FaceTime jest znany przede wszystkim użytkownikom urządzeń od Apple. To aplikacja, która służy do prowadzenia połączeń głosowych oraz wideorozmów za pomocą internetu. FaceTime jest jednym z najczęściej wykorzystywanych programów na iPhonach, iPadach czy Macach. Poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowy opis aplikacji, poradnik, jak jej używać oraz co dokładnie oferuje.

FaceTime – co to jest i gdzie można go znaleźć?

FaceTime pojawił się w 2010 roku, wtedy miała miejsce pierwsza prezentacja tej aplikacji. Została ona wprowadzona do systemu iOS 4, który został opublikowany bardzo blisko premiery programu. FaceTime istnieje do teraz i wykorzystują go również najnowsze iPhony, iPady czy laptopy Mac. W urządzeniach Apple ta aplikacja ciągle jest domyślną do połączeń głosowych oraz wideorozmów.

co to jest facetime

Aplikacja była rozwijana przez wszystkie lata. FaceTime zyskał dzięki temu wiele nowych funkcji, przebudowany interfejs oraz szerszą funkcjonalność. Warto zauważyć, że aplikacja jest dostępna tylko i wyłącznie na urządzeniach Apple. To swego rodzaju zamknięty ekosystem, gdzie użytkownicy mogą do siebie dzwonić, rozmawiać, a nawet się zobaczyć.

Jeżeli zastanawiasz się, co to jest FaceTime, można go porównać do komunikatora internetowego, jakim jest WhatsApp, jednak tylko dla użytkowników urządzeń Apple. Istnieją pewne sposoby, by skorzystać z aplikacji na Androidzie, ale to dość uciążliwe i tak naprawdę nie taki był zamysł programu.

Jak korzystać z aplikacji FaceTime? Poradnik krok po kroku

Korzystanie z FaceTime jest proste i każdy powinien sobie z tym bez problemu poradzić. W pierwszej kolejności trzeba skonfigurować aplikację, co także będzie bardzo łatwo. Do używania FaceTime potrzebne jest kilka elementów:

  • Urządzenie z systemem operacyjnym Apple – iPad, iPhone czy MacBook to konieczność, ponieważ aplikacja nie jest dostępna natywnie na zewnątrz ekosystemu Apple.
  • Konto Apple ID – następstwo posiadania dowolnego urządzenia marki Apple.
  • Stabilne łącze internetowe – niezależnie od tego, czy korzystasz z Wi-Fi lub sieci telefonicznej, połączenie musi być stabilne. Od tego zależy jakość rozmowy.

Posiadając te elementy można korzystać z FaceTime. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak używać aplikacji. Już wiesz, co to FaceTime, teraz wystarczy go uruchomić i zacząć cieszyć się rozmowami z innymi użytkownikami urządzeń Apple:

  1. Po uruchomieniu FaceTime będzie konieczne zalogowanie się za pomocą konta Apple ID. Numer telefonu zostanie wtedy automatycznie zarejestrowany. Od razu można nawiązywać połączenia i prowadzić także wideorozmowy.
  2. Naciśnij przycisk “Nowe połączenie”, by rozpocząć rozmowę. Można wtedy wpisać numer telefonu lub adres e-mail innego użytkownika.
  3. Wybierz ikonę FaceTime z kamerą dla wideorozmowy lub słuchawkę, by rozpoczęło się połączenie głosowe. Rozłączanie się, czy korzystanie z różnych funkcji podczas rozmowy jest bardzo proste, wystarczy kliknąć opisany przycisk.

Jak widać używanie FaceTime nie jest wymagające i każdy może bez problemu sobie z tym poradzić. Oczywiście aplikacja umożliwia także przełączanie się między trybem wideorozmowy oraz połączenia głosowego.

Ważną zaletą aplikacji jest responsywność. Wszystko działa szybko, nie ma żadnych przycięć, każdy element zoptymalizowano tutaj wręcz idealnie. Jest to swego rodzaju ikoniczna cecha urządzeń Apple.

FaceTime na MacBooku – czy warto korzystać z takiego rozwiązania?

Standardowo komputery Mac są wykorzystywane do pracy różnego rodzaju. Możliwość kontaktowania się ze znajomymi, rodziną czy współpracownikami lub szefem byłaby bardzo wygodna. Właśnie to umożliwia FaceTime, który jest dostępny również na laptopach i komputerach Mac. Warto zauważyć, że aplikacja będzie zainstalowana już od pierwszego uruchomienia urządzenia.

Obsługa programu jest bardzo podobna do sprzętów mobilnych. Jeżeli wiesz, co to jest FaceTime na smartfonie lub tablecie, bez problemu poradzisz sobie także z wersją desktopową. Warto zauważyć, że komputery Mac w aplikacji mają możliwość dodania aż 32 osób jednocześnie do konwersacji – wszyscy mogą wtedy również korzystać z kamerek internetowych.

FaceTime na laptopie całkowicie zastępuje inne komunikatory. Oferuje bardzo dobrą jakość obrazu, wygodę użytkowania, szerokie możliwości personalizacji oraz łatwy dostęp do najważniejszych funkcji. Wielu użytkowników korzysta z FaceTime jako podstawowego programu do komunikacji.

Dlaczego warto używać aplikacji na komputerach Mac?

  • FaceTime umożliwia prowadzenie wideorozmów, co jest istotne między innymi w pracy biurowej czy nauce;
  • Aplikacja umożliwia prowadzenie rozmów za darmo;
  • Serwery Apple są stabilne, co oznacza, że połączenie nigdy samoczynnie się nie zerwie;
  • Bardzo prosta obsługa;
  • Integracja z innymi urządzeniami Apple (jeżeli takie posiadasz);
  • Sporo opcji związanych z personalizacją programu.

Wiesz, co to FaceTime na smartfonie – komputery mają bardzo podobną wersję. Czy warto korzystać z tego programu? Większość użytkowników jest naprawdę zadowolona i raczej nie zmienia aplikacji na inne, kiedy nie będzie to koniecznością.

Czy FaceTime jest darmową aplikacją?

Odpowiedź brzmi: tak. FaceTime to całkowicie darmowa aplikacja dla użytkowników urządzeń Apple. Jest ona stale rozwijana i ulepszana przez twórców, a nigdy nie trzeba będzie za nią zapłacić.

Jedyne opłaty, jakie mogą zostać naliczone podczas korzystania to te za transfer internetowy. FaceTime działa za pośrednictwem sieci, więc trzeba być stale do niej podłączonym. Jeżeli nie posiadasz wykupionego pakietu lub Wi-Fi w pobliżu, mogą zostać naliczone pewne koszty według taryfy operatora.

Dodatkowe funkcje aplikacji FaceTime

Jeżeli wiesz, co to jest FaceTime, oczywiście spodziewasz się, że samo wykonywanie połączeń nie będzie jedyną funkcją aplikacji. Twórcy zaimplementowali tu wiele ciekawych dodatkowych elementów. Jakie funkcje FaceTime są godne uwagi?

  • Udostępnianie ekranu – użytkownicy mogą udostępniać ekran swojego urządzenia dla wszystkich innych uczestników rozmowy;
  • SharePlay – ta funkcja umożliwia wspólne słuchanie muzyki podczas wideorozmowy lub połączenia głosowego. Dzięki niej można również udostępniać treści wideo, czyli na przykład oglądać filmy;
  • Napisy na żywo – ta funkcja automatycznie wyświetla audiodeskrypcję na ekranie urządzenia podczas rozmowy. Dzięki temu łatwiej śledzić konwersację.

Apple zaimplementowało jednak znacznie więcej funkcji. Niektóre z nich wymagają jednak szerszego opisu, są bardziej zaawansowane oraz naprawdę przydatne.

Filtrowanie dźwięków tła

FaceTime – co to jest i do czego służy? Tę aplikację wykorzystuje się, by prowadzić połączenia głosowe lub wideorozmowy. Dlatego też funkcja filtrowania dźwięków tła to wręcz niezbędny element podczas korzystania z FaceTime. Dzięki niej głos rozmówcy jest wyraźnie słyszalny, a wszystkie pozostałe dźwięki będą blokowane – dzieje się to automatycznie.

Jak skorzystać z funkcji filtrowania dźwięków tła?

  1. W czasie połączenia FaceTime otwórz centrum sterowania;
  2. Wybierz opcję “Mikrofon”;
  3. Kliknij “Izolacja głosu”.

Aby wyłączyć powyższą funkcję, wystarczy w ustawieniach wybrać “Szerokie spektrum”. Wtedy dźwięki otoczenia będą słyszalne dla rozmówców.

Rozmywanie tła za pomocą trybu portretowego

W systemach operacyjnych od iOS 15 można wykorzystać rozmywanie tła podczas wideorozmowy przez FaceTime. Jak to zrobić?

  1. Podczas połączenia kliknij kafelek obrazu w obrazie;
  2. Kliknij przycisk trybu portretowego w lewym górnym rogu;
  3. Ponownie kliknij przycisk trybu portretowego.

Od tego momentu tło za Tobą będzie rozmazane podczas rozmowy. Taki efekt sprawia, że wideo wygląda lepiej, ale warto unikać bardzo szczegółowego tła. Wtedy rozmywanie tła nie działa zbyt dobrze i może powodować pewne zakłócenia obrazu, zamiast dodatkowo go ulepszać.

Funkcje aplikacji FaceTime, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka

Aplikacja FaceTime przede wszystkim wykorzystuje technologię generującą dźwięk przestrzenny. Dzięki temu możesz rozmawiać z innymi osobami tak, jakby były z Tobą w pokoju. Dźwięk rzeczywiście dochodzi z tej strony, gdzie rozmówca znajduje się na ekranie.

Oprócz tego FaceTime wykorzystuje funkcje urządzeń Apple, które automatycznie Cię upiększają. Dzięki temu lepiej wyglądasz podczas wideorozmowy. Sprzęt ustawi balans bieli, ISO czy inne parametry bez Twojej ingerencji. Wszystko zostanie dostosowane do otoczenia, które jest widoczne na ekranie.Przekazywanie połączenia FaceTime z iPhona na inne urządzenia również jest możliwe. To bardzo przydatna i wygodna funkcja, jeżeli posiadasz więcej sprzętów Apple oprócz samego smartfona. Dzięki temu, kiedy ktoś do Ciebie zadzwoni, możesz odebrać połączenie z dowolnego urządzenia, które jest w tym samym ekosystemie.

WARTO PRZECZYTAĆ:

iphone 16 przecieki iPhone 16 w przeciekach. Zobacz, jak może wyglądać!
Chociaż do premiery iPhone 16 pozostało jeszcze dużo czasu, już są pewne przecieki. Dzięki nim wiemy całkiem sporo o najnowszych smartfonach Apple. Zobacz, co udało
iphone 11 pro iPhone 11 Pro stanął w płomieniach! O krok od tragedii
Pożary smartfonów nie są rzadkością. Właściwie można o nich usłyszeć nawet kilka razy w ciągu roku. Teraz doszło do kolejnej takiej sytuacji – dotknęła jednego
antywirus na iphone Najlepszy antywirus na iPhone — ranking
Przyjęło się, że iPhone oraz iPad to jedne z najbezpieczniejszych urządzeń. Sama firma Apple twierdzi, że jej smartfony są prawie 47 razy bardziej bezpieczne niż
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *