
Żaden komputer nie będzie w stanie sprawnie funkcjonować bez procesora, pamięci operacyjnej RAM, dysku twardego i kilku innych podzespołów. Jeśli myślisz o inwestycji w serwer poleasingowy i jego późniejszą modernizację, musisz wiedzieć, jakiego rodzaju pamięć operacyjna RAM będzie dobrym wyborem. Zajrzyj do poradnika, poznaj popularne rodzaje pamięci i wybierz taką, która zapewni wydajną i bezawaryjną pracę firmowego serwera.
Idealna pamięć do firmowego serwera – jakie powinna mieć cechy?
Doskonałe kości pamięci operacyjnej RAM do poleasingowego serwera to takie, które gwarantują niezawodność działania, stabilność oraz wydajność. W przypadku rozwiązań serwerowych zacznij od rozróżnienia oznaczeń poszczególnych odmian kości pamięci – najpopularniejsze to takie oznakowanie literami E oraz R.
Te pierwsze dotyczą pamięci non-ECC, natomiast drugie tzw. RAM ECC Registered. Jakie rozwiązanie powinieneś wybrać do swojego serwera w firmie? Przede wszystkim takie, które zapewni jak najlepszą prędkość funkcjonowania całego systemu operacyjnego na serwerze.
Sprawdź dostępne pamięci RAM, w jednym miejscu kupisz niemalże wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia wydajnego i niezawodnego serwera w swojej firmie.
Pamięć RAM ECC vs Non-EEC – jakie są różnice i którą wybrać?
Pamięć RAM z korekcją błędów (ECC) i bez korekcji błędów (Non-ECC) różnią się przede wszystkim mechanizmem obsługi błędów. Pamięć ECC potrafi wykrywać i korygować pojedyncze błędy bitowe dzięki dodatkowej szynie do przesyłu danych.
Natomiast pamięć RAM Non-ECC nie posiada tej funkcji, co może prowadzić do nieoczekiwanych błędów i awarii. Moduły ECC są zazwyczaj droższe i mogą nieznacznie obniżać wydajność systemu w porównaniu do Non-ECC.
A zatem najistotniejsze różnice tych dwóch systemów dotyczą:
- Korekcji błędów w przesyle danych – ECC automatycznie wykrywa i koryguje pojedyncze błędy bitowe, podczas gdy Non-ECC nie posiada tej funkcji.
- Stabilności systemu – serwery z pamięcią ECC są mniej podatne na awarie spowodowane błędami pamięci.
Pamiętaj, że pamięć ECC jest droższa w porównaniu do Non-ECC. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, ustal potrzeby swojego przedsiębiorstwa i maksymalny budżet. To podstawa, jeśli chcesz stworzyć wydajny serwer w firmie, który nie zawiedzie Cię nawet podczas obsługi wielu użytkowników w tym samym czasie.
Gdzie można wykorzystywać pamięć RAM ECC, a gdzie Non-ECC?
W praktyce pamięć RAM ECC i Non-ECC znajduje zupełnie inne zastosowanie w praktyce. Jeśli chodzi o pamięć operacyjną z funkcją wykrywania błędów, warto je wykorzystywać w serwerach firmowych, centrach danych, systemach krytycznych w lotnictwie, a także w zaawansowanych stacjach roboczych użytkowanych przez inżynierów.
W takich jednostkach konieczna jest maksymalna precyzja działania i bezbłędny przesył danych, a więc kości pamięci RAM ECC będą najlepszą opcją.
RAM Non-ECC to pamięci wykorzystywane przede wszystkim w komputerach osobistych, gamingowych, a także sprzęcie mobilnym wykorzystywanym do użytku komercyjnego.
Jakie są istotne parametry techniczne dla kości pamięci RAM na serwer firmowy?
Jest kilka istotnych parametrów, które powinieneś znać w momencie kupowania pamięci RAM do firmowego serwera. Weź pod uwagę przede wszystkim poziom taktowania pamięci. Topowe modele kości RAM-u gwarantują taktowanie na poziomie 3200 MHz lub większym.
Pozostałe istotne czynniki determinujące opłacalność zakupu konkretnej kości RAM to: pojemność, rodzaj pamięci, np. RDIMM ECC, podstawowe napięcie pracy. Dla rozwiązań serwerowych wybieraj jak najpotężniejsze podzespoły, które łączą ze sobą wysoką wydajność, efektywność energetyczną oraz niezawodność. Możesz też postawić na konfigurację dual rank, która podnosi ogólny poziom przepustowości.
To istotne w przypadku intensywnych operacji na serwerowym komputerze. Pamiętaj, że pamięć RAM dedykowana dla poleasingowych serwerów nie nadaje się do użytkowania na zwykłych jednostkach komputerowych przeznaczonych do użytku codziennego, np. w laptopach lub sprzęcie gamingowym.
WARTO PRZECZYTAĆ:





