Napisz do nas

TechPolska.pl

Znajdziesz nas

Amerykański producent chipsetów i procesorów jest od wielu lat największym dostawcą procesorów do sprzętu komputerowego oraz chipsetów płyt głównych. Właśnie poznaliśmy datę premiery Intela Core 12 serii i płyt głównych na chipsecie Z690.

Alder Lake-S – takie oznaczenie kodowe będą posiadały procesory Intela Core najnowszej generacji. 12 generacja procesorów była długo wyczekiwana przez użytkowników sprzętu tej firmy. Intel podał datę premiery, na której przedstawi także najnowsze płyty główne – z chipsetem Intel Z690, gniazdem LGA1700, a także obsługą pamięci DDR5.

Premiera tuż-tuż, ale były przecieki

Intel planuje wprowadzenie wyżej wymienionego sprzętu na rynek w listopadzie, a mówiąc dokładniej – 19 listopada 2021 roku.

Już około dwa tygodnie temu w jednym z benchmarków czujni obserwatorzy mogli odnaleźć jeden z procesorów Intela 12 generacji. To topowy przedstawiciel hi-endowej serii Core i9 – Intel Core i9-12900K.

W benchmarku PugetBenchmark wystąpił w zestawie z płytą główną od Asusa – ROG STRIX Z690-E i 64 GB pamięci RAM typu DDR5-4800. Core i9-12900K ma aż 16 rdzeni i gwarantuje najwyższą wydajność.

8 rdzeni odpowiada za dostarczenie najwyższej wydajności – pracują w momencie wykonywania najbardziej zaawansowanych zadań i obliczeń. Pozostałe 8 rdzeni pełni funkcję bardziej energooszczędną i pracuje na mniejszych “obrotach”. Maksymalna częstotliwość taktowania tej wersji Intela Core i9 12 generacji może dochodzić nawet do 5,3 GHz.

Nowe procesory – gdzie znajdą zastosowanie?

Procesory Intel Core 12 generacji, które poznamy dokładniej w listopadzie, znajdą swoje zastosowanie w komputerach typu desktop. Ich mobilne odpowiedniki zostaną zapewne zaprezentowane nieco później. Można się spodziewać prezentacji całej gamy nowych procesorów, tak jak to miało miejsce w przypadku poprzednich generacji, w tym obecnej – jedenastej generacji procesorów Intel Core.

Najtańszym i najmniej wydajnym procesorem, który w pełni wystarczy do większości podstawowych zastosowań, będzie Intel Core i3 12 generacji. Prawdopodobnie będzie to świetny wybór do napędzania domowego centrum rozrywki, jeżeli nie planujemy uruchamiania zaawansowanych gier i pracy na wymagających aplikacjach (np. obróbka wideo).

Bardziej wymagający użytkownicy z pewnością wybiorą do swojego zestawu procesor Intel Core i5 12 generacji. Ten zapewni możliwość wydajnej pracy biurowej, obsługi bardziej wymagających aplikacji i gier, jeżeli nie uruchomimy ich z wykorzystaniem najlepszych detali i wysokiej rozdzielczości 4K.

Dla bardzo wymagających użytkowników przeznaczona będzie seria Intel Core i7 12 generacji i topowa – procesory Intel Core i9. Te ostatnie zapewnią najwyższą wydajność przez wiele lat.

Planujecie zaopatrzyć się w procesory dwunastej generacji, kiedy już staną się dostępne, a może wolicie jeszcze zaczekać z upgrade’owaniem obecnie używanego procesora? Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

Share:

administrator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.