Już od lat prym w naszych domach wiodą urządzenia elektroniczne wszelkiej maści, które dodatkowo w ostatnich latach często zyskują łatkę „smart” – począwszy od telewizorów, przez czajniki, po inteligentne tostery. W niektórych aspektach wielu z nas wciąż jednak stawia na rozwiązania tradycyjne. Na przykład w zakresie zamków do drzwi.

Zwykłe, klasyczne zamki na klucz mają swoje zalety, ale warto rozważyć także inne ciekawe rozwiązania. Niekoniecznie wymagają one pozbycia się zwykłego zamka, a mogą tylko służyć jako dodatkowe zabezpieczenie lub ułatwienie. Mowa tutaj przede wszystkim o elektrozamkach.

Czy warto montować elektrozamki? Na co zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego modelu i jakie rodzaje elektrozamków można spotkać? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Czym są elektrozamki?

Elektrozamki każdy z nas z pewnością miał okazję spotkać nie raz. Elektrozamki, a właściwie elektrozaczepy, służą do zdalnego odryglowania drzwi. Dzięki temu nie trzeba korzystać z klucza, a wystarczy, że na przykład ktoś w mieszkaniu, domu czy biurze naciśnie odpowiedni przycisk, a drzwi lub furtka się otworzą.

Elektrozamki montowane są często wspólnie z domofonami, wideodomofonami i innymi tego typu urządzeniami. Elektrozamki można spotkać w blokach, ale też we wszelkiej maści biurach i domach jednorodzinnych. Można zamontować je przy drzwiach, ale również przy furtce lub bramie. Występują w bardzo wielu rodzajach, pełniących różne funkcje.

Ze względu na budowę można wyróżnić dwa rodzaje elektrozamków: zamki symetryczne i asymetryczne. Jak łatwo się domyślić, te pierwsze są bardziej standardowe i łatwiejsze w montażu.

Czy warto zamontować elektrozamki?

Elektrozamki mają sporą ilość zalet. Przede wszystkim są bardzo wygodne – w przypadku, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym, nie musimy dzięki nim wychodzić z domu i iść aż do furtki lub bramy, aby odblokować ją mechanicznie. Oszczędza to sporo czasu i jest po prostu wygodne.

Tego typu zamki są też podstawą w biurach, zwłaszcza, jeśli w jednym budynku znajduje się ich kilka. Elektrozamki stosuje się nie tylko we drzwiach wejściowych, ale mogą też pojawiać się we wnętrzu budynku, między poszczególnymi pomieszczeniami.

Jeśli do budynku i różnych jego części wchodzi wiele osób, stosowanie elektrozaczepów pozwala uniknąć chaosu i problemów związanych z wydawaniem każdemu kluczy czy ręcznym odblokowywaniu poszczególnych drzwi osobom nieposiadającym kluczy.

Nie każdy jednak lubi otaczanie się technologią i dla niektórych tradycyjne zamki będą wystarczające, dlatego też dużo tutaj zależy od indywidualnej sytuacji. Ogółem mówiąc, elektrozamki są bardzo wygodne i użyteczne, ale każdy musi zdecydować sam, czy podoba mu się takie rozwiązanie.

Na co zwracać uwagę, wybierając elektrozamki?

Modeli elektrozamków jest bardzo wiele i osoby, które nie znają się na tego typu rzeczach może onieśmielić ilość parametrów, jakimi oznaczone są poszczególne produkty. Na co więc uwagę podczas wyboru elektrozamków?

Dobry elektrozamek powinien być przede wszystkim wytrzymały. Ważnym parametrem jest więc deklarowana ilość bezawaryjnych cykli zamykania i otwierania. Oczywiście, jest ona tylko szacunkowa i w rzeczywistości zamek może wytrzymać znacznie bardziej intensywne użytkowanie. Poza samym mechanizmem wytrzymała powinna być także obudowa. Zwłaszcza, jeśli zamek ma być umieszczony na zewnątrz, na przykład przy furtce, gdzie będzie narażony na zmienną pogodę.

Kolejny istotny parametr to zasilanie. Jak już wspomniano, elektrozaczepy montowane są często przy domofonach czy innych tego typu urządzeniach. W takim wypadku elektrozaczep może być zasilany bezpośrednio z domofonu i należy do niego dopasować rodzaj zasilania (a więc to, czy prąd ma być zmienny, czy stały).

Parametr, na który należy zwrócić uwagę, jeśli kwestia bezpieczeństwa jest na nas ważna, to maksymalny nacisk na drzwi, jaki wytrzyma zamek. Najczęściej można spotkać elektrozamki z siłą trzymania 1000 kilogramów lub 2000 kilogramów.

Wiele elektrozamków oferuje także diody LED, sygnalizujące, czy aktualnie zamek jest zamknięty, czy otwarty. Nie jest to absolutnie niezbędne, ale jest to przydatna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę podczas wyboru konkretnego modelu, jeśli jej potrzebujemy. Kolejną użyteczną dodatkową funkcją, która nie występuje we wszystkich modelach zamków, jest

Elektrozaczep powinien przede wszystkim pasować do naszych drzwi lub furtki (również w kwestii rodzaju prądu) i być wytrzymały. W następnej kolejności możemy wyselekcjonować spośród nich te, które spełniają nasze dodatkowe kryteria, np. obecność wspomnianej diody LED. Dobór konkretnego modelu zależy więc od indywidualnych okoliczności.

Elektrozamki – podsumowanie

Elektrozamki to warte rozważenia rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Są wartościowym kompromisem pomiędzy tradycją (czyli zamkami czysto mechanicznymi) a jeszcze bardziej zaawansowanymi technicznie zamkami otwieranymi przy pomocy specjalnych aplikacji czy Bluetootha. Nie muszą zresztą one być naszą główną linią ochrony przed nieuprawnionym wejściem, a raczej jej użytecznym suplementem.

Tak więc na przykład będą służyć do otwierania furtki, ale na właściwych drzwiach wejściowych będzie już zamek tradycyjny. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także tego, jakie mamy możliwości finansowe i możliwości w zakresie samego montażu elektrozamka.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
para odbierajaca klucz do mieszkania Dlaczego warto korzystać z usług doradcy kredytowego przy wyborze kredytu hipotecznego we Wrocławiu?
Zakup nieruchomości, zwłaszcza za pomocą kredytu hipotecznego, jest jedną z najważniejszych decyzji finansowych w życiu wielu osób. Proces ten może być skomplikowany, a zrozumienie wszystkich
Jaki powinien być laptop do częstych podróży służbowych?
Parametry sprzętu decydują o wydajności pracy w każdej firmie. Nie inaczej jest w przypadku laptopa, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać godziny spędzone w służbowej podróży.
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *