Foxconn, jeden z najważniejszych partnerów Apple, sięga do kieszeni, aby wzmocnić swoją obecność w Indiach. Chce zbudować ogromne zakłady produkcyjne, w których pracę znajdą dziesiątki tysięcy ludzi. Wyprowadzka części produkcji z Chin trwa więc w najlepsze.

Foxconn przeznaczy pół miliarda na nową fabrykę

Foxconn chce przeznaczyć na 500 milionów dolarów na wybudowanie nowoczesnych zakładów produkcyjnych w południowoindyjskim stanie Telangana. Jeśli wierzyć ministrowi IT Telangany, to już w ramach pierwszej fazy tej inwestycji powstanie 25 000 nowych miejsc pracy.

Warto zaznaczyć, że Foxconn działa w Indiach nie od dziś i dobrze zna ten rynek. Pojawił się na nim w 2006 roku, a więc w momencie, w którym wielu czołowych producentów jeszcze nie przejawiało zainteresowania inwestycją w te rejony.

W tym czasie zgromadziliśmy duże doświadczenie w zarządzaniu lokalnymi pracownikami, łańcuchem dostaw i logistyką, które są ważnymi przewagami konkurencyjnymi, które pozwoliły nam działać w tempie szybszym niż rynek (…)

Indie osiągnęły obecnie populację 1,4 miliarda ludzi, co przekłada się na duży potencjalny rynek dla produktów średniej i wysokiej klasy, na których koncentrują się nasi klienci. Dlatego konieczne jest, abyśmy nadal rozwijali działalność montażową i komponentową w Indiach – Young Liu, prezes Foxconnu

Apple przeniesie 1/4 produkcji iPhone’ów do Indii? To rzekomo kwestia kilku lat

Co ciekawe, Foxconn już produkuje iPhone’y w Indiach (a niedawno udało mu się także wygrać walkę o możliwość produkowania w tym kraju AirPodsów), ale póki co jest to kropla w morzu ogólnej produkcji tych smartfonów.

Większość z nich powstaje wciąż w Chinach. W fabryce Foxconnu w Zhengzhou, w której pracuje pracuje w niej ponad 300 tysięcy osób (tymczasem w Indiach firma zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy pracowników), rzekomo składane jest nawet pół miliona tego typu urządzeń dziennie.

W ostatnich latach pojawiła się jednak potrzeba większej dywersyfikacji miejsc produkcji. Rosnące koszty, problemy z pracownikami (w 2022 roku we wspomnianej fabryce Foxconnu miały nawet miejsce zamieszki) i napięcia między USA a Chinami sprawiają, że Apple szuka innych rozwiązań.

W związku z tym m.in. obecnie sporo iPadów, Macbooków i AirPodsów jest produkowane w Wietnamie. Jeśli zaś chodzi o smartfony, to w 2022 roku analitycy JP Morgan opublikowali raport, w którym stwierdzili, że Apple planuje produkować 25% iPhone’ów w Indiach już do 2025 roku – niewykluczone, że ta duża inwestycja Foxconnu ma coś w tym wspólnego.

Dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie!

WARTO PRZECZYTAĆ:

AI nie tylko dla ekspertów: sposoby na wprowadzenie sztucznej inteligencji do codziennej pracy
Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza zarówno do naszego życia osobistego, jak i zawodowego. Wzbudza przy tym całe spektrum emocji – od zachwytu swoimi możliwościami po
google i/o 2024 Google I/O 2024 już za nami! Dominował temat sztucznej inteligencji
Konferencja I/O to zawsze jedna z najważniejszych dat w kalendarzu dla osób, które na bieżąco śledzą poczynania Google. Podczas tegorocznej edycji amerykański gigant skupiał się
Unibot spada, a Bitbot staje się kolejnym wielkim krypto w 2024 roku
Unibot, pionier na rynku botów do handlu na Telegramie, ostatnio osłabł. Po napotkaniu wielu problemów niemal powrócił on do swojej pierwotnej ceny ofertowej. Chociaż sytuacja
Udostępnij

Administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *