FreeSync to ttechnologia synchronizacji obrazu, która powstała już w 2014 roku, jako odpowiedź na konkurencyjne rozwiązanie NVIDII – G-Sync. Dziś zdecydowana większość monitorów z niej korzysta, tylko dlaczego? Oto odpowiedź!

FreeSync, FreeSync Premium i Premium Pro – czym są i które wybrać?

Zakup nowego monitora do gier nie jest zadaniem łatwym, ale zdecydowana większość przyszłych użytkowników szuka takiego urządzenia, które wspiera technologię synchronizacji obrazu FreeSync. To właśnie dzięki niej pozbywamy się natarczywego efektu rozrywania ramki obrazowej na ekranie i to dzięki niej nie generujemy żadnych opóźnień z tym związanych. Tylko jaką wersję FreeSync wybrać? Która będzie dla mnie najlepsza?

FreeSync tiery

FreeSync

FreeSync to technologia synchronizacji obrazu, która powoduje, że dynamicznie zmieniana jest częstotliwość odświeżania monitora. Komunikuje się więc z posiadaną przez nas kartą graficzną i to właśnie monitor się do niej dostosowuje, a nie na odwrót, jak miało to miejsce w poprzednim tego typu wynalazku – synchronizacji pionowej (V-Sync).

A zatem drugi element nie jest ograniczany w ten sam sposób, dlatego pozbywamy się denerwującego wszystkich graczy opóźnienia. Karta graficzna i monitor są dzięki FreeSync idealnie zsynchronizowane i taką przewagę możemy wykorzystać we wszystkich grach.

W skład technologii FreeSync wchodzą aż trzy kategorie, dlatego warto pamiętać o różnicach, jakie ich dzielą. Omówiliśmy już zalety stosowania pierwszej, czyli standardowego FreeSync, ale do dyspozycji otrzymać możemy również FreeSync Premium oraz FreeSync Premium Pro. Która będzie najlepsza? FreeSync gwarantuje niskie opóźnienie oraz brak denerwującego rozrywania obrazu. To natura tej technologii, dlatego te zalety znalazły się w jej podstawowej wersji.

Takich monitorów jest na rynku całe mnóstwo, ale jeśli akurat szukasz czegoś niedrogiego i przy tym naprawdę solidnego, może Cię zainteresować monitor iiyama G-MASTER G2740QSU-B1. To 27” wyświetlacz o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli (QHD) oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 75 Hz.

Zapewni więc nie tylko odpowiednią ostrość obrazu, ale z racji zastosowania znakomitego panelu IPS również dobre odwzorowanie kolorów, szerokie kąty widzenia i płynny obraz dzięki FreeSync. Ze względu na swoje parametry, idealnie nada się jako główny monitor do pracy w trybie home office i rozrywki, czyli do gier lub filmów.

FreeSync Premium

premium

FreeSync Premium to druga kategoria tej technologii. Oprócz wyżej wymienionych zalet, czyli niskich opóźnień oraz braku rozrywania obrazu, gwarantuje również dostęp do LFC – Low Framerate Compensation. LFC ma za zadanie utrzymać działanie FreeSync niezależnie od tego, ile Twoja karta graficzna aktualnie generuje klatek na sekundę.

Standardowy FreeSync działa zazwyczaj od 48 Hz, dlatego jeśli komputer generuje mniej, FreeSync bez LFC przestaje działać. W przypadku FreeSync Premium takie rzeczy nie mają miejsca. Oprócz tego, certyfikat Premium przyznawany jest tylko monitorom, które oferują rozdzielczość minimum Full HD oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 120 Hz.

Ciekawym monitorem z FreeSync Premium jest iiyama G-MASTER GB2770HSU-B1. To 27” wyświetlacz o rozdzielczości Full HD i odświeżaniu aż 165 Hz, co przy szybkim panelu IPS o niskim czasie reakcji zagwarantuje wysoką immersję płynącą zarówno z gier dla pojedynczego gracza, gdzie liczy się przede wszystkim fabuła i grafika, jak i sieciowych strzelanek nastawionych na rywalizację. FreeSync Premium będzie czuwał w obu tych przypadkach.

FreeSync Premium Pro

premium pro

Ostatnią kategorią jest FreeSync Premium Pro. Monitory z tym certyfikatem muszą spełnić najbardziej rygorystyczne kryteria, ponieważ oprócz wyżej wymienionych, czyli niskich opóźnień, braku efektu rozrywania obrazu i innych z FreeSync Premium, wersja Pro przyznawana jest urządzeniom, które dodatkowo wspierają tryb HDR, a więc muszą wykazywać się jasnością na poziomie przynajmniej 400 nitów (certyfikat HDR400).

Wartym uwagi monitorem z FreeSync Premium Pro jest iiyama GB3466WQSU Red Eagle. Jest to wyświetlacz ultrapanoramiczny o przekątnej 34”, rozdzielczości UWQHD (3440 x 1440 pikseli) i częstotliwości odświeżania na poziomie 144 Hz. Dzięki zakrzywionej matrycy VA o wysokim kontraście statycznym, otrzymamy głęboką czerń, niski czas reakcji i niezrównaną immersję płynącą z gier wideo. Otocz się ekranem i wykorzystaj możliwości FreeSync Premium Pro.

FreeSync – technologia, której potrzebujesz

Wszystkie wersje FreeSync zapewniają nam to, na co narzekali gracze w ubiegłych dekadach. To dzięki tej technologii w końcu poczujesz, jak powinna działać gra wideo. To
dzięki niej zniwelujesz natrętny efekt rozrywania obrazu i wyeliminujesz opóźnienia.

Pamiętaj, że FreeSync, pomimo tego, że jest technologią AMD, zadziała również na wspieranych kartach graficznych firmy NVIDIA (GeForce GTX z serii 10 lub wyżej oraz GeForce RTX), a więc nie jesteś ograniczony sprzętem, który masz zainstalowany w komputerze. Z FreeSync możesz skorzystać i Ty. Dołącz do grona milionów graczy na całym świecie i sprawdź, jak technologia ta działa w praktyce.

WARTO PRZECZYTAĆ:

Gry na PC dla różnych typów graczy – ranking według gatunków
Istnieje wiele powodów, przez które gry na PC są tak lubiane i popularne, a jednym z nich jest mnogość gatunków, dzięki czemu każdy typ gracza
Nowoczesne technologie, które wkraczają do codziennego życia — które warto znać?
Rozwój technologii, w tym takiej, która może przydać się w codziennym życiu, nie skończył się na Internecie i smartfonach. Wciąż pojawia się wiele ciekawych, nowatorskich
Xbox S – dlaczego warto zakupić?
Zakup konsoli do gier to często niemały wydatek. Dlatego warto zdecydować się na model od cenionego producenta, który będzie gwarantował nie tylko najwyższej jakości sprzęt,
Udostępnij

Administrator

Nasza redakcja składa się z zapalonych pasjonatów gamingu i technologii. Każdy ma swoją niszę, dzięki czemu razem możemy zaproponować Wam szeroki przekrój eksperckich materiałów. Dzielimy się najświeższymi wiadomościami, recenzjami i poradami, aby nasi czytelnicy byli na bieżąco z tym, co najważniejsze w świecie techu i gier.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *