Doom II RPG (nie mylić z Doomem II z 1994 roku) przez wiele lat był trudno dostępny, jako że gra wyszła tylko na telefony komórkowe. Od teraz można jednak zagrać także na PC, chociaż z pewnymi komplikacjami.

Zagorzali fani przeportowali grę z iPhone’a na PC

Seria DOOM RPG, jak wskazuje sama nazwa, odbiega dość znacząco od pierwowzoru pod względem mechaniki. To nie tyle shooter, co bardziej dungeon crawler.  Pierwszy Doom RPG stworzyło Fountainhead Entertainment i wydało przez JAMDAT Mobile. Tytuł zadebiutował 13 września 2005 roku.

Kilka lat później pojawił się sequel, DOOM II RPG. Premiera na telefony komórkowe mała miejsce 23 listopada 2009 (przy czym iPhone’y doczekały się debiutu “dwójki” dopiero 8 lutego 2010).

DOOM RPG w 2022 roku doczekał się wreszcie wersji PC-towej, a teraz, ponad 13 lat po premierze, ten sam los spotkał DOOM II RPG. Jest jednak haczyk. Za PC-towy port odpowiadają (ponownie, jak w przypadku portu pierwszego Dooma RPG) fani, a nie samo id Software. Dokładniej mówiąc, stoi za nim grupa GEC.Inc.

W oryginale “dwójka” przewidywała sterowanie dotykowe, natomiast GEC.Inc umożliwiło oczywiście sterowanie klawiaturą i myszką – i działa to całkiem nieźle, chociaż wymaga chwili przyzwyczajenia.

doom ii rpg gec.inc
Źródło: GEC.Inc

Jak zagrać w DOOM II RPG na PC?

Zestaw plików jest dostępny całkowicie za darmo na forum Doomworld. Żeby móc odpalić grę, trzeba najpierw odpowiednio się przygotować.

Aby uniknąć problemów z ewentualnymi oskarżeniami o naruszenie własności intelektualnej, w ramach portu twórcy nie zawarli oryginalnych plików gry, co oznacza, że trzeba pozyskać je na własną rękę.

Jednak bez obaw – plik Doom 2 RPG.ipa, czyli plik zawierający grę w wersji na iPhone, jest dostępny za darmo (i legalnie) za pośrednictwem Internet Archive. Na tym jednak cały proces się nie kończy, ponieważ, aby wszystko działało prawidłowo, trzeba jeszcze pobrać i zainstalować Instalator Windows OpenAL 1.1, który można z kolei pobrać (również za darmo i legalnie) z openal.org.

Kiedy będziemy mieli już zainstalowane Open AL 1.1., a także rozpakowane pliki z Doomworld i Doom 2 RPG.ipa w tym samym folderze, można wreszcie uruchomić grę za pomocą pliku DoomIIRPG.exe. Jak widać, trzeba się trochę napocić, żeby móc zagrać, ale ostatecznie kosztuje nas to jedynie odrobinę czasu – płacić za dostęp do gry czy portu nie trzeba.

Dajcie znać, co o tym wszystkim sądzicie i czy planujecie zagrać w DOOM II RPG na PC!

WARTO PRZECZYTAĆ:

wiedźmin księga kucharska Wiedźmin. Oficjalna księga kucharska trafiła już do sprzedaży
Ta informacja spodoba się szczególnie fanom Wiedźmina i tym, którzy uwielbiają spędzać czas w kuchni. Za nami oficjalna premiera książki kucharskiej z Wiedźmina. Sprawdź, co
aktualizacja Wiedźmin 3 znowu jest najlepszym RPG z otwartym światem według Metacritica
Dziki Gon ma już 7 lat, a wciąż potrafi wzbudzać sporo emocji w branży gamingowej – tym razem ze względu na premierę net-genowego patcha. Wiedźmin
cdpr Twórcy obiecują: nowy Wiedźmin nie powtórzy błędów Cyberpunka
Nie da się ukryć, że Cyberpunk 2077 nie należał do udanych premier. Na szczęście CDPR uczy się na błędach i zapewnił, że przyszłe projekty będą
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *