Foxconn, jeden z najważniejszych partnerów Apple, sięga do kieszeni, aby wzmocnić swoją obecność w Indiach. Chce zbudować ogromne zakłady produkcyjne, w których pracę znajdą dziesiątki tysięcy ludzi. Wyprowadzka części produkcji z Chin trwa więc w najlepsze.

Foxconn przeznaczy pół miliarda na nową fabrykę

Foxconn chce przeznaczyć na 500 milionów dolarów na wybudowanie nowoczesnych zakładów produkcyjnych w południowoindyjskim stanie Telangana. Jeśli wierzyć ministrowi IT Telangany, to już w ramach pierwszej fazy tej inwestycji powstanie 25 000 nowych miejsc pracy.

Warto zaznaczyć, że Foxconn działa w Indiach nie od dziś i dobrze zna ten rynek. Pojawił się na nim w 2006 roku, a więc w momencie, w którym wielu czołowych producentów jeszcze nie przejawiało zainteresowania inwestycją w te rejony.

W tym czasie zgromadziliśmy duże doświadczenie w zarządzaniu lokalnymi pracownikami, łańcuchem dostaw i logistyką, które są ważnymi przewagami konkurencyjnymi, które pozwoliły nam działać w tempie szybszym niż rynek (…)

Indie osiągnęły obecnie populację 1,4 miliarda ludzi, co przekłada się na duży potencjalny rynek dla produktów średniej i wysokiej klasy, na których koncentrują się nasi klienci. Dlatego konieczne jest, abyśmy nadal rozwijali działalność montażową i komponentową w Indiach – Young Liu, prezes Foxconnu

Apple przeniesie 1/4 produkcji iPhone’ów do Indii? To rzekomo kwestia kilku lat

Co ciekawe, Foxconn już produkuje iPhone’y w Indiach (a niedawno udało mu się także wygrać walkę o możliwość produkowania w tym kraju AirPodsów), ale póki co jest to kropla w morzu ogólnej produkcji tych smartfonów.

Większość z nich powstaje wciąż w Chinach. W fabryce Foxconnu w Zhengzhou, w której pracuje pracuje w niej ponad 300 tysięcy osób (tymczasem w Indiach firma zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy pracowników), rzekomo składane jest nawet pół miliona tego typu urządzeń dziennie.

W ostatnich latach pojawiła się jednak potrzeba większej dywersyfikacji miejsc produkcji. Rosnące koszty, problemy z pracownikami (w 2022 roku we wspomnianej fabryce Foxconnu miały nawet miejsce zamieszki) i napięcia między USA a Chinami sprawiają, że Apple szuka innych rozwiązań.

W związku z tym m.in. obecnie sporo iPadów, Macbooków i AirPodsów jest produkowane w Wietnamie. Jeśli zaś chodzi o smartfony, to w 2022 roku analitycy JP Morgan opublikowali raport, w którym stwierdzili, że Apple planuje produkować 25% iPhone’ów w Indiach już do 2025 roku – niewykluczone, że ta duża inwestycja Foxconnu ma coś w tym wspólnego.

Dajcie znać w komentarzach, co o tym wszystkim sądzicie!

Udostępnij

administrator

Redaktor naczelna TechPolska od 2019 roku. W przerwach między nabijaniem kolejnych setek godzin w Genshin Impact recenzuje każdy kawałek elektroniki, który wpadnie jej w ręce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *