowiemy, w jakich telewizorach można ją znaleźć.

Czym jest Dolby Vision?

Dolby Vision to zaprezentowany przez firmę Dolby standard HDR (ang. High Dynamic Range), który jest jedną z głównych funkcji w większości ekranów wysokiej klasy. Tak samo, jak HDR, Dolby Vision zapewnia szerszą gamę dostępnych barw oraz dzięki dostępowi do metadanych może regulować jasność obiektów wyświetlanych na ekranie.

Połączenie tych wszystkich cech daje dużo bardziej nasycone barwy (podobne do tych w rzeczywistości) oraz wyższy kontrast. Dzięki temu obraz z Dolby Vision jest dużo bardziej wiarygodny i przyjemny dla oka. Firma Dolby jest znana z dobrych produktów, takich jak Dolby Atmos for Headphones, więc świetna jakość Dolby Vision raczej nie budzi zdziwienia.

Aby skorzystać z Dolby Vision, musimy oczywiście posiadać telewizor, który wspiera tę technologię. Oprócz tego potrzebujemy też specjalnych treści, które zostały przystosowane pod takie ekrany. Na szczęście z tym drugim nie będzie aż takiego problemu, gdyż Dolby Vision jest coraz częściej stosowane w filmach, serialach oraz grach komputerowych. Nawet na popularnych serwisach streamingowych typu Netflix, Disney +, czy Amazon Prime znajdziemy sporo filmów korzystających z Dolby Vision.

Dolby Vision a HDR10

Drugim popularnym standardem HDR na rynku telewizorów jest HDR10. Również zaoferuje on lepszy kontrast oraz szerszą gamę kolorów, ale jak wypada w porównaniu z tytułowym Dolby Vision?

Po zerknięciu na możliwości obu technologii szybko można dojść do wniosku, że Dolby Vision jest oczywistym zwycięzcą. Metadane dostarczane w HDR10 są statyczne. Oznacza to, że jasność danych elementów jest ustalana na początku filmu i nie zmieni się przez cały seans. Dolby Vision ma tutaj oczywistą przewagę, gdyż metadane przekazywane do telewizora są dynamiczne. W każdej scenie, a nawet w każdej klatce jasność może być kompletnie inna. Autorzy mają tutaj o wiele większą swobodę, co finalnie pozwala na osiągnięcie lepszych efektów.

To jednak nie koniec zalet Dolby Vision nad HDR10. Omawiana technologia potrafi operować w 12-bitowej głębi kolorów, podczas gdy HDR10 jest ograniczone do 10-bitowej głębi. Krótko mówiąc, telewizory z Dolby Vision są w stanie wyświetlić odrobinę więcej kolorów. Nie jest to tak wielka różnica, jak przy statyczności, czy dynamiczności metadanych, ale na pewno mały plus dla standardu firmy Dolby.

No dobra, ale skoro Dolby Vision jest wyraźnie lepsze to, dlaczego HDR10 wciąż stosuje się w wielu telewizorach nawet z wyższej półki? Cóż, jak to mówi przysłowie “jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze”.

HDR 10 jest standardem udostępnianym na ramach licencji Open Source, czyli każdy producent może dobrowolnie korzystać z niego za darmo. Dodatkowo przy takiej dystrybucji nie ma żadnych przeciwwskazań co do modyfikacji standardu. Firma A lub B może więc wziąć HDR 10, by następnie udoskonalić je i wprowadzić w swoich modelach jako nową technologię.

Za Dolby Vision, podobnie jak za inne standardy Dolby na przykład Dolby Atmos producenci muszą zapłacić. I to zapłacić słono, bo opłata za wprowadzenie standardu Dolby Vision pobierana jest od każdego wyprodukowanego telewizora. Firmy robiące ekrany mają więc wybór: albo zapłacić “haracz” dla Dolby i wprowadzić do modelu doskonałe Dolby Vision, albo zastosować/zmodyfikować trochę gorsze, ale darmowe HDR10.

W jakich telewizorach można znaleźć Dolby Vision?

Fakt, że za Dolby Vision producent musi zapłacić, odbija się niestety na cenie danego telewizora. Jeżeli widzimy dwa bardzo podobne ekrany, ale jeden z nich ma Dolby Vision, to zazwyczaj będzie on zauważalnie droższy.

Najlepsze efekty z wykorzystaniem zarówno Dolby Vision, jak i innych standardów HDR zauważymy oczywiście na droższych, lepszych telewizorach. Do poprawnego przedstawienia obrazu w tych technikach potrzebna jest odpowiednio wysoka jasność oraz kontrast. Jeżeli model nie spełnia tych dwóch wymagań, to każda implementacja HDR będzie wyglądała mało realistycznie, a kolory na ekranie będą najczęściej przejaskrawione. Niektóre modele, które bez problemu poradzą sobie z poprawnym przedstawieniem HDR, znajdziecie w naszym rankingu telewizorów 65 cali.

Standard Dolby Vision jest najczęściej wykorzystywany w telewizorach z wyższej półki tych producentów:

  • LG
  • Sony
  • Phillips
  • Panasonic
  • TCL
  • Hisense

Oczywiście nie jest to pełna lista i Dolby Vision znajdziemy w specyfikacji wielu innych mniej popularnych producentów. Jedno na pewno rzuca się w oczy. Na liście telewizorów wspierających Dolby Vision nie ma firmy Samsung, która jest jednym z najpopularniejszych producentów ekranów na świecie. Firma Samsung stosuje bowiem w swoich telewizorach konkurencyjny format HDR10+, który jest udoskonaloną wariacją standardu HDR10.

HDR10+ wciąż posiada “jedynie” 10-bitową głębie kolorów, ale dodano tu wsparcie dla dynamicznych metadanych. Jest to bardzo ważne, gdyż teraz w wielu sytuacjach HDR10+ i Dolby Vision są praktycznie nie do odróżnienia. Samsung, wybierając tylko HDR10+ zamiast Dolby Vision, nie traci więc wiele na jakości i wszystko sprowadza się do jakości danego panelu.

Wielu producentów, aby zapewnić, jak najszersze wsparcie wszystkich treści HDR stosuje w swoich telewizorach oba standardy.

Podsumowanie

Dolby Vision z pewnością jest technologią, która potrafi pozytywnie wpłynąć na jakość wyświetlanego obrazu. Poszerzona gama kolorów i możliwość dynamicznego dostosowywania jasności elementów dają autorom filmów kolejne narzędzie do zachwycania nas pięknymi scenami.

Na szczęście Dolby nie został monopolistą na rynku i standardy takie jak HDR10+ dosłownie depczą mu po piętach. Od tego, jaki telewizor wybierzemy, zapewne zdecyduje to, jakie HDR jest stosowane w naszych ulubionych filmach. Naszym zdaniem warto trochę dopłacić, aby mieć dostęp do Dolby Vision, lub nawet obu rozwiązań (oczywiście dopłacić w ramach rozsądku). Przy wyborze telewizora powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na jakość danej matrycy, a dopiero potem przejmować się zastosowanym standardem HDR.



Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Udostępnij

WARTO PRZECZYTAĆ:

Wiedźmin 3 – ile godzin zajmuje przejście gry? Wiedźmin 3 – ile godzin zajmuje przejście gry?
Trzecia część growego Wiedźmina to nie tylko nasza wielka polska duma. To przede wszystkim jedna z najbardziej znanych gier RPG ostatnich lat na całym świecie.
Baldur's Gate 3 - Ile godzin potrzeba na przejście? Baldur’s Gate 3 – ile godzin potrzeba na przejście? Sprawdzamy!
Jedną z powszechnych zmian w podejściu do współczesnego tworzenia gier jest ich skracanie. Gra musi być do przejścia w weekend, ewentualnie w kilka wieczorów, inaczej
Ile kosztuje gra w World of Warcraft Ile kosztuje World of Warcraft? Kompletny przewodnik
World of Warcraft to prawdziwy gigant na rynku gier. To największe MMORPG, a i parę innych rekordów też należy do tej gry. Mimo 20 lat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *